Προς το περιεχόμενο

Πτωση ταχυτητας VDSL μετα απο αρκετους μηνες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα και ζητώ συγγνώμη  εκ των προτέρων  για το μακροσκελές κείμενο.Αφού ξενοίκιασα και είχε η τσέπη μου χώρο για περαιτέρω χρήματα (να διαθέσει) σε vdsl απο adsl που είχα,αποφάσισα να κατευθυνθώ στην forthnet (nova) για 50αρα σύνδεση.Αρχικά (να σημειωσω οτι απλως η σύνδεση έγινε αυτόματα απο τα κεντρικά,εμένα απλώς μου στάλθηκε το router https://www.google.com/url?sa=i&amp;source=images&amp;cd=&amp;cad=rja&amp;uact=8&amp;ved=2ahUKEwiW4NTSnaTgAhVE46QKHRVCAT8QjRx6BAgBEAU&amp;url=http%3A%2F%2Fenterprise.zte.com.cn%2Fen%2Fproducts%2Fnetwork_lnfrastructure%2Fcpe%2Fbroadband%2F201312%2Ft20131209_414437.html&amp;psig=AOvVaw1J-oM9dWy54y49bWPYcRDD&amp;ust=1549443676623878) και μόλις με καλέσαν οτι "ξερετε ειναι οκ συνδέστε το ρουτερ σας" το συνδέω και έπιανα 48-50 τους πρωτους 7-8 μήνες.Να σημειωσω πως απο το καφαο κατοικώ πολύ κοντά (σχεδόν δίπλα απο το σπίτι μου) και οι καλωδιακες συνδεσεις του σπιτιου ειναι αψογες(ο πατερας ειναι ηλεκτρολογος) οποτε σε αυτα τα 2 θεματα αμφιβολια δεν υπαρχει.Μετα απο 8 μηνες περιπου το θεμα που παρουσιάστηκε είναι πτώση της τάξης των 20mbs δηλαδη πλέον πιάνω σταθερά 28-30 mbs.Θεματα με αποσυνδεσεις ποτε δεν ειχα απο τη 1η μερα,το μονο μου παραπονο ειναι η πτώση της ταχύτητας γιατί οπως καταλαβένετε τα χρήματα δεν βγαίνουν τα ρημάδια εύκολα και να πληρώνω 50αρα ενω πιάνω 28-30 είναι μα.......ια χοντρή.Σήμερα κάλεσα την forthnet και μου είπε ο τηλεφωνικός εκπρόσωπος πως (αφου εκανε τα κλασσικα <<τεστ>> ,καλωντας με στο κινητο για να κοιταει τη γραμμη,κλπ) μου είπε θα το δρομολογήσω σε τεχνικό να περάσει απο το σπίτι μου να ελέγξει τυχον θέματα στα καλώδια εκτός σπιτιού και εάν ανακαλυφθεί φθορά και μου αντικαταστήσει κανα καλώδιο ,εντός σπιτιού αυτή τη φορά,θα χρεωθώ 10 ευρώ(μου έστειλε και τιμοκατάλογο). Μπορείτε να μου πείτε,πως να λύσω το θέμα μου?Είναι τακτική των ελληνικών εταιρειών να σου δίνουν στην αρχή όσο πληρώνεις και μετά να στο <<πέρνουν>>?Επίσης τι θα μου προτείνατε εσείς να κάνω (να σημειώσω οτι δεν έχω γνώσεις πάνω στο τομέα των διαδικτυακών συνδέσεων οπότε να κάνω τον ξερόλλα δεν με παίρνει,αλλά όταν πιάνω 48-50 με τα ίδια καλώδια,χωρίς να έχω πειράξει τίποτα (όπως μου τα έφεραν) ,το φτωχό μου μυαλό καταλαβαίνει ότι ή πρόκειται για εταιρικά κόλπα ή κάποιο καλώδιο μου κάνει νούμερα. Και πάλι συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο,ελπίζω να μου δώσετε τα φώτα σας γιατι έχω αγανακτήσει .Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

            

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περιμένεις να έρθει ο τεχνικός της Forthnet και εφ'όσον βρει οτι το πρόβλημα δεν υπάρχει εσωτερικά όπως λες, θα το βρει εξωτερικά. Δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Όταν λες "πιάνεις" εννοείς συγχρονισμός του router,  ή ταχύτητες λήψης; Το router τι attainable rate (πόσο μπορεί να πιάσει η γραμμή, δηλαδή) σου δίνει στη γραμμή σου;

Αν ο router συγχρονίζει στα 28-30 που λες και έχεις και attainable rate στη γραμμή χαμηλό, τότε μάλλον δεν πάει κάτι καλά στα καλώδια, οπότε λογικά θα μετρήσει στην άκρη του καλωδίου που φτάνει στο σπίτι, για να δει αν έχεις πρόβλημα από εκεί ή από την εσωτερική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Θα περιμένεις να έρθει ο τεχνικός της Forthnet και εφ'όσον βρει οτι το πρόβλημα δεν υπάρχει εσωτερικά όπως λες, θα το βρει εξωτερικά. Δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.

