Προς το περιεχόμενο

Nokia 9 PureView: Το πρώτο smartphone στον κόσμο με σύστημα πέντε καμερών


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, JcD είπε

Τα πρώτα hands on μιλούν για καταπληκτικές φωτογραφίες! Το σκορ του στο dx-πως το λένε μένει να δούμε!

Ti ειναι το dx?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Είναι τηλέφωνο που δε το αγοράζεις για τον επεξεργαστη ... έχει συγκεκριμένο κοινό και στόχο . Αν και δεν νομίζω ότι ο επεξεργαστής του ο 845 είναι και κανένας αργος. Ο κιριν 980 και το mate 20 που είναι καινούριος ας πούμε έχει πιο αδύναμη gpu ... από τον περσινό 845...  Θα σπέρνει στις φωτό το τηλέφωνο ... αλλιώς δεν θα έβαζαν πάνω την υπογραφή Zeus’s και pureview 

Οτι να ναι το dx0 mark ... Μαπα mark  έπρεπε να λέγεται ... Είχε βάλει 88 βαθμούς στο 1020 γτ λέει ήταν αργό στην λήψη φωτογραφιών ... 45 Megabyte αρχείο η κάθε RAW φωτό δλδ πόση ώρες έπρεπε να κάνει να την επεξεργαστεί το έτος 2013 με έναν απλό δυπυρινο επεξεργαστη ? Δεν έβλεπαν το φωτογραφικό αποτέλεσμα , αλλά το ποσό εύκολο και γρήγορο είναι στη λήψη . Δεν είναι σάιτ μέτρησης ποιότητας καμερών και εικόνας ... είναι σάιτ μέτρησης λειτουργιών , gimmicks  , και αυτόματης λήψης κάθε κινητού . 

Οποιος δοκίμασε 808,1020,950 στο manual ξέρει ότι ακόμα και σήμερα τα τοπ κινητά του dx0 mark δεν πιάνουν μια μπροστ στις εικόνες των τριών φωτογραφικών ναυαρχίδων της νοκια . 

Έχω κινητό με τον 845. Όχι, δεν είναι καθόλου αργός. Στα 700€, ανεξαρτήτως των υπόλοιπων στοιχείων, περιμένω κινητό με το καλύτερο μοντέλο επεξεργαστή. Αν έκανε 450-500€ (λόγω πλήθους καμερών και μόνο) θα το δεχόμουν να είχε τον 845. Στα 700€ και Android το αγοράζεις ΚΑΙ για τον επεξεργαστή. Μιλάμε για κινητό Android... Γιατί θα το πάρω; Για τη μακροχρόνια υποστήριξη λογισμικού; Συγνώμη αν δε συμβιβαζομαι μόνο με κάμερες σε αυτή την τιμή, κάτι το οποίο θα το κάνουν και οι υπόλοιποι αργά ή γρήγορα και το κινητό δε θα είναι τόσο πρωτότυπο. Η Νοκια ανήκει στο Android One και οι αναβαθμισεις της (δεδομένου του Android One) είναι πιο αργές από εταιρείες που δεν ανήκουν σε αυτό. Πχ μια σταθερή έκδοση Pie την πήρε το Pocophone με MiUi πριν από το Νοκια 8. Γιατί να πληρώσω 700€ λοιπόν, αν όχι για την υποστήριξη software και τον επεξεργαστή;

Είχα Lumia 930 και οι Carl Zeiss φακοί δε με ενθουσίασαν. Συνολικά καλοί, αλλά δε πετάς και τη σκούφια σου....

10 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

δεν ειναι η ναυρχιδα της το ειπε η ιδια η εταιρεια, ειναι ενα μοντελο που αφορα ατομα που θελουν να εχουν καλη φωταγραφικη στο κινητο τους για αυτο ερχεται και πακετο με το lightroom

Μόνο για καλή φωτογραφική και θα δώσω 700€; Ας σοβαρευτουμε λίγο... Τη ναυαρχίδα της, τότε, με τις ίδιες (αν όχι περισσότερες) κάμερες και 855 πόσο θα τη πουλάει; 1000€; Ποιος; Η Νοκια που προσπαθεί να ξανακερδίσει κομμάτι στην αγορά; Με προβληματική υποστήριξη software (στο Nokia 8 όλοι gcam έτρεχαν να βάλουν), με αναβαθμίσεις γεμάτες προβλήματα (το Nokia 8, με Android One και έφτασε Ιανουάριο του 19 για μια σταθερή ROM...);

Σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν κι άλλες επιλογές με κορυφαίες κάμερες και επεξεργαστές. Εξάλλου τα ράσα δεν κάνουν τον παπά: που είναι το telephoto ή εστω Ultrawide;... 

