Προς το περιεχόμενο

Κληση για οδηγικη παραβαση απο Ιταλια


bahamut_zero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, theopan είπε

Κανονικότατα ισχύει. Είχα κλήση από Λιμενικό για παράνομη στάθμευση σε λιμάνι το 2006. Δεν έγραφε πάνω ημερομηνία (πολύ σοβαρή παράλειψη για προφανείς λόγους).  Ουδέποτε ασχολήθηκα, ουδέποτε με ενόχλησαν, ουδέποτε βεβαιώθηκε το οτιδήποτε. Την έχω ακόμα στο συρτάρι μου ως ενθύμιο.

Δεν κάνεις μια ερώτηση στον δήμο που βεβαιώθηκε να είσαι σίγουρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 207
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, berny είπε

Δεν κάνεις μια ερώτηση στον δήμο που βεβαιώθηκε να είσαι σίγουρος;

Όχι δε με αφορά πια. Έχει παραγραφεί εδώ και πολλά χρόνια οτιδήποτε κι αν είχε συμβεί. Αν και ήταν από εκείνη τη μέρα προφανές: παράβαση στην οποία δεν υφίσταται ημερομηνία τέλεσής της δεν υφίσταται ως παράβαση. Κυκλοφορεί και ως "φήμη" ότι το κάνουν και επίτηδες κάποιες φορές, τουρίστας στην περιοχή δεν θέλουμε να διώξουμε και τον τουρισμό κάνουμε μια "παράλειψη" κι αν τσιμπήσει και πάει και το πληρώσει επιτόπου μέχρι να φύγει έχει καλώς, αν όχι "καλή καρδιά".

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, hellojim είπε

Καλησπέρα,

Τον Αύγουστο πήγαμε Σικελιά και την γυρίσαμε με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο της drivalia. Όπως ήταν αναμενόμενο χθες και σήμερα μου ήρθαν με email από την drivalia 2 τιμολόγια 25€ έκαστος, διαχειριστικά έξοδα για μεταβίβαση των στοιχείων μου στις ιταλικές αρχές.

Απ’οτι ξέρω τα πρόστιμα έρχονται συστημένα με ταχυδρομείο, έτσι ώστε να γνωρίζουν και ποτε το παραλαβες αλλά και τι εκπτώσεις έχεις (πχ αν πληρώσεις στις 5 πρώτες μέρες έχεις 10% έκπτωση).

Το θέμα είναι ότι η διεύθυνση που είχα δηλώσει:

1. Είναι λάθος γιατί στην drivalia μπερδεψαν τα γράμματα μου

2. Μετακόμισα από τότε πίσω στο πατρικό μου

Ερωτήσεις:

1. τι γίνεται στην περίπτωση που το στείλουν σε λάθος διεύθυνση και δεν το παραλάβει κανένας;; 
2. υπάρχει περίπτωση να πάρουν τα στοιχεία μου από την Ελληνική Αστυνομία και να μου έρθει στο πατρικό;

Η παράβαση ποια ήταν λέει;

8 λεπτά πριν, theopan είπε

Όχι δε με αφορά πια. Έχει παραγραφεί εδώ και πολλά χρόνια οτιδήποτε κι αν είχε συμβεί. Αν και ήταν από εκείνη τη μέρα προφανές: παράβαση στην οποία δεν υφίσταται ημερομηνία τέλεσής της δεν υφίσταται ως παράβαση.

Η ημερομηνία είναι σοβαρό.Καμμία σχέση με ανοησίες τύπου „δεν έγραψε σωστά το χρώμα του αυτοκινήτου ή την έκανε ένα λαθος στο όνομα της μάρκας“

Το πιο απλό,που το κάνουν σε χωρες με σοβαρή τροχαία ή δημοτική αστυνομία,

φωτογραφια του οχήματος με αριθμό πινακίδας στο σημείο που έγινε η παράβαση και τέλος.Τιποτα άλλο δεν χρειάζεται.

Εμεις ακόμα γράφουμε χαρτάκια με χρώματα και μάρκες.Ευτυχως λάθη σε αυτά δεν είναι πλέον αιτία για άκυρη κλήση.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, theopan said:

Κανονικότατα ισχύει. Είχα κλήση από Λιμενικό για παράνομη στάθμευση σε λιμάνι το 2006. Δεν έγραφε πάνω ημερομηνία (πολύ σοβαρή παράλειψη για προφανείς λόγους).  Ουδέποτε ασχολήθηκα, ουδέποτε με ενόχλησαν, ουδέποτε βεβαιώθηκε το οτιδήποτε. Την έχω ακόμα στο συρτάρι μου ως ενθύμιο.

