Προς το περιεχόμενο

Ελληνικά ραπ/χιπ χοπ


xrist0s4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω συχνά πυκνά στις τάσεις του YouTube κάτι τραγούδια στυλ χιπ χοπ/ραπ (sin boy,light κτλ)αλλα με πιο σύγχρονη μορφή που ενώ είναι στα ελληνικά με δυσκολία καταλαβαίνεις τι λένε κ όταν πλέον καταλάβεις το 90% των στίχων είναι για όπλα,ναρκωτικά, γκάνγκστερ μαμιαδες που δεν μασάνε κ καλά τπτ. Είμαι 34αρων.Τοσο πολύ έχουν αλλάξει τα πράγματα;Αυτά ακούνε οι πιο μικροί; Τα θεωρώ ηχορύπανση σκέτη! ή μηπως μεγαλωσα απότομα κ έγινα παράξενος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γεγονός ότι τα καημένα τα παιδάκια σήμερα έχουν ένα πρόβλημα με τη μουσική, πρόβλημα που δεν το είχε αντιμετωπίσει καμμία προηγούμενη γενιά. Λόγω ίντερνετ και youtube και spotify κτλ, είναι εξαιρετικά δύσκολο να εντοπίσουν μια τάση με την οποία να ταυτιστούν. Με τις ομάδες και λοιπές μαλακίες, όλο και κάτι γίνεται. ΠΑΟ, ΟΣΦΠ, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ κτλ, οι ίδιες σαχλαμαροφανατίλες που υπήρχαν και πριν 50 χρόνια. Αλλά με τη μουσική, σκούρα τα πράγματα. Επομένως είναι λογικό στις "τάσεις" να εμφανίζονται αυτά που προσπαθούν (ανεπιτυχώς) να περάσουν ως "οργισμένα" ή "ανατρεπτικά" και ταυτοχρόνως είναι και ντόπια. Τώρα βέβαια λόγω κεκτημένης ταχύτητας παρεισφρύουν και κάποια στοιχεία συμμοριών κτλ που προς το παρόν είναι ξένα στην μεγάλη πλειοψηφία των εφήβων εδώ. Άλλωστε πόσο πια να κράξεις τα μνημόνια, κάποια στιγμή το βαριέται ο κόσμος. Κατά βάση δεν αλλάζει κάτι από το trademark των εφήβων: Απόρριψη, θυμός και μιμητισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομιζω να εχουν αλλαξει και πολυ τα πράγματα.

Τακι τσαν - σουζι 1999

" Έχω μια γκόμενα τη Σούζη
γουστάρει να τα τσούζει
μη φανταστείς τρελά γ*****α μέσα σε τζακούζι
στον καναπέ έρχεται και ¨ ( μπλα μπλα μπλα μπλα )

Sinboy - titanikos 2016

Δεν γράφω τους στίχους, ντρέπομαι μονο που το χω ακούσει :)

Επεξ/σία από Thulogur
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι σκουπίδι βγάζει η αμερικάνικη, ο θεός να την κάνει, ΡΑΠ, μετά απο λίγα χρόνια έρχεται και Ελλάδα, οπότε στοίχοι για χρυσαφικά, ναρκωτικά, γυναίκες, φράγκα, dealια δεν μου κάνουν καμία εντύπωση.
Ότι trash πουλάει έξω, γίνεται μόδα και σε'μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Thulogur είπε

Δεν νομιζω να εχουν αλλαξει και πολυ τα πράγματα.

Τακι τσαν - σουζι 1999

" Έχω μια γκόμενα τη Σούζη
γουστάρει να τα τσούζει
μη φανταστείς τρελά γ*****α μέσα σε τζακούζι
στον καναπέ έρχεται και ¨ ( μπλα μπλα μπλα μπλα )

Sinboy - titanikos 2016

Δεν γράφω τους στίχους, ντρέπομαι μονο που το χω ακούσει :)

Μωρέ τα είχαμε κ εμείς αλλά όχι τόσα κ με τόση προώθηση,αυτό μου κάνει εντυπωση κ τουλάχιστον ξεκαθαρίσεις τους στίχους .Εάν κλείσεις τα μάτια κ ακούσεις ένα κομμάτι από αυτά στις τάσεις ζήτημα να καταλάβεις τα μισά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, xrist0s4 said:

Μωρέ τα είχαμε κ εμείς αλλά όχι τόσα κ με τόση προώθηση,αυτό μου κάνει εντυπωση κ τουλάχιστον ξεκαθαρίσεις τους στίχους .Εάν κλείσεις τα μάτια κ ακούσεις ένα κομμάτι από αυτά στις τάσεις ζήτημα να καταλάβεις τα μισά.

Λογικό, η μουσική αλλάζει, τωρα το λενε τραπ, αυριο πχ θα το λενε κατι αλλο και θα θεωρείται και κουλ το να φοράνε το βρακί τους στο κεφαλι.

Η μονη περίπτωση που ηταν κάπως πιο ποιοτικό ας πουμε ηταν το lowbap αλλα και παλι δεν τράβηξε τοσο οσο επρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχουν και συγκροτηματα/καλλιτεχνες με αξία που έχουν να παραδώσουν κατι σωστό, πχ στιχοιμα, βέβηλος και άλλοι,  αλλά θεωρώ οτι το ανθρωπινο είδος έλκεται απο την βλακεία τύπου Snik, Light και όλα αυτα τα είμαστε φραγκατοι αλλά πάμε να παίξουμε στα live μας με ΚΤΕΛ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι μόνο ηλικίες 13-18 ακουν τέτοια πλέον. Είχα μεγαλώσει με χιπ χοπ εγώ, 32 τώρα, και τότε έβγαιναν σιντι και ακούγαμε κομμάτια που τα νιώθαμε, και άλλα που μας έκαναν να νιώθουμε μάγκες.

Τώρα έχει χαθεί η έννοια της μουσικής. Δε κυκλοφορούν πια μουσικά άλμπουμ. Μόνο βιντεο κλιπ. Βλέπεις το ίδιο κομμάτι κάνει 40.000 views σκέτο, 5.000.000+ με βιντεοκλιπ. Η πιτσιρικαρία δεν ακούει μουσική, αλλά βλέπει μουσική, ή μάλλον κλιπάκια. Κλιπάκια στα οποία κάποιοι κάνουν τους καραγκιόζηδες. Και δεν είναι κάτι καινούριο. Παλιά υπήρχε το Ερωτοδικείο, ύστερα η εκπομπή του Καμπούρη στο Extra3, και τα Παρατράγουδα της Ανίτας. Ε τους ίδιους σκοπούς που εξυπηρετούσαν αυτά, εξυπηρετεί και το χιπ χοπ / τραπ σήμερα. Τα "ταλέντα" κάνουν τους καραγκιόζηδες επίτηδες για να τραβήξουν τα βλέματα και να γελάει ο κόσμος μαζί τους. Και να σου πω κάτι ; Αφού υπάρχουν αυτά τα παιδιά 12-17 χρονών που τα βλέπουν και ζητάν από τους γονείς τους να τους παν να ακούσουν Υποχθόνιο, και τα ακούν και οι γονείς αυτά τα κομμάτια, και συμφωνούν χωρίς να έχουν πρόβλημα, και πάνε τα 13χρονα τους στον sin boy και τον Υποχθόνιο να τους λενε ότι πίνουν χασίσα και κόκες κτλπ, καλά κάνουν και όλοι αυτοί οι ράπερ-τράπερ και κάνουν αυτό που κάνουν. Αυτοί το μεροκάματό τους κοιτάν να βγάλουν.

Αφού υπάρχουν γονείς που παν οι ίδιοι τα παιδιά τους σε πρεζάκηδες να τους διαφημιστούν τα ναρκωτικά... Αφού και πριν 6-7 χρόνια οι γονείς πηγαίναν τα παιδιά τους να δουν από κοντά τη Τζούλια τη πορνοστάρ και τα έβαζαν να της ζητήσουν αυτόγραφο, τι ψάχνεις ; Έχεις δει σε άλλη χώρα γονείς να πηγαίνουν τα ανήλικα τους παιδιά σε πορνοστάρ και να τους λεν να ζητήσουν αυτόγραφα ; Μόνο στην Ελλάδα™.

Οι σημερινοί γονείς πάνε τα παιδιά τους βόλτα στις πορνοστάρ και τους πρεζάκηδες. Ωραία γενιά /s

 

Επεξ/σία από Stavros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν φύγει τα βαριά ονόματα εδώ και χρόνια, δε βγαίνει τίποτα νεό & αξιόλογο, οπότε ότι απέμεινε απ'το hip hop, είναι απλά για τον κάδο. Εγώ σταμάτησα ν' ακούω hip hop κάπου το 2009- 2010. Που και τότε υπήρχε μπόλικο σκουπίδι (που μάλιστα πλασαρόταν σαν "ψαγμένο") αλλά άκουγες και τίποτα της προκοπής.

Τελευταία δικά μου ακούσματα που "κάτι λένε" ήταν στην εποχή των Ladose & Flowjob.

Μετά απ' αυτούς δε ξανασχολήθηκα. Ούτε με νέες κυκλοφορίες, ούτε με νέους "καλλιτέχνες".

Καμιά φορά κάτι με πιάνει και βάζω στο αμάξι τίποτα "μύθους του βάλτου" , ή κάτι παρόμοιο, αλλά τα 'χω ακούσει κι αυτά 479 φορές, τα 'χω μάθει απ' έξω.

Επεξ/σία από Haldol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απ τα ίδια κι εγώ, 42 ετών πλέον και ακούω ραπ/χιπ χοπ απο πιτσιρίκι και θεωρώ πως η χιπ χοπ πέθανε κάπου το 2010... Στην ελληνική σκηνή θεωρώ πως όλα είναι μπάζο με ελάχιστες εξαιρέσεις. Ένας που γουστάρω και μου θυμίζει Method Man και που πραγματικά θεωρώ πως σε άλλη χώρα θα είχε γίνει μεγάλο όνομα, είναι ο Phyrosun, παλιό μέλος των TangRam για όσους θυμούνται. Τον είχα δει στο opening του Busta στην Αθήνα το '06 στο Big Bang tour. Αξίζει να τον ακούσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...