Προς το περιεχόμενο

GeForce vs Radeon : The Battle Of The Eternity


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που ποσταρεις είναι το rumor του rumor. 

Τις ήδη υπάρχουσες 2070 τι θα τις κάνουν; Θα τις βάλουν στον όλο τους. 

Ξέρεις συνήθως παίρνει πολλούς μήνες να εξαντληθει το στοκ. Ποσο θα τις δίνουν, 299€;

Την έχεις για φιλανθρωπικό ίδρυμα την Nvidia; 

Επειτα, με ποια λογική, η Nvidia που παραδοσιακά είναι λίγο πιο ακριβή από την AMD, θα βγάλει κάρτα με περισσότερα features, ελαφρώς ταχύτερη και ταυτόχρονα 50 δολάρια φθηνότερη από την αντίστοιχη AMD; 

Αυτοί που τα λένε αυτά μου θυμιζουν εκείνους που έλεγαν για τις Navi ότι θα παίρναμε επιδόσεις 2070 με 250$...

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mpokwsths είπε

Αυτό που ποσταρεις είναι το rumor του rumor. 

Τις ήδη υπάρχουσες 2070 τι θα τις κάνουν; Θα τις βάλουν στον όλο τους. 

Ξέρεις συνήθως παίρνει πολλούς μήνες να εξαντληθει το στοκ. Ποσο θα τις δίνουν 299€;

Την έχεις για φιλανθρωπικό ίδρυμα την Nvidia; 

Επειτα, με ποια λογική, η Nvidia που παραδοσιακά είναι λίγο πιο ακριβή από την AMD, θα βγάλει κάρτα με περισσότερα features, ελαφρά ταχύτερη και ταυτόχρονα 50 δολάρια φθηνότερη από την αντίστοιχη AMD; 

Αυτοί που τα λένε αυτά μου θυμιζουν εκείνους που έλεγαν για τις Navi ότι θα παίρναμε επιδόσεις 2070 με 250$...

Εμπιστευομαι guru3d. Κοντα ειμαστε να δουμε τι θα γινει. Η ουσια ειναι να εχουμε ποιοτικο ανταγωνισμο να παρει ο κοσμακης vfm καρτες να παιξει τα παιχνιδια του. Αυτο με νοιαζει κυριως. Αν θυμασαι τοτε με τις vega ειχε βγαλει την 1070ti για να κοντραρει την 56αρα σε παρομοιο msrp λιγο πριν το mining. Και οχι δεν την εχω για φιλανθρωπικο ιδρυμα σε καμια περιπτωση αλλα ουτε για χαζη την εχω να χασει αρκετο market shade σε αυτη την κατηγορια. Θα δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Και οχι δεν την εχω για φιλανθρωπικο ιδρυμα σε καμια περιπτωση αλλα ουτε για χαζη την εχω να χασει αρκετο market shade σε αυτη την κατηγορια.

Γιιατι να χάσει market share;

Εδώ ο άσχετος κόσμος προτιμούσε, ακόμα και μετά το mining, τη 1060 από τη φτηνότερη και ξεκάθαρα καλύτερη και πιο future-proof (σχεδόν τσόντα στα DX12) RX580. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mpokwsths είπε

Γιιατι να χάσει market share;

Εδώ ο άσχετος κόσμος προτιμούσε, ακόμα και μετά το mining, τη 1060 από τη φτηνότερη και ξεκάθαρα καλύτερη και πιο future-proof (σχεδόν τσόντα στα DX12) RX580. 

Λιγοι ηταν αυτοι που πηγαιναν σε 1060 ειδικα με την 580+τα 2 παιχνιδια. Και η 570 ακομα πιο vfm. Κυριως οι βαμμενοι. 570 πηραμε και παει τραινο. Περσι εβγαλε την 1070ti γιατι φοβηθηκε τις vega με το msrp που ειχαν. Το mining βεβαια τις εκτοξευσε στα 800 ευρω αλλιως θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα. Οπως και να εχει σε 1-2 μηνες θα ξερουμε ακριβως τι θα γινει. Σπανια να βγει λαθος το guru3d 15 χρονια που το παρακολουθω αλλα και να βγει δεν πειραζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mpokwsths είπε

Επειτα, με ποια λογική, η Nvidia που παραδοσιακά είναι λίγο πιο ακριβή από την AMD, θα βγάλει κάρτα με περισσότερα features, ελαφρώς ταχύτερη και ταυτόχρονα 50 δολάρια φθηνότερη από την αντίστοιχη AMD; 

Αυτοί που τα λένε αυτά μου θυμιζουν εκείνους που έλεγαν για τις Navi ότι θα παίρναμε επιδόσεις 2070 με 250$...

