Προς το περιεχόμενο

Fiat 500 - Radio Blocked / Waiting


donblunts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Δάνεισα στον αδερφό μου το FIAT 500 μου, και μου το επέστρεψε με κλειδωμένο το radio 🤬
Μου είπε οτι δοκίμασε διάφορους κωδικούς, αρκετές φορές, και τώρα δεν μου βγάζει το πεδίο για τον κωδικό, παραμένει σε κατάσταση Radio Blocked / Waiting.
Τον 4ψήφιο τον έχω, εχω αποσυνδέσει το ράδιο, το έχω ξαναβάλει αλλα τίποτα.
Εχω πατήσει όλα τα κουμπιά παρατεταμένα αλλα δεν μου βγάζει μήνυμα για να βάλω τον κωδικό.

Διαβάζω κάτι για αφαίρεση της μπαταρίας (?)
Κανείς τα φώτα του?

Κερνάω καφέ + κουρασάν :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update.

Κάθε αποτυχημένη προσπάθεια κωδικού ξεκλειδώματος, προσθέτει 4 ώρες στο timer.
Το αυτοκίνητο πρέπει να μείνει με γυρισμένο τον διακόπτη - χωρίς να δουλεύει ο κινητήρας - μέχρι να βγάλει το μήνυμα του κωδικού.
Κάθε σβήσιμο διακόπτη, κάνει reset το timer.

Οπότε το συνδέετε με εξωτερικό φορτιστή μπαταρίας, και αφήνετε το κλειδί στον διακόπτη στην θέση ON.

@matrixxx μπορεί να κλειδωθεί.
 

Επεξ/σία από donblunts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ξέρω για 3 ώρες. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Περίμενε μέχρι να σου εμφανίσει να βάλεις τον κωδικό. 

Κακός έκανε ο αδερφός σου που δοκίμασε κωδικούς στην τύχη. Έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο και να σε ρωτήσει τον τετραψήφιο κωδικό. 

Μην βγάζεις και βάζεις την μπαταρία.  

Απλά άκου μουσική από το κινητό σου για λίγες ώρες, υπομονή και θα σου το βγάλει το μήνυμα. 

Επεξ/σία από panoskatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Εγώ ξέρω για 3 ώρες. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Περίμενε μέχρι να σου εμφανίσει να βάλεις τον κωδικό. 

Κακός έκανε ο αδερφός σου που δοκίμασε κωδικούς στην τύχη. Έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο και να σε ρωτήσει τον τετραψήφιο κωδικό. 

Μην βγάζεις και βάζεις την μπαταρία.  

Απλά άκου μουσική από το κινητό σου για λίγες ώρες, υπομονή και θα σου το βγάλει το μήνυμα. 

Μακάρι να είναι 3 ώρες.
20 χρονών, φοβήθηκε οτι έκανε καμία πατάτα γιαυτό δεν το πε αμέσως.

Μπαταρία δεν έβγαλα, όχι.
Αλλα το έχω αφήσει με ανοιχτό διακόπτη, συνδεδεμένο σε εξ. μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

μπορείτε να μου πείτε πως θα βάλω τον κωδικό  ?  μου γράφει    code  : - - - -    

πχ ο κωδικός είναι   9878  τι πατάω αφοί τα νούμερα είναι 123456 στης μνήμες,  για να τοποθετήσω στην πρώτη παύλα το 9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουμπι με τον αριθμο 1 αντιστοιχει στην 1η παυλα-1ο ψηφιο του κωδικου. Οποτε πατας εννια φορες το κουμπι 1 μεχρι να εμφανιστει το 9.
Το κουμπι με τον αριθμο 2 αντιστοιχει στην 2η παυλα-2ο ψηφιο του κωδικου. Οποτε πατας οχτω φορες το κουμπι 2 μεχρι να εμφανιστει το 8.

Ομοιως για τα υπολοιπα 2 ψηφια του κωδικου. Μετα πρεπει να βρεις πιο κουμπι πατας για να εισαγεις τον κωδικο(δηλαδη ποιο κουμπι λειτουργει σαν enter). Σε καποια αμαξια πατας παρατεταμενα το κουμπι με τον αριθμο 5. Σε καποια αλλα υπαρχει αλλο κουμπι. Πρεπει να διαβασεις το Manual. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

giannos13 ο τρόπος που λες για το φιατ 500 δε παίζει  ....ευχαριστώ για την απάντηση αλλά καλύτερα άμα δεν είστε σίγουροι για κάτι καλύτερα να μη λέτε μια  μπούρδα  . και πάλι ευχαριστώ .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Fiat 500 δεν εχει τυχει να βαλω κωδικο. Οποτε εχεις δικιο.
Σε πολλα (μην πω στα περισσοτερα) αυτοκινητα ισχυει ομως η διαδικασια που ανεφερα. Αν μπορει καποιος διαχειριστης ας σβησει το post μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε τι ακριβός να κανό για να βαλο τον κοδικο. Έχω τον κωδικό αλλά δε μου το ζητάει να βάλω κωδικό μου γράφει RADIO BLOCKED WAIT

Επεξ/σία από Antoniskaraxalios80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Antoniskaraxalios80 είπε

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε τι ακριβός να κανό για να βαλο τον κοδικο. Έχω τον κωδικό αλλά δε μου το ζητάει να βάλω κωδικό μου γράφει RADIO BLOCKED WAIT

Πρώτο πρώτο αποτέλεσμα 

https://www.google.com/search?q=RADIO+BLOCKED+WAIT&rlz=1CAYKUD_enGB1028GB1028&sourceid=chrome&ie=UTF-8

If the display continually shows "RADIO BLOCKED/WAIT" then the unit may be codelocked and will need to be left switched on up for up to two hours to reset before another code entry attempt is possible

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα εχω το fiat diblo 2004 Mου εχει κλειδωθει το ραδιο μου τ οποιι ειναι με κασετα Τι πρεπει να κανω για να βρω τον κωδικο??παρακαλω πειτε μου βημα βημα τι πρεπει να κανω??πρεπει να βγαλω το ραδιο και να βρω το serial numb ??μετα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Filippos7 είπε

Καλησπερα εχω το fiat diblo 2004 Mου εχει κλειδωθει το ραδιο μου τ οποιι ειναι με κασετα Τι πρεπει να κανω για να βρω τον κωδικο??παρακαλω πειτε μου βημα βημα τι πρεπει να κανω??πρεπει να βγαλω το ραδιο και να βρω το serial numb ??μετα??

Η καλύτερη λύση https://www.skroutz.gr/c/312/radiocd-kasetofona.html εκτός κι αν έχεις κασέτες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα, αν τον κωδικο δεν το γραφει σε καποιο απο τα βιβλιαρακια υπαρχει τροπος να τον βρουμε? προφανως εχω δει τα διαφορα σαιτ που πρεπει να πληρωσεις αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιοπιστα ειναι. τον κωδικο τον γραφει καπου αλλου αραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, lector είπε

Για ποιο λογο εχει πιν ενα ραδιο σε αυτοκινητο...;

για να μην το κλέψουν αλλά πλέον δεν ασχολούνται με τέτοια

Στις 12/2/2024 στις 2:52 ΜΜ, greekboy είπε

καλησπερα, αν τον κωδικο δεν το γραφει σε καποιο απο τα βιβλιαρακια υπαρχει τροπος να τον βρουμε? προφανως εχω δει τα διαφορα σαιτ που πρεπει να πληρωσεις αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιοπιστα ειναι. τον κωδικο τον γραφει καπου αλλου αραγε?

αν το πήρες απο Ελλάδα , αντιπροσωπεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...