Προς το περιεχόμενο

ποσο ρολο παιζει το τροφοδοτικο σε overclock


Ghost_Man2329

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εχω την εξης ερωτηση ποσο ρολο παιζει το τροφοδοτικο στο να κανεις overclock ολο το συστημα 

εχω στην κατοχη μου το vs550 της corsair και θελω να παρω το rm1000x  θα δω διαφορες στις επιδοσεις του υπολογιστη και αν μπορω να ανεβασω το συστημα σε ακομα μεγαλυτερες ταχυτητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ghost_Man2329 είπε

παιδια εχω την εξης ερωτηση ποσο ρολο παιζει το τροφοδοτικο στο να κανεις overclock ολο το συστημα 

εχω στην κατοχη μου το vs550 της corsair και θελω να παρω το rm1000x  θα δω διαφορες στις επιδοσεις του υπολογιστη και αν μπορω να ανεβασω το συστημα σε ακομα μεγαλυτερες ταχυτητες?

Αναλογως το υπολοιπο συστημα σου. Σε γενικες γραμμες, αν εχεις και gpu στο συστημα της υπογραφης (αν μιλαμε για αυτο), τοτε θες σιγουρα ενα μεγαλυτερο, αλλα οχι και 1000αρι. Με κανα 700αρι 80+ θα εισαι μια χαρα (για αν ειναι και future proof για μελλοντικο συστημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, overpower είπε

Αναλογως το υπολοιπο συστημα σου. Σε γενικες γραμμες, αν εχεις και gpu στο συστημα της υπογραφης (αν μιλαμε για αυτο), τοτε θες σιγουρα ενα μεγαλυτερο, αλλα οχι και 1000αρι. Με κανα 700αρι 80+ θα εισαι μια χαρα (για αν ειναι και future proof για μελλοντικο συστημα)

μπορει να ειναι υπερβολη ενα 1000 και ναι ειναι της υπογραφης το συστημα οπου ειμαι λατρης του overclock  

καποια στιγμη θα γινει και αναβαθμιση αλλα γιατην ωρα θελω να μαθω αν θα δω διαφορες ( να μπορω να ανεβασω και αλλο τον επεξεργαστη και την καρτα γραφικων ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και λιγο πιο περα 😁😁

2 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Με το 1000αρι τι θα τροφοδοτήσεις? Όλο το οικοδομικό τετράγωνο?

θελω να βαλω να βαλω διπλο xeon στο μελλον συστημα απο server δλδ και θα με χρειαστει εκει ομως επειδη δεν θελω να αγοραζω συνεχεια τροφοδοτικα λεω να το παρω μια και καλη μιας και το βρηκα σε καλη τιμη😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ghost_Man2329 είπε

μπορει να ειναι υπερβολη ενα 1000 και ναι ειναι της υπογραφης το συστημα οπου ειμαι λατρης του overclock  

καποια στιγμη θα γινει και αναβαθμιση αλλα γιατην ωρα θελω να μαθω αν θα δω διαφορες ( να μπορω να ανεβασω και αλλο τον επεξεργαστη και την καρτα γραφικων ).

Εισαι λατρης του oc και συγχρονως λες οτι μεσω psu θα παρεις μεγαλυτερο oc? Οχι προφανως, για το oc εξαρταται σε τι chip cpu επεσες (αν δεις και στο αλλο θεμα του 8320 που σχολιαζω, υπαρχουν διαφορα chips με το δικο μου να λειτουργει σε μεγαλυτερη ταση), μητρικη, και στην περιπτωση της gpu, η ιδια η καρτα.

Αν θα σε περιορισει κατι στο oc, θα ειναι ειτε οι θερμοκρασιες (cpu/vrm) ή το να ειναι ασταθες. Ακομα και στο ιντερνετ να βρεις καποιους με το ιδιο συστημα με μεγαλυτερο oc, δεν σημαινει οτι θα μπορεσεις να το πιασεις και εσυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Ghost_Man2329 είπε

και λιγο πιο περα 😁😁

θελω να βαλω να βαλω διπλο xeon στο μελλον συστημα απο server δλδ και θα με χρειαστει εκει ομως επειδη δεν θελω να αγοραζω συνεχεια τροφοδοτικα λεω να το παρω μια και καλη μιας και το βρηκα σε καλη τιμη😅

Μα και πάλι είναι υπερβολικό. Αν έχεις το παλιό vs το πράσινο καλό είναι να το αλλάξεις. Όχι για καλύτερο oc αλλά για καλύτερη ποιότητα τροφοδοσίας. Αν έχεις το πιο καινούργιο κράτα το και όσο πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Μα και πάλι είναι υπερβολικό. Αν έχεις το παλιό vs το πράσινο καλό είναι να το αλλάξεις. Όχι για καλύτερο oc αλλά για καλύτερη ποιότητα τροφοδοσίας. Αν έχεις το πιο καινούργιο κράτα το και όσο πάει.

