Προς το περιεχόμενο

Xiaomi gateway, sensors & Roborock


wenduur

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους, έχω αγοράσει την Roborock S55 από ελληνικό κατάστημα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η σκούπα είναι συνδεδεμένη στον EU server και δουλεύει άψογα. 

Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα το Mijia Gateway 2 και μερικούς temperature/humidity και door sensors, επίσης από ελληνικό κατάστημα. 

Στο Mi Home υπάρχει το συγκεκριμένο gateway αλλά δεν αναγνώριζε το δικό μου, οπότε δοκίμασα μια λύση που βρήκα, να το συνδέσω στον China Mainland server, οπότε και δούλεψε super. Όμως η Roborock είναι στον EU και δεν συνδέεται στον China... οπότε; 

Επίσης οι φωνητικές οδηγίες του gateway είναι στα κινέζικα. Δεν έχω βρει τρόπο να τα αλλάξω μέχρι σήμερα. 

Είδα πως κάποιοι χρησιμοποιούν app duplicators το οποίο βρίσκω μαλακία λύση, αφού δοκιμάζοντας 3-4 είδα πως είναι όλο bugs, lags και ads. Εξίσου μαλακία είναι να κάνεις login σε 2 servers εναλλάξ και να μην υποστηρίζεται automation μεταξύ των συσκευών της ίδιας εταιρίας. Συνεπώς, προσωρινή λύση είναι η Β'. 

Ενώ τα προϊόντα της Xiaomi μου φαίνονται γαμάτα και VFM (ειδικά αν έχεις την υπομονή να παραγγείλεις από China), τι παπαριά είναι αυτή με τους διαφορετικούς servers;

Σκέφτομαι, αν παραγγείλω yeelights, smart plugs, smart remote control etc. θα δουλέυουν μαζί ή θα πρέπει να αλλάξω 35 servers για να διαχειριστώ διαφορετικά τα devices της ίδιας εταιρίας; Ή απλά να επενδύσω στα smart home solutions κάποιας άλλης μάρκας που δεν έχει τέτοια κολλήματα με regions; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς για την ώρα αυτά τα προβλήματα παραμένουν

Εγώ ό,τι έχω από xiaomi τα έχω πάνω στον Mainland China server και δουλεύουν απροβλημάτιστα (σχεδόν*):

Gateway / Yeelight bulbs / Motion Sensor/ Temperature & Humidity Sensors/ Camera /Mi Bedside Lamps

Όλα τα παραπάνω από Κίνα, ενώ το περίεργο είναι ότι τα Bedside Lamps τα τσίμπησα από το ελληνικό κατάστημα στην προσφορά του Νοεμβρίου και δουλέυουν κανονικά στον Mainland China.

Από την άλλη, το Kettle από το ελληνικό κατάστημα ΔΕΝ το βρίσκει σύμφωνα με φίλο

Εν ολίγοις, αν τα πάρεις όλα από Κίνα θα δουλεύουν

 

*Τα push notifications της κάμερας δεν θα έλεγα ότι δουλεύουν αψεγάδιαστα, κολλάνε σε σταθερή βάση και πρέπει να μπω στην εφαρμογή να ξεκολλήσουν

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tonypapadovic είπε

*Τα push notifications της κάμερας δεν θα έλεγα ότι δουλεύουν αψεγάδιαστα, κολλάνε σε σταθερή βάση και πρέπει να μπω στην εφαρμογή να ξεκολλήσουν

 ποια camera ; 

Η σκούπα πάντως είχε το κλασικό βύσμα για ελληνικές πρίζες. Ενώ το gateway το κλασικό κινέζικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, wenduur είπε

 ποια camera ; 

Η σκούπα πάντως είχε το κλασικό βύσμα για ελληνικές πρίζες. Ενώ το gateway το κλασικό κινέζικο.

Αυτή περίπου

https://www.skroutz.gr/s/13667965/Xiaomi-MiJia-1080P-Smart-IP.html

Βέβαια κανά 25€ έχει από Κίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα. Γραφω εδω μιας και μιλατε για roborock. Την εχω απ τον Οκτωβριο και σκουπιζει σχεδον καθημερινα στο turbo. Τις τελευταιες μερες κανει τον θορυβο που θα δειτε στο βιντεο. Ο θορυβος που κανει ειναι σαν να την εχω στο quiet και ειδικα πανω στα χαλια ακουγεται πολυ λιγο. Σαν να εχασε τη δυναμη της. Μιλησα με τη εταιρεια και απ οτι φαινεται θελει αλλαγη ο εσωτερικος ανεμιστηρας. Εντωμεταξυ την ξεβιδωσα για να την καθαρισω και νομιζω εχασα την εγγυηση μ αυτο που εκανα. Ξερει κανεις που μπορω να την στειλω για φτιαξιμο; Ειδικα αν υπαρχει κατι Θεσσαλονικη θα με βολευε. Την ειχα αγορασει απο σκρουτζομαγαζο.

