Προς το περιεχόμενο

Το Galaxy S10e είναι η απάντηση της Samsung στο iPhone XR


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μεγαλη διαφορα ειναι οτι η Apple βγαζει τα specifications που θελει για το hardware της και μετα παει στις κατασκευαστριες και παιρνει προσφορες για το πια μπορει να το κανει πραξη και κλεινει το εκαστοτε deal. Γι αυτο παει μεχρι και στην Samsung για τις Retina οθονες της ή στην TSMC για CPU/GPU. 

Στα android κινητα γινεται το αναποδο, βγαζει η qualcomm/samsung νεα CPU-GPU και την φορανε πανω ολα τα νεα μοντελα και μετα ψαχνουν τροπο να την κανουν utilize.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Pwpwpw είπε

Ο τυπος πιο πανω ισχυριζεται το αντθετο παντως😛

 

2 ώρες πριν, Theo23A είπε

Δεν παιζει κανενα ρολο τι λεμε εμεις, υπαρχουν εγκυροι και εκριτοι reviewers για οποιον ενδιαφερεται να δει τα περι ταχυτητας. Το ιδιο και για φακους/καμερες οπως και οθονες.

Το οτι ο συνδιασμος IOS με το Hardware που επιλεγει η Apple, σκοτωνει ολα τα android δεν ειναι αμφισβητισιμο. Οπως και το θεμα ασφαλειας των δεδομενων. Τωρα αν αυτο σημαινει οτι αξιζει ενα κινητο 1000+ ευρω ειναι εντελως αλλη κουβεντα. Αλλα μην προσπαθουμε να πεισουμε οτι το μπλε ειναι κιτρινο γτ ετσι μας βολευει. 

Ολα τα τεστ δείχνουν ότι ο 855 είναι καλύτερος και σε κατανάλωση και σε επιδόσεις.Δες antutu,geekbench 3Dmark και αναμένουμε τις υλοποιήσεις Sony XZ4 OnePlus 7 κ.α να τα δούμε στην πραξη.Εδω θα είμαστε να δούμε Fps και αποδοσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2019 στις 12:02 ΜΜ, Plapoutas είπε

Ότι το XR προφανώς βγάζει παραπάνω Score με 720p οθόνη, πετσοκομμένο λειτουργικό ραμμένο πάνω σε έναν επεξεργαστή που φτιάχτηκε για να δείχνει μόνο και μόνο τι νούμερα φτάνει. Ξέχασαν τις εποχές που η Apple παρουσίαζε προϊόντα και κέρδιζε τους πελάτες με την αψεγάδιαστη ομαλή εμπειρία χρήσης. Τώρα που δεν είναι σε θέση να το προσφέρει αυτό αφού το ΛΣ είναι γεμάτο Bugs και κάθε δεύτερη βδομάδα βγάζει Updates, άρχισε να βασίζεται μόνο στα νούμερα μήπως και ψαρώσει κανέναν, αλλά μόνο οι appl fanatics ψαρώνουν με κάτι τέτοια. Ακόμα και τις συζητήσεις να δεις πάνω στα προϊόντα σε appl σάιτ όπως το Macrumors, οι ίδιοι τους βλέπουν πλέον τους εαυτούς τους ως πρόβατα και ποστάρουν την ίδια εικόνα στα άρθρα της Samsung αναγνωρίζοντας το πόσο τους εκμεταλλεύεται η appl. Oh the irony, υπάρχουν βέβαια ακόμα και οι fanatics στο rumors που ακόμα ονειροπολούν και βγάζουν τα πάντα σκάρτα δίχως να έχουν πιάσει άλλη συσκευή στα χέρια τους, όπως οι appl fanatics εδω μέσα.