ειναι στα τελευταια του το τροφοδοτικο και οχι δεν ειναι το παλιο vs εχει προβλημα με τα voltage ειναι ολα χαμηλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που θα σε βοηθήσει στο OC ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ watt είναι ένα καλύτερο PSU. Ξανατονίζω οτι καλύτερο δεν ισσούται με περισσότερα watt. Αυτο που θα σε βοηθήσει σε συνδιασμό με καλή μητρική και αν είσαι τυχερός καλό τσιπ είναι η σταθερότητα στα lanes που θα παράγει ένα καλύτερο τροφοδοτικό. μείωνεις τα ανεπιθύμητα psu spikes που μπορεί να προκύψουν με ένα οχι τοσο καλό και ποιοτικό psu.

 

Αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι λεπτομέρεια. Θα σε βοηθήσει εφόσον έχεις ξεπεράσει προβλήματα όπως silicon lottery, θερμοκρασίες, σωστό config και θες να αγγίξεις τα πραγματικά όρια-άκρα. Αν δεν έχεις αντίστοιχη μητρική και δεν ασχολήσαι με subzero cooling δεν έχει κανένα απολύτως λόγο να συζητάμε περαιτέρω το συγκεκριμένο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haris013 είπε

αυτό που θα σε βοηθήσει στο OC ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ watt είναι ένα καλύτερο PSU. Ξανατονίζω οτι καλύτερο δεν ισσούται με περισσότερα watt. Αυτο που θα σε βοηθήσει σε συνδιασμό με καλή μητρική και αν είσαι τυχερός καλό τσιπ είναι η σταθερότητα στα lanes που θα παράγει ένα καλύτερο τροφοδοτικό. μείωνεις τα ανεπιθύμητα psu spikes που μπορεί να προκύψουν με ένα οχι τοσο καλό και ποιοτικό psu.

Αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι λεπτομέρεια. Θα σε βοηθήσει εφόσον έχεις ξεπεράσει προβλήματα όπως silicon lottery, θερμοκρασίες, σωστό config και θες να αγγίξεις τα πραγματικά όρια-άκρα. Αν δεν έχεις αντίστοιχη μητρική και δεν ασχολήσαι με subzero cooling δεν έχει κανένα απολύτως λόγο να συζητάμε περαιτέρω το συγκεκριμένο θέμα.

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου γιατιν απαντησει οχι δεν ασχολουμαι με το subzero cooling ακομα μαλλον😂 οποτε θα καταληξω σε ενα μικροτερο τροφοδοτικο σας ευχαριστω ολους παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 1000αρι θα άξιζε μόνο αν είχες sli gpu από εκεί και πέρα όσο oc και να κάνεις αντε απο στοκ 65βατ να πάει το τσιπ στα 80 στη χειρότερη 100...

Επεξ/σία από LIGHT1NG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

αντε απο στοκ 65βατ να πάει το τσιπ στα 80 στη χειρότερη 100...

Εξαρτάται την CPU, το OC και το φορτίο... σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να δεις μέχρι και x2 το TDP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Εξαρτάται την CPU, το OC και το φορτίο... σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να δεις μέχρι και x2 το TDP.

Εε αν πάει απο 3.6ghz στα 5 ναι λογικό αλλαααααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 6/2/2019 στις 2:54 ΜΜ, LIGHT1NG είπε

Εε αν πάει απο 3.6ghz στα 5 ναι λογικό αλλαααααααα

ειδα αυτο το φορουμ θελω και εγω να μαθω καποια πραγματα παιζει ρολο το τροφοδοτικο η οχι? εχω ενα powertech 620watt το οποιο εχει βγει  καλο το εχω πολυ καιρο απο ενα αλλο συστημα και θελω να ξερω τι γινεται  εφτιαξα ενα συστημα ryzen 3 2200g για αρχη με μητρικη msi b450 a pro max δυο ραμ aegis g skill 3000 και το τροφοδοτικο σε μερικα oc δεν ειδα να ζεστενεται τοσο και σε ρυθμισεις που ειδα σε προγραμματα +5v λεει 5.200v +3.3v 3.440 και μερικες φορες παει λιγοτερο δυο μοναδες 3.220v sta +12v λεει 12.384v παιζει ρολο το τροφοδοτικο για να δωσει καποιες δυνατοτες  η οχι σε ολα τα φθηνα η ακριβα τροφοδοτικα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...