Προς το περιεχόμενο

Ταχύτητα Μεταγωγής σε Switch. Τι είναι ;


manolis940

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το TP-LINK TL-SF1005D το οποίο έχει ταχύτητα στις θύρες 10/100 Mbps. Είδα ότι οι κάρτες δικτύου δύο υπολογιστών υποστηρίζουν 1000 Mbps.
Θέλω να φτάσω αυτή την ταχύτητα μεταφοράς και έτσι αποφάσισα να πάρω ένα ανάλογο switch.
Καταλήγω στο TP-LINK TL-SG1005D v6 όμως ένα χαρακτηριστικό δεν το κατανοώ σε πολλά switch και θα ήθελα να ρωτήσω πριν κάνω κάποια βλακεία. Το χαρακτηριστικό αυτό λέγεται ταχύτητα μεταγωγής. Στην αρχή σκέφτηκα ότι είναι το άθροισμα των ταχυτήτων όλων των πορτών αλλά τελικά βλέπω ότι είναι 2 φορές αυτό το άθροισμα.
Αυτό συμβαίνει και σε άλλα switches όπως:

Όμως όχι σε αυτό:

Τελικά τι είναι αυτή η ταχύτητα μεταγωγής;

 

Όσοι θέλετε να μου προτείνεται κάτι διαφορετικό με ενδιαφέρει:

  • Να έχει τουλάχιστον 5 θύρες
  • Σταθερότητα, να μην χρειάζεται να το βάζω και να το βγάζω απ την πρίζα για να δουλέψει
  • Αν θέλω να μεταφέρω ένα αρχείο από το PC1 στον διαμοιρασμένο φάκελο(samba shared folder) του PC2 από 10-12 MB/s που μεταφέρω τώρα να φτάσω τα 100-120MB/s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ξερω αν ρωτας αυτο αλλα υπαρχουν δυο ειδων switch. εως 100mbps και εως 1000mbps.

αυτα που ειναι 1000αρια μπορουν να πιασουν 100MB/S αλλα πρεπει να εχεις και καλωδια cat6 . αν εχεις απλα καλωδια και οχι σωστα δεν θα πιασεις το φουλ της ταχυτητας των switch. 

παιζουν ρολο και οι θυρες στο καθε υπολογιστη αλλα και οι σκληροι δισκοι κτλ.

αυτο που ποσταρες το εχω και στο σπιτι και αλλα δυο στην δουλεια και ειναι πολυ καλο και χωρις προβληματα.

Επεξ/σία από tyf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

34 λεπτά πριν, tyf είπε

δεν ξερω αν ρωτας αυτο αλλα υπαρχουν δυο ειδων switch. εως 100mbps και εως 1000mbps.

αυτα που ειναι 1000αρια μπορουν να πιασουν 100MB/S αλλα πρεπει να εχεις και καλωδια cat6

Αυτό το καταλαβαίνω δεν ρωτάω αυτό. Νομίζω ότι ο @prixtis παρακάτω απάντησε. Αν και έχω cat 5 καλώδια πάνω, έχω στην άκρη cat 6 οπότε θα φτιάξω. Βέβαια απ όσο ξέρω και το Cat5e μπορούν να πιάσουν 1000Mbit. Τα Cat6 έχουν και δυνατότητες 10Gbit.
Αυτό που δεν σκέφτηκα είναι οι HDD. Θα πρέπει να κοιτάξω το bandwith τους όντως πριν προβώ σε μια τέτοια αγορά και να κρίνω αν αξίζει. Όσο για το review πολύ χρήσιμο, σε ευχαριστώ :)

Πηγή:

Spoiler

https://www.lifehacker.com.au/2013/04/ask-lh-whats-the-difference-between-cat5-cat5e-and-cat6-cables/

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Cat5e: Faster with Less Interference

Category 5 enhanced cabling, also known as Cat5e, is an improvement on Cat5 cabling. It was made to support 1000 Mbps "gigabit" speeds, so in theory, it's faster than Cat5. It it also cuts down on crosstalk, the interference you can sometimes get between wires inside the cable. Both of these improvements mean you're more likely to get fast, reliable speed out of Cat5e cabling compared to Cat5.

