Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο κινητό 5G της ZTE είναι το Axon 10 Pro 5G


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως αναμενόταν, η Κινέζικη εταιρεία ZTE ανακοίνωσε την πρώτη της συσκευή 5G που έχει την ονομασία Axon 10 Pro 5G.

Το κορυφαίο της smartphone ενσωματώνει το Snapdragon 855 SoC της Qualcomm σε συνδυασμό με το Snapdragon X50 5G modem και διαθέτει 6GB RAM και 128GB επεκτάσιμου αποθηκευτικού χώρου. Μαζί με την κορυφαία πρόταση της Qualcomm έρχονται και χαρακτηριστικά όπως το WiFi 802.11b/g/n/ac, dual-band, Bluetooth 5.0 και γρήγορη φόρτιση 18W (μέσω USB-C) αλλά και ασύρματη φόρτιση Qi.

Από τον εξοπλισμό του δεν απουσιάζουν επίσης τa GPS και NFC καθώς και ο under-display fingerprint reader αλλά και τα στερεοφωνικά ηχεία. Η μπαταρία του έχει χωρητικότητα 4000mAh. Η συσκευή επίσης είναι dust/ water-proof αφού καλύπτει τις προδιαγραφές IP68.

IMG_20190226_105404.jpg.4bd18db2f9964d3e39269f236ff31e5e.jpg

Η οθόνη του Axon 10 Pro 5G της ZTE είναι τεχνολογίας AMOLED και έχει διαγώνιο 6,4 ιντσών με ανάλυση 2340 x 1080 pixels και υποστηρίζει HDR10.  

H εμπρόσθια κάμερα που βρίσκεται σε εγκοπή τύπου «waterdrop» βασίζεται σε αισθητήρα 20 Megapixels ενώ στο πίσω μέρος διαθέτει τριπλή κύρια κάμερα. Η βασική κάμερα από το triple-camera setup βασίζεται σε αισθητήρα 48 Megapixels (0,8μm εικονοστοιχεία, αισθητήρας 1/2”) και υποστηρίζει OIS και Phase Detection Autofocus. Η δεύτερη είναι υπερευρυγώνια στα 20 Megapixels ενώ η τρίτη που διαθέτει σύστημα τηλεφακού με OIS και Phase Detection Autofocus βασίζεται σε αισθητήρα 8,0 Megapixels. 

IMG_20190226_105422.jpg.560828486f04b6ae41b44ee0bf021af9.jpg

Το λογισμικό της συσκευής βασίζεται στο Android 9.0 Pie και στο UI της Κινέζικης εταιρείας. Η εταιρεία δυστυχώς δεν ανακοίνωσε την ημερομηνία διάθεσης της ή την τιμή της.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλάσεις ανώτερο από doogee , xiaomi και λοιπά πλαστικοκινητα. Λογικα μόνο ο τεχνολογικά άσχετος θα μπερδευόταν και δεν θα το καταλάβαινε.

Ευγε!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άπαξ και σκάσει γύρω στα 600 ευρώ θα δημιουργήσει πολλά προβλήματα αφού μιλάμε για πλήρες πακέτο ναυαρχίδας! Εύγε και από εμένα, μου έχει μείνει αξέχαστο το 7άρι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, fg9000 είπε

Κλάσεις ανώτερο από doogee , xiaomi και λοιπά πλαστικοκινητα,

Ευγε!

Ε καλά, δε μπορείς να βάζεις στην ίδια πρόταση doogee και xiaomi.

Δεν υπάρχει σύγκριση ούτε για αστείο.

Και η zte βγάζει όντως κατά καιρούς εξαιρετικά κινητά άλλα πάσχει από consistency και support.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stafaf είπε

Ε καλά, δε μπορείς να βάζεις στην ίδια πρόταση doogee και xiaomi.

Δεν υπάρχει σύγκριση ούτε για αστείο.

Και η zte βγάζει όντως κατά καιρούς εξαιρετικά κινητά άλλα πάσχει από consistency και support.

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ της xiaomi και της doogee? Μια χαρά συγκρίνονται, και οι 2 αντιγραφούν , χρησιμοποιούν υποδεέστερα υλικά, μηδενική αξία μετά πώλησης, τα bugs πάνε και έρχονται, σχεδόν το ίδιο είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fg9000 είπε

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ της xiaomi και της doogee? Μια χαρά συγκρίνονται, και οι 2 αντιγραφούν , χρησιμοποιούν υποδεέστερα υλικά, μηδενική αξία μετά πώλησης, τα bugs πάνε και έρχονται, σχεδόν το ίδιο είναι.

Ντάξει έχεις μεγάλο λάθος εδώ, άποψή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, stafaf είπε

Ντάξει έχεις μεγάλο λάθος εδώ, άποψή σου.

Μακαρι να έχω κάνει λάθος, για πες την άποψη σου να το συζητήσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, fg9000 είπε

Μακαρι να έχω κάνει λάθος, για πες την άποψη σου να το συζητήσουμε

Huawei και ZTE γενικά είναι σαν αδερφές εταιρίες. Μαζί στα modem και στα network communications πάνε πάντα.

Στο δια ταύτα αν έχει και καλή camera το κινητό, ίσως να είναι το μόνο για την ώρα που να παίζει στα ίσια και παραπάνω το Mate 20 Pro στα πάντα όλα (μαζί και αυτονομίες) και σε λογική τιμή.

 

Επεξ/σία από plpapadopoulos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fg9000 είπε

Μακαρι να έχω κάνει λάθος, για πες την άποψη σου να το συζητήσουμε

Απλά δεν υπάρχει σύγκριση. Η xiaomi δουλεύει μόνο snapdragon, έχει συνεχή υποστήριξη και αναβαθμίσεις στο miui, οι κάμερες εδώ και καιρό είναι τουλάχιστον αξιοπρεπείς, έχει τεράστια γκάμα κινητών, και η απτή ποιότητα είναι τουλάχιστον καλή από το redmi note 3 pro.

Βάλε και την τεράστια κοινότητα που βρίσκεις βοήθεια και stuff σε ό,τι θελήσεις. 

Βγάζει και πολύ premium κατασκευές, στις ναυαρχίδες της.

Ακόμα και η μεταπώληση δεν είναι άσχημη έχω πουλήσει 5 xiaomi χωρίς ιδιαίτερη χασούρα.

 

Οι υπόλοιποι κινέζοι (doogee, umi, ulefone κλπ) παλεύουν με την μετριότητα.

Χαλιά κάμερες, mediatek, μηδενική υποστήριξη, αναβαθμίσεις τις ξεχνάς, buggy software. Προχειροκατασκευές.

Και κάτι τελευταίο. Όλοι οι Κινέζοι αντιγράφουν. Με μια διαφορά όμως.

Η xiaomi αντιγράφει τους μεγάλους και πρωτίστως την apple.

Oι υπόλοιποι Κινέζοι αντιγράφουν την xiaomi (δες doogee mix).

Και βάλε και στη κουβέρτα πως όλα αυτά σου τα γράφω εγώ που ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ TO MIUI !!!

Αλλά αυτό αφορά εμένα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...