Ευχαριστω για το χρονο σου και για την άποψη σου φίλε :) 

1 λεπτό πριν, Orestis_G είπε

Ερώτηση: Όταν λες "πιάνεις" εννοείς συγχρονισμός του router,  ή ταχύτητες λήψης; Το router τι attainable rate (πόσο μπορεί να πιάσει η γραμμή, δηλαδή) σου δίνει στη γραμμή σου;

Αν ο router συγχρονίζει στα 28-30 που λες και έχεις και attainable rate στη γραμμή χαμηλό, τότε μάλλον δεν πάει κάτι καλά στα καλώδια, οπότε λογικά θα μετρήσει στην άκρη του καλωδίου που φτάνει στο σπίτι, για να δει αν έχεις πρόβλημα από εκεί ή από την εσωτερική.

 29425/45716 kbps attainable rate up/down           εννοω οταν λεω πιανω την ταχυτητα.Πχ αρχικα επιανα 48-50mbs down   Τωρα εαν κανω ελεγχο ταχυτητας πιάνω 28-30 mbs

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK. O router σου συγχρονίζει στα 45 που βλέπω στο attainable, ή σε χαμηλότερο ρυθμό; Ο έλεγχος ταχύτητας δεν είναι ακριβής, γιατί εξαρτάται από πολλά (συμφόρηση δικτύου π.χ.) Η ακριβέστερη μέτρηση που μπορείς αυτή τη στιγμή να κάνεις, είναι μάλλον να κατεβάσεις κάτι από εδώ: http://ftp.forthnet.gr/pub/SPEEDTEST/

Ουσιαστικά είναι έτοιμα ISO images από linux, ειδικά για μέτρηση ταχύτητας, σε server.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Orestis_G είπε

OK. O router σου συγχρονίζει στα 45 που βλέπω στο attainable, ή σε χαμηλότερο ρυθμό; Ο έλεγχος ταχύτητας δεν είναι ακριβής, γιατί εξαρτάται από πολλά (συμφόρηση δικτύου π.χ.) Η ακριβέστερη μέτρηση που μπορείς αυτή τη στιγμή να κάνεις, είναι μάλλον να κατεβάσεις κάτι από εδώ: http://ftp.forthnet.gr/pub/SPEEDTEST/

Ουσιαστικά είναι έτοιμα ISO images από linux, ειδικά για μέτρηση ταχύτητας, σε server.

Το παλικαρι  που το ελεγξε απο το κεντρο(ο τηλεφωνικος εκπροσωπος με τον οποιο μιλησα)  μου είπε  πως βλεπει να πιανω 31.Συγκεκριμενα οριστε και αλλες ρυθμισεις 

Actual Rate(Up/Down) 4996/31174 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 29425/45876 kbps
Noise Margin(Up/Down) 26.7/9 dB
Line Attenuation(Up/Down) 1.9/11.4 dB
Output Power(Up/Down) 7.6/15 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 1/283
Interleave Delay(Up/Down) 0/9 ms
Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Orestis_G είπε

Δεν θυμάμαι στο 168N, αλλά κάπου κοντά στο attainable,πρέπει να λέει ή actual rate, ή upload/download,  ή up/down. Κάτι σχετικό

χαχαχαχα φιλε το αναφερω πιο πανω το 1ο ειναι τα εκανα ολα copy-paste

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στραβομάρα! Έχεις δίκιο. Λοιπόν, με βάση τα στοιχεία που βλέπω, θα έπρεπε να μπορείς να κλειδώσεις πιο πάνω. Δεν ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να έχουν κάνει πατάτα κάπου και να σε έχουν κλειδώσει σε 30άρι προφίλ (μου το είχαν κάνει στην αρχή που έβαλα VDSL),

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Orestis_G είπε

Στραβομάρα! Έχεις δίκιο. Λοιπόν, με βάση τα στοιχεία που βλέπω, θα έπρεπε να μπορείς να κλειδώσεις πιο πάνω. Δεν ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να έχουν κάνει πατάτα κάπου και να σε έχουν κλειδώσει σε 30άρι προφίλ (μου το είχαν κάνει στην αρχή που έβαλα VDSL),

Να ρωτησω κατι? Εαν πχ με ειχαν κλειδωσει δεν θα το ειχαν κανει αππ την αρχη που επιανα 48-50?Η το εκαναν αργοτερα? Επισης ποιος ο λογος να το κανουν αργοτερα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά λάθος εννοώ, όχι εσκεμμένα. Γίνονται λαθάκια ώρες - ώρες. Επίσης, αν δεν το έχεις κάνει, για δοκίμασε να αποθηκεύσεις τις ρυθμίσεις του router (κάπου στις ρυθμίσεις έχει επιλογή), να το κάνεις ένα reset και να τις ξαναφορτώσεις, να δεις αν θα αλλάξει κάτι στην ταχύτητα συγχρονισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Orestis_G είπε

Κατά λάθος εννοώ, όχι εσκεμμένα. Γίνονται λαθάκια ώρες - ώρες. Επίσης, αν δεν το έχεις κάνει, για δοκίμασε να αποθηκεύσεις τις ρυθμίσεις του router (κάπου στις ρυθμίσεις έχει επιλογή), να το κάνεις ένα reset και να τις ξαναφορτώσεις, να δεις αν θα αλλάξει κάτι στην ταχύτητα συγχρονισμού.

Εχω κανει reset και παλι η ιδια ταχυτητα. Επισης, δεν μπορω να δω μεσα απο τις ρυθμισεις του ρουτερ εαν ειμαι κλειδωμενος στο 30αρι?

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπεις το actual rate. Αυτό σου λέει πόσο έχεις κλειδώσει. Από εκεί και πέρα το ΓΙΑΤΙ έχεις κλειδώσει εκεί, δεν μπορείς να το δεις. Πρόσβαση (έστω δανεικό) σε άλλο VDSL router έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...