Ναι, άλλο πινακίδα, ημερομηνία, ή κάτι άλλο ουσιώδες, και άλλο λάθος 2 γράμματα στη διεύθυνση, ή να γράψει "Nisan" (με 1 "s"). Η ημερομηνία είναι σοβαρή παράλειψη που ακυρώνει μία κλήση. Αλλά δεν έγραψα για κάτι τέτοιο. Ξαναδιάβασε τι έγραψα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, jmmys είπε

Εμεις ακόμα γράφουμε χαρτάκια με χρώματα και μάρκες.Ευτυχως λάθη σε αυτά δεν είναι πλέον αιτία για άκυρη κλήση.

Βάση ποιών νεώτερων διατάξεων έχουν πάψει να αποτελούν αιτία για άκυρη κλήση; Τις έχεις πρόχειρες;

Κουβέντα να γίνεται δηλαδή. Έχω και -πολύ- "καλύτερο" (ευτράπελο) για τη συνέχεια αν χρειαστεί. Ο λόγος πάντως που απορριπτόταν η βεβαίωση κλήσης με "ατέλειες" ήταν η αποφυγή εκδικητικών πρακτικών από όργανα του τύπου "σε έβαλα στο μάτι για κάτι και κάθομαι στο γραφείο μου και ξεκινάω να σου κόβω πρόστιμα για ανύπαρκτες παραβάσεις".

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, theopan είπε

Βάση ποιών νεώτερων διατάξεων έχουν πάψει να αποτελούν αιτία για άκυρη κλήση; Τις έχεις πρόχειρες;

Κουβέντα να γίνεται δηλαδή. Έχω και -πολύ- "καλύτερο" (ευτράπελο) για τη συνέχεια αν χρειαστεί. Ο λόγος πάντως που απορριπτόταν η βεβαίωση κλήσης με "ατέλειες" ήταν η αποφυγή εκδικητικών πρακτικών από όργανα του τύπου "σε έβαλα στο μάτι για κάτι και κάθομαι στο γραφείο μου και ξεκινάω να σου κόβω πρόστιμα για ανύπαρκτες παραβάσεις".

Ένα στα γρήγορα https://troxoikaitir.gr/article/pote-einai-akyri-i-klisi-parabasis
Την δεύτερη παράγραφο.Για το χρώμα.

Όσο για αυτό που λες περί εκδικητικών πρακτικών,από το μυαλό σου το έβγαλες;
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jmmys είπε

Ένα στα γρήγορα https://troxoikaitir.gr/article/pote-einai-akyri-i-klisi-parabasis
Την δεύτερη παράγραφο.Για το χρώμα.

Όσο για αυτό που λες περί εκδικητικών πρακτικών,από το μυαλό σου το έβγαλες;
 

 

Όχι. Μάλλον εσύ είσαι μικρός (σε εμπειρία) ή/και δεν έχεις ζήσει σε επαρχία. Αυτό που παρέθεσες καλύπτει μόνο το θέμα του χρώματος (θέμα που είναι ανεκτό να γίνει κάποιο λάθος αν δεν έχει την άδεια μπροστά του το όργανο) και όχι τις υπόλοιπες πολλές λεπτομέρειες που μπορεί να οδηγήσουν σε ακύρωση κλήσης. Αναριθμητισμούς, λανθασμένος κωδικός απαγορευτικής πινακίδας, λάθος προσδιορισμός θέσης της παράβασης, ώρα κ.α. Και είναι εγκύκλιος με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την ισχύ της και όχι Νόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, theopan είπε

Όχι. Μάλλον εσύ είσαι μικρός (σε εμπειρία) ή/και δεν έχεις ζήσει σε επαρχία. Αυτό που παρέθεσες καλύπτει μόνο το θέμα του χρώματος (θέμα που είναι ανεκτό να γίνει κάποιο λάθος αν δεν έχει την άδεια μπροστά του το όργανο) και όχι τις υπόλοιπες πολλές λεπτομέρειες που μπορεί να οδηγήσουν σε ακύρωση κλήσης. Αναριθμητισμούς, λανθασμένος κωδικός απαγορευτικής πινακίδας, λάθος προσδιορισμός θέσης της παράβασης, ώρα κ.α. Και είναι εγκύκλιος με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την ισχύ της και όχι Νόμος.

