Προς το περιεχόμενο

Η Apple αντικατέστησε 11 εκ. μπαταρίες iPhone ύστερα από το σκάνδαλο του «slowdown»


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Plapoutas said:

Μάλλον είναι στο δικό σας μυαλό ότι η Apple σας πουλάει ποιοτικό υλικό και υπηρεσίες. :)

Έτσι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, JcD είπε

Πως είναι η ποιότητα κατασκευής του? Το έχεις καιρό? Τι έχει "δείξει" το σασί? Κάτι για χαλαρά κουμπάκια διάβασα αριστερά δεξιά! Ειλικρινείς ερωτήσεις κάνω ε, μην παρεξηγηθώ λόγο κλίματος εδώ μέσα!

Είναι τέλειο πραγματικά. Με έχει εντυπωσιάσει η ποιότητα κλήσεων η οποία είναι εφάμιλλη του iphone. Κανένα χαλαρό κουμπί , άσε που για τέτοιο ελάττωμα δεν είχα δει καμία αναφορά . Οι πρώτες παρτίδες είχαν ένα θέμα με το touch εκεί που τελειώνει η οθονη. Το έχω 4 μηννες . Σίγουρα πάντως καταγραφει και στέλνει περισσότερα προσωπικά δεδομένα από το iOS...το βλέπω στις διαφημίσεις που βγάζει .. Επίσης η οθόνη του iphone ήταν άπειρα πιο ευαίσθητη σε γρατσουνιές τύπου αράχνη ..το pocco το έχω χωρίς screen protector και είναι άψογο παρά τη χρήση . Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος ... Η ταχύτητα του είναι εκπληκτικη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Plapoutas είπε

Μα σε παρακαλώ εδώ μας λένε ότι όταν αγοράζεις προϊόν Apple αγοράζεις ποιότητα από σοβαρούς σχεδιαστές προϊόντων. Λυγισμένα iPhone και iPad. Προβληματικές μπαταρίες, προβληματικές μητρικές, οθόνες που έβγαζαν γραμμές και σκιές, αργό παλιό hardware που κολλάει, buggy λειτουργικό σύστημα, εξαπάτηση πελατών στα καταστήματα όσον αφορά τις επισκευές, μηνύσεις σε τεχνικούς που επισκευάζουν τίμια δίχως να κλέψουν τον πελάτη, συνεχομενες ελαττωματικες νέες γενιές προϊόντων που η εταιρία απλά ρίχνει το σφάλμα στον πελάτη. Πρόβλημα με την κεραία, λυγισμένα κινητά και ταμπλετ, ηχείο που χαλάει το έπιπλο, φουσκωμένες μπαταρίες, φτηνιαρικα καλωδια που λιώνουν και καίγονται, αδυναμη ασφάλεια cloud και άλλα διάφορα. Το χειρότερο παράδειγμα εταιρίας το οποίο χειροκροτούν και δικαιολογούν οι πελάτες της. Όταν σε εκμεταλλεύονται και λες και ευχαριστώ τότε υπάρχει πρόβλημα.

Μπορούμε να κάνουμε τέτοιες γενικές και αόριστες "λίστες" με προβλήματα εύκολα για οποιαδήποτε εταιρία με οποιοδήποτε προιόν (όχι μόνο τεχνολογίας) και να τη βγάλουμε άνετα σκάρτη. Όρεξη χρειάζεται να έχει κάποιος να ασχοληθεί. Η διαφορά με την Apple είναι ότι ο τύπος λατρεύει να ασχολείται μαζί της με οτιδήποτε προκύψει έχοντας όλους τους υπόλοιπους κυριολεκτικά κλασμένους. Ακόμα και οι μη έχοντες προιόντα της, ξοδεύουν πολύ περισσότερο χρόνο γράφοντας σεντόνια γι αυτή παρά για οποιαδήποτε άλλη εταιρία. Το βλέπουμε κι εδώ μέσα αυτό καλή ώρα.

Στην τελική αν η πλειοψηφία των πελατών μιας εταιρίας μένουν ευχαριστημένοι, όλο και κάτι κάνει σωστά. Δεν μπορεί να είναι όλα μαύρα. 

Προσωπικά πάντως έχει αρχίσει να με κουράζει ο Cook με την έμφαση του στην "πολιτική" παρά στην τεχνολογία. Αντί οι ανακοινώσεις του να αφορούν κάτι νέο και ενδιαφέρον (όπως του Jobs), μας έχει πρήξει με ρυθμιστικούς κανόνες, δεδομένα, shadow economy, προγράμματα κτλ. Έχει κάνει την Apple να μοιάζει με... υπουργείο παρά με εταιρία τεχνολογίας. Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να αλλάξει η ηγεσία επιγόντως.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, D.Luffy said:

 Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να αλλάξει η ηγεσία επιγόντως.