Στις κάρτες γραφικών? Πότε έγινε αυτό, το 2012?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Στις κάρτες γραφικών? Πότε έγινε αυτό, το 2012?

Θεωρητικά είχαν τα ίδια MSRP. Στην πράξη ομως οι AMD ήταν πάντα φτηνότερες.

Έπεφταν κάτω από το MSRP πολύ συχνά και πολυ γρήγορα. Οι Nvidia πιο σπάνια και πιο δύσκολα.

Ακόμα και έτσι έχουμε ένα πρόσφατο παράδειγμα MSRP

GTX 1060 6GB: 249$ https://www.anandtech.com/show/10540/the-geforce-gtx-1060-founders-edition-asus-strix-review

RX480 8GB: 239$ https://www.anandtech.com/show/10446/the-amd-radeon-rx-480-preview

Στην πράξη οι διάφορες ακόμα μεγαλύτερες.

Λίγο μετά την κυκλοφορία τους εβρισκες σε προσφορά καλή custom 8αρα 480 με 230-240€, ενώ 1060 6GB στην τιμή αυτή με τίποτα.

Μόνο με το mining ανατράπηκε αυτή η κατάσταση αλλά αυτό ήταν μια ανωμαλία της αγοράς και δε λαμβάνεται υπόψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, από τα bench που βάζεις η 480 είναι κάτω από 970!! Ποιος και γιατί να την αγοραζε? 

Επίσης επειδή Δεκέμβριο του 2016 έψαχνα κάρτα, δεν υπήρχε 480, ήταν 50 ευρώ πάνω από 1060 και τελικά πήρα 1060. Όποιος πιστεύει ότι η 480 ήταν καλύτερη της 1060 ε τι να πω... Οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Ρε συ, από τα bench που βάζεις η 480 είναι κάτω από 970!! Ποιος και γιατί να την αγοραζε? 

Έβαλα κάπου bench και δεν το κατάλαβα;

Για τα MSRP έβαλα τα links.

12 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Όποιος πιστεύει ότι η 480 ήταν καλύτερη της 1060 ε τι να πω... Οκ

RX580 vs 1060 είπα. Και μίλησα για μέσα - τέλη 2018. Όποιος πιστεύει ότι απο τα μέσα 2018 και μετά η 1060 ήταν καλύτερη από την 580 ε τι να πω .... ΟΚ

17 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Επίσης επειδή Δεκέμβριο του 2016 έψαχνα κάρτα, δεν υπήρχε 480, ήταν 50 ευρώ πάνω από 1060 και τελικά πήρα 1060.

Δεν περίμενες 2 μήνες να πάρεις σε καλή τιμή μια από τις καλύτερες 480 ;)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mpokwsths είπε

Έβαλα κάπου bench και δεν το κατάλαβα;

Για τα MSRP έβαλα τα links.

RX580 vs 1060 είπα. Και μίλησα για μέσα - τέλη 2018. Όποιος πιστεύει ότι απο τα μέσα 2018 και μετά η 1060 ήταν καλύτερη από την 580 ε τι να πω .... ΟΚ

Δεν περίμενες 2 μήνες να πάρεις σε καλή τιμή μια από τις καλύτερες 480 ;)

Ναι, στα link σου είναι bench από Anand και δείχνει την 480 κάτω από 970!! Που να ξέρω ρε συ ότι 2 μήνες μετά θα βγει προσφορά...

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Η 1060 6gb σε dx11 τουλάχιστον είναι στα ίδια η καλύτερη της 580. Σε dx12 περνάει η 580. Η 3gb είναι στα ίδια με την 570 σε dx11 και σε dx12 η 570 είναι καλύτερη. 

Η 3αρα σύμφωνα με το hwunboxed είναι 2% πιο γρήγορη από την 570 σε 29 games, με outlier το RE7 με τα ultra textures. Μόνο που βγήκε 1 χρόνο μετά!! 

Παιδιά δεν υπάρχει καμία πλεκτάνη, στις κάρτες η ΑΜD τον πίνει και γιαυτο πουλάει η Nvidia. 

Eδώ στα launch day benchmarks η 3άρα ήταν πάνω απο την 8αρα 480 και 50% extra κατανάλωση η 480. Πως να πουλήσει μετά ρε παίδες? 

