Προς το περιεχόμενο

Οι Amazon και Google ζήτησαν τη συνεχή ροή πληροφοριών από κατασκευαστές έξυπνων οικιακών συσκευών


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Istros είπε

H Alexa έχει καποιες 20.000 συσκευές,το google home 10.000 και το iOS εκατοντάδες .Η προσθήκη συσκευων και ρύθμιση γίνεται πολύ ευκολα με την Alexa, ακολουθεί ο google και χειρότερη η Siri και είναι προβληματικη στις εντολες.Το να μου λες ότι σε βολεύει εσένα το δέχομαι και πολύ καλά έκανες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και η καλύτερη επιλογή.

Δεν μου λες κάτι καινούριο φίλε μου... Το να έχω 100 διαφορετικές λάμπες να διαλέξω δεν με απασχολεί γιατί εν τέλει οι πιο καλές είναι αυτές που έχουν ΚΑΙ homekit support. (Philips hue και LIFX). Γενικά τα πάντα σχεδόν έχουν alexa και google support και μόνο τα πιο ποιοτικά έχουν homekit(με εξαίρεση ελάχιστα). Την δουλειά σου θα την κάνεις με ότι και αν διαλέξεις.

Για τρίτη φορά θα σου πω πως δεν μίλησα ποτέ για το αν θες να πιάσεις κουβεντούλα με την Siri και να πείτε τα νέα σας βοηθώντας σε να λύσεις τις ασκήσεις του σχολείου σου. Εντολές όπως "turn on bedroom lights", "turn on the air condition" κτλ κτλ θα τις καταλάβουν εξίσου καλά. Δεν έχει νόημα να μου συγκρίνεις τις 3 γενικά όταν μιλάμε ειδικά για smart homes εδώ.

Προφανώς και είναι ότι βολεύει τον καθένα και είναι καθαρά υποκειμενικό, όμως το θέμα είναι ότι εσύ δεν έχεις ασχοληθεί πολύ και απλά αναπαράγεις ότι διαβάζεις/ακούς online χωρίς να έχεις δοκιμάσει ποτέ, εξού και μου λες τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά και κάνεις λάθος συγκρίσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Δεν μου λες κάτι καινούριο φίλε μου... Το να έχω 100 διαφορετικές λάμπες να διαλέξω δεν με απασχολεί γιατί εν τέλει οι πιο καλές είναι αυτές που έχουν ΚΑΙ homekit support. (Philips hue και LIFX). Γενικά τα πάντα σχεδόν έχουν alexa και google support και μόνο τα πιο ποιοτικά έχουν homekit(με εξαίρεση ελάχιστα). Την δουλειά σου θα την κάνεις με ότι και αν διαλέξεις.

Για τρίτη φορά θα σου πω πως δεν μίλησα ποτέ για το αν θες να πιάσεις κουβεντούλα με την Siri και να πείτε τα νέα σας βοηθώντας σε να λύσεις τις ασκήσεις του σχολείου σου. Εντολές όπως "turn on bedroom lights", "turn on the air condition" κτλ κτλ θα τις καταλάβουν εξίσου καλά. Δεν έχει νόημα να μου συγκρίνεις τις 3 γενικά όταν μιλάμε ειδικά για smart homes εδώ.

Προφανώς και είναι ότι βολεύει τον καθένα και είναι καθαρά υποκειμενικό, όμως το θέμα είναι ότι εσύ δεν έχεις ασχοληθεί πολύ και απλά αναπαράγεις ότι διαβάζεις/ακούς online χωρίς να έχεις δοκιμάσει ποτέ, εξού και μου λες τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά και κάνεις λάθος συγκρίσεις. 

Επειδή δηλαδη εσυ έβαλες ένα διακόπτη στο θερμοσίφωνα έχεις άποψη και όλοι αυτοί που έχουν δουλέψει και τα τρία συστήματα σε ολα τα επίπεδα δεν ξέρουν.Υποκειμενικά όπως το είπες ανάλογα τι βολεύει στον καθένα.Δικαιωμα σου να πάρεις ότι θες αλλά δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση να την ασπαστουμε.Η Alexa είναι καλύτερη, ακολουθεί το Google home και τελευταία η Siri και το homekit σε όλα τα επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Amazon είπε ότι δεν χρησιμοποιεί τις πληροφορίες για διαφημίσεις και δεν πουλάει σε τρίτους τις πληροφορίες που συλλέγει.".

