Προς το περιεχόμενο

Διαβατήριο για UK


Adon1s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ksessalonikios είπε

Δηλαδή με την πραγματοποίηση του σκληρού θα κάτσουν; Ήδη κάποιες φεύγουν και μόνο στην ιδέα, σκέψου τι εχει να γίνει μετά 

Εξαρτάται. Άλλες κλείνουν άλλες θα ανοίγουν. Μην ξεχνάς ότι είναι η 5η μεγαλύτερη οικονομία στον πλανήτη, και όχι μια μικρή χρεωμένη Ελλάδα. 
 

2 λεπτά πριν, j0hnn1e είπε

Είμαι σίγουρος οτι και εσύ και όλοι ξερουν οτι η Μay δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτεί να μην γίνει το brexit ούτε να σηκώσει 2ο referendum. Πάνω απο το πτώμα της μόνο. Plus οτι πήρε ψήφο εμπιστοσύνης, άρα ούτε να την διώξουν παίζει. Να παραιτηθεί αποκλείεται οπότε οι επιλογές είναι παράταση του αρθρου 50 (δεν ξέρω εαν θα το δεχτεί η ΕΕ βέβαια) ή no-deal και κάηκε ο κώλος μας 🙄

Anyway, βγήκαμε οφφ και πάμε προς πολιτική συζήτηση, φτάνει

Γι αυτό ρευστοποίησα τα πάντα, και αύριο ανταλλάσσω συμβόλαια και για το σπίτι. Έχω ήδη ανοίξει προσωπικό και εταιρικό τραπεζικό λογαριασμό στην Ιρλανδία και θα μεταφέρω τα χρήματα όλα τις επόμενες εβδομάδες, και ό,τι βρέξει ας κατεβάσει μετά τις 29/3. Θα είμαι ούτως η άλλος αραχτός Ελλάδα μέχρι το Πάσχα, και μετά θέλω να κάνω μερικά ταξίδια μέχρι τέλος του έτους. 

Από εκεί και μετά βλέπουμε. :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

19 ώρες πριν, Apoll είπε

Γι αυτό ρευστοποίησα τα πάντα, και αύριο ανταλλάσσω συμβόλαια και για το σπίτι. Έχω ήδη ανοίξει προσωπικό και εταιρικό τραπεζικό λογαριασμό στην Ιρλανδία και θα μεταφέρω τα χρήματα όλα τις επόμενες εβδομάδες, και ό,τι βρέξει ας κατεβάσει μετά τις 29/3. Θα είμαι ούτως η άλλος αραχτός Ελλάδα μέχρι το Πάσχα, και μετά θέλω να κάνω μερικά ταξίδια μέχρι τέλος του έτους. 

Από εκεί και μετά βλέπουμε. :) 

Ή είσαι τρομολάγνος και απλά σ'αρεσει να τρομοκρατείς τον κόσμό ή πουλάς φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Εν πάση περιπτώση, αυτά τα αφήνω εδώ γιατί υπάρχουν και σοβαροί ανθρωποι που σε διαβαζουν.

Στις 9/5/2013 στις 2:29 ΜΜ, Apoll είπε

Ναι. Δεν είναι για όσους δουλεύουν στο εξωτερικό. Και πολύ θα ήθελα να ζητήσουν λεφτά. Θα πάρουν ......

Επίσης όταν πήρα την Βρετανική υπηκοότητα το 2006, απαίτησα διαγραφή από την Ελλάδα. 

Δεν έχουν απαντήσει, αλλά ουδόλως με απασχολεί. Έχω αριθμό πρωτοκόλλου από την πρεσβεία για την κατάθεση της αίτησης, και ας κόψουν το λαιμό τους. 

....5 χρόνια μετά

Στις 26/9/2018 στις 5:03 ΜΜ, Apoll είπε

Κοίτα για Γερμανία, Δανία, Βέλγιο, και κυρίως Κύπρο. 

