Προς το περιεχόμενο

Η Samsung παρουσίασε την πρώτη της 15,6 ιντσών οθόνη 4K OLED για φορητούς υπολογιστές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά εμένα δεν με νοιάζουν ταινίες ή η τέλεια απόδοση χρωμάτων κλπ. Θέλω μόνο να δουλεύω προγράμματα γραφειου για ώρες ατέλειωτες χωρισ να χάσω το φως μου. Άσχετα με τον κίνδυνο burn in, ποια τεχνολογια είναι πιο ξεκούραστη για τα μάτια, IPS ή OLED;

Επεξ/σία από paniti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, ThReSh είπε

Ποιες ταινίες κι υπότιτλους, σε laptop που θα μένει με τις ώρες σε πιο "static εικόνες" λόγω δουλειάς, θα κλάψουν μανούλες...

Ειδικά η taskbar θα μετονομαστεί σε permabar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, paniti είπε

Παιδιά εμένα δεν με νοιάζουν ταινίες ή η τέλεια απόδοση χρωμάτων κλπ. Θέλω μόνο να δουλεύω προγράμματα γραφειου για ώρες ατέλειωτες χωρισ να χάσω το φως μου. Άσχετα με τον κίνδυνο burn in, ποια τεχνολογια είναι πιο ξεκούραστη για τα μάτια, IPS ή OLED;

Πιο ξεκούραστη είναι αυτή που δεν έχει pwm. Αλλιώς είναι το ίδιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, paniti είπε

Παιδιά εμένα δεν με νοιάζουν ταινίες ή η τέλεια απόδοση χρωμάτων κλπ. Θέλω μόνο να δουλεύω προγράμματα γραφειου για ώρες ατέλειωτες χωρισ να χάσω το φως μου. Άσχετα με τον κίνδυνο burn in, ποια τεχνολογια είναι πιο ξεκούραστη για τα μάτια, IPS ή OLED;

Είναι απολυτα λογικο ότι εφόσον το OLED panel είναι το μονο που μπορει να εχει μαυρο με κλειστο φως , είναι και το μονο που θα ηταν ότι πρεπει για εσενα.

Το VA panel επισης μπορει να εχει καλα μαυρα και αν βρεις και με καλο Local dimming θα εισαι οκ, όμως εχουν κακη αποδοση χρωματικη , Σε IPS πανελ θα εχεις πολύ καλη χρωματικη παλετα όμως το περισσοτερο Light bleed και σιγουρα το ποιο φωτεινο μαυρο .

Η γνωμη μου για αρχη παρε ένα καλης ποιοτητας  VA panel  που να είναι factory calibrated δουλευε στα 100Nits και θα εισαι μια χαρα,  OLED θα πας μετα από 4-5 χρονια που θα είναι πλεον στανταρ στα μόνιτορ .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Agony είπε

Είναι απολυτα λογικο ότι εφόσον το OLED panel είναι το μονο που μπορει να εχει μαυρο με κλειστο φως , είναι και το μονο που θα ηταν ότι πρεπει για εσενα.

Το VA panel επισης μπορει να εχει καλα μαυρα και αν βρεις και με καλο Local dimming θα εισαι οκ, όμως εχουν κακη αποδοση χρωματικη , Σε IPS πανελ θα εχεις πολύ καλη χρωματικη παλετα όμως το περισσοτερο Light bleed και σιγουρα το ποιο φωτεινο μαυρο .

Η γνωμη μου για αρχη παρε ένα καλης ποιοτητας  VA panel  που να είναι factory calibrated δουλευε στα 100Nits και θα εισαι μια χαρα,  OLED θα πας μετα από 4-5 χρονια που θα είναι πλεον στανταρ στα μόνιτορ .

Το βασικό πάντως για να είναι ξεκούραστο ένα μόνιτορ, δεν είναι το καλό μαύρο αλλά αν είναι pwm ή όχι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Το βασικό πάντως για να είναι ξεκούραστο ένα μόνιτορ, δεν είναι το καλό μαύρο αλλά αν είναι pwm ή όχι...

Ε τα περισσοτερα πλεον δεν είναι , εκτος αν πας σε κατι οικονομικο η παλιο .