Σε επαρχία γεννήθηκα, μεγάλωσα και ζω.Και σίγουρα δεν ήταν ο λόγος που θεσπίστηκε τι ακριβώς να γράφει η κλήση,επειδή ο κάθε μπάτσος ήθελε να εκδικηθεί κάποιον που τον έβαλε στο μάτι που προφανως και μπορεί να έχει συμβεί.Εχει δεκαδες άλλους τρόπους,πολύ πιο αποτελεσματικούς.

Για χρώμα και μαρκα μίλησα.Ζητησες διάταξη που λέει ότι δεν ισχύει ακύρωση κλήσης λόγω χρώματος.Στην έδωσα.

Ολα τα άλλα που λες αφορούν συγκεκριμένες,μεμονωμένες περιπτώσεις όπου κατά περίπτωση μπορεί να ακυρωθεί μια κλήση ή όχι.

 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Haldol είπε

Ξεκινάμε από το γεγονός ότι η ερώτηση για το αν δε παραλάβει κανένας, δε σ' αφορά, καθότι παρέλαβες. Για την ενοικίαση είχες δηλώσει το email σου και απάντησες στην εταιρεία και απ' αυτό περί της κλήσης, οπότε έχει "επιβεβαιωθεί" η παράδοση του ειδοποιητηρίου.

Πάμε στο επόμενο; Να αναζητηθούν τα στοιχεία σου από την ΕΛ.ΑΣ. για κλήση τροχαίας σε άλλη χώρα ώστε να σου παραδωθεί το ειδοποιητήριο εγγράφως, το θεωρώ αρκετά χλωμό. Το πρόστιμο όμως θα σου έρθει πιο... άμεσα. Μη ξεχνάς ότι υπάρχει διασύνδεση μεταξύ των 2 χωρών, ενώ όλα βεβαιώνονται + πληρώνονται ηλεκτρικά. Η ελληνική πατεντο-ιδέα ότι με το παραμικρό λάθος στην κλήση (π.χ. λάθος διεύθυνση, ή ένα γράμμα λάθος στο όνομα) η κλήση θα είναι άκυρη, δεν ισχύει (ούτε στην Ελλάδα). Εφόσον υπάρχει βεβαιωμένη παράβαση, game over. 

Αλλά θα κάνω και μία ερώτηση, διότι αυτό μου φαίνεται "κάπως":

Τι ήταν αναμενόμενο; Ότι θα 'χεις πρόστιμο; Αν ναι, μήπως θα 'πρεπε να οδηγείς λίγο πιο κανονικά; 😜

Δεν τις εχω παραλάβει! Η εταιρεία απλά διαβίβασε τα στοιχεία μου, εγώ την κλήση ούτε την έχω λάβει ούτε ξέρω τι παράβαση είναι κτλ.

Ετσι όπως έχουν γράψει την διεύθυνση απλά θα πάει όπου ναναι. Δεν υπάρχει αυτή η διεύθυνση που έχουν γράψει. 

Πηρα σήμερα τηλέφωνο στην Drivalia και έδωσα την σωστή διεύθυνση.

Αν την στείλουν στην λάθος όμως η κλήση θα γυρίσει πίσω και αν το κόστος για να βρουν την σωστή διεύθυνση κ να ξανά στείλουν είναι μεγάλο υπάρχει περίπτωση να ακυρωθεί τελείως η κλήση. Θα το μάθω στο μέλλον τι από τα 2 θα γίνει…Εγώ το καθήκον μου το έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jmmys είπε

Σε επαρχία γεννήθηκα, μεγάλωσα και ζω.Και σίγουρα δεν ήταν ο λόγος που θεσπίστηκε τι ακριβώς να γράφει η κλήση,επειδή ο κάθε μπάτσος ήθελε να εκδικηθεί κάποιον που τον έβαλε στο μάτι που προφανως και μπορεί να έχει συμβεί.Εχει δεκαδες άλλους τρόπους,πολύ πιο αποτελεσματικούς.

Για χρώμα και μαρκα μίλησα.Ζητησες διάταξη που λέει ότι δεν ισχύει ακύρωση κλήσης λόγω χρώματος.Στην έδωσα.

Ολα τα άλλα που λες αφορούν συγκεκριμένες,μεμονωμένες περιπτώσεις όπου κατά περίπτωση μπορεί να ακυρωθεί μια κλήση ή όχι.

