Προς το περιεχόμενο

Κοντά στις επιδόσεις της GTX 1070 φαίνεται να βρίσκεται η επερχόμενη Nvidia GeForce GTX 1660 Ti


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, nikos5800 είπε

Δεν μιλάω για το ray tracing στο fp32 performance ουσιαστικά έσβησε από τον χάρτη vega56/64/gtx1070/ti/1080 

Στα 350 με 370 που κοστίζει είναι μονόδρομος 

Έχεις ένα δίκιο η αλήθεια είναι 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ανυπομονώ για rtx 2050 ti low profile. Να αποδίδει σαν 1070 σε νορμάλ παιχνίδια να τραβάει ρεύμα από την pci express  (για να μπαίνει σε hp/dell sff 4ης γενιάς) και να έχει και rt σε αναλύσεις 1080... και να έχει και κόστος κάνα 200άρι ευρώ. Εκεί είναι η ΔΥΝΑΤΗ έκπληξη/είδηση... άντε επιτέλους nvidia γιατί μας ταλαιπωρείς? :D

2 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Γελάω. Έχουμε φτάσει να δίνουμε 500ρια για midrange καρτούλες και να μας φαίνονται και καλά. Πάντως με 385 παίρνεις evga με τα μεταφορικά μέσα από έμπιστο μαγαζί Γερμανίας, που είναι και απείρως καλύτερο από το κάθε random Σκρουτζομάγαζο. Καλά τα 320 για 1060/6 ήταν οκ για πριν 3 χρόνια, τώρα κι αυτά νευρικό γέλιο μου προκαλούν...

Πιστεύω στα ~270 θα κάτσουν οι τιμές με αυτές τις επιδόσεις σε αυτές τις συνθήκες.

300.75 + 19% φπα = 357 ευρώ από amazon γαλλικό με παράδοση 4 μαρτίου και 318.75 + 19% φπα = 369 ευρώ για παράδοση 27 φεβρουαρίου.

Όσοι έχουν επαγγελματικό ΑΦΜ αφαιρείτε από το σύνολο εννοείται. Οπότε 309 στην καλύτερη με παράδοση 3 μαρτίου. Και εγγύηση αμαζον / evga.

Επεξ/σία από nero62
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
57 minutes ago, nero62 said:

Εγώ ανυπομονώ για rtx 2050 ti low profile. Να αποδίδει σαν 1070 σε νορμάλ παιχνίδια να τραβάει ρεύμα από την pci express  (για να μπαίνει σε hp/dell sff 4ης γενιάς) και να έχει και rt σε αναλύσεις 1080... και να έχει και κόστος κάνα 200άρι ευρώ. Εκεί είναι η ΔΥΝΑΤΗ έκπληξη/είδηση... άντε επιτέλους nvidia γιατί μας ταλαιπωρείς? :D

Μαζί σου! :D Πριν το καλοκαίρι λογικά... Αν παραμείνουν 12nm μην περιμένεις εντυπωσιακά καλύτερο perf/w, άρα στα 75W max το θαύμα δε θα γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ts0ts0s είπε

Φίλε μου καλημέρα,

συγνωμη αλλα αυτό με τα fps δεν ισχύει καθόλου, 

Δοκιμασε να παιξεις ενα competitive στα 60fps και μετα τσιμπα μια οθονη απο 120hz και πανω κ παιξε για κανα 2μηνο εκει,η διαφορα ειναι χαοτικη και αν πας να γυρισεις σε 60hz θα καταλαβεις ποσο μεγαλη ειναι η διαφορα.

Σαφως ο ρυθμος ανανεωσης μιας οθονης στα 144 ΗΖ οπως λες παρεχει οπτικη σταθεροτητα και ξεκουραστη θεαση. Λεω για τα παιχνιδια που οι κατασκευαστες θελοντας να κερδισουν μια κουρσα με τον ευατο τους προχωρανε σε απαιτησεις εξωφρενικες με αποτελεσμα να ζητανε περισσοτερες απαιτησεις απο το hardware.

Καλυτερα τοτε να πεταξουμε ολες τις καρτες να παρουμε μια FPGA ( προγραμματιζομενη  με  πολυ αλμυρη τιμη ), να μαθουμε προγραμματισμο σε Verilog και τοτε θα ριχνουμε τις RTX titan  σφαλιαρες..

