Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής οριστικά για το Opportunity της NASA


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ooaris είπε

Ευχαριστώ για μια αξιόλογη απάντηση. 

Απλώς με το παιδιαστικο μυαλό μου να πω πως το insight είχε ένα σωρό features που ήταν πρωτιές για την ανθρωπότητα και με προβλήματα στο project, όπως λες, τους πήρε 8 χρόνια αντί για 6.

Ένα ροβερ παρόμοιο με άλλα που κατασκευάστηκαν πριν 20+ χρόνια και που δούλεψε τέλεια και που, ηλεκτρονικά, δεν έπαθε τίποτα παρά μηχανικά μετά από ανεμοθυελες και κακοκαιριες θέλει "τουλάχιστον μια δεκαετία" ?

 Πάλι καλά δεν δουλεύετε στο κέντρο ανάπτυξης της κάθε νάσα. Ακόμα εδώ θα ειμασταν. 

Όπως έγραψα και παραπάνω κάθε rover που στέλνουμε είναι διαφορετικό από τα προηγούμενα γιατί κάθε καινούργιο rover έχει καινούργια και διαφορετικά features που θα βοηθήσουν στην παραιτέρω εξερεύνηση του κόκκινου πλανήτη, αν δεις τα προηγούμενα από το curiosity δούλευαν με μπαταρίες, ενώ το curiosity χρησιμοποιεί radioactive isotope, η κάθε τεχνολογία που προσθέτουμε θέλει ανάπτυξη και κυρίως testing σε ότι μπορείς να φανταστείς μιας και οι συνθήκες κατασκευής είναι με δεδομένα της γης άρα πρέπει να σιγουρευτούμε ότι θα δουλεύουν και στον Άρη σκέψου ότι πρέπει να είναι φτιαγμένα να αντέχουν σε πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες σε διαφορετικές πιέσεις, πρέπει να αντέχουν βομβαρδισμό από πολλαπλές ανεμοθύελες και σε έναν πλανήτη με πολύ λιγότερη και αραιή ατμόσφαιρα, όπου μέχρι και η ακτινοβολία του ηλίου παίζει ρόλο. Όλα αυτά τα τεστ παίρνουν χρόνο για να γίνουν σωστά γιατί τι θα γίνει αν η μπαταρία μπορεί να αντέξει σε αυτές τις συνθήκες ένα εξάμηνο μόνο και εμείς το στείλουμε χωρίς να το ξέρουμε? Μην ξεχνάς ότι ακόμη και στην γη και με το κρύο τα κινητά μας που υποτίθεται περνάνε πολλαπλά τεστ και ξαφνικά βλέπουμε μπαταρίες να χαλάνε και πράσινες γραμμές στις οθόνες, μία εταιρία μπορεί να σου αντικαταστήσει την συσκευή η Nasa δεν μπορεί να πει τραβήξτε το rover πίσω θα στείλουμε άλλο γιατί παίχτηκε βλακεία στο quality testing και δεν ξέραμε ότι θα βγάλει πρόβλημα. Ούτε εμένα μου αρέσει που παίρνει τόσο καιρό και πιθανώς ούτε αυτούς που δουλεύουν στο project αλλά μερικές φορές better be safe than sorry! Τέλος η εξερεύνηση του διαστήματος έχει γίνει international ζήτημα, μόνο από το InSight μπορείς να δεις ότι υπήρξε συνεργασία πολλών space agencies για να φέρουν το project εις πέρας, κατά την ταπεινή μου άποψη η εξερεύνηση του διαστήματος είναι ένα από τα εγχειρήματα που μας φέρνει κοντά σαν είδος και είναι απίστευτα όμορφο να βλέπεις να συνεργάζεται η ανθρωπότητα προς έναν κοινό στόχο ίσως να γεννηθήκαμε πολύ νωρίς για να εξερευνήσουμε τα άστρα αλλά σίγουρα μπορούμε να πούμε ότι είμασταν εκεί στην αρχή! Οπότε αντί να ρίχνουμε χολή προς ανθρώπους και project που μας πάνε μπροστά ας θαυμάσουμε το που φτάσαμε ήδη, 150 χρόνια πριν δεν είχαμε καν αεροπλάνα και τώρα έχουμε ρομπότ σε άλλους πλανήτες, ανθρώπους σε τροχιά και όργανα που εξερευνούν το υπέδαφος και τα βαρυτικά πεδία του Άρη, όλα αυτά παίρνουν καιρό και δουλειά για να γίνουν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που αρχίζεις και διαβάζεις κάτι που σου τραβάει το ενδιαφέρον , αρχίζει το Ελληνικό δαιμόνιο και γίνεται τραγελαφικό , που έχουμε πάντα άποψη για όλα και βέβαια "εμείς" ξέρουμε καλύτερα απο όλους! Βέβαια η μανία με το διάστημα είναι μεγάλο κεφάλαιο... λες και έχουμε λύσει όλα τα προβλήματα στην Γη και πρέπει να βρούμε μελλοντικά οικόπεδα "με θέα, νερό και ρεύμα σε τιμή ευκαιρίας!" 