2 ώρες πριν, georgerapp είπε

Παιδια το κινητο αυτο εχει σαφέστατο στοχο την φωτογραφία,ο snap αυτος μπήκε λογο οτι δουλευανε το soft και την υλοποίηση πάνω του καιρο τώρα και ειναι και μονταρισμενος με ενα εξτρα chip πάνω του.

Οι κάμερες δουλεύουν ολες μαζι και τραβανε τα πάντα.

Είναι χαρά αυτου του ανθρωπου που του αρεσει η φωτογραφία έστω απο κινητό.

Η επεξεργασια μετα δε που θα μπορεί να κανει ο κάτοχος θα ειναι στα όρια του χόμπι.

Περιμένω καλα απο αυτο το κινητό.

Επίσης δε ειμαστε ολοι insta, εγώ εκτυπώνω φωτογραφίες της οικογένειας μου ας πουμε και φτιάχνω άλμπουμ......δεν εχουν πεθάνει ακόμα!

Έχετε πίστη, μπορεί να αξίζει.....μακαρι να αξίζει!

Ειναι συμπαθής η Nokia σε εμας γιατί οχι ;

Το κινητό είναι αναλώσιμο και ξεπερνιέται γρήγορα. Δεν είναι μια κανονική φωτογραφική που παίρνεις και κρατάς για 6-7 χρόνια. Στα 2-3 χρόνια πετάς αυτό το κινητό, το έξτρα τσιπ, τις 5 κάμερες και τισ μόντες του μαζί και έχεις δώσει 700€... Για το Θεό... Ας είμαστε και λίγο λογικοί...

Προσωπικά δε συμπαθώ καμία εταιρεία και δε χαρίζω, ούτε μου χαρίζουν. Δίνω χρηματα που δουλεύω και περιμένω ανάλογο αποτέλεσμα. Φίλους που έχω και είναι χομπίστες φωτογράφοι, έχουν όλοι φωτογραφικές των 700-1000€. Σιγά μην πάρουν κινητό με τόσα χρήματα για να το πετάξουν σε 2-3 χρόνια.

Οι περισσότεροι που θα το πάρουν θα είναι αυτοί ακριβώς που γράφεις: " insta, εγώ εκτυπώνω φωτογραφίες της οικογένειας μου ας πουμε και φτιάχνω άλμπουμ". Οι άλλοι παίρνουν σοβαρές κάμερες που μέχρι σήμερα δεν τις φτάνει κανένα κινητό και μην ακούσω τίποτα δικαιολογίες του τύπου "το κινητό το κουβαλάς συνέχεια μαζί σου, τη φωτογραφική όχι"... Όσοι γουστάρουν τη φωτογραφία δεν έχουν τέτοια προβλήματα. Είναι σαν να λες: "είμαι λάτρης της ταχύτητας, αλλά αγόρασα Smart γιατί δυσκολευόμουν να παρκάρω τη Ferrari"... Αν θές παράδειγμα στα PC, οι λάτρεις της ταχύτητας δεν αγοράζουν Laptop κατά κανόνα. Δε βλέπω να γράφουν τίποτα για τη φορητότητα... Ξέρεις γιατί; Δεν τους νοιάζει, θέλουν ταχύτητα.