Αρκεί να μην εμφανιστεί κανείς από τους αποτυχημένους του παρελθόντος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αρκεί να μην εμφανιστεί κανείς από τους αποτυχημένους του παρελθόντος... 

Ναι, φυσικά όχι κάποιον πχ σαν τον Sculley...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, D.Luffy said:

Ναι, φυσικά όχι κάποιον πχ σαν τον Sculley...

Ακριβώς αυτόν είχα στο μυαλό μου σαν κακή επιλογή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μας λέει ότι κοστίζει στην Apple 1000 δολλάρια κάθε επισκευή για αλλαγή μπαταρίας;Προσφέρομαι να το κάνω με 500 αν θέλει και τα έξοδα ανταλλακτικών αποστολών τα πάντα δικά μου.Αν είναι δυνατόν σοβαρή εταιρία υποτίθεται να ξεστομίζει τέτοια πράγματα,είναι το λιγότερο γελοίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, MDefender said:

Δηλαδή μας λέει ότι κοστίζει στην Apple 1000 δολλάρια κάθε επισκευή για αλλαγή μπαταρίας;Προσφέρομαι να το κάνω με 500 αν θέλει και τα έξοδα ανταλλακτικών αποστολών τα πάντα δικά μου.Αν είναι δυνατόν σοβαρή εταιρία υποτίθεται να ξεστομίζει τέτοια πράγματα,είναι το λιγότερο γελοίο.

Το διαβάζεις λάθος... 😛

Τα 1000 δολάρια είναι η εκτίμηση (όχι από την apple προφανώς) για τα χρήματα που μπορεί να χάσει θεωρητικά η Apple από την κάθε επισκευή μπαταρίας. Βασίζεται δηλαδή στην εκτίμηση πως ένας που θα πάει για αλλαγή μπαταρίας, δεν θα αναβαθμιστεί με το τελευταίο μοντέλο και θα παραμείνει στο παλιό. 

Καλύτερα τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fsbmaniac είπε

Δεν πέφτει η απόδοση ανάμεσα στα updates 

Αν δεν παίρνεις updates, λογικό να μην πέφτει η απόδοση.

Εϊναι μια στρατηγική και αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρίχες . Μαιο άλλαξα την μπαταρία στο isystem Νοέμβριο το τηλέφωνο δεν κράταγε ούτε μισή μέρα , η υγεία της μπαταρίας είναι 88% και όταν πήγα να το δουν στο service μου είπαν πως δεν είχε κανένα θέμα το τηλ και πως καταναλώνει σωστά την μπαταρία . Γύρισα και του είπα πως από το 2016 που πήρα το τηλ άλλαξα μπαταρία το 2018 γιατί είχε φτάσει 80% . Πώς είναι δυνατόν τώρα να είναι στο 88% μέσα σε 6 μήνες . Μου έλεγε κάτι  μπούρδες του στίλ να κάνω factory reset γιατί κάποια εφαρμογή έχει το πρόβλημα .. Του απαντάω πως το έχω μια εβδομάδα με factory reset .. με κοιτούσε σαν χρυσόψαρο . Το πούλησα και ησύχασα . Δεν ξανα αγοράζω apple.... μακριά . Δεν αξίζουν τα λεφτά τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, darkarrrow said:

Τρίχες . Μαιο άλλαξα την μπαταρία στο isystem Νοέμβριο το τηλέφωνο δεν κράταγε ούτε μισή μέρα , η υγεία της μπαταρίας είναι 88% και όταν πήγα να το δουν στο service μου είπαν πως δεν είχε κανένα θέμα το τηλ και πως καταναλώνει σωστά την μπαταρία . Γύρισα και του είπα πως από το 2016 που πήρα το τηλ άλλαξα μπαταρία το 2018 γιατί είχε φτάσει 80% . Πώς είναι δυνατόν τώρα να είναι στο 88% μέσα σε 6 μήνες . Μου έλεγε κάτι  μπούρδες του στίλ να κάνω factory reset γιατί κάποια εφαρμογή έχει το πρόβλημα .. Του απαντάω πως το έχω μια εβδομάδα με factory reset .. με κοιτούσε σαν χρυσόψαρο . Το πούλησα και ησύχασα . Δεν ξανα αγοράζω apple.... μακριά . Δεν αξίζουν τα λεφτά τους .

15 μήνες μετά. :) 

IMG_2536.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, darkarrrow said:

και ?

Το ίδιο ήθελα να ποστάρω κάτω από το δικό σου αλλά είπα να το κάνω εικονογραφημένο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...