 

ΥΓ το πηγα μακρια ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Γελάω. Έχουμε φτάσει να δίνουμε 500ρια για midrange καρτούλες και να μας φαίνονται και καλά. Πάντως με 385 παίρνεις evga με τα μεταφορικά μέσα από έμπιστο μαγαζί Γερμανίας, που είναι και απείρως καλύτερο από το κάθε random Σκρουτζομάγαζο. Καλά τα 320 για 1060/6 ήταν οκ για πριν 3 χρόνια, τώρα κι αυτά νευρικό γέλιο μου προκαλούν...

Πιστεύω στα ~270 θα κάτσουν οι τιμές με αυτές τις επιδόσεις σε αυτές τις συνθήκες.

Για της τημες ευθυνόμαστε εμείς, η Έλληψη ανταγονισμου, και mining

Καλά για τόσο αναμονή δεν συζητάω την αγορά για μένα ότι ξεπερνάει κάνα 2 μέρες και στερείται άμεσο service δεν αξίζει ούτε 50% χαμηλότερα, υποτίθεται τα σκας για να έχεις το κεφάλι ήσυχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nero62 είπε

Εγώ ανυπομονώ για rtx 2050 ti low profile. Να αποδίδει σαν 1070 σε νορμάλ παιχνίδια να τραβάει ρεύμα από την pci express  (για να μπαίνει σε hp/dell sff 4ης γενιάς) και να έχει και rt σε αναλύσεις 1080... και να έχει και κόστος κάνα 200άρι ευρώ. Εκεί είναι η ΔΥΝΑΤΗ έκπληξη/είδηση... άντε επιτέλους nvidia γιατί μας ταλαιπωρείς? :D

300.75 + 19% φπα = 357 ευρώ από amazon γαλλικό με παράδοση 4 μαρτίου και 318.75 + 19% φπα = 369 ευρώ για παράδοση 27 φεβρουαρίου.

Όσοι έχουν επαγγελματικό ΑΦΜ αφαιρείτε από το σύνολο εννοείται. Οπότε 309 στην καλύτερη με παράδοση 3 μαρτίου. Και εγγύηση αμαζον / evga.

 

Εγώ θα κάνω μια πρόβλεψη και θα πω πως δεν περιμένω ότι θα βγει rtx2050/2040.

Και αυτό γιατί εάν γίνει enabled το rt δεν θα έχουν αρκετή δύναμη να τρέξουν τα games σε 1080.

Οπότε αυτός πιστεύω είναι άλλος ένας λόγος που βγαλανε την σειρά 16*0.

Πάντως οι τιμές είναι εκεί που είναι κύριος του rt, δεν υπήρχε και ανταγωνισμός από την amd οπότε μια χαρά της έκατσε της Nvidia να μπορεί να χρεώσει τους tensor cores κτλ με ελάχιστους τίτλους στην αγορά.

Λογικά στην επόμενη γενιά θα το χουν κάνει implement οι developers και θα βγουν πιο *δυνατές κάρτες που θα το τρέχουν με αέρα.

 

Επίσης πιστεύω πως υπήρχε ήδη δυνατότητα στην Nvidia να βγάλουν αρκετά καλύτερες καρτες από τώρα, αλλά λόγο έλλειψης ανταγωνισμού δεν είχαν λόγο.

Θα δείτε πως θα έρθει πολύ γρήγορα το refresh/μετάβαση σε rtx 3xxx.υπολογιζω πως θα αρχίσουν οι ανακοινώσεις με το που θα παρουσιαστουν οι Navi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, alex1001 είπε

έφτασε στα 300e να πάρεις μια nvidia mid κάρτα! απαράδεκτο

 

θυμαμαι παλια πηρα μια GTX280 και μια GTX295 αργοτερα στα 500 ευρω και ηταν οτι πιο τοπ τοτε.... τωρα με 500 περνεις τα..... και φταιμε εμεις ολοι για αυτο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, JohnyFire είπε

θυμαμαι παλια πηρα μια GTX280 και μια GTX295 αργοτερα στα 500 ευρω και ηταν οτι πιο τοπ τοτε.... τωρα με 500 περνεις τα..... και φταιμε εμεις ολοι για αυτο....

Σωστα και εγω οπως ειπα πιο πριν εχω παρει μια gtx 970 πριν 4χρονια 339ευρω και ακομα και τωρα με τα ιδια χρηματα αντε να εχεις περιπου + 30% επιδοση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, @topos said:

Εγώ θα κάνω μια πρόβλεψη και θα πω πως δεν περιμένω ότι θα βγει rtx2050/2040.

