Προς το περιεχόμενο

LINUX ΣΕ MAC MINI


AonDuine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα , έχω ένα mac mini και θέλω να του βάλω και linux (ubuntu) γιατι χρειάζεται να τρέξω το 

packet tracer της cisco και δεν έχει συμβατότητα με macOs. 

To mac mini είναι το καινουργιο με τον 128 ssd ,  του έχω  και έναν εξωτερικό 1tb. 

Θα ήθελα να μου πει κάποιος τον ποιο εύκολο τρόπο για εγκατάσταση του ubuntu ή αν ξέρει κάποιος αν

υπάρχει άλλος τρόπος να τρέξω το packet. 

Επίσης σε περίπτωση που βάλω τελικά linux μπορώ να κάνω την εγκατάσταση στον εξωτερικο ? 

Χωρίς όμως format κλτ γιατί έχω όλα τα libraries εκει .

Ξέρω το VMware Fusion μπορώ να κάνω αυτό που θέλω με αυτό ?

 

Επεξ/σία από AonDuine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει installation παλιότερα μια άλλη διανομή (mint αν δεν κάνω λάθος). Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλά γιατί δεν το δοκιμάζεις πρώτα από usb stick. Και αν θυμάμαι καλά μετά σε κατατόπιζε πως να κάνεις εγκατάσταση σε σκληρό. Οδηγίες για το ubuntu usb bootable disk είναι εδώ. https://tutorials.ubuntu.com/tutorial/tutorial-create-a-usb-stick-on-macos#0

 

Για το fusion ένας οδηγός είναι αυτός https://www.askdavetaylor.com/install-ubuntu-linux-vmware-fusion-mac/

 

Εγώ είχα βάλει windows με parallels και φυσικά πείραξα τους drivers των windows και @@@@@ το συμπαν. Στην άλλη προσπάθεια με virtualbox δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη οπότε παραιτήθηκα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεφτόμουν και γω το virtual box αλλά έχω δει ανάμικτο feedback και με ψιλοαγχώνει .....

Θα δω τι θα κάνω . Προς το παρόν ψάχνω μήπως βρω καμιά ιδέα κατά πόσο μπορώ να τρέξω το packet χωρίς δεύτερο λειτουργικό . 

Μήπως έτσι έχει λιγότερη μανούρα ....

Βρήκα πχ video που κάποιος χρησιμοποιεί το wineskin αλλά δεν το ξέρω το 

πρόγραμμα , εννοώ αν είναι ασφαλές για download .

 

 

Επεξ/σία από AonDuine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To wineskin είναι για να τρέχεις προγράμματα windows ενώ εσύ θέλεις ubuntu. Πάνω σε αυτό τρέχουν τα sims στο mac officially. Δεν υπάρχει θέμα ασφάλειας αλλά πόσο εύκολο είναι να το κανεις και αν λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2019 στις 7:40 ΜΜ, HarPa είπε

To wineskin είναι για να τρέχεις προγράμματα windows ενώ εσύ θέλεις ubuntu. Πάνω σε αυτό τρέχουν τα sims στο mac officially. Δεν υπάρχει θέμα ασφάλειας αλλά πόσο εύκολο είναι να το κανεις και αν λειτουργεί.

Σωστα έχεις δίκιο , απλά σκέφτηκα ότι αν είναι τα ταλαιπωρηθώ για να βάλω linux στην τελική βάζω wineskin και τρέχω τη έκδοση του προγράμματος για windows.

Έχει βέβαια ένα αρνητικό αυτή η λύση , πρέπει κάθε φορα το πρόγραμμα να κάνει εγκατάσταση από την αρχή, και διάβασα ότι υπάρχει θέμα με το mojave . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταφύγω σε λύση  win θα ήθελα να τρέχει παράλληλα , με το bootcamp θα πρεπει να κανω boot η με macOs η με win.

Βρ΄ηκα και την λύση του Parallers , λέω να δοκιμάσω μιασ και έχει και free trial . 

Το έχει δουλέψει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, αν θες virtual machine δοκίμασε το virtual box τα περισσότερα τα προσφέρει τσάμπα οπότε τρέχεις παράλληλα μια εγκατάσταση windows ή linux από τον εξωτερικό σου δίσκο μαζί με το προγραμματάκι που θες και τελειώνει η υπόθεση... απλά μην περιμένεις το virtual λειτουργικό να τρέχει αεράτο όπως το mojave, ειδικά από εξωτερικό δίσκο... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία έβαλα το virtual box με ubuntu και κατάφερα να κάνω εγκατάσταση και το Packet Tracer της cisco .

Ήθελε βέβαια πολύ ψάξιμο γιατί έλειπαν libraries που έπρεπε να κατέβουν από devian.org κτλ 

Προς το πάρον δείχνει να δουλεύει καλα.

Την εγκατάσταση την έκανα τελικά στον ssd και όχι σε εξωτερικό δίσκο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχω καιρό να ασχοληθώ αλλά γενικά αν θυμάμαι καλά και για το virtual box  λείπουν πακέτα για να δουλεύουν σωστά usb και άλλες συσκευές κλπ. αλλά με λίγο ψάξιμο κάνεις τη δουλειά και επίσημα και τσάμπα... χαίρομαι που βοήθησα... καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Δημιουργία νέου...