Cat6: Even Faster, But Not Super Necessary

Category 6 cabling is the next step up from Cat5e and includes a few more improvements. It has even stricter specifications when it comes to interference, and its capable of 10-Gigabit speeds in some cases. You probably won't use these speeds in your home, and the extra interference improvements won't make a huge difference in regular usage, so you don't exactly need to rush out and upgrade to Cat6. But, if you're buying a new cable, you might as well, since it is an improvement over its predecessor.

 

 


 

30 λεπτά πριν, prixtis είπε

Ειναι το συνολικο εσωτερικο bandwidth του switch. Σαφως και πρεπει να ειναι πολλαπλασιο της ταχυτητας των θυρων.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό σημαίνει ότι και σε full load όλων των θυρών δεν θα υπάρξει κάποιο drop στην ταχύτητα;

offtopic:

Spoiler

btw η υπογραφή είναι όλα τα λεφτά.
Ίσως στην θέση του $more beer να το άλλαζες και να το έκανες
$ ls
more beer

 

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι τπτ αυτο το χαρακτηριστικο για να σε ενδιαφερει. Αν θες να δεις κατι που σε ενδιαφερει, κοιτας το buffer να ειναι οσο το δυνατον μεγαλυτερο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσον αφορα τα καλωδια εγω εφτιαξα καλωδιο με caτ 5 και δεν πιαναν 1000. 

πηρα αλλο καλωδιο και αλλα κλιπς ειναι ποιο ενισχυμενα . 

δεν ξερω γιατι αλλα ιδια αποσταση ακομα και με τα απλα κλιπς ειχα διαφορα σε σχεση με τα ποιο ενισχυμενα. 

απλα στο λεω αν τυχον φτιαξεις καλωδια και δεν σου δουλεψουν να τσεκαρεις και τα κλιπς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, manolis940 είπε

Έχω το TP-LINK TL-SF1005D το οποίο έχει ταχύτητα στις θύρες 10/100 Mbps. Είδα ότι οι κάρτες δικτύου δύο υπολογιστών υποστηρίζουν 1000 Mbps.
Θέλω να φτάσω αυτή την ταχύτητα μεταφοράς και έτσι αποφάσισα να πάρω ένα ανάλογο switch.
Καταλήγω στο TP-LINK TL-SG1005D v6 όμως ένα χαρακτηριστικό δεν το κατανοώ σε πολλά switch και θα ήθελα να ρωτήσω πριν κάνω κάποια βλακεία. Το χαρακτηριστικό αυτό λέγεται ταχύτητα μεταγωγής. Στην αρχή σκέφτηκα ότι είναι το άθροισμα των ταχυτήτων όλων των πορτών αλλά τελικά βλέπω ότι είναι 2 φορές αυτό το άθροισμα.
Αυτό συμβαίνει και σε άλλα switches όπως:

Όμως όχι σε αυτό:

Τελικά τι είναι αυτή η ταχύτητα μεταγωγής;

Όσοι θέλετε να μου προτείνεται κάτι διαφορετικό με ενδιαφέρει:

  • Να έχει τουλάχιστον 5 θύρες
  • Σταθερότητα, να μην χρειάζεται να το βάζω και να το βγάζω απ την πρίζα για να δουλέψει
  • Αν θέλω να μεταφέρω ένα αρχείο από το PC1 στον διαμοιρασμένο φάκελο(samba shared folder) του PC2 από 10-12 MB/s που μεταφέρω τώρα να φτάσω τα 100-120MB/s

Για να εκμεταλευτεις την πληρη "θεωρητικη " ταχυτητα θα πρεπει να επιλεξεις ενα switch που θα ειναι (αριθμος πορτων) * (μεγιστη ταχυτητα πορτων) * 2   .

Και θελεις να ειναι επι 2 πολυ απλα γιατι ειναι FULL DUPLEX η επικοινωνια.

 

Επισης με cat5e κανεις τελεια την δουλεια (μεχρι 40 μετρα δοκιμασμενα παιζουν στο Gbit ) .

 

Και τελος νομιζω αναφερθηκε....  θα πρεπει ολος ο εξοπλισμος να μπορεσει να σου δωσει τοσα δεδομενα για να δεις τις ταχυτητες μεταφορας που θελεις.

πχ ενας αργος δισκος θα σου καθυστερει ολο συστημα σε ταχυτητες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...