Το score του XR είναι παρόμοιο με του XS που έχει πολύ μεγαλύτερη ανάλυση. Το antutu επίσης δεν υπολογίζει το score βάση ανάλυσης της οθόνης της συσκευής αλλά σε offscreen ανάλυση (αν δεν κάνω λάθος 1080p). Πες μου χίλια καλά για το Android και την οποία συσκευή από την πληθώρα επιλογών που υπάρχουν...μην μου πεις τίποτα όμως για τα soc της apple γιατί απέχουν έτη φωτός από τον ανταγωνισμό. Πέρα από τον A12 που είναι 1+ χρόνο μπροστά τεχνολογικά από τον ανταγωνισμό, έτσι για αναφορά ο A12X -τρέχον iPad- (που βάση παράδοσης θα μπει στο επόμενο iPhone με πιθανή ονομασία A13) ξεπερνάει μέχρι και τους desktop i7-i9 σε πολλά tasks (όπως πχ 4K video rendering). Πριν απαντήσεις το οτιδήποτε από αντίδραση και μόνο, δεν λέω ότι είναι καλύτερος overall από ένα desktop cpu καθότι υπάρχει throttling λόγω της παθητικής ψύξης. Σε σχέση όμως με οτιδήποτε μπορεί να προσφέρει ο ανταγωνισμός είναι σε άλλο επίπεδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μην ψαρώνετε με τον @Istros. Δεν χρείαζεται να τον παίρνετε στα σοβαρά. Εδώ ο τύπος υποστηρίζει ότι η σειρά της Samsung  εξελίχθηκε ως εξής:  

s9 –> s10e   s9+ —> s10   Note 9 —> s10+

Αντί για το προφανές 

s9 —> s10  s9+ —> s10+  και έξτρα το s10e

Μόνο και μόνο για να μην παραδεχθεί ότι το S10e βγήκε για ανταγωνιστής του XR. Διαστρέβλωση όχι μόνο της λογικής αλλά και της πραγματικοτητας.  

Επεξ/σία από Choulio
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Choulio είπε

Παιδιά μην ψαρώνετε με τον @Istros. Δεν χρείαζεται να τον παίρνετε στα σοβαρά. Εδώ ο τύπος υποστηρίζει ότι η σειρά της Samsung  εξελίχθηκε ως εξής:  

s9 –> s10e   s9+ —> s10   Note 9 —> s10+

Αντί για το προφανές 

s9 —> s10  s9+ —> s10+  και έξτρα το s10e

Μόνο και μόνο για να μην παραδεχθεί ότι το S10e βγήκε για ανταγωνιστής του XR. Διαστρέβλωση όχι μόνο της λογικής αλλά και της πραγματικοτητας.  

Δες λίγο τα specs.Το s8-s9 και το S10e εχουν ίδιο μέγεθος οθόνης.ομοιως το s8+,s9+ με το S10 και ομοίως το note 9 με το S10+.Εσύ από πού έβγαλες ότι το S10e ήρθε σφήνα και όχι το S10+?Έχεις καμία πληροφορία?η πας με τα βελάκια και τα +?

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Istros είπε

Δες λίγο τα specs.Το s8-s9 και το S10e εχουν ίδιο μέγεθος οθόνης.ομοιως το s8+,s9+ με το S10 και ομοίως το note 9 με το S10+.Εσύ από πού έβγαλες ότι το S10e ήρθε σφήνα και όχι το S10+?Έχεις καμία πληροφορία?η πας με τα βελάκια και τα +?

Που να σου εξηγώ τώρα. Κοινή λογική λέγεται, και μου λέει ότι μετά το 9 έρχεται το 10. Μετά το 9+ έρχεται το 10+ Κοκ. Αλλά μάλλον δεν είναι τόσο κοινή. Πίστευε ότι θες δεν μπορώ να κάνω τίποτα 

Επεξ/σία από Choulio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Istros είπε

Ολα τα τεστ δείχνουν ότι ο 855 είναι καλύτερος και σε κατανάλωση και σε επιδόσεις.Δες antutu,geekbench 3Dmark και αναμένουμε τις υλοποιήσεις Sony XZ4 OnePlus 7 κ.α να τα δούμε στην πραξη.Εδω θα είμαστε να δούμε Fps και αποδοσεις

Την Oneplus τι την αναφερεις αφου και πιο παλια ειχε παραδεχτει οτι κλεβει σε benchmarks?

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Istros είπε

Ολα τα τεστ δείχνουν ότι ο 855 είναι καλύτερος και σε κατανάλωση και σε επιδόσεις.Δες antutu,geekbench 3Dmark και αναμένουμε τις υλοποιήσεις Sony XZ4 OnePlus 7 κ.α να τα δούμε στην πραξη.Εδω θα είμαστε να δούμε Fps και αποδοσεις

Στο gpu κομματι ο α12 απλα διαλυει τον ανταγωνισμο, στειλε μου λινκ να δειχνουν το αντιθετο με τεστ.