https://www.youtube.com/watch?v=cy67AQAdyl0

https://www.youtube.com/watch?v=H5msbw5nahQ&t=2s

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎22‎/‎2‎/‎2019 στις 12:59 ΜΜ, Con_stant1ne είπε

Καλησπερα. Γραφω εδω μιας και μιλατε για roborock. Την εχω απ τον Οκτωβριο και σκουπιζει σχεδον καθημερινα στο turbo. Τις τελευταιες μερες κανει τον θορυβο που θα δειτε στο βιντεο. Ο θορυβος που κανει ειναι σαν να την εχω στο quiet και ειδικα πανω στα χαλια ακουγεται πολυ λιγο. Σαν να εχασε τη δυναμη της. Μιλησα με τη εταιρεια και απ οτι φαινεται θελει αλλαγη ο εσωτερικος ανεμιστηρας. Εντωμεταξυ την ξεβιδωσα για να την καθαρισω και νομιζω εχασα την εγγυηση μ αυτο που εκανα. Ξερει κανεις που μπορω να την στειλω για φτιαξιμο; Ειδικα αν υπαρχει κατι Θεσσαλονικη θα με βολευε. Την ειχα αγορασει απο σκρουτζομαγαζο.

https://www.youtube.com/watch?v=cy67AQAdyl0

https://www.youtube.com/watch?v=H5msbw5nahQ&t=2s

εισαι σιγουρος οτι ακουγεται απο το μοτερ αναρροφησης?  υπαρχει περιπτωση να ακουγεται απο το μοτερ που γυριζει το ρανταρ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απ το μοτερ αναρροφησης ειναι. Το ιδιο ειπαν κ απ την εταιρεια. Θα το ανοιξω αυριο μηπως εχει μπει τιποτα μεσα αλλιως θα παραγγειλω μοτερ απο aliexpress. Μου κανει εντυπωση να βγαλε προβλημα τοσο νωρις. Εντωμεταξυ παρηγγειλα απο gearbest κατι φιλτρα που μου ειπαν αυθεντικα. Τελικα δεν ηταν και μου βγαζει καθε τοσο error 10 οτι ειναι υγρο το φιλτρο ή θελει καθαρισμα. Εσεις τι φιλτρα βαζετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/2/2019 στις 10:30 ΜΜ, Con_stant1ne είπε

Ναι απ το μοτερ αναρροφησης ειναι. Το ιδιο ειπαν κ απ την εταιρεια. Θα το ανοιξω αυριο μηπως εχει μπει τιποτα μεσα αλλιως θα παραγγειλω μοτερ απο aliexpress. Μου κανει εντυπωση να βγαλε προβλημα τοσο νωρις. Εντωμεταξυ παρηγγειλα απο gearbest κατι φιλτρα που μου ειπαν αυθεντικα. Τελικα δεν ηταν και μου βγαζει καθε τοσο error 10 οτι ειναι υγρο το φιλτρο ή θελει καθαρισμα. Εσεις τι φιλτρα βαζετε;

την τελευταια εβδομαδα, μου βγαζει και εμενα το ιδιο προβλημα. "fun speed lowered due to blocked strainer" Μετα απο αυτο, η σκουπα συνεχιζει να καθαριζει αλλα ριχνει τη δυναμικη της στην πρωτη σκαλα αναρρόφησης. Απο λιγο που το εψαξα στο ιντερνετ, μου εχει δωθει η εντυπωση, πως οι κινεζουληδες , εχουν μπουσταρει τις δυνατοτητες της σκουπας , για να πουλησουν....και μετα σε "κλειδωνουν" στην πρωτη σκαλα μονο.

 Θα περιμενω μεχρι την επομενη αναβαθμιση του λογισμικου, μηπως και κανουν κατι.... και τοτε ισως αλλαξω και εγω μοτερ.

Εσυ τι εχεις κανει μεχρι στιγμης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εμενα δε μου εβγαζε καποιο error απλα ακουγοταν πολυ διαφορετικα σαν να ειχε μπλοκαρει το ανεμιστηρακι. Σημερα παρελαβα το μοτερ, το αλλαξα και ολα καλα. Το μοτερ ειναι τερμα μεσα και πρεπει να την διαλυσεις ολη για να το αλλαξεις. Εχω ενα θεματακι βεβαια. Οταν την συναρμολογησα ξανα, ειδα οτι μου περισσεψαν 10 ΒΙΔΕΣ! Δεν εχω ιδεα απο που ειναι, νομιζα οτι τις εβαλα ολες. Δεν ειχα κουραγιο να την ξανα διαλυσω οποτε θα φανει πως θα παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...