Και αυτό γιατί εάν γίνει enabled το rt δεν θα έχουν αρκετή δύναμη να τρέξουν τα games σε 1080.

Οπότε αυτός πιστεύω είναι άλλος ένας λόγος που βγαλανε την σειρά 16*0.

Πάντως οι τιμές είναι εκεί που είναι κύριος του rt, δεν υπήρχε και ανταγωνισμός από την amd οπότε μια χαρά της έκατσε της Nvidia να μπορεί να χρεώσει τους tensor cores κτλ με ελάχιστους τίτλους στην αγορά.

Λογικά στην επόμενη γενιά θα το χουν κάνει implement οι developers και θα βγουν πιο *δυνατές κάρτες που θα το τρέχουν με αέρα.

Επίσης πιστεύω πως υπήρχε ήδη δυνατότητα στην Nvidia να βγάλουν αρκετά καλύτερες καρτες από τώρα, αλλά λόγο έλλειψης ανταγωνισμού δεν είχαν λόγο.

Θα δείτε πως θα έρθει πολύ γρήγορα το refresh/μετάβαση σε rtx 3xxx.υπολογιζω πως θα αρχίσουν οι ανακοινώσεις με το που θα παρουσιαστουν οι Navi.

Καλά, φαντάζομαι και ο φίλος και εγώ εννοούσαμε επιδόσεις αρκετά πάνω από την τωρινή 1050Ti LP. Φυσικά και δεν περιμένουμε να έχουν RTX σε αυτή την κατηγορία επιδόσεων. :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, JohnyFire είπε

 

θυμαμαι παλια πηρα μια GTX280 και μια GTX295 αργοτερα στα 500 ευρω και ηταν οτι πιο τοπ τοτε.... τωρα με 500 περνεις τα..... και φταιμε εμεις ολοι για αυτο....

Και γω παλιά είχα πάρει Super Nintendo,που ήταν η καλύτερη κονσόλα τότε κάπου 90 χιλιάδες δρχ (γύρω στα 260 ευρώ)  όταν ο βασικός ήταν κάπου στίς 170χιλιάδες τι να κάνουμε :D.Πέρα απο την πλάκα όμως είναι ενα μείγμα πραγμάτων που ευθύνονται όπως: ο Πληθωρισμός(ιδιαίτερα βασικό),η προχειρότητα και το φαγοπότι,στήν μετάβαση στο Ευρώ που τα πρώτα χρόνια έγινε το έλα να δεις με τις "στρογυλοποιήσεις"μαζί φυσικά με τις μεγάλες λαμογιές που έγιναν με αυτό,ο κακά ενοούμενος "καπιταλισμός" και βέβαια οι τακτικές των ανελέητων Τραπεζικών διεθνών λόμπι,με τις μαριονέτες τους εντός και εκτός,μας έφτασαν στο να έχει χάσει τόσο την αξία το νόμισμα μας(που μόνο δικό μας δεν είναι...)έτσι παίρνουμε πλέον αυτά που "δέν είπες" πιο πάνω αλα μην ανησυχείς,έρχεται η ανάπτυξη,που μας χτυπάει την πόρτα εδω και πολλά χρόνια :rolleyes:

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JohnyFire είπε

θυμαμαι παλια πηρα μια GTX280 και μια GTX295 αργοτερα στα 500 ευρω και ηταν οτι πιο τοπ τοτε.... τωρα με 500 περνεις τα..... και φταιμε εμεις ολοι για αυτο....

θυμαμαι οταν πηρα απο msystems τη gtx 580 της asus, κ ειχα σκασει 490€,κ ειχα φρικαρει,ελεγα καρτα για 10ετια 😂😂,τωρα οταν πηρα τη 2η 1080ti κ ηταν οριακα κατω απο 1000αρικο μου φαινοταν κ αδιανοητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ELMastas said:

Και γω παλιά είχα πάρει Super Nintendo,που ήταν η καλύτερη κονσόλα τότε κάπου 90 χιλιάδες δρχ (γύρω στα 260 ευρώ)  όταν ο βασικός ήταν κάπου στίς 170χιλιάδες τι να κάνουμε :D

 

90 χιλιάδες είναι περίπου 760€ σήμερα υπολογίζοντας και αξία χρήματος. 

Άρα τσάμπα είναι το One X τώρα. 

Επίσης δύσκολο μου φαίνεται ο βασικός να ήταν τόσο τότε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...