Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις για το 2018


alfeios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φοιτητής που σπουδαζει στο εξωτερικό, ηλικιας 20 ετων, χωρις περουσιακα στοιχεια, και με μοναδικο εισόδημα 0,06€ από τοκους καταθεσεων ειναι υποχρεωμενος να υποβαλει φορολογική δηλωση στην Ελλαδα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, chsam είπε

Απο αυτα που καταλαβα εγω προκυπτει οτι:

1. Ειναι εξαρτωμενο μελος 

Αναφορά σε κείμενο

 

Εξαρτώμενα μέλη, σύμφωνα με τον Ν. 4172/2013 (άρθρο 11), θεωρούνται :

β) άγαμα τέκνα που το ετήσιο φορολογητέο εισόδημά τους δεν υπερβαίνει το ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ και εφόσον συνοικούν με τον φορολογούμενο και είναι :

- ενήλικα έως 25 ετών και φοιτούν σε σχολές ή σχολεία ή ινστιτούτα επαγγελματικής εκπαίδευσης ή κατάρτισης της ημεδαπής ή αλλοδαπής

 

2, θεωρειται οτι κατοικει στο πατρικό σπίτι

Αναφορά σε κείμενο

Σημείωση: Τα τέκνα κατά την διάρκεια της προσωρινής απομάκρυνσης από την πατρική οικία λόγω σπουδών θεωρείται ότι συνοικούν με τον γονέα – φορολογούμενο (σχετ. εγγ. 1025261/377/16-4-1992). Εκτίμηση μας είναι ότι τα παραπάνω συνεχίζουν να έχουν εφαρμογή και με τον Ν.4172/2013. Επομένως, εκτιμούμε ότι η προσωρινή απομάκρυνση για τη στρατιωτική θητεία ή τη φοίτηση, δεν θεωρείται αποξένωση από την οικογενειακή εστία. Ο φοιτητής θεωρείται ως πρόσωπο που συνοικεί με το γονέα, ανεξάρτητα αν έχει απομακρυνθεί σε άλλη πόλη για λόγους σπουδών. Συνεπώς, εφόσον πληροί το εισοδηματικό κριτήριο, θεωρείται ως εξαρτώμενο πρόσωπο.

και καταλήγουμε στο συμπερασμα:

Αναφορά σε κείμενο

 

α) Ενήλικα τέκνα που αποκτούν πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα και παράλληλα πληρούν όλες τις προϋποθέσεις για να χαρακτηριστούν εξαρτώμενα μέλη, έχουν υποχρέωση χωριστής υποβολής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος στην οποία περιλαμβάνεται κάθε εισόδημά τους. Στην περίπτωση αυτή θα αναγραφούν και στον πίνακα 8 του εντύπου Ε1 του γονέα ως εξαρτώμενα μέλη.

β) Ενήλικα τέκνα που δεν αποκτούν πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα και πληρούν τις προϋποθέσεις για να χαρακτηριστούν εξαρτώμενα μέλη (π.χ. φοιτητές έως 25 ετών), δεν έχουν υποχρέωση χωριστής υποβολής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος.

 

Το συμπερασμα το δικο μου ειναι οτι 

1. Ειναι εξαρτωμενο μελος και αναγραφεται στον πίνακα εξαρτωμενων μελων του γονεα

2. Εχει υποχρεωση υποβολής δηλωσης επειδη απέκτησε πραγματικό εισόδημα απο τόκους, εστω και της ταξης των 0,06€

Διορθωστε με αν κανω λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, alfeios είπε

μα υπαρχει εισοδημα. Εστω και 0,06€

Επειδή εδώ είναι Ελλάδα και το τί ισχύει σήμερα δεν σημαίνει ότι θα ισχύει και αύριο, καλύτερα να κάνει δήλωση και όποιος δεν έχει εισόδημα και είναι προστατευόμενο μέλος.

Ο γιος μου ως φοιτητής δεν έκανε δήλωση, καθώς ήταν προστατευόμενο μέλος και είχε βγει εγκύκλιος που έλεγε, ναι μεν όλοι έχουν υποχρέωση για δήλωση αλλά τα προστατευόμενα όχι!

Όταν όμως άρχισε να δουλεύει και έκανε για πρώτη φορά δήλωση και είχε επιστροφή φόρου, πήγε να κάνει αίτηση για να πάρει την επιστροφή και του είπαν ότι πρέπει πρώτα να κάνει δηλώσεις για τα έτη που ήταν φοιτητής, γιατί ο νόμος λέει ότι όλοι έχουν υποχρέωση και θα πλήρωνε πρόστιμο για κάθε χρόνο που δεν έκανε!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Επειδή εδώ είναι Ελλάδα και το τί ισχύει σήμερα δεν σημαίνει ότι θα ισχύει και αύριο, καλύτερα να κάνει δήλωση και όποιος δεν έχει εισόδημα και είναι προστατευόμενο μέλος.

Ο γιος μου ως φοιτητής δεν έκανε δήλωση, καθώς ήταν προστατευόμενο μέλος και είχε βγει εγκύκλιος που έλεγε, ναι μεν όλοι έχουν υποχρέωση για δήλωση αλλά τα προστατευόμενα όχι!

Όταν όμως άρχισε να δουλεύει και έκανε για πρώτη φορά δήλωση και είχε επιστροφή φόρου, πήγε να κάνει αίτηση για να πάρει την επιστροφή και του είπαν ότι πρέπει πρώτα να κάνει δηλώσεις για τα έτη που ήταν φοιτητής, γιατί ο νόμος λέει ότι όλοι έχουν υποχρέωση και θα πλήρωνε πρόστιμο για κάθε χρόνο που δεν έκανε!!!