Και εκεί πάλι ο άνθρωπος θα πάει (αν παει) και πάλι μπάχαλο θα τα κάνει όπως και στην ΓΗ... μετά πάμε πάλι για άλλα μέρη!

Βαμβάκι στην Σελήνη φαγώθηκαν να κάνουν οι άλλοι και βέβαια δεν ήταν ο σκοπός να κάνουν καλλιέργεια και να τον φέρνουν εδώ... Ισως να κάνουν κάτι σαν ατμόσφαιρα στην Σελήνη ? Καλό θα ήταν να κοιτάξουμε πρώτα την Γη μας και τα άλλα καλύτερα να μην τα πειράζει κανείς γιατί είναι κάτι σαν τα καλώδια του ΟΤΕ στα καφάο , όσο τα πειράζεις τόσο προβλήματα βγαίνουν!!! 

Βέβαια είναι γνωστό ότι είμαστε σαν λαός πανέξυπνοι και βρήκαμε την λύση του υαλοκαθαριστήρα για τα πανελ . Οι επιστήμονες εκεί στην ΝΑΣΑ δεν έχουν το δικό μας IQ!!! "Ρε μαστορα πιασε την γκαζοταναλια και θα στο κανω φορματ σε ενα λεπτο!" 

Βέβαια στην Ελλάδα εμείς δεν θα την λέγαμε NASA αλλα MASA για ευνόητους λόγους αν και η αλήθεια είναι ότι όντος έχουμε δυνατά μυαλά αλλά προκοπή βλέπουν μόνο στο εξωτερικό. Το δια ταύτα είναι πως όντος όλα αυτά έχουν ενα ενδιαφέρον αλλά ο περισσότερος κόσμος δεν μπορεί να καταλάβει και ποια η χρησιμότητα όλων αυτών των δεδομένων.

Και επειδή έχει γίνει μεγάλος ντόρος για τα πόσα χρόνια θέλουν να αναπτύξουν κάποιο rover κοκ , δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο τα 6-8-10 χρόνια αν λάβει κανείς την σοβαρότητα του θέματος , τα τεστ που κάνουν και να προσπαθήσουν να προσομοιώσουν τις όποιες συνθήκες )τόσο απο τα δεδομένα όσο και τα απροσδόκητα) όταν την ίδια ώρα πας το κινητό σου σε μεγάλο δίκτυο καταστημάτων στο service τους και κάνουν μέχρι και μήνα να βγει απόφαση!!! αρα τα 10 χρόνια για τον Αρη και οποιοδήποτε μη επανδρωμένο project καλα είναι! 

Εν αναμονή νέων εξελίξεων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας μην ξεχνάτε και το πότε πρέπει να φύγει μια αποστολή για να φτάσει στον Άρη σε 9 -24 μήνες.

Η απόσταση Γης - Άρη δεν σταθερή. Το 2020 έχει επιλεγεί γιατί τότε η απόσταση Γης - Άρη θα πλησιάζει την μικρότερη δυνατή οπότε και θα φτάσει η αποστολή πιο άμεσα. Τι νόημα έχει να στείλεις μια αποστολή το 2018 και να φτάσει το 2020, όταν μπορείς την ίδια αποστολή να την στείλεις το 2020 και να φτάσει το 2020?

  

Επεξ/σία από Todoras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2019 στις 10:58 ΜΜ, chris_g92 είπε

Κάνει πάνω από χρόνο αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Θέλει τεράστια προετοιμασία και διαδικασία ώστε να στείλεις κάτι. Πέρα από το να ετοιμάσεις το επόμενο , πρέπει να οργανωθεί μια αποστολή. Που οκ τόσες έχουν γίνει επιτυχημένα αλλά δεν είναι δα και "καθημερινό δρομολόγιο" . Εφόσον άντεξε τόσο γιατί να στείλουν το επόμενο και να μην περιμένουν απλά να στείλουν για τα καλά κάτι αρκετά πιο εξελιγμένο ώστε να πάρουν νέα δεδομένα.