Δεν πήρα την υπηκοότητα, γιατί δεν χρειαζόταν μέχρι τώρα. Η συντριπτική πλειοψηφία των Ευρωπαίων εδώ είναι με ILR (Indefinitely Leave to Remain). Ούτε καν PR. 

[.....]

Γι αυτό μακρυά από εδώ. Εγώ κοιτάω για Κύπρο, Ιρλανδία και Ισπανία, αλλά μετά από 2-3 χρόνια διακοπές για να έρθω στα ίσα μου. :) 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Στις 17/2/2019 στις 8:13 ΜΜ, Iris_89 είπε

Κ €100 να κανει, αξιζει καποιος να το εχει. Αξιζει να ρισκαρεις ολοκληρο ταξιδι (οχι μονο σε θεμα με αεροδρομιο) σκεφτοντας συνεχεια αν θα πεσεις σε καποιον περιεργο αν θα σου δεχτει την ταυτοτητα ή οχι. Αν θες αλκοολ/τσιγαρα ξεχασε το με ταυτοτητα, εισοδο σε club παλι το ιδιο, εκτος αν εισαι απιστευτα τυχερος. 

Εγω παντως με ελληνικη ταυτοτητα μια χαρα ταξιδεψα προσφατα και μπηκα σε μπαρ, πηρα και αλκοολ και τσιγαρα κλπ. Σκετη παραπληροφορηση ειστε εδω μεσα. Και στο αεροδρομιο πεσαμε σε περιεργο αλλα παρολα αυτα δεν μας κρατησε πανω απο 5 λεπτα στον ελεγχο. Δειξαμε μια χρεωστικη καρτα και ολα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Connie15 είπε

Εγω παντως με ελληνικη ταυτοτητα μια χαρα ταξιδεψα προσφατα και μπηκα σε μπαρ, πηρα και αλκοολ και τσιγαρα κλπ. Σκετη παραπληροφορηση ειστε εδω μεσα. Και στο αεροδρομιο πεσαμε σε περιεργο αλλα παρολα αυτα δεν μας κρατησε πανω απο 5 λεπτα στον ελεγχο. Δειξαμε μια χρεωστικη καρτα και ολα οκ

Σκετη παραπληροφορηση. 

Επειδη ολα αυτα μας εχουν τυχει παραπανω απο 5 φορες. 

Αλλες εμπειριες του τουριστα προφανως.

Επεξ/σία από Iris_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Connie15 είπε

Εγω παντως με ελληνικη ταυτοτητα μια χαρα ταξιδεψα προσφατα και μπηκα σε μπαρ, πηρα και αλκοολ και τσιγαρα κλπ. Σκετη παραπληροφορηση ειστε εδω μεσα. Και στο αεροδρομιο πεσαμε σε περιεργο αλλα παρολα αυτα δεν μας κρατησε πανω απο 5 λεπτα στον ελεγχο. Δειξαμε μια χρεωστικη καρτα και ολα οκ

Είδες ημερομηνία που γράφτηκε ή έγραψες έτσι για να της την πεις;

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mchrisober είπε

να χαμε να λεγαμε...

να χαμε να πούμε.

 

Παντως Λούτον πριν μια εβδομάδα ούτε ένα λεπτό δεν έκανα στα μηχανήματα με το διαβατήριο.

Και φυσικά για τους μη  τουρίστες  θες διαβατήριο ,για τράπεζα,δημόσιες υπηρεσίες,EU settlement  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που το φέρατε στο προσκήνιο πάλι....σημερινό δημοσίευμα:

Βρετανία: Με ηλεκτρονική άδεια και διαβατήριο η είσοδος των Ευρωπαίων στη χώρα μετά το Brexit

https://www.protothema.gr/world/article/951329/vretania-me-ilektroniki-adeia-kai-diavatirio-i-eisodos-ton-europaion-sti-hora-meta-to-brexit/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...