Επεξ/σία από johncorfas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα αποτελέσματα είναι τόσο εντυπωσιακά όσο λένε οι πρώτοι reviewers τότε περιμένω πως και πως τα πρώτα εκτεταμένα τεστ. Σαν κινητό το βλέπω αρκετά ολοκληρωμένο. Η τιμή σαν αρχική είναι λίγο υψηλή αλλά day one έτσι είναι τα περισσότερα. Ένα καλό που είδα είναι δεν περισσεύουν οι κάμερες οπότε κάθετες φλατ το κινητό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το έχουν παρακάνει στα κινητά με τις δυνατότητες στις φωτογραφίες;

Έτσι όπως το πάνε σε λίγο θα λέμε έχω μια φωτογραφική μηχανή που θέλεις παίρνει και τηλέφωνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ειδαμε και το αρχικο Nokia 8 που εγραφε Carl Zeiss πανω τις φωτογραφιες τραβαγε out of the box που ολοι οι κατοχοι τρεχανε να του βαλουν gcam.

Ειδαμε περυσι και το Nokia 8 Sirocco τι περιορισμους ειχε στην καταγραφη video αλλα και σε φωτογραφιες που δεν ηταν τιποτα το ιδιαιτερο.

Περαν τουτου εστω οτι εχει το κοινο του οπως λες,μπορεις να μας πεις για ποιο λογο με τοσες καμερες ουτε μια απο αυτες δεν ειναι telephoto ή εστω Ultrawide οπως ολες οι αλλες εταιρειες?

Δηλαδη ακομα και καμερο τηλεφωνο να θελει καποιος παει και παιρνει το Mi9 με λιγοτερα χρηματα.

Γτ είναι καθαρά φωτογραφικό κινητό από ότι λένε και όχι gimmick όπως ειπα ... Κανείς δεν είπε ότι τα νοκια 8 και σιρόκο είναι φωτογραφικά ... και στην παρουσίαση ούτε καν αναφέρθηκαν στις κάμερες τους τότε . Τώρα όμως εστίασαν μόνο εκεί ... όποτε κάτι σημαίνει αυτό . 

5 ώρες πριν, johncorfas είπε

Έχω κινητό με τον 845. Όχι, δεν είναι καθόλου αργός. Στα 700€, ανεξαρτήτως των υπόλοιπων στοιχείων, περιμένω κινητό με το καλύτερο μοντέλο επεξεργαστή. Αν έκανε 450-500€ (λόγω πλήθους καμερών και μόνο) θα το δεχόμουν να είχε τον 845. Στα 700€ και Android το αγοράζεις ΚΑΙ για τον επεξεργαστή. Μιλάμε για κινητό Android... Γιατί θα το πάρω; Για τη μακροχρόνια υποστήριξη λογισμικού; Συγνώμη αν δε συμβιβαζομαι μόνο με κάμερες σε αυτή την τιμή, κάτι το οποίο θα το κάνουν και οι υπόλοιποι αργά ή γρήγορα και το κινητό δε θα είναι τόσο πρωτότυπο. Η Νοκια ανήκει στο Android One και οι αναβαθμισεις της (δεδομένου του Android One) είναι πιο αργές από εταιρείες που δεν ανήκουν σε αυτό. Πχ μια σταθερή έκδοση Pie την πήρε το Pocophone με MiUi πριν από το Νοκια 8. Γιατί να πληρώσω 700€ λοιπόν, αν όχι για την υποστήριξη software και τον επεξεργαστή;

Είχα Lumia 930 και οι Carl Zeiss φακοί δε με ενθουσίασαν. Συνολικά καλοί, αλλά δε πετάς και τη σκούφια σου....

Μόνο για καλή φωτογραφική και θα δώσω 700€; Ας σοβαρευτουμε λίγο... Τη ναυαρχίδα της, τότε, με τις ίδιες (αν όχι περισσότερες) κάμερες και 855 πόσο θα τη πουλάει; 1000€; Ποιος; Η Νοκια που προσπαθεί να ξανακερδίσει κομμάτι στην αγορά; Με προβληματική υποστήριξη software (στο Nokia 8 όλοι gcam έτρεχαν να βάλουν), με αναβαθμίσεις γεμάτες προβλήματα (το Nokia 8, με Android One και έφτασε Ιανουάριο του 19 για μια σταθερή ROM...);

Σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν κι άλλες επιλογές με κορυφαίες κάμερες και επεξεργαστές. Εξάλλου τα ράσα δεν κάνουν τον παπά: που είναι το telephoto ή εστω Ultrawide;... 

