Προς το περιεχόμενο

Powerline - Διακοπές και μειωμένη ταχύτητα


superKots

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Έχω κάποια θέματα με την σύνδεση μέσω powerline και αναρωτιέμαι αν είναι λόγω των συσκευών ή λόγω σπιτιού. Καταρχάς η σύνδεση πηγαίνει ως εξής:

Σαλόνι: ΟΤΕ rooter -> Powerline -> Δωμάτιο: Powerline -> Xiaomi Mi Rooter 3 -> PC & PS4 (μέσω ethernet και τα δύο)

Το σετ που έχω είναι αυτό και από όταν τα πήρα (3 χρόνια είναι σίγουρα) έχω mini αποσυνδέσεις (σαν να χάνουν επαφή για λίγο, χωρίς όμως να έχω προλάβει ποτέ να δω την ανάλογη ένδειξη) όπου το ίντερνετ επανέρχεται συνήθως μετά από 1 λεπτό. Αυτές οι αποσυνδέσεις μπορούν να γίνουν αρκετές φορές μέσα στην ημέρα. Πριν βάλω το Xiaomi Rooter, όταν γινόταν μια αποσύνδεση έκανα disable το Ethernet μέσα από τα Network Connections των Windows και μετά πάλι enable και συνήθως επανερχόταν. Μετά το Xiaomi Rooter δεν βοηθάει αυτή η τακτική και απλά περιμένω κάνα λεπτό και επιστρέφει η σύνδεση.

Το άλλο θέμα που έχω παρατήσει τελευταία (κυρίως λόγω του PS4), είναι ότι η ταχύτητα μπορεί να είναι η μισή από την κανονική μου (50αρα έχω) και φτιάχνει κάνοντας ξανά pair το powerline σετ.

Το ερώτημά μου είναι αν αυτά γίνονται λόγω του σετ που έχω και αν κάτι καλύτερο σαν αυτό θα έφτιαχνε την κατάσταση. Δεν θα ήθελα να δώσω τζάμπα 70 ευρώ αν δεν πρόκειται να φτιάξει τίποτα και γι'αυτό θα ήθελα την γνώμη όσων ξέρουν και έχουν εμπειρία στο θέμα. Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@zx1234r Το γνωρίζω ότι δεν είναι η πιο αξιόπιστη λύση, αλλά είναι η μόνη που έχω αυτή τη στιγμή.

@skiabox Και τα δυο είναι απευθείας στον τοίχο, αλλά αναγκαστικά σε αυτά έχω συνδέσει πολύπριζα πάνω. Στο ένα είναι το rooter και τηλέφωνο και στο άλλο είναι ο υπολογιστής, με όλα τα περιφερειακά, το PS4 και η τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, skiabox είπε

Εννοείς ότι τα powerlines είναι passthrough και τα έχεις πρώτα αυτά στον τοίχο;

Ακριβώς. Δεν έχω άλλες πρίζες δίπλα, οπότε πάνω τους έχω συνδέσει τα πολύπριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης

Έχω και τα δύο σετ σε λειτουργία σε ηλεκτρολογικη εγκατάσταση <10 ετιας. 

Σε γενικές γραμμές δουλεύουν όμοια καλά και κάποιες φορές έχω την αίσθηση ότι 4010 είναι πιο σταθερό από το 7020.

Αν ομως θέλεις απόλυτη σταθερότητα θέλει ethernet καλώδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/02/2019 at 20:19, superKots said:

Καλησπέρα σε όλους. Έχω κάποια θέματα με την σύνδεση μέσω powerline και αναρωτιέμαι αν είναι λόγω των συσκευών ή λόγω σπιτιού. Καταρχάς η σύνδεση πηγαίνει ως εξής:

Σαλόνι: ΟΤΕ rooter -> Powerline -> Δωμάτιο: Powerline -> Xiaomi Mi Rooter 3 -> PC & PS4 (μέσω ethernet και τα δύο)

Το σετ που έχω είναι αυτό και από όταν τα πήρα (3 χρόνια είναι σίγουρα) έχω mini αποσυνδέσεις (σαν να χάνουν επαφή για λίγο, χωρίς όμως να έχω προλάβει ποτέ να δω την ανάλογη ένδειξη) όπου το ίντερνετ επανέρχεται συνήθως μετά από 1 λεπτό. Αυτές οι αποσυνδέσεις μπορούν να γίνουν αρκετές φορές μέσα στην ημέρα. Πριν βάλω το Xiaomi Rooter, όταν γινόταν μια αποσύνδεση έκανα disable το Ethernet μέσα από τα Network Connections των Windows και μετά πάλι enable και συνήθως επανερχόταν. Μετά το Xiaomi Rooter δεν βοηθάει αυτή η τακτική και απλά περιμένω κάνα λεπτό και επιστρέφει η σύνδεση.

Το άλλο θέμα που έχω παρατήσει τελευταία (κυρίως λόγω του PS4), είναι ότι η ταχύτητα μπορεί να είναι η μισή από την κανονική μου (50αρα έχω) και φτιάχνει κάνοντας ξανά pair το powerline σετ.

Το ερώτημά μου είναι αν αυτά γίνονται λόγω του σετ που έχω και αν κάτι καλύτερο σαν αυτό θα έφτιαχνε την κατάσταση. Δεν θα ήθελα να δώσω τζάμπα 70 ευρώ αν δεν πρόκειται να φτιάξει τίποτα και γι'αυτό θα ήθελα την γνώμη όσων ξέρουν και έχουν εμπειρία στο θέμα. Ευχαριστώ πολύ!