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Ναι, στα link σου είναι bench από Anand και δείχνει την 480 κάτω από 970!! Που να ξέρω ρε συ ότι 2 μήνες μετά θα βγει προσφορά...

Η 3αρα σύμφωνα με το hwunboxed είναι 2% πιο γρήγορη από την 570 σε 29 games, με outlier το RE7 με τα ultra textures. Μόνο που βγήκε 1 χρόνο μετά!! 

Παιδιά δεν υπάρχει καμία πλεκτάνη, στις κάρτες η ΑΜD τον πίνει και γιαυτο πουλάει η Nvidia. 

Eδώ στα launch day benchmarks η 3άρα ήταν πάνω απο την 8αρα 480. Πως να πουλήσει μετά ρε παίδες? 

Για αυτο εριξε τιμες και εδωσε και τα παιχνιδια δωρο. Παντως σε καινουργια dx12 παιχνιδια οι amd εχουν ανεβει και τουλαχιστον η 580 ειναι λιγο πανω απο 1060 6gb. Αν κοστιζε η 6αρα 150 ευρω θα ηταν πολυ τιμιες. Αλλα στα 200-210 που παιζουν οι πιο καλες υλοποιησεις ξεκιναει η 1660 οποτε δεν εχει θεση αυτη τη στιγμη. Οταν την πηρες ηταν κομπλε μιας και ουτε προσφορες υπηρχαν ουτε ειχαν βγει νεες nvidia. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Για αυτο εριξε τιμες και εδωσε και τα παιχνιδια δωρο. Παντως σε καινουργια dx12 παιχνιδια οι amd εχουν ανεβει και τουλαχιστον η 580 ειναι λιγο πανω απο 1060 6gb. Αν κοστιζε η 6αρα 150 ευρω θα ηταν πολυ τιμιες. Αλλα στα 200-210 που παιζουν οι πιο καλες υλοποιησεις ξεκιναει η 1660 οποτε δεν εχει θεση αυτη τη στιγμη. Οταν την πηρες ηταν κομπλε μιας και ουτε προσφορες υπηρχαν ουτε ειχαν βγει νεες nvidia. 

Ναί αλλά η 570 / 580 δεν βγήκαν το καλοκαίρι του 2016. Και στην τελική για mid range κάρτα πρόκειται, στα σοβαρά τώρα, το θεωρείς σοβαρό επιχείρημα ότι σήμερα πάει καλύτερα? 3 χρόνια περάσανε, σε λίγο θα πάνε για απόσυρση και οι 2..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Ναί αλλά η 570 / 580 δεν βγήκαν το καλοκαίρι του 2016. Και στην τελική για mid range κάρτα πρόκειται, στα σοβαρά τώρα, το θεωρείς σοβαρό επιχείρημα ότι σήμερα πάει καλύτερα? 3 χρόνια περάσανε, σε λίγο θα πάνε για απόσυρση και οι 2..

Για σημερα λεμε πια ειναι καλυτερη αγορα ρε συ ομως στα 150 ευρω που παει η πλειοψηφια του κοσμου. Για αποσυρση θα πανε αλλα να ερθουν πρωτα οι αντικαταστατες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για σημερα λεμε πια ειναι καλυτερη αγορα ρε συ ομως στα 150 ευρω που παει η πλειοψηφια του κοσμου. Για αποσυρση θα πανε αλλα να ερθουν πρωτα οι αντικαταστατες τους.

E σήμερα ναι, αλλά κρατάω και μια πισινή. Αμα είδες στο άλλον νήμα σου λέει είναι invalid τα bench με Vega στο AC origins γιατί...έτσι, η κάρτα δεν ψήνεται να λειτουργήσει σωστά :P 

Kαι στα λέω εγώ αυτά, που υποτίθεται είμαι και fanboy ε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

E σήμερα ναι, αλλά κρατάω και μια πισινή. Αμα είδες στο άλλον νήμα σου λέει είναι invalid τα bench με Vega στο AC origins γιατί...έτσι, η κάρτα δεν ψήνεται να λειτουργήσει σωστά :P 

Kαι στα λέω εγώ αυτά, που υποτίθεται είμαι και fanboy ε!

Δεν το επιασα αυτο με το invalid στο origins. Fanboy της τσεπης μας ειμαστε και οι 2 ξεκαθαρα λες και εχουμε μετοχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...