Συμφωνώ με όλα όσα γράφεις και εσυ και τα υπόλοιπα παιδιά!Η μόνη μου ένσταση είναι ότι ενώ ξέρανε ότι κάποια στιγμή θα τους αφήσει ,αφού είχαν περάσει κατά πολύ τη διάρκεια ζωής τους,η επόμενη αποστολή θα ξεκινήσει μέσα στο 2020 και μέχρι να φτάσει θα κάνει ακόμη έναν χρόνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, giodoul είπε

Συμφωνώ με όλα όσα γράφεις και εσυ και τα υπόλοιπα παιδιά!Η μόνη μου ένσταση είναι ότι ενώ ξέρανε ότι κάποια στιγμή θα τους αφήσει ,αφού είχαν περάσει κατά πολύ τη διάρκεια ζωής τους,η επόμενη αποστολή θα ξεκινήσει μέσα στο 2020 και μέχρι να φτάσει θα κάνει ακόμη έναν χρόνο!

Υποθέτω , χωρίς να είμαι στην NASA ότι η εξερεύνηση του πλανήτη δεν είναι δα και τόσο επείγον .Το να μείνουν 2 χρόνια χωρίς δεδομένα κερδίζοντας όμως την αποστολή ενός πιο εξελιγμένου ροβερ θα είναι καλύτερη επιλογή για αυτούς .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, giodoul είπε

Συμφωνώ με όλα όσα γράφεις και εσυ και τα υπόλοιπα παιδιά!Η μόνη μου ένσταση είναι ότι ενώ ξέρανε ότι κάποια στιγμή θα τους αφήσει ,αφού είχαν περάσει κατά πολύ τη διάρκεια ζωής τους,η επόμενη αποστολή θα ξεκινήσει μέσα στο 2020 και μέχρι να φτάσει θα κάνει ακόμη έναν χρόνο!

16 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Υποθέτω , χωρίς να είμαι στην NASA ότι η εξερεύνηση του πλανήτη δεν είναι δα και τόσο επείγον .Το να μείνουν 2 χρόνια χωρίς δεδομένα κερδίζοντας όμως την αποστολή ενός πιο εξελιγμένου ροβερ θα είναι καλύτερη επιλογή για αυτούς .

Παιδιά μην ξεχνάμε ότι το Oportunity δεν ήταν το τελευταίο rover που στείλαμε, το 2011-2012 στείλαμε το Curiosity. Ναι πέρασαν 6-7 χρόνια από τότε αλλά καλά κρατάει ακόμη και το 2020 που θα είναι αρκετά κοντά ο Άρης θα στείλουμε το επόμενο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2019 στις 9:00 ΠΜ, ooaris είπε

Ευχαριστώ για μια αξιόλογη απάντηση. 

Απλώς με το παιδιαστικο μυαλό μου να πω πως το insight είχε ένα σωρό features που ήταν πρωτιές για την ανθρωπότητα και με προβλήματα στο project, όπως λες, τους πήρε 8 χρόνια αντί για 6.

Ένα ροβερ παρόμοιο με άλλα που κατασκευάστηκαν πριν 20+ χρόνια και που δούλεψε τέλεια και που, ηλεκτρονικά, δεν έπαθε τίποτα παρά μηχανικά μετά από ανεμοθυελες και κακοκαιριες θέλει "τουλάχιστον μια δεκαετία" ?

Πάλι καλά δεν δουλεύετε στο κέντρο ανάπτυξης της κάθε νάσα. Ακόμα εδώ θα ειμασταν. 

Το μυαλό σου δεν είναι παιδιάστικο, είναι καθυστερημένο. Γιατί δεν μπορείς να αντιληφθείς ότι η αποστολή ενός μηχανήματος σε έναν άλλο πλανήτη είναι μια εξαιρετικά πολύπλοκη διαδικασία που δεν μπορεί να τυποποιηθεί. Ένα όργανο να αλλάξεις, αλλάζεις όλες τις παραμέτρους, από την κατανάλωση ενέργειας μέχρι το πως θα είναι οι τροχοί για να αντέξουν το νέο βάρος.