Το κινητό είναι αναλώσιμο και ξεπερνιέται γρήγορα. Δεν είναι μια κανονική φωτογραφική που παίρνεις και κρατάς για 6-7 χρόνια. Στα 2-3 χρόνια πετάς αυτό το κινητό, το έξτρα τσιπ, τις 5 κάμερες και τισ μόντες του μαζί και έχεις δώσει 700€... Για το Θεό... Ας είμαστε και λίγο λογικοί...

Προσωπικά δε συμπαθώ καμία εταιρεία και δε χαρίζω, ούτε μου χαρίζουν. Δίνω χρηματα που δουλεύω και περιμένω ανάλογο αποτέλεσμα. Φίλους που έχω και είναι χομπίστες φωτογράφοι, έχουν όλοι φωτογραφικές των 700-1000€. Σιγά μην πάρουν κινητό με τόσα χρήματα για να το πετάξουν σε 2-3 χρόνια.

Οι περισσότεροι που θα το πάρουν θα είναι αυτοί ακριβώς που γράφεις: " insta, εγώ εκτυπώνω φωτογραφίες της οικογένειας μου ας πουμε και φτιάχνω άλμπουμ". Οι άλλοι παίρνουν σοβαρές κάμερες που μέχρι σήμερα δεν τις φτάνει κανένα κινητό και μην ακούσω τίποτα δικαιολογίες του τύπου "το κινητό το κουβαλάς συνέχεια μαζί σου, τη φωτογραφική όχι"... Όσοι γουστάρουν τη φωτογραφία δεν έχουν τέτοια προβλήματα. Είναι σαν να λες: "είμαι λάτρης της ταχύτητας, αλλά αγόρασα Smart γιατί δυσκολευόμουν να παρκάρω τη Ferrari"... Αν θές παράδειγμα στα PC, οι λάτρεις της ταχύτητας δεν αγοράζουν Laptop κατά κανόνα. Δε βλέπω να γράφουν τίποτα για τη φορητότητα... Ξέρεις γιατί; Δεν τους νοιάζει, θέλουν ταχύτητα.

Σε  βάθος 5 μηνών θα έχει 400 ευρώ ... και τότε θα αξίζει . Δεν είναι προφανώς για σένα . Είναι για άτομα που θέλουν φωτογραφίες και μόνο . Ούτε τέλεφοτο ούτε wide ούτε τίποτα . Έβαλε παλιό επεξεργαστη (περσινό δλδ) γιατί όπως είπαν 4 5 εδώ μέσα το πρότζεκτ ξεκινά πολύ πίσω όταν ακόμα ήταν ο 845 τοπ και όλα το τεστ οι ρυθμίσεις το optimizing για την λειτουργία των ειδικών αλγορίθμων της light  έγιναν πάνω σε 845. Αν δεν σε καλύπτει ο επεξεργαστής δεν το παίρνεις ... τώρα στο τομέα zeiss 930 δεν ενθουσίασε ούτε εμένα ... αλλά 1020 950 είχαν κλάσης ανώτερο φακό Zeiss από το 930. Όποτε περίμενε να κυκλοφορήσει να δούμε δείγματα και μετά μιλάμε . Γτ και τα αναδιπλούμενα είναι στα 2000€ και ζήτημα αν θα τα πάρει κανείς , αλλά καλό μόνο κάνουν στην τεχνολογια και στην smartphone κοινότητα  . Σήμερα 2000€ αύριο 1000 μεθαύριο 500 ... και η νοκια έκανε ένα τεστ να δει πως θα πάει . Και ίσως ότι κάνει σήμερα με 5 κάμερες να το κάνει αύριο με 1 και να σου βάλει και μια τελεφοτο και άλλη μια wide. Μην βιαζόμαστε να κρίνουμε ... Εχει εκατομυρια φανατικούς οπαδούς που ψοφάνε για φωτογραφίες ... Αν σκεφτείς ότι κάθε φωτογραφία στην ουσία είναι 5 λήψεις σε μια έχεις μια φωτό 60 mpxl συμπιεσμένη με όλα τα καλά κομμάτια της σε 12mpxl. Και αν βάλεις και το hdr τότε κάθε κάμερα τραβάει 3 φωτό με διαφορετικές εκθέσεις όποτε πάμε στις 15 φωτό για μια hdr λήψη δλδ 180mpxl συμπιεσμένα σε μια εικόνα των 12. Άντε γεια ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Απλά να σου πω ότι το MI 9 που δεν έχει OIS, έχει την πρώτη θέση στην βαθμολογία βίντεο. Έχουν πολύ περιθώριο γύρω από το κάδρο για να κάνουν DIS, καθώς και ισχυρούς επεξεργαστές.

