Προς το περιεχόμενο

Φοβερή νίκη του Τσιτσιπά επί του Φέντερερ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, totalius είπε

Συνδρομη στο Eurosport μπορούμε να κάνουμε από Ελλάδα ή τρώμε άκυρο λόγω νοβα ;

Το είχε live στο youtube, λογικά θα το έχει και πάλι την Τρίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν βάλει καλά στοιχεία στο παιχνίδι του και αποχτήσει μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση νομίζω θα αφήσει εποχή.Έχει τόσο φοβερά σωματικά προσόντα!!!!!!!!!!!!

Σήμερα τον έβλεπες να παίζει χορεύοντας αέρινα στο τερέν και ο άλλος να κινείται ούτε με τη μισή ταχύτητα από αυτόν.Μπράβο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Narayan είπε

Μέχρι εδώ ήταν λογικά. Ο Ναδάλ είναι τελειώς διαφορετικός παίκτης από τον Φέντερερ.

Δεν ξέρω τι γίνεται με τους τραυματισμούς όμως πλέον.

Μιλάμε για κουτσάλογο πλέον ο Ναδάλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ φορμαρισμενος ο Ναδαλ και εχει κερδισει ολα του τα ματς straight sets νομιζω οποτε θα ειναι ξεκουραστος. Ο πιο δυσκολος αγωνας, μεχρι τον επομενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, linkin είπε

Ειναι πολυ φορμαρισμενος ο Ναδαλ και εχει κερδισει ολα του τα ματς straight sets νομιζω οποτε θα ειναι ξεκουραστος. Ο πιο δυσκολος αγωνας, μεχρι τον επομενο.

Και εγώ τον είδα και τρόμαξα.

Απορώ πως επανέρχονται τόσο δυνατά μετά από τραυματισμούς.

Από την άλλη έχουμε έναν παίκτη σε υψηλό επίπεδο που ανεβαίνει πολύ στο διχτάκι μετά από πολλά χρόνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνικα ο Στεφανος εχει πολυ αδύναμο backhand. Ο Φεντερερ τον εκανε οτι ηθελε αλλα δεν μπορουσε να σπασει το σερβις για αυτο και εχασε. Δυστυχως δεν μπορω να δω πως ο Στεφανος με τετοιο μειονεκτημα μπορει να αντιμετωπίσει το topspin του Ναδαλ στο αριστερο του. Βλεποντας τον αγωνα στον Τοροντο τα πραγματα ειναι τραγικα για τον Στεφανο.

Η μονη λυση ειναι να κανει μονο slice στο αριστερο για να αποφυγει το topspin και το υψος της μπαλας στο forehand του Ναδαλ. Επισης ο Ναδαλ ειναι πιο αθλητικος και πιο γρηγορος. Το πιο πιθανο να χασει ο Στεφανος με 3-0 3-1.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δουμε και  πως μπορει να χάσει ο Ναδαλ. Τεχνικα ο Ισπανος υπερεχει σε όλα, αλλα μερικα σουτ με υπερβολικό σπιν (forehand whip) πεφτουν κοντα. Θα ελεγα οτι σε σκληρη και γρηγορη επιφάνεια μπορει να τον παιξει παικτης σε επιπεδο Federer.

Το μεγαλο μειονέκτημα του Ναδαλ ειναι η εγχείρηση που εκανε στον αστράγαλο. Ισως αυτη ειναι η ευκαιρια του Στεφανου να τον νικησει. Αν τον τρεξει ισως να νιωσει ενοχλησεις και τοτε με ενα αποφασισμένο και σεληνιασμένο Τσιτσιπα η νίκη ειναι πιθανή. Δινω ενα 20% για νίκη Τσιτσιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, likor είπε

Τεχνικα ο Στεφανος εχει πολυ αδύναμο backhand. Ο Φεντερερ τον εκανε οτι ηθελε αλλα δεν μπορουσε να σπασει το σερβις για αυτο και εχασε. Δυστυχως δεν μπορω να δω πως ο Στεφανος με τετοιο μειονεκτημα μπορει να αντιμετωπίσει το topspin του Ναδαλ στο αριστερο του. Βλεποντας τον αγωνα στον Τοροντο τα πραγματα ειναι τραγικα για τον Στεφανο.

Η μονη λυση ειναι να κανει μονο slice στο αριστερο για να αποφυγει το topspin και το υψος της μπαλας στο forehand του Ναδαλ. Επισης ο Ναδαλ ειναι πιο αθλητικος και πιο γρηγορος. Το πιο πιθανο να χασει ο Στεφανος με 3-0 3-1.

Γενικα οι Έλληνες δεν βλέπουν τένις. Δεν μιλάω σαν εξαιρέσεις, απλα δεν το ξέρουμε δεν το βλέπουμε. αυτό να έχουμε κερδίδα με οπαδικά συνθήματα πως είναι στο τένις; δεν ξενίζει λίγο;

Δεν ξέρω από τένις. Αυτό που πιστεύω είναι οτι θα νικήσει ο Τσιτσιπάς γιατι έχει την ψυχολογία με το μέρος του, κόντρα στα προγνωστικά. 

Για εμας τους άσχετους που θα δούμε τένις μετα απο δεν ξέρω ποσα χρόνια, τι έχεις να πεις για να καταλαβαίνουμε έστω τα βασικά; εκτος απο τους κανόνες που είναι ίδιοι με το βόλει σωστά; για τα σερβις το φιλε τα σετ(οχι στους ποντους) κτλ...

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Γενικα οι Έλληνες δεν βλέπουν τένις. Δεν μιλάω σαν εξαιρέσεις, απλα δεν το ξέρουμε δεν το βλέπουμε. αυτό να έχουμε κερδίδα με οπαδικά συνθήματα πως είναι στο τένις; δεν ξενίζει λίγο;

Δεν ξέρω από τένις. Αυτό που πιστεύω είναι οτι θα νικήσει ο Τσιτσιπάς γιατι έχει την ψυχολογία με το μέρος του, κόντρα στα προγνωστικά. Θα κλανεθ

Για εμας τους άσχετους που θα δούμε τένις μετα απο δεν ξέρω ποσα χρόνια, τι έχεις να πεις για να καταλαβαίνουμε έστω τα βασικά; εκτος απο τους κανόνες που είναι ίδιοι με το βόλει σωστά; για τα σερβις το φιλε τα σετ(οχι στους ποντους) κτλ... 

Τα grand slam ειναι στα 5 σετ. Καθε σετ τελειωνει στα 6 games η στο 7-5. Στο 6-6 games παιζουν tie break στους 7 ποντους αλλα πρεπει o  νικητης να εχει +2 δηλ μπορει να παει 13-11. Το τενις ειναι καθαρα τεχνικο αθλημα, που αν δεν ξερεις πρεπει να παρακολουθεις τον τηλεοπτικο σχολιαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, likor είπε

Τα grand slam ειναι στα 5 σετ. Καθε σετ τελειωνει στα 6 games η στο 7-5. Στο 6-6 games παιζουν tie break στους 7 ποντους αλλα πρεπει o  νικητης να εχει +2 δηλ μπορει να παει 13-11. Το τενις ειναι καθαρα τεχνικο αθλημα, που αν δεν ξερεις πρεπει να παρακολουθεις τον τηλεοπτικο σχολιαστη.

Δεν λενε τιποτα οι τηλεοπτικοι σχολιαστες. Ελαχιστα. Οι γραμμες του γηπεδου τι λενε; Δεν τα εχω καταλαβει.

ποιο καναλι διχνει το ματς με τον ναδαλ και ποτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...