Το γιατί όλα αυτά δεν σου περνάνε από το μυαλό είναι προφανές. Γιατί δεν έχεις μυαλό. Η άγνοια per se δεν είναι καταδικαστέα, όλοι υπάρχει κάτι που δεν γνωρίζουμε. Αλλά εσύ δεν θες να μάθεις. Θες απλά να λες εξυπνάδες. Ε μείνε άσχετος κι άσε τους υπόλοιπους να κάνουν δέκα χρόνια για να σχεδιάσουν κάτι που εσένα σου φαίνεται πανεύκολο. Έχει διαστημική υπηρεσία η Ελλάδα, κάνε αίτηση να σε δεχτούν. Μην πάει χαμένο τέτοιο μυαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2019 στις 12:49 ΜΜ, elorant είπε

Το μυαλό σου δεν είναι παιδιάστικο, είναι καθυστερημένο. Γιατί δεν μπορείς να αντιληφθείς ότι η αποστολή ενός μηχανήματος σε έναν άλλο πλανήτη είναι μια εξαιρετικά πολύπλοκη διαδικασία που δεν μπορεί να τυποποιηθεί. Ένα όργανο να αλλάξεις, αλλάζεις όλες τις παραμέτρους, από την κατανάλωση ενέργειας μέχρι το πως θα είναι οι τροχοί για να αντέξουν το νέο βάρος.

Το γιατί όλα αυτά δεν σου περνάνε από το μυαλό είναι προφανές. Γιατί δεν έχεις μυαλό. Η άγνοια per se δεν είναι καταδικαστέα, όλοι υπάρχει κάτι που δεν γνωρίζουμε. Αλλά εσύ δεν θες να μάθεις. Θες απλά να λες εξυπνάδες. Ε μείνε άσχετος κι άσε τους υπόλοιπους να κάνουν δέκα χρόνια για να σχεδιάσουν κάτι που εσένα σου φαίνεται πανεύκολο. Έχει διαστημική υπηρεσία η Ελλάδα, κάνε αίτηση να σε δεχτούν. Μην πάει χαμένο τέτοιο μυαλό.

Αν κάποιος κάνει 10 χρόνια για ένα ρόβερ ... αυτός, μάλλον είσαι εσύ και κανά 2 ακόμα ινσόμνιαξ , μέσα στο μυαλό σας. Απέχεις παρασάγγας από την πραγματικότητα. Πάλι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τα ξέρεις τόσο καλά πες μας εσύ πόσο χρόνο χρειάζεται για τον σχεδιασμό μιας καινούργιας αποστολής. Και βάλε και μερικά επίσημα links για να δούμε από που αντλείς στοιχεία. Έλα λεβέντη μου, περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2019 στις 10:29 ΠΜ, stefanos_th είπε

Τις εικονες τις εχουν πουθενα να ριξουμε καμια ματια ?

Όλες

https://mars.nasa.gov/mer/gallery/all/opportunity.html

Και επιλογές με πληροφορίες

https://www.nasa.gov/mission_pages/mer/images/index.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2019 στις 9:27 ΠΜ, elorant είπε

Αφού τα ξέρεις τόσο καλά πες μας εσύ πόσο χρόνο χρειάζεται για τον σχεδιασμό μιας καινούργιας αποστολής. Και βάλε και μερικά επίσημα links για να δούμε από που αντλείς στοιχεία. Έλα λεβέντη μου, περιμένω.

Εγω αρχικα αντεδρασα στην απαντηση του τυπου στην 1η σελιδα που εγραψε:

" Κατανοείς ότι χρειάζεται μία δεκαετία ως ελάχιστο για την κατασκευή πόσο μάλλον για την σχεδίαση;  "

Απαντησα οτι προφανως και δεν κατανοώ γιατί απο τα ελάχιστα που εχω ακουσει , δεν βγαζει νοημα να χρειαζονται 10 χρονια μονο για κατασκευη και ποσα αλλα για σχεδιαση...

Οι ως τωρα απαντησεις που πηρα ηταν ολες χωρις καποιο λινκ με καποια πηγή...
Ο καθενας ειπε αυτο που πιστευει δηλαδη χωρις συγκεκριμενα στοιχεια.
Εκτος απο εσενα που απλα ειπες την χοντραδα σου επειδη , λογικα, εχεις αποθημενα και ξεχαρμανιαζεις στο "ασφαλες ιντερνετ".

Εν κατακλειδι , καποιο λινκ που να αναφερει ποσο χρονο πηρε το καθε προτζεκτ δεν μου δωσατε για να γινω και εγω εξυπνος.
Παρολα αυτα, εσυ τωρα μου ζητας λινκ.
Αν και δεν εχω χρονο να ασχοληθω με κατι που δεν με ενδιαφερει και ιδιαιτερα... Με ενα 5λεπτο google να πω πως βρηκα το JPL στο youtube και αμα πας στo tab "videos" και στην αναζητηση βαλεις "mars 2020" θα βρεις ενα βιντεακι που ανεβηκε 28 Νοεμβριου του ΄17 με τιτλο :

"
NASA Begins Building Next Mars Rover Mission"
με description:
In just a couple of years, NASA’s newest rover will be flying to Mars. The Mars 2020 mission will use the next generation of science and landing technology to collect rock samples for possible return by a future mission. For more info, visit the mission site at https://mars.nasa.gov/mars2020



Οπως καταλαβαινεις 2 και κατι χρόνια αναφερουν οτι θα χρειαστουν για την κατασκευη του. Οχι 10 που αναφερθηκαν χωρις καποιο λινκ απο εναν αγνωστο τυπο.