Επεξ/σία από Agony
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2019 στις 4:15 ΜΜ, maparios είπε

δεν μπορω να καταλαβω το ανθρωπινο ματι πως θα ''νιωσει'' την διαφορα απο 2κ σε 4κ μεσα σε τοσο λιγες ιντσες...αν μπορει καποιος να μου το εξηγησει,γιατι μου φαινετε απλο μαρκετινγκ και τιποτα παραπανω. (η απλα ειμαι ενας προκατειλημενος συνομοσιολογος)

Τώρα αμα σου πω οτι εισαι ενας προκατειλημενος συνομοσιολογος θα σου φανεί φτιαχτό ? ΦΥΣΙΚΑ και υπάρχει τεράστια διαφορά.. 15 Ταινίες 4Κ έχω δει μέχρι στιγμής και ακόμα δεν μπορώ να ξεχάσω πως βλέπω την σταγόνα του ιδρώτα να κυλάει και να σπάει σε κομμάτια απο χιλιόμετρα στην μάπα του ηθοποιού Γατάκια που πατε να υποβαθμίσετε την τελειότερη εικόνα ever !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, LionRulesGR είπε

Τώρα αμα σου πω οτι εισαι ενας προκατειλημενος συνομοσιολογος θα σου φανεί φτιαχτό ? ΦΥΣΙΚΑ και υπάρχει τεράστια διαφορά.. 15 Ταινίες 4Κ έχω δει μέχρι στιγμής και ακόμα δεν μπορώ να ξεχάσω πως βλέπω την σταγόνα του ιδρώτα να κυλάει και να σπάει σε κομμάτια απο χιλιόμετρα στην μάπα του ηθοποιού Γατάκια που πατε να υποβαθμίσετε την τελειότερη εικόνα ever !

δηλαδη τωρα εσυ σε οθονη ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΙΝΤΣΩΝ ειδες διαφορά απο 2κ σε 4κ ετσι; ποτε γελαμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, maparios είπε

δηλαδη τωρα εσυ σε οθονη ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΙΝΤΣΩΝ ειδες διαφορά απο 2κ σε 4κ ετσι; ποτε γελαμε;

Ποιός μίλησε για 15 Ίντσες ??? Minimum 55" or bigger για True 4K Experience… Αλλά ειλικρινά αν δεν καταλαβαίνεις την διαφορά κάνε μια βόλτα σε κάποιον οφθαλμίατρο και ξεκίνα ασκησούλες …

Φιλικά πάντα…

Ο Λιονταρίνος σου

Επεξ/σία από LionRulesGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 minutes ago, LionRulesGR said:

Ποιός μίλησε για 15 Ίντσες ??? Minimum 55" or bigger για True 4K Experience… Αλλά ειλικρινά αν δεν καταλαβαίνεις την διαφορά κάνε μια βόλτα σε κάποιον οφθαλμίατρο και ξεκίνα ασκησούλες …

Φιλικά πάντα…

Ο Λιονταρίνος σου

H είδηση δεν μιλάει για 55+ ίντσες αλλά για 15.6, οπότε τα σχόλια για τις ανύπαρκτες διαφορές ανάμεσα σε 2Κ και 4Κ ανάλυση γίνονται για τις 15.6".

Γι' αυτό εξάλλου ο maparios στο 1ο post του που quotαρες έγραψε για "τόσες λίγες ίντσες", προφανώς εννοούσε τις 15.6 της είδησης, όχι τις 55+ τις οποίες αναφέρεις εσύ.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15 ίντσες δεν είμαι σίγουρος αλλά στα 24+ monitors τα 4k θα είναι σίγουρα εμφανή η διαφορά σε σχέση με το 2k όταν έχεις να κάνεις με στατικές εικόνες (όχι gaming).

Άρα αναμένω το 4k να είναι το επόμενο βήμα στα monitors. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, LionRulesGR είπε

Ποιός μίλησε για 15 Ίντσες ??? Minimum 55" or bigger για True 4K Experience… Αλλά ειλικρινά αν δεν καταλαβαίνεις την διαφορά κάνε μια βόλτα σε κάποιον οφθαλμίατρο και ξεκίνα ασκησούλες …

Φιλικά πάντα…

Ο Λιονταρίνος σου

Νομίζω πως το τόνισα ότι μιλάω για το θέμα των laptop 15 ίντσες.. Είπα στο πρώτο μου ποστ "σε ΤΌΣΟ ΛΊΓΕΣ ΊΝΤΣΕΣ" μήπως ήσουν από τον ύπνο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα δεν χρησιμοποιω το hdr πλεον καθως κανει την εικονα χειροτερη .. βεβαια και οι 2 τιβι εχουν wide colour gamout  οποτε 1 δις χρωματα και σε sdr mode αλλα ακομα και στο netflix σε αλλες ρυθμισεις εκτος hdr η εικονα ειναι καλυτερη .. πολλα τεστ .. αυτο το video ειναι ενα απο τα πολλα που αποδεικνυουν ποσο gimmick και αχρηστο ειναι (ακομα) to hdr .. υποψιν εχουμε συνολικα 4 4κ hdr στην οικογενεια και ειχα και oled ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...