Προς το περιεχόμενο

Vodafone h300s σαν printer server


dimi124

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας ρε παιδιά! Έχω το μόντεμ του τίτλου και προσπαθώ εδώ και κάποιες μέρες να σετάρω εναν printer server αλλά δεν γίνεται τίποτα. Ο εκτυπωτής είναι ο lexmark ms310d ο οποίος αναγνωρίζεται κανονικά από το μόντεμ. Επίσης το μόντεμ υποστηρίζει printer server. Προσπαθώ μέσα από την προσθήκη εκτυπωτή άλλα δεν καταφέρνω τίποτα κάτι κάνω λάθος με τους ip λογικά. Σας παρακαλώ τα φώτα σας!! 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

Επεξ/σία από dimi124
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εντάξει το έφτιαξα! Kάντε ότι λέει στο λινκ αλλάζοντας μόνο  το 192.168.1.1:631 σε 192.168.2.1:631

 

https://help.vodafone.co.nz/app/answers/detail/a_id/11573/~/connect-a-printer-to-your-vodafone-broadband-complete-modem

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εγώ προσπαθώ με έναν  HP Photosmart  C5300 αλλα δεν τα καταφέρνω.Εχω κάνει όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις αλλά δεν φαίνεται στο δικτυο παρα μονο στο ρούτερ.Τον αναγνωριζεί κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ και εγώ εδώ και μέρες αλλά κανένα αποτέλεσμα. Πήρα και στην Vοdafone και δεν ήξεραν ούτε τι ρόλο βαράει η usb. Έχουμε καμία λύση; 

Επεξ/σία από 3rd_s0n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για να δουλέψει πρέπει να ακολουθήσετε τον οδηγό από το λινκ που αναφέρεται σε προηγούμενο σχόλιο.

1) Για να είστε σίγουροι εγκαταστείστε πρώτα τον εκτυπωτή σας με κατευθείαν σύνδεση USB στον υπολογιστή σας.

2) Μετά συνδέστε το καλώδιο USB του  εκτυπωτή στον ρούτερ. 

3) Ενεργοποιήστε την Ρυθμίσεις -> "κοινή χρήση εκτυπωτή" στον ρουτερ σας. (δεν έχει σημασία ποιο όνομα θα βάλετε στο πεδίο εδώ.

4) Ενεργοποιήστε την Ρυθμίσεις -> "Κοινή χρήση περιεχομένου" στον ρούτερ σας.

5) Πηγαινετε στο Ρυθμίσεις -> USB και καταγράψτε την συσκευή που αναφέρει κάτω από τον τίτλο "Συνδεδεμένες συσκευές USB" (σε εμένα ειναι CanonG2060series)

6)Εγκαταστείστε τον εκτυπωτή σαν "shared printer by name" (σαν να είναι συνδεδεμένος σε κάποιο PC στο τοπικό σας δίκτυο) με το URL
http://192.168.2.1:631/printers/CanonG2060series
Προσοχή προσαρμόστε την IP από το παραπάνω URL στην IP που έχει ο ρουτερ σας και ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΤΕ στο τέλος με το ονομα της συσκευής που εμφανίζει σε εσας στο βήμα 5

7)Πατήστε επόμενο και θα σας ζητηθεί να επιλέξετε τον driver που θα χρησιμοποιηθεί που έχει εγκατασταθεί ήδη στο βήμα 1.


vodafPrinter.jpg.fdd3245d9ca4d081498e6064197c80e6.jpg
 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Στις 17/3/2022 στις 8:39 ΜΜ, vpapadopoulos είπε

Για να δουλέψει πρέπει να ακολουθήσετε τον οδηγό από το λινκ που αναφέρεται σε προηγούμενο σχόλιο.

1) Για να είστε σίγουροι εγκαταστείστε πρώτα τον εκτυπωτή σας με κατευθείαν σύνδεση USB στον υπολογιστή σας.

2) Μετά συνδέστε το καλώδιο USB του  εκτυπωτή στον ρούτερ. 

3) Ενεργοποιήστε την Ρυθμίσεις -> "κοινή χρήση εκτυπωτή" στον ρουτερ σας. (δεν έχει σημασία ποιο όνομα θα βάλετε στο πεδίο εδώ.

4) Ενεργοποιήστε την Ρυθμίσεις -> "Κοινή χρήση περιεχομένου" στον ρούτερ σας.

5) Πηγαινετε στο Ρυθμίσεις -> USB και καταγράψτε την συσκευή που αναφέρει κάτω από τον τίτλο "Συνδεδεμένες συσκευές USB" (σε εμένα ειναι CanonG2060series)

6)Εγκαταστείστε τον εκτυπωτή σαν "shared printer by name" (σαν να είναι συνδεδεμένος σε κάποιο PC στο τοπικό σας δίκτυο) με το URL
http://192.168.2.1:631/printers/CanonG2060series
Προσοχή προσαρμόστε την IP από το παραπάνω URL στην IP που έχει ο ρουτερ σας και ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΤΕ στο τέλος με το ονομα της συσκευής που εμφανίζει σε εσας στο βήμα 5

7)Πατήστε επόμενο και θα σας ζητηθεί να επιλέξετε τον driver που θα χρησιμοποιηθεί που έχει εγκατασταθεί ήδη στο βήμα 1.


vodafPrinter.jpg.fdd3245d9ca4d081498e6064197c80e6.jpg
 

Παπαδόπουλε είσαι αρχηγός .

Χίλια ευχαριστώ άνθρωπέ μου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...