Eπισης εδω https://el.wikipedia.org/wiki/InSight


Αναφερεται για το insight που εφτασε στον Αρη προσφατα και μαλιστα οπως ειχε αναφερει το αρθρο, εδω στο Insomnia, ειχε πολλες πρωτιές για την ανθρωπότητα , ηταν κατι καινοτομο που απο οσο ξερω δεν ειχε ξανασταλει ποτε κατι παρομοιο.

Χαρακτηριστικα, το αρθο του wikipedia αναφερει σε μια παραγραφο:

...Ανάμεσα σε 28 προτάσεις που υποβλήθηκαν από το 2010, το InSight ήταν μία από τις 3 που επιλέχθηκαν για την τελική φάση του προγράμματος Discovery. Τον Μάιο του 2011, η κάθε πρόταση έλαβε το ποσό των 3 εκατομμυρίων δολαρίων, ώστε να αναπτυχθεί λεπτομερώς. Τον Αύγουστο του 2012, το InSight επιλέχθηκε προς ανάπτυξη και εκτόξευση.
...
Στις 19 Μαΐου 2014, η NASA ανακοίνωσε την έναρξη κατασκευής του προσεδαφιστή. Αργότερα, στις 27 Μαΐου του 2015, η NASA ανακοίνωσε ότι ξεκίνησαν οι δοκιμές για τον προσεδαφιστή.

Οπως διαβαζεις. Τον αυγουστο του 12 επιλεχθηκε το συγκεκριμενο προτζεκτ προς αναπτυξη.
2 χρονια μετα την αναπτυξη του , ανακοινωσαν την εναρξη της κατασκευης του. Τον Μαιο του 14.
Εναν χρονο μετα ξεκινησαν τις δοκιμες του. Τον Μαιο του 15.|
Το 2016 θα ηταν ετοιμο για εκτοξευση αν δεν ειχαν καποια προβληματα και τελικα εφυγε το 18.

Αρα συνοψιζουμε πως για αυτο το καινοτομο και πρωτοτυπο προτζεκτ για την ανθρωποτητα, χρειαστηκε ΕΝΑΣ μολις χρονος για την κατασκευη του και αρχισανε δοκιμες.
ΣΥΝΟΛΙΚΑ , μαζι με τα απροσμενα προβληματα που ειχαν, σχεδιαση και κατασκευη , χρειαστηκαν 8 χρονια.

Εγω προσωπικα , με αυτην την προχειρη αναζητηση, δεν βρηκα καπου να αναφερουν οτι χρειαστηκαν ποτε 10 χρονια για να κατασκευασουν ενα ροβερ και.... ποσα ακομα .. για σχεδιαση...
(Meanwhile η σχεδιαση απαιτει περισσοτερο χρονο απο οτι η κατασκευη....αλλα ας μην το θιξω και αυτο...)
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρι όταν λέμε σχεδιασμός μιας αποστολής εννοούμε και το χρονικό διάστημα που αφορά τις μελέτες. Δεν μετράμε την κατασκευή από όταν πιάνουν τα κατσαβίδια, αλλά από όταν αρχίζει να σχεδιάζεται κάτι στο χαρτί. Προφανώς το καταλαβαίνεις αυτό, αφού το τονίζεις στην απάντηση σου, αλλά το προσπερνάς για να φτάσεις στο συμπέρασμα που θες.

Όσον αφορά για projects της Nasa που έχουν ξεπεράσει σε σχεδιασμό τα 10 χρόνια χαρακτηριστικότερο παράδειγμα είναι το Mars One που αφορά την αποστολή ανθρώπων στον Άρη. Ο αρχικός σχεδιασμός ξεκίνησε το 2011 με ορίζοντα υλοποίησης μετά το 2030. Υπάρχει επίσης το σχέδιο για αποστολή στον Πλούτωνα το οποίο ξεκίνησε να μελετάται το 1989 και η τελική αποστολή του New Horizons έγινε το 2006.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...