 

Σαν να πιάνεις διαρήκτη στον χώρο σου και να σου ομολογεί οτι δεν μπήκε για να σε κλέψει. Μόλις εξάλειψε μίας από τις “καλύτερες” εκδοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Istros είπε

Επειδή δηλαδη εσυ έβαλες ένα διακόπτη στο θερμοσίφωνα έχεις άποψη και όλοι αυτοί που έχουν δουλέψει και τα τρία συστήματα σε ολα τα επίπεδα δεν ξέρουν.Υποκειμενικά όπως το είπες ανάλογα τι βολεύει στον καθένα.Δικαιωμα σου να πάρεις ότι θες αλλά δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση να την ασπαστουμε.Η Alexa είναι καλύτερη, ακολουθεί το Google home και τελευταία η Siri και το homekit σε όλα τα επίπεδα.

Έχω δουλέψει πολλά συστήματα, αυτό για τον θερμοσίφωνο ήταν παράδειγμα.

Δικαίωμά σου να συνεχίσεις να πιστεύεις ότι σου πλασάρουν.

Την καλημέρα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Έχω δουλέψει πολλά συστήματα, αυτό για τον θερμοσίφωνο ήταν παράδειγμα.

Δικαίωμά σου να συνεχίσεις να πιστεύεις ότι σου πλασάρουν.

Την καλημέρα μου

Αυτό είναι το θέμα ότι δεν πιστεύω ότι μου πλασάρουν.ευχαριστω,καλημέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Istros είπε

Επειδή δηλαδη εσυ έβαλες ένα διακόπτη στο θερμοσίφωνα έχεις άποψη και όλοι αυτοί που έχουν δουλέψει και τα τρία συστήματα σε ολα τα επίπεδα δεν ξέρουν.Υποκειμενικά όπως το είπες ανάλογα τι βολεύει στον καθένα.Δικαιωμα σου να πάρεις ότι θες αλλά δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση να την ασπαστουμε.Η Alexa είναι καλύτερη, ακολουθεί το Google home και τελευταία η Siri και το homekit σε όλα τα επίπεδα.

Γιατι δεν μπορεις να διαχωρισεις τα πραγματα στο μυαλο σου; Αλλο οι personal assistants και αλλο τα smart home automations. Επειδη η Siri ειναι χειρότερη σαν προσωπικός βοηθός αυτο δε σημαίνει οτι και το HomeKit ειναι χειρότερο. Μου θυμίζει την συζητηση περι security και privacy που δεν μπορεις να διαχωρίσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Choulio είπε

Γιατι δεν μπορεις να διαχωρισεις τα πραγματα στο μυαλο σου; Αλλο οι personal assistants και αλλο τα smart home automations. Επειδη η Siri ειναι χειρότερη σαν προσωπικός βοηθός αυτο δε σημαίνει οτι και το HomeKit ειναι χειρότερο. Μου θυμίζει την συζητηση περι security και privacy που δεν μπορεις να διαχωρίσεις..

Καταλαβαίνεις τι διαβάζεις η όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2019 στις 4:22 ΜΜ, KostasKri είπε

Ως πότε θα υπάρχουν άσχετοι που διαβάζουν ακόμα τα specs; Ως πότε οι εταιρίες θα σου λανσάρουν τα 10GB RAM, τους έξτρα πυρήνες και τα περισσότερα Ghz ως κάτι καλό ενώ απλά σου είναι άχρηστο και απλά αυτοί δεν μπορούν να φτιάξουν το λογισμικό του να μην είναι τόσο power hungry;

Ως τη μέρα που θα παρουσιάσεις το δικό σου εφάμιλλο λογισμικό που θα τρέχει σε 48K!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...