Προς το περιεχόμενο

Διαχείριση μπαταρίας laptop


MrPanozzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Για το παλιό μου λάπτοπ, ένα dell, χρησιμοποιούσα το Dell Power Manager Lite για διαχείριση και επιλογές φόρτισης της μπαταρίας. Συγκεκριμένα χρησιμοποιούσα την επιλογή για χρήση με ρεύμα και την ρύθμιση να φορτίζει μέχρι ένα ποσοστό που του ορίζεις εσύ ότι θέλεις ώστε να μην γίνεται μονίμως υπερφόρτιση όταν ο υπολογιστής χρησιμοποιείται στην πρίζα.

Αντίστοιχα, σε ενα Lenovo 330s που πήρε πρόσφατα η κοπέλα μου από την προσφορά του Γερμανού βρήκα αντίστοιχη επιλογή μέσω του Lenovo Vantage για χρήση σε πρίζα και φόρτιση έως 55-60%.

Τώρα περιμένω να μου έρθει από εβδομάδα το καινούριο μου λάπτοπ, ένα Hp. Χωρίς βέβαια να το έχω στα χέρια μου και απλώς ψάχνοντας στο διαδίκτυο δεν έχω βρει να δίνει κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα με τα παραπάνω και η Hp και δεδομένου ότι στο συγκεκριμένο η μπαταρία δεν βγαίνει κιόλας το θεωρώ απαραίτητο για την χρήση που θα κάνω για να μην ξεφτιλιστει η μπαταρία αμέσως.

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια αντίστοιχη λύση από την Hp, ή έστω κάτι αντίστοιχο που να κάνει τη δουλειά που θέλω από κάποια τρίτη εταιρεία; Ψάχνω κάτι τέτοιο και όχι λύση για παρέμβαση στο bios και ορισμό από εκεί της μάξιμουμ φόρτισης γιατί χρειάζομαι και την εύκολη αλλαγή μεταξύ ρύθμισης για τυχόν πλήρη φόρτιση που θα χρειαστώ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

 

Edit: δεν ξέρω αν έχει μπει στη σωστή ενότητα έχω ή αν πρέπει να πάει στο Software. Αν είναι λάθος ας μετακινηθεί.

Επεξ/σία από MrPanozzz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι τελικά, βρήκε λύση αλλά σχετικά όχι δύσχρηστη για να κάνω αυτό που ήθελα μέσα από το bios, έχει επιλογή.

Τώρα έχω όμως θα ήθελα τα φώτα σας όσον αφορά τις απώλειες της μπαταρίας και τη διαφορά μεταξύ design capacity και full charge capacity. Πόσο μπορεί να είναι η αποδεκτή απόκλιση σε καινούριο λάπτοπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, MrPanozzz είπε

Μιας και δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι τελικά, βρήκε λύση αλλά σχετικά όχι δύσχρηστη για να κάνω αυτό που ήθελα μέσα από το bios, έχει επιλογή.

Τώρα έχω όμως θα ήθελα τα φώτα σας όσον αφορά τις απώλειες της μπαταρίας και τη διαφορά μεταξύ design capacity και full charge capacity. Πόσο μπορεί να είναι η αποδεκτή απόκλιση σε καινούριο λάπτοπ;

Ενα 2-3% ειναι αποδεκτο σε ενα καινουριο laptop, βεβαια ειναι και αναλογα τη κριση του καθενος πως κρινει το αποδεκτο. Για μενα προσωπικα αν ηταν πανω απο 5% δεν θα το θεωρουσα αποδεκτο. (παντα μιλαω σε καινουριο laptop)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Ενα 2-3% ειναι αποδεκτο σε ενα καινουριο laptop, βεβαια ειναι και αναλογα τη κριση του καθενος πως κρινει το αποδεκτο. Για μενα προσωπικα αν ηταν πανω απο 5% δεν θα το θεωρουσα αποδεκτο. (παντα μιλαω σε καινουριο laptop)

Το δικό μου έχει design capacity 52,5Wh και full charge capacity 46,4Wh, δηλαδή σχεδόν 12% κάτω.

Στην HP που το ανέφερα δεν ήξεραν καν τι είναι η χωρητικότητα της μπαταρίας. Τους μιλούσα για Wh και μου λέγανε αν εννοώ πόση ώρα κρατάει.

Από την άλλη στον Κωτσόβολο, ισχυρίζονται ότι είναι αποδεκτή απόκλιση και ότι μετά τις πρώτες φορτίσεις μπορεί να ανέβει κιόλας.

Το λάπτοπ είναι μιας μέρας και η δεύτερη του φόρτιση γίνεται τώρα.

Επεξ/σία από MrPanozzz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω, περιμενε λιγο μηπως οντως στρωσει μετα απο 4-5 φορτισεις η μπαταρια και αποδιδει περισσοτερο και φαινεται και στη μετρηση αυτο, αλλα το 12% ειναι αρκετα μεγαλο ποσοστο για καινουρια μπαταρια, δεν το εχω συναντησει ποτε ως τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2019 στις 2:55 ΠΜ, makhs5 είπε

Τι να πω, περιμενε λιγο μηπως οντως στρωσει μετα απο 4-5 φορτισεις η μπαταρια και αποδιδει περισσοτερο και φαινεται και στη μετρηση αυτο, αλλα το 12% ειναι αρκετα μεγαλο ποσοστο για καινουρια μπαταρια, δεν το εχω συναντησει ποτε ως τωρα

 

Στις 21/2/2019 στις 2:55 ΠΜ, makhs5 είπε

Τι να πω, περιμενε λιγο μηπως οντως στρωσει μετα απο 4-5 φορτισεις η μπαταρια και αποδιδει περισσοτερο και φαινεται και στη μετρηση αυτο, αλλα το 12% ειναι αρκετα μεγαλο ποσοστο για καινουρια μπαταρια, δεν το εχω συναντησει ποτε ως τωρα

 

21 ώρες πριν, Nerd STark είπε

https://www.ultrabookreview.com/20942-calibrate-laptops-battery-fix-inaccurate-wear-info/

Δοκιμασε να την καλιμπραρεις με αυτον τον οδηγο.

Τελικά μάλλον φαίνεται να είχαν δίκιο γιατί με την πρώτη πλήρη αποφόρτιση και φόρτιση η χωρητικότητα ανέβηκε σε 49700 και με την επόμενη πήγε στα 50970, στο 3-4% δηλαδή.

Θα δοκιμάσω, να κάνω ακόμα μία κι ελπίζω να έρθει στην max χωρητικότητα του, όσο πιο κοντά στο design capacity.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Στις 21/2/2019 στις 1:36 ΠΜ, MrPanozzz είπε

Μιας και δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι τελικά, βρήκε λύση αλλά σχετικά όχι δύσχρηστη για να κάνω αυτό που ήθελα μέσα από το bios, έχει επιλογή.

Τώρα έχω όμως θα ήθελα τα φώτα σας όσον αφορά τις απώλειες της μπαταρίας και τη διαφορά μεταξύ design capacity και full charge capacity. Πόσο μπορεί να είναι η αποδεκτή απόκλιση σε καινούριο λάπτοπ;

Αν θα μπορούσατε να δώσετε κάποιες οδηγίες για την ρύθμιση της φόρτισης μπαταρίας μέσα από το bios ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...