Ο 855 μπορει να παιρνει βραχια κεφαλη σε καποια multicore bench και αυτα εχωντας 2 cores παραπανω, σε single core που ειναι και το σημντικοτερο ειδικα εφοσον μιλαμε για κινητα χανει.

Το soc της apple ειναι ταχυτερο τι να κανουμε τωρα, samsung εχω και εγω αλλα δεν προσπαθω να παρουσιασω το μαυρο ασπρο.

1 ώρα πριν, makridis είπε

Πέρα από τον A12 που είναι 1+ χρόνο μπροστά τεχνολογικά από τον ανταγωνισμό, έτσι για αναφορά ο A12X -τρέχον iPad- (που βάση παράδοσης θα μπει στο επόμενο iPhone με πιθανή ονομασία A13) ξεπερνάει μέχρι και τους desktop i7-i9 σε πολλά tasks (όπως πχ 4K video rendering). 

Υπαρχει εστω και μια εφαρμογη που ο α12 ειναι ταχυτερος απο 9900Κ ας πουμε?

Δεν το λεω με καμια δοση ειρωνιας, απλως χωρις να το ψαξω εκ πρωτης οψεως μου φαινεται τραβηγμενο.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Στο gpu κομματι ο α12 απλα διαλυει τον ανταγωνισμο, στειλε μου λινκ να δειχνουν το αντιθετο με τεστ.

Ο 855 μπορει να παιρνει βραχια κεφαλη σε καποια multicore bench και αυτα εχωντας 2 cores παραπανω, σε single core που ειναι και το σημντικοτερο ειδικα εφοσον μιλαμε για κινητα χανει.

Το soc της apple ειναι ταχυτερο τι να κανουμε τωρα, samsung εχω και εγω αλλα δεν προσπαθω να παρουσιασω το μαυρο ασπρο.

Υπαρχει εστω και μια εφαρμογη που ο α12 ειναι ταχυτερος απο 9900Κ ας πουμε?

Δεν το λεω με καμια δοση ειρωνιας, απλως χωρις να το ψαξω εκ πρωτης οψεως μου φαινεται τραβηγμενο.

Μια προκαταβολή 

https://www.phonearena.com/news/Alleged-Sony-Xperia-XZ4-Geekbench-benchmark-test-single-multi-core-performance_id112420

https://m.gsmarena.com/sony_xperia_xz4_with_snapdragon_855_tops_antutu_with_390k_score-amp-34881.php

25 λεπτά πριν, kirileman είπε

Υπερθεματίζω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Istros είπε

Εψαξες πολυ να βρεις leaks τα οποια δεν ξερουμε καν αν ειναι αληθινα η fake?

Ακομα περιμενω να μου δειξεις νουμερα απο επισημα reviews που να δειχνουν οτι η gpu του 855 ειναι ταχυτερη της Gpu του Α12.

Απο περιεργεια μετοχες εχεις στην qualcomm η στην samsung?

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pwpwpw είπε

Εψαξες πολυ να βρεις leaks τα οποια δεν ξερουμε καν αν ειναι αληθινα η fake?

Ακομα περιμενω να μου δειξεις νουμερα απο επισημα reviews που να δειχνουν οτι η gpu του 855 ειναι ταχυτερη της Gpu του Α12.

Απο περιεργεια μετοχες εχεις στην qualcom η στην samsung?

Εσύ έχεις μετοχές στην apple?η δε βλέπεις τα νούμερα?Οπως είπα λίαν συντόμως θα δούμε και άλλα συγκριτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Istros είπε

Εσύ έχεις μετοχές στην apple?η δε βλέπεις τα νούμερα?Οπως είπα λίαν συντόμως θα δούμε και άλλα συγκριτικά.

Μετοχες στην apple εχω αλλα αγοραζω samsung για να παω κοντρα στις μετοχες μου και ποτε apple

Ποια νουμερα να δω ανθρωπε μου, οτι δηποτε νουμερο και να δω που αφορα gpu κομματι  ο a12 διασυρει τα παντα.

52917297_2607048209311677_9205814017275199488_n.jpg

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...