 

Δεν αναφέρει τίποτα για λάθος στη μάρκα η εγκύκλιος που παρέθεσες. Πως θα μπορούσε άλλωστε όταν η μάρκα είναι το βασικότερο στοιχείο ταυτοποίησης μαζί με τον αρ. κυκλοφορίας. Για το χρώμα λέει και "με στόχο τη διαμόρφωση μιας ενιαίας διοικητικής πρακτικής προς τήρηση της οδικής ασφάλειας και προς αποτροπή της παραβατικής συμπεριφοράς". Κοινώς επειδή δεν έβγαινε άκρη με κάποια χρώματα αν δεν είναι μπροστά η άδεια κυκλοφορίας (να σου δείξω αυτοκίνητο που θα χαρακτήριζες το χρώμα του χωρίς δισταγμό  "χρυσαφί" και στην άδεια γράφει "πράσινο") έβγαλαν μια εγκύκλίο για να μην αναγκάζονται να χάνουν έσοδα για ψύλλου πήδημα και όσοι την εφαρμόσουν. Πολλή κουβέντα κάνουμε για ασήμαντο θέμα νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, hellojim είπε

Αν την στείλουν στην λάθος όμως η κλήση θα γυρίσει πίσω και αν το κόστος για να βρουν την σωστή διεύθυνση κ να ξανά στείλουν είναι μεγάλο υπάρχει περίπτωση να ακυρωθεί τελείως η κλήση. Θα το μάθω στο μέλλον τι από τα 2 θα γίνει…Εγώ το καθήκον μου το έκανα.

Φίλε ασχολήθηκες ήδη υπέρ του δέοντος νομίζω. Παράτα το και ξέχνα το. Σε λίγο σε βλέπω να παίρνεις αεροπλάνο να πας οικειοθελώς να παραδοθείς! 😅 Ας είχαν κρατήσει σωστά στοιχεία να σε έβρισκαν αν μπορούσαν. Το Ελληνικό κράτος δεν είναι καν πολλές φορές σε θέση να εισπράξει τις οφειλές προς το ίδιο σιγά μην κάτσει να ασχοληθεί με το πρόστιμο που έφαγε ένας τουρίστας στην Ιταλία. Εκτός πάλι αν έχεις οικονομικά νταλαβέρια στην Ιταλία και φοβάσαι μη δε βγάζεις Ιταλική ενημερότητα στο μέλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theopan είπε

Φίλε ασχολήθηκες ήδη υπέρ του δέοντος νομίζω. Παράτα το και ξέχνα το. Σε λίγο σε βλέπω να παίρνεις αεροπλάνο να πας οικειοθελώς να παραδοθείς! 😅 Ας είχαν κρατήσει σωστά στοιχεία να σε έβρισκαν αν μπορούσαν. Το Ελληνικό κράτος δεν είναι καν πολλές φορές σε θέση να εισπράξει τις οφειλές προς το ίδιο σιγά μην κάτσει να ασχοληθεί με το πρόστιμο που έφαγε ένας τουρίστας στην Ιταλία. Εκτός πάλι αν έχεις οικονομικά νταλαβέρια στην Ιταλία και φοβάσαι μη δε βγάζεις Ιταλική ενημερότητα στο μέλλον...

Ισχύει, απλά επειδή σκοπεύω να ξαναπάω Ιταλία στο μέλλον δεν θέλω να έχω θέματα με εταιρείες ενοικίασης αυτοκινήτων. Αλλιώς θα άφηνα την λάθος διεύθυνση εξαρχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Πήγα ιταλία μάρτιο και ξεκινησαν τα ραβασάκια 400€ κλησεις και 110 λεει που μου στειλανε τις κλησεις 🤣🤣 ευτυχως διαβασα το φορουμ

και ακυρωσα πιστωτικη.   Θα παρουν ενα 🛠️🛠️..

IMG_0103.jpeg

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Stelaras1993 said:

Πήγα ιταλία μάρτιο και ξεκινησαν τα ραβασάκια 400€ κλησεις και 110 λεει που μου στειλανε τις κλησεις 🤣🤣 ευτυχως διαβασα το φορουμ

και ακυρωσα πιστωτικη.   Θα παρουν ενα 🛠️🛠️..

IMG_0103.jpeg

θα πάρουν τα @@ τώρα αργοτερα θα σου έρθει δικαστικοί χαρτί σε κανα δυο χρονια το πολύ με προσαυξήσεις και δεν συμμαζεύεται (απο την στηγμη που το αμάξι όταν το ενικιασες το πήρες στο όνομα σου με το διαβατήριο - ταυτότητα σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...