Την πρώτη θέση σε βαθμολογία βίντεο που ακριβώς; Στο dxomark;;;

Οι βαθμολογίες του είναι παντελώς άχρηστες φίλε μου. Διάβασε λίγο πως λειτουργεί, το πως οι κατασκευαστές που συνεργάζονται μαζί του έχουν "πρόσβαση" στα τεστ του ώστε να μπορούν να ρυθμίζουν/καλιμπράρουν/βελτιώνουν την επεξεργασία του jpeg (ως γνωστόν δεν τεστάρουν τα raw!!!) ή του βίντεο για τα εν λόγω τέστ και θα το διαπιστώσεις κ μόνος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, laradoomed123 είπε

Την πρώτη θέση σε βαθμολογία βίντεο που ακριβώς; Στο dxomark;;;

Οι βαθμολογίες του είναι παντελώς άχρηστες φίλε μου. Διάβασε λίγο πως λειτουργεί, το πως οι κατασκευαστές που συνεργάζονται μαζί του έχουν "πρόσβαση" στα τεστ του ώστε να μπορούν να ρυθμίζουν/καλιμπράρουν/βελτιώνουν την επεξεργασία του jpeg (ως γνωστόν δεν τεστάρουν τα raw!!!) ή του βίντεο για τα εν λόγω τέστ και θα το διαπιστώσεις κ μόνος σου.

Ναι δεν διαφωνώ ότι το DXOMARK δεν είναι και πολύ αντικειμενικό. Παρά ταύτα δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι για μένα και ούτε για για σένα που γκρινιάζεις για τις πολλές κάμερες λες και στο έδωσαν με το ζόρι, απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό, και για μένα καλό είναι γιατί θα αναγκαστούν και οι υπόλοιποι να φτιάξουν καλύτερες κάμερες, το κακό είναι που δεν υπάρχει Tele wide, νομίζω πως αυτό είναι ένα φάουλ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Το OIS είναι μηχανικό. Δεν έχει να κάνει με την cpu. Δεν μπήκε γιατί 5 OIS θα ανέβαζαν πολύ το κόστος, καθώς και την πιθανότητα να ειναι κάποιος χαλασμένος. Επίσης, επειδή είναι μηχανικοί, ο καθένας έχει τις δικές του ανοχές στην διόρθωση, που αν και πολύ μικρές θα δημιουργούσαν διαφορές στις 5 εικόνες που πρέπει να συνδυαστούν. Τώρα είναι όλοι fixed και δεν υπάρχει πρόβλημα.

Όμως το αποτέλεσμα που θα έχεις συνδυάζοντας data από 2 rgb και 3 mono αισθητήρες, πιστεύω, θα είναι ΠΟΛΥ ανώτερο από οποιαδήποτε κάμερα με OIS. Μένει να το δούμε στην πράξη...

οταν εχει πολελς καμερες κανει συγρονισμος μεταξι τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Γτ είναι καθαρά φωτογραφικό κινητό από ότι λένε και όχι gimmick όπως ειπα ... Κανείς δεν είπε ότι τα νοκια 8 και σιρόκο είναι φωτογραφικά ... και στην παρουσίαση ούτε καν αναφέρθηκαν στις κάμερες τους τότε . Τώρα όμως εστίασαν μόνο εκεί ... όποτε κάτι σημαίνει αυτό . 

Σε  βάθος 5 μηνών θα έχει 400 ευρώ ... και τότε θα αξίζει . Δεν είναι προφανώς για σένα . Είναι για άτομα που θέλουν φωτογραφίες και μόνο . Ούτε τέλεφοτο ούτε wide ούτε τίποτα . Έβαλε παλιό επεξεργαστη (περσινό δλδ) γιατί όπως είπαν 4 5 εδώ μέσα το πρότζεκτ ξεκινά πολύ πίσω όταν ακόμα ήταν ο 845 τοπ και όλα το τεστ οι ρυθμίσεις το optimizing για την λειτουργία των ειδικών αλγορίθμων της light  έγιναν πάνω σε 845. Αν δεν σε καλύπτει ο επεξεργαστής δεν το παίρνεις ... τώρα στο τομέα zeiss 930 δεν ενθουσίασε ούτε εμένα ... αλλά 1020 950 είχαν κλάσης ανώτερο φακό Zeiss από το 930. Όποτε περίμενε να κυκλοφορήσει να δούμε δείγματα και μετά μιλάμε . Γτ και τα αναδιπλούμενα είναι στα 2000€ και ζήτημα αν θα τα πάρει κανείς , αλλά καλό μόνο κάνουν στην τεχνολογια και στην smartphone κοινότητα  . Σήμερα 2000€ αύριο 1000 μεθαύριο 500 ... και η νοκια έκανε ένα τεστ να δει πως θα πάει . Και ίσως ότι κάνει σήμερα με 5 κάμερες να το κάνει αύριο με 1 και να σου βάλει και μια τελεφοτο και άλλη μια wide. Μην βιαζόμαστε να κρίνουμε ... Εχει εκατομυρια φανατικούς οπαδούς που ψοφάνε για φωτογραφίες ... Αν σκεφτείς ότι κάθε φωτογραφία στην ουσία είναι 5 λήψεις σε μια έχεις μια φωτό 60 mpxl συμπιεσμένη με όλα τα καλά κομμάτια της σε 12mpxl. Και αν βάλεις και το hdr τότε κάθε κάμερα τραβάει 3 φωτό με διαφορετικές εκθέσεις όποτε πάμε στις 15 φωτό για μια hdr λήψη δλδ 180mpxl συμπιεσμένα σε μια εικόνα των 12. Άντε γεια ...

Και σε βάθος 20 μηνών θα έχει 150€. Αυτή δεν είναι λογική.

Αφού δεν είναι για μένα, τοτε για ποιον είναι; Θέλω να πω ότι οι πραγματική χομπίστες της φωτογραφίας έχουν καλές κάμερες πχ 700-1000€, που είναι καλύτερες από αυτή και δεν έχουν πρόβλημα να τις κουβαλάνε.

Δεν είπα ότι δε με καλύπτει ο επεξεργαστής στα 700€, από μια εταιρεία που παλεύει να βρει τη χαμένη αίγλη της. Μάλλον εσύ βιάστηκες να με κρίνεις. Δεν είπα ότι δεν είναι καλό κινητό ή ότι πχ οι 5 κάμερες είναι άχρηστες. Είπα ότι η τιμολογιακή πολιτική της εταιρείας δεν είναι σωστή. Η τιμή έναρξης είναι απαράδεκτη. Αυτό λέω. Αν είχε τον 855, με αυτή την τιμή δε θα έλεγα τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κινητό είναι συνεργασία με την εταιρεία Light. Η εταιρεία αυτή είχε βγάλει ένα κινητό με 16 κάμερες..  όποιος ενδιαφέρεται το ψάχνει. Επίσης το pureview είμαι απλά marketing αφού αυτά τα έχει αγοράσει η MS και δεν μπορούν να το χρησιμοποιήσουν (εν αντίθεση με το όνομα που ήταν "ενοικιο"). Ακόμα, οι πιο πολλοί στο YouTube που είναι αντικειμενικοί γράφουν ότι το πλεονέκτημα είναι το βάθος στην φωτογραφία και όχι η ποιότητα. Αλλά δεδομένου ότι η κάμερα αναπτύχθηκε από την Light και όχι την Nokia, δεν πετάνε την σκούφια τους αφού το κινητό που βγάλανε ήταν πολύ μέτριο. 

Επίσης θα κυκλοφορήσει σε πολύ λίγα κομμάτια. 

Επεξ/σία από Agmourk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...