Προς το περιεχόμενο

Περισσότερη μνήμη ram από οτι υποστηρίζει η motherboard


kokos198

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, έχω την ASUS M4A77T η οποία υποστηρίζει μέχρι 16 gb ram. Πρόσφατα έβαλα 2 8άρες και μια 4αρα και μου τις διαβάζει κανονικά στο system's information (20gb). Την διαβάζει αλλά δεν την υποστηρίζει? πως γίνεται αυτό?

Επεξ/σία από kokos198
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψιλονορμάλ είναι και το συνανάμε εδώ και χρόνια σε διάφορους κατασκευαστές.
Σύμφωνα με τις προδιαγραφές του chipset που φοράει η μητρική ο κατασκευαστής αναφέρει το max της μνήμς RAM που μπορεί να σηκώσει αλλά σε παλιότερα μπόρντ μπορούσες να βάλεις και παραπάνω χωρίς εμφανή προβλήματα.
Ανεπίσημα όλα αυτά βέβαια.

Φαντάσου κάτι παρόμοιο με τα Intel desktop μπορντ που σε κάποια μπορείς να βάλεις και επεξεργαστές Xeon.

 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dpolal είπε

Ψιλονορμάλ είναι και το συνανάμε εδώ και χρόνια σε διάφορους κατασκευαστές.
Σύμφωνα με τις προδιαγραφές του chipset που φοράει η μητρική ο κατασκευαστής αναφέρει το max της μνήμς RAM που μπορεί να σηκώσει αλλά σε παλιότερα μπόρντ μπορούσες να βάλεις και παραπάνω χωρίς εμφανή προβλήματα.
Ανεπίσημα όλα αυτά βέβαια.

Φαντάσου κάτι παρόμοιο με τα Intel desktop μπορντ που σε κάποια μπορείς να βάλεις και επεξεργαστές Xeon.

Λέγε, έχουμε κανα νέο για 8GB σε G31? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Λέγε, έχουμε κανα νέο για 8GB σε G31? :P

Δεν μπορώ να αποκαλύψω, έχω υπογράψει σύμβαση εμπιστευτικότητας.🙄

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως απλά τις αναγνωρίζει σαν κουμπωμένες επάνω της αλλά δεν τις κάνει χρήση ? εκ των πραγμάτων δεν έχω εφαργμογές ή παιχνίδια που θα απαιτούσαν τόση ram ούτε κάνω nultitasking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν με κάποιο πρόγραμμα π. χ. Cpuz τις δείχνει κανονικά, τότε παίζουν. Κι εγώ στη δική μου μητρική έχω βάλει 12GB ενώ υποστηρίζει μέχρι 8 επίσημα. (κι εγώ την ίδια απορία είχα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, planetman είπε

Εάν με κάποιο πρόγραμμα π. χ. Cpuz τις δείχνει κανονικά, τότε παίζουν. Κι εγώ στη δική μου μητρική έχω βάλει 12GB ενώ υποστηρίζει μέχρι 8 επίσημα. (κι εγώ την ίδια απορία είχα) 

Μη το λες 100%. Είχα 12gb ram όλα οκ σε cpu + bios . Βάζω demo forza horizon 4, βγαίνει μήνυμα ότι έχω λίγη ram . Βλέπω στα win 10 64bit 12 ram, 4 σε χρηση μόνο. 

Αφήνω την 8αρα μόνο δε κάνει boot το pc. Να μην την είχα κουμπώσει καλά δύσκολο γιατί φαινόταν κ στο bios κ στα win όπως είπα. 

Όταν άλλαξα θέση στις μνήμες (στα slots) όλα καλά. 100% δεν είμαι σίγουρος τι παίχτηκε αλλά φαίνεται πως η μητρική μου θέλει οπωσδήποτε να έχει dimm στο πρώτο slot για κάποια config. 2* 4gb έπαιζα slot 2/4. Άντε βγάλε άκρη.

 

Ψιλο off topic τα παραπάνω αλλά να μαθαίνουμε κ καμιά εμπειρία 

 

On topic αν τις βλέπει στο system information είσαι εντάξει . Υποθετικα αν αρχίσει το pc crashes κατά τη λειτουργία του απλά βγάζεις το ένα dim 

 

Edit τώρα που το ξανασκεφτομαι παίζει απλά η μητρική μου να μην υποστηρίζει σε κάποια slot ram με τσιπακια κ από τις 2 πλευρές (dual rank ?)

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 18/02/2019 at 16:59, kokos198 said:

Καλησπέρα σε όλους, έχω την ASUS M4A77T η οποία υποστηρίζει μέχρι 16 gb ram. Πρόσφατα έβαλα 2 8άρες και μια 4αρα και μου τις διαβάζει κανονικά στο system's information (20gb). Την διαβάζει αλλά δεν την υποστηρίζει? πως γίνεται αυτό?

Παίζουν κανονικά. Απλά στο launch της μητρικής δεν υπήρχε τέτοιο ram density και δεν ασχολήθηκε ποτέ να αλλάξει τη σελίδα ο κατασκευαστής ή/και να τεστάρει.

Σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχει όμως όντως hardware limit (πχ 775/1156 και single/dual rank dimmάκια), καθώς και διάφορα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...