θα δοκιμαζα firmware update και να κλεισω το power saving.και τυπικα θα τα εκανα  secure με νεο κλειδι μεσα απο το tpplc utility

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καταρχας θελω να σας ευχαριστησω ολους για την βοηθεια σας. Δοκιμασα οσα ειχατε προτινει και δεν αλλαξε τιποτα, οποτε ειπα να το ρισκαρω και να παρω το σετ που αναφερα στην αρχη. Το εχω αρκετες μερες και μεχρι στιγμης δεν ειχα ουτε μια αποσυνδεση και γενικα η συνδεση μου φαινεται πιο σταθερη απο πριν.

Οποτε στην περιπτωση μου εφταιγε το σετ που ειχα και οχι καποια ρυθμιση ή το σπιτι. Το αναφερω για αν τυχον καποιος ή καποια αντιμετωπιζει τα ιδια θεματα, να προσθεσει στους πιθανους λογους τις συσκευες powerline που εχει.

Ευχαριστω και παλι παιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 28/03/2019 at 20:17, superKots said:

Καταρχας θελω να σας ευχαριστησω ολους για την βοηθεια σας. Δοκιμασα οσα ειχατε προτινει και δεν αλλαξε τιποτα, οποτε ειπα να το ρισκαρω και να παρω το σετ που αναφερα στην αρχη. Το εχω αρκετες μερες και μεχρι στιγμης δεν ειχα ουτε μια αποσυνδεση και γενικα η συνδεση μου φαινεται πιο σταθερη απο πριν.

Οποτε στην περιπτωση μου εφταιγε το σετ που ειχα και οχι καποια ρυθμιση ή το σπιτι. Το αναφερω για αν τυχον καποιος ή καποια αντιμετωπιζει τα ιδια θεματα, να προσθεσει στους πιθανους λογους τις συσκευες powerline που εχει.

Ευχαριστω και παλι παιδια!

εννοειται οτι μπορει να φταιει και το ιδιο το Powerline.εκει η μονη δοκιμη ειναι να το δοκιμασεις στο σπιτι ενος φιλου σου. και ο λογος που προτεινουν λυσεις ολοι ειναι ακριβως για να αποκλησεις να φταιει κατι στο σπιτι πριν πας να δωσεις λεφτα για νεα Powerline που δεν ειναι και φτηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και δεν έβγαλα άκρη, μπορεί να το έκανε μια φορά την εβδομάδα, μπορεί δύο φορές την ημέρα, δεν μπόρεσα ποτέ να βρω την αιτία. Είχα κάποια σαν τα δικά σου χωρίς pass through. Αγόρασα 1200ρια και είδα μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα που ανοίγουν σε σελίδες και δεν είχα ποτέ ξανά αποσύνδεση. Επίσης ένα από τα παλιά 500ρι που το έχω στην τηλεόραση τώρα δεν έχει κάνει ποτέ αποσύνδεση. Οι ταχύτητες που αναφέρουν είναι οι εργοστασιακές, δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα γιατί κάθε σπίτι είναι και διαφορετικό,παλαιότητα καλωδίων απόσταση, παρεμβολές,κτλ. 

Επεξ/σία από hunter2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/04/2019 at 11:51, hunter2000 said:

Φίλε μου το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και δεν έβγαλα άκρη, μπορεί να το έκανε μια φορά την εβδομάδα, μπορεί δύο φορές την ημέρα, δεν μπόρεσα ποτέ να βρω την αιτία. Είχα κάποια σαν τα δικά σου χωρίς pass through. Αγόρασα 1200ρια και είδα μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα που ανοίγουν σε σελίδες και δεν είχα ποτέ ξανά αποσύνδεση. Επίσης ένα από τα παλιά 500ρι που το έχω στην τηλεόραση τώρα δεν έχει κάνει ποτέ αποσύνδεση. Οι ταχύτητες που αναφέρουν είναι οι εργοστασιακές, δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα γιατί κάθε σπίτι είναι και διαφορετικό,παλαιότητα καλωδίων απόσταση, παρεμβολές,κτλ. 

Οπως εγραψα και στα Review ακομα και σε μοναφασικο ρευμα η απωλεια ταχυτητας στο sync μεταξυ των Powerlines ειναι αρκετα μεγαλη ακομα και σε αποσταση 2-3 δωματιων.τα 1200 και 2200 κτλ παιζει να τα πετυχεις μονο μεσα στο ιδιο δωματιο.με το που πηγαινα σε πιο μακρινο δωματιο εβλεπες 400 και 500.

τωρα μπορει και τα δικα σου να ειχαν χαλασει μπορει να ηθελαν firmware update μπορει ομως και να ειχαν διαφορα θεματα απο το εργοστασιο οπως εχειγινει και με αλλα μοντελα που ζεστενοντουσαν ή δεν ξερω τι και δεν επαιζαν σωστα.ποσοι παραπονεθηκαν για διαφορα προβληματα με devolo και για προβληματα που δεν λυθηκαν ποτε...

αν παιζει και το 500αρι σωστα μπορει να ηταν προβληματικο το αλλο του κομματι. τυπικα να κοιτας και για Firmware update και αν δεις τιποτα παραξενο μπορεις να κλεισεις και τα power saving features.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...