Προς το περιεχόμενο

Το Galaxy S10e είναι η απάντηση της Samsung στο iPhone XR


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Φιλε το να βγαζεις παρομοια νουμερ σε multicore με ενα 8core cpu εναντι 6 core cpu δεν το λες και επιτυχια.

Επισης ειδικα στα κινητα, το sngle core performance παιζει μεγαλυτερο ρολο απο το συνολικο multicore perfomance, ειδικα αν τα νουμρα απ το συνολικο multi performance προερχονται απο 200 πυρηνες που in real life στο 99,9% θα καθονται και θα τα ξινουν, να το κανεις τι το Multicore στο κινητο, δλδ τι προγραμματα ακριβως θα τρεξεις ωστε να φορτωσεις 8 πυρηνες...

Επισες σε gpu perfomance τα apple παντα σκοτωνανε στην κυριολεξια ολες τις android συσκευες.

Οποτε ναι η apple τσιγκουνευεται να βαλει οθονες υψηλων αναλυσεων, τσιγκουνευεται να φουλαρει ram, αλλα σε επιπεδο καθαρα hardware δλδ σε cpu-gpu κομματι οι συσκευες τις ειναι εξαιρετικες, ειτε μας αρεσει ειτε οχι.

Υ.Γ φανταζομαι θα με πεις apple fanboy, αλλα το αστειο ειναι οτι δεν ειχα ποτε μου apple συσκευη, αντιθετα απο samsung ειχα s2, s3,s6 και τα τελευταια 3 χρονια ειμαι σε s7 edge.

Για νούμερα συζητάμε αλλιώς στην πράξη υπάρχουν συσκευές με 845 που τρέχουν πιο γρήγορα εφαρμογές από τα iPhone XS και αναμένουμε τις νέες υλοποιήσεις με 855 που θα είναι πιο γρήγορα στην πράξη όπως το Sony XZ4,Οσο για το single core performance όντως έχεις δίκιο.

Στο GPU ένας 855 είναι καλύτερος από τον a12 όπως βλέπεις στο ανωτέρω διάγραμμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Istros είπε

 

Στο GPU ένας 855 είναι καλύτερος από τον a12 όπως βλέπεις στο ανωτέρω διάγραμμα.

Σε πιο διαγραμμα στο 3dmark?

Εγω θυμαμαι οτι στο gfx bench manhattan που ηταν ξεκαθαρα gpu based bench οι συσκευες apple παντα σκοτωνανε τα android, οπως επισης και στο frame rate των παιχνιδιων που εβλεπa σε review.

Εχει αλλαξει πλεον αυτη η κατασταση με το 855 vs a12?

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Σε πιο διαγραμμα στο 3dmark?

Εγω θυμαμαι οτι στο gfx bench manhattan που ηταν ξεκαθαρα gpu base bench οι συσκευες apple παντα σκοτωνανε τα android, οπως επισης και στο frame rate των παιχνιδιων που εβλεπa σε review.

Εχει αλλαξει πλεον αυτη η κατασταση με το 855 vs a12?

Όχι δεν έχει αλλάξει. Το metal framework που χρησιμοποιεί η apple για τα γραφικά είναι μακράν ανώτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KostasKri είπε

Όχι δεν έχει αλλάξει. Το metal framework που χρησιμοποιεί η apple για τα γραφικά είναι μακράν ανώτερο

Ε τοτε τι λεει ο απο πανω οτι ο 855 εχει ταχυτερη Gpu απ τον α12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Ε τοτε τι λεει ο απο πανω οτι ο 855 εχει ταχυτερη Gpu απ τον α12.

Διάβασε γενικότερα σε όλο το άρθρο τι λέει ο από πάνω και θα καταλάβεις.

Δεν χρειάζεται να πας μακρυά. 1-2 σελίδες πίσω

Επεξ/σία από KostasKri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Διάβασε γενικότερα σε όλο το άρθρο τι λέει ο από πάνω και θα καταλάβεις.

Δεν χρειάζεται να πας μακρυά. 1-2 σελίδες πίσω

fanboy detected?😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντας κάτοχος του S9 εδώ και περίπου 6 μήνες, δε θα έλεγα οτι χρειάζεται να αναβαθμίσω. Από S7 και πίσω, η αναβάθμιση αξίζει αλλά θα έλεγα οτι το S10e είναι το καλύτερο πακέτο από τα 3. Αυτό που του λείπει σε σχέση με τα άλλα δύο είναι η 1440p οθόνη (κάτι που στο S9 δεν έχω χρησιμοποιήσει και όσο το δοκίμασα δεν μου έδωσε πολλά παραπάνω) και ο τηλεφακός, που προσωπικά για μένα είναι άχρηστος συγκρινόμενος με τον ευρυγώνιο και τη χρηστικότητα που προσφέρει ο δεύτερος.

Αυτά που ήδη βλέπω και προτιμώ στο 10e και σχέση με το δικό μου S9 από άποψη σχεδιασμού, είναι η επίπεδη οθόνη (κακά τα ψέματα, η καμπυλότητα στα 8 και 9 προσφέρει μόνο την ψευδαίσθηση του "Infinity Display" ενώ πολλές φορές τυχαίνει να ακουμπώ την οθόνη με την παλάμη μου εκελι στα πλάγια και να μην το καταλαβαίνω) και η τοποθέτηση του αισθητήρα αποτυπωμάτων στα πλάγια (πράγματα που σου επιτρέπει να ξεκλειδώσεις με τον δείκτη χωρίς να χρειάζεται να σηκώσεις το τηλέφωνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, KostasKri είπε

Όχι δεν έχει αλλάξει. Το metal framework που χρησιμοποιεί η apple για τα γραφικά είναι μακράν ανώτερο

 

1 ώρα πριν, Pwpwpw είπε

Σε πιο διαγραμμα στο 3dmark?

Εγω θυμαμαι οτι στο gfx bench manhattan που ηταν ξεκαθαρα gpu based bench οι συσκευες apple παντα σκοτωνανε τα android, οπως επισης και στο frame rate των παιχνιδιων που εβλεπa σε review.

Εχει αλλαξει πλεον αυτη η κατασταση με το 855 vs a12?

Μέχρι χθες είχαμε το geekbench ως σημείο αναφοράς γιατί σας βολεύε.Το θέμα είναι ότι σε όλα τα εργαλεία μέτρηση ο 855 είναι μπροστά. antutu,geekbench (εκτός στο single core),3D mark

''Qualcomm's latest chip also continues to enjoy a big advantage over the A12 when it comes to graphics.''

 

''Graphics: Snapdragon's still the best

Qualcomm's Snapdragon platform has traditionally been a strong performer when it comes to graphics benchmarks, with last year's Snapdragon 845-powered smartphones outscoring Apple's iPhones on many graphics tests. Qualcomm expects that to continue with its new chip. "The Snapdragon 855 delivers the industry's best sustained gaming performance,"

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Istros είπε

Μέχρι χθες είχαμε το geekbench ως σημείο αναφοράς γιατί σας βολεύε.Το θέμα είναι ότι σε όλα τα εργαλεία μέτρηση ο 855 είναι μπροστά. antutu,geekbench (εκτός στο single core),3D mark

 

 

Ανθρωπε μου που εισαι σοβαρος?

Που ακριβως τα γραφικα του snapdragon is still the best?

Στειλε μου λινκ που να δειχνει οτι σε παιχνιδια η Gpu του snpdrgon δινει περισσοτερα fps απο τον a12.Παλιοτερα θυμαμαι που τα κοιτουσα επειδη ασχολουμουν περισσοτερο, παντα τα κινητα της apple δεν ηταν απλα πιο μπροστα στο Gpu Κομματι, αλλα στην κυριολεξια κατεστρεφε το snapdragon, μιλαμε για παραπανω perfonce της ταξης του 30-50% ξερω γω.

Μου δειχνεις γραφομενα απο ενα site oτι snapdragon is still the best on graphics και θες να το παρω σας σοβαρο επιχειρημα και σαν δεδομενο?

Δωσε μου λινκ που να δειχνει σε παιχνιδια performance analysis να το δεχτω.

Στα λογια και εγω μπορω να γραψω οτι το Nokia 3310 του 2000 διαλυει το σ10 του 2019.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, Istros said:

Μέχρι χθες είχαμε το geekbench ως σημείο αναφοράς γιατί σας βολεύε.Το θέμα είναι ότι σε όλα τα εργαλεία μέτρηση ο 855 είναι μπροστά. antutu,geekbench (εκτός στο single core),3D mark

''Qualcomm's latest chip also continues to enjoy a big advantage over the A12 when it comes to graphics.''

''Graphics: Snapdragon's still the best

Qualcomm's Snapdragon platform has traditionally been a strong performer when it comes to graphics benchmarks, with last year's Snapdragon 845-powered smartphones outscoring Apple's iPhones on many graphics tests. Qualcomm expects that to continue with its new chip. "The Snapdragon 855 delivers the industry's best sustained gaming performance,"

Καλό το score στα γραφικά αλλά είναι λίγο ...στιγμιαίο! Όταν έρχεται η ώρα για πιο απαιτητικές εργασίες που χρειάζονται συνεχόμενη επεξεργαστική ισχύ τα πράγματα αλλάζουν λιγάκι... 😛 

Screenshot 2019-02-22 at 10.55.45.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιζει κανενα ρολο τι λεμε εμεις, υπαρχουν εγκυροι και εκριτοι reviewers για οποιον ενδιαφερεται να δει τα περι ταχυτητας. Το ιδιο και για φακους/καμερες οπως και οθονες.

Το οτι ο συνδιασμος IOS με το Hardware που επιλεγει η Apple, σκοτωνει ολα τα android δεν ειναι αμφισβητισιμο. Οπως και το θεμα ασφαλειας των δεδομενων. Τωρα αν αυτο σημαινει οτι αξιζει ενα κινητο 1000+ ευρω ειναι εντελως αλλη κουβεντα. Αλλα μην προσπαθουμε να πεισουμε οτι το μπλε ειναι κιτρινο γτ ετσι μας βολευει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Theo23A είπε

Δεν παιζει κανενα ρολο τι λεμε εμεις, υπαρχουν εγκυροι και εκριτοι reviewers για οποιον ενδιαφερεται να δει τα περι ταχυτητας. Το ιδιο και για φακους/καμερες οπως και οθονες.

Το οτι ο συνδιασμος IOS με το Hardware που επιλεγει η Apple, σκοτωνει ολα τα android δεν ειναι αμφισβητισιμο. Οπως και το θεμα ασφαλειας των δεδομενων. Τωρα αν αυτο σημαινει οτι αξιζει ενα κινητο 1000+ ευρω ειναι εντελως αλλη κουβεντα. Αλλα μην προσπαθουμε να πεισουμε οτι το μπλε ειναι κιτρινο γτ ετσι μας βολευει. 

Ο τυπος πιο πανω ισχυριζεται το αντθετο παντως😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα μπορω κι εγω να λεω οτι το η BMW Μ3 ειναι πιο γρηγορη απο την Porsche 911, παιζει καποιο ρολο? 

Επεξ/σία από Theo23A
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Theo23A είπε

Καλα μπορω κι εγω να λεω οτι το η BMW Μ3 ειναι πιο γρηγορη απο την Porsche 911, παιζει καποιο ρολο? 

Χαιρω πολυ, προφανως ειρωνικα το ειπα.

Εδω ο τυπος λεει οτι τα γραφικα του snapdragon ειναι ταχυτερα του α12 ενω στην πργματικοτητα ο α12 τον διαλυει σε αυτο το κομματι.

Ο ορισμος της παραπληροφορησης.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...