Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΡΤΑΣ ΧΑΜΛΗΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ


pngts1996

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα εχω μια καρτα ati readon 4650 και  μου βγαζει καποιες επιπλοκες οπως υπερβολικη θερμοκρασια, Θα μπορουσατε να μου προτεινετε μια καρτα οχι πολυ ακριβη ταβανι 80-100. Τα παιχιδια που παιζω ειναι λολ heartstone οχι κατι βαρυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, pngts1996 είπε

καλησπερα εχω μια καρτα ati readon 4650 και  μου βγαζει καποιες επιπλοκες οπως υπερβολικη θερμοκρασια, Θα μπορουσατε να μου προτεινετε μια καρτα οχι πολυ ακριβη ταβανι 80-100. Τα παιχιδια που παιζω ειναι λολ heartstone οχι κατι βαρυ

Εαν σου αρκει η 4650 απλα καθαρισε την κ αλλαξε thermal paste. Ενα 10λεπτο υποθεση ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συνεχεισω σε αυτο το θεμα για να μην ανοιξω καινουριο μιας και πιστευω οτι πολυ λιγους πλεον, φιλους θα ενδιαφερει το προβλημα μου.

Και ο λογος εναι οτι για ενα συστημα 10ετιας πλεον  (σκυλι παντως), θελω να αντικαταστησω την καρτα γραφικων. 

Αυτη που εχει επανω (7χρονια), και μου κανει νερα, ειναι η Sapphire 6450 2GB DDR3.

Μπορει καποιος φιλος να με κατευθυνει στην καταλληλοτερη για αγορα? 

Το συστημα μου ειναι

   Turbo-x Pegasus m2150

   M/B Turbo  Χ G31 MXP-K (G31, VGA, DDR2,GB)

   PSU PREMIER 450W

   CPU INTEL CORE 2 DUO 7500 TRAY S775/2,93

   CPU COOLER XILENCE LGA775 FROZEN FIGHTER

   RAM 4GB (2 x 2GB) DDR2 DIMM 800

   CAZE ASUS TA-8G1.

Επεξ/σία από Evaggelos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
GeForce GT 1030 OC με 2 GB GDDR5

https://www.skroutz.gr/s/11994314/MSI-GeForce-GT-1030-2GB-Aero-ITX-OC-GT-1030-AERO-ITX-2G-OC.html

https://www.skroutz.gr/s/12247000/Gigabyte-GeForce-GT-1030-2GB-GV-N1030OC-2GI.html

Προσοχή: Αν διαλέξεις καποια άλλη, φροντισε να έχει μνήμη 2 GB GDDR5. Υπάρχουν και εκδόσεις που είναι πετσοκομμένες και έχουν την αργή μνήμη GDDR4 (και έχουν 50% χαμηλότερες επιδόσεις).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Evaggelos1 είπε

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια. Δηλαδή η ddr5 είναι συμβατή με τη μητρική μου που είναι ddr2? 

Το ddr2 που λες αναφέρεται στη μνήμη ραμ και όχι στης GPU.

Επομένως ναι θα είναι συμβατή η κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε εώ αναβαθμισα πέρυσι απο ATI HD 4850 σε RX550 και απλά ''πήρε μια ανάσα" το pc με CPU AMD ATHLON II X4 630 2.8GHZ και απλά έπαιζα κοντά στα 100fps παιχνίδια σαν το LOL. 

Τελικά με την πρώτη ευκαιρία πήγα σε ανα βάθμιση όλου του Pc Ryzen 5 1600 και GTX 980ti (που βρήκα φθηνή)

ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ Παιχνίδια τύπου Fortnite,Pubg,Apex κτλ σημασία έχει

1)μια καλή κάρτα γραφικών(GTX1060 ,RX570 και ανώτερη .200-250Ε δλδ)

2)Περίπου 8Gb Ram

3)Ενας 4πύρινος τουλάχιστον CPU( όχι τίποτα φοβερο )

απλά δεν πρέπει να έχεις Bottleneck ή thermal throttling.

TI CPU έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η σύνθεση του pc μου αναφέρεται με λεπτομέρεια στο παραπάνω post μου. 

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας και εξετάζω κάθε μία προταση ξεχωριστά. 

Θεωρώ ότι είναι, ας το πω, πλεονασμός να βάλω επάνω μια κάρτα που θεωρητικά στοιχίζει περισσότερα από το υπόλοιπο σύστημα αυτή τη στιγμή. Το σύστημα μου, το βλέπω, είναι αρχαίο αλλά μιας και παιγνίδια Δεν παίζω, με καλύπτει. 

Θέλω όμως να έχει ξεχωριστή κάρτα για να δουλεύει πιο ξεκούραστα αλλά και επειδή χρησιμοποιώ δύο οθόνες. 

Έλεγα λοιπόν μήπως με έως 40 ευρα κάνω δουλειά, αλλά, όπως μου τα λέτε, μάλλον δεν! 

Επεξ/σία από Evaggelos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε φίλε παρε μια 1050ti η μια 1060 η ακόμα και και την rx550 (ολες αυτές ειναι οκ για lol)το θέμα είναι να μη τη περιορίζει ο επεξεργαστής.

ο 2πύρινος είναι τσίμα τσίμα πιστευω και οι Ram 2gb (ddr2 είναι πλέον παλιές)

 

Επεξ/σία από Crius Digital
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Crius Digital είπε

Ρε φίλε παρε μια 1050ti η μια 1060 η ακόμα και και την rx550 (ολες αυτές ειναι οκ για lol)το θέμα είναι να μη τη περιορίζει ο επεξεργαστής.

ο 2πύρινος είναι τσίμα τσίμα πιστευω και οι Ram 2gb (ddr2 είναι πλέον παλιές)

Αρα σωστα σκεφτομαι. Δεν καταλαβαινω που διαφωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοώ καλύτερα να δώσεις 300-400 ευρω μετα απο καιρο οταν τα εχεις και να πάρεις μια καλή αναβάθμιση (μητρικη ram cpu gpu εστω και μεταχειρισμενα καποια) απο το να δώσεις 100 ευρώ για μια πολύ basic καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι οικονομικο το προβλημα. Απλα ζητω γνωμη πιο εμπειρων απο εμενα φιλων, προκειμενου πετυχω την καλυτερη λυση κανοντας με κατι τι σοφοτερο σε αυτο το θεμα.

Μπορω πολυ ευκολα να το παω σε μια αλυσιδα , να μου βαλουν οτι θελουν να ζητησουν οσα θελουν και τελικα παλι να μην ξερω τιποτα.

Ηδη με τις μεχρι τωρα συμβουλες σας καταλαβαινω περισσοτερα απο πριν και πιστευω οτι θα βρω την καλυτερη και σωστοτερη λυση.

Προς το παρον τεινω προς την 1030 με την αποψη οτι θα την εχω και για μια μελοντικη συνθεση,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η οθονη σου ειναι μονο με vga, τοτε δεν εισαι για καινουργια καρτα αλλα για μεταχειρ. γιατι ολες οι νεες εχουν μονο ψηφιακο σημα..

Με 30-40 ευρω παιρνεις απο εδω ανετα και πολυ πιο δυνατη απο αυτην που εχεις, αλλά πρεπει να δεις αν το τροφοδοτικο σου εχει 6πινο για την καρτουλα αλλιως εισαι και για τετοιο.. Εκτος κι αν βρεις 750τι χωρις εξτρα ρευμα ξερω γω κτλ..

Επισης η μητρικη σου παιρνει 4πυρηνο που εδω βρισκεις στα 15 ευρω ανετα.. q6600 π.χ....🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...