Εκει ηθελα να καταλήξω κι εγω.

Ομως θα πρεπει να δηλωθει και το σπιτι που κατοικει ;

Η δεν ειναι απαραιτητο ; (επαναλαμβανω οτι κατοικει στο εξωτερικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, alfeios είπε

Εκει ηθελα να καταλήξω κι εγω.

Ομως θα πρεπει να δηλωθει και το σπιτι που κατοικει ;

Η δεν ειναι απαραιτητο ; (επαναλαμβανω οτι κατοικει στο εξωτερικο)

Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω σε αυτό.

Αλλά μπορείς να στείλεις ερώτηση και θα σου απαντήσουν.

Είχα ρωτήσει εγώ μια απορία που είχα πριν δύο χρόνια και μου απάντησαν.

Επεξ/σία από SB_1957
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σίγουρο με μια μηδενική φορολογική δήλωση είναι οτι it can't hurt. Το είδαμε και με το μέρισμα που άλλοι που δεν είχαν κάνει μια η δύο χρονιές έτρεχαν και δεν έφταναν. Στην δική σου περίπτωση με μοναδικό εισόδημα τόκοι 6 λεπτά το ε1 θα σου πάρει Μαξ 3 λεπτά. Δηλώνεις τοκους και φιλοξενουμενος η όχι και τελειώνεις. 

1 ώρα πριν, alfeios είπε

Εκει ηθελα να καταλήξω κι εγω.

Ομως θα πρεπει να δηλωθει και το σπιτι που κατοικει ;

Η δεν ειναι απαραιτητο ; (επαναλαμβανω οτι κατοικει στο εξωτερικο)

Αν είναι κάτοικος εξωτερικού το δηλώνει στο σχετικό πεδίο του ε1 δηλώνει και έναν αντικλητο για να μπορούν να τον βρουν και είναι οκ

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω σε αυτό.

Αλλά μπορείς να στείλεις ερώτηση και θα σου απαντήσουν.

Είχα ρωτήσει εγώ μια απορία που είχα πριν δύο χρόνια και μου απάντησαν.

 

15 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Το σίγουρο με μια μηδενική φορολογική δήλωση είναι οτι it can't hurt. Το είδαμε και με το μέρισμα που άλλοι που δεν είχαν κάνει μια η δύο χρονιές έτρεχαν και δεν έφταναν. Στην δική σου περίπτωση με μοναδικό εισόδημα τόκοι 6 λεπτά το ε1 θα σου πάρει Μαξ 3 λεπτά. Δηλώνεις τοκους και φιλοξενουμενος η όχι και τελειώνεις. 

Αν είναι κάτοικος εξωτερικού το δηλώνει στο σχετικό πεδίο του ε1 δηλώνει και έναν αντικλητο για να μπορούν να τον βρουν και είναι οκ

Ευχαριστω πολύ.

Θα κανω τη δηλωση

Θα την βαλω και στη δική μου σαν προστατευομενο μελος

Θα τσεκαρω κατοικος εξωτερικου

Δεν θα δηλωσω σπιτι στο εξωτερικο, ετσι κι αλλιως το ενοικιο δεν εκπιπτει

Νομιζω οτι ετσι ειναι το σωστο, με μονο κίνδυνο να χασω το οικογενειακό επιδομα επειδη δεν κατοικει στην Ελλαδα

Επεξ/σία από alfeios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι απαραιτητο αν ειναι προστατευομενο μελος. Και εγω δεν εχω κανει, και δεν ειχα κανενα θεμα με υπηρεσιες, τραπεζες κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, overpower είπε

Δεν ειναι απαραιτητο αν ειναι προστατευομενο μελος. Και εγω δεν εχω κανει, και δεν ειχα κανενα θεμα με υπηρεσιες, τραπεζες κτλ

Απαραίτητο δεν είναι. Ίσως όμως να είναι χρησιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alfeios είπε

Απαραίτητο δεν είναι. Ίσως όμως να είναι χρησιμο

Απο την ωρα που δεν ειναι απαραιτητο, δεν εχει καμια χρησιμοτητα και κανεις την ιδια δουλεια με το εκκαθαριστικο των γονιων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Επειδή εδώ είναι Ελλάδα και το τί ισχύει σήμερα δεν σημαίνει ότι θα ισχύει και αύριο, καλύτερα να κάνει δήλωση και όποιος δεν έχει εισόδημα και είναι προστατευόμενο μέλος.

Ο γιος μου ως φοιτητής δεν έκανε δήλωση, καθώς ήταν προστατευόμενο μέλος και είχε βγει εγκύκλιος που έλεγε, ναι μεν όλοι έχουν υποχρέωση για δήλωση αλλά τα προστατευόμενα όχι!

Όταν όμως άρχισε να δουλεύει και έκανε για πρώτη φορά δήλωση και είχε επιστροφή φόρου, πήγε να κάνει αίτηση για να πάρει την επιστροφή και του είπαν ότι πρέπει πρώτα να κάνει δηλώσεις για τα έτη που ήταν φοιτητής, γιατί ο νόμος λέει ότι όλοι έχουν υποχρέωση και θα πλήρωνε πρόστιμο για κάθε χρόνο που δεν έκανε!!!

Κάνει μια υπεύθυνη δήλωση οτι τις τάδε χρονιές ήταν προστατευόμενο μέλος στην δήλωση του πατέρα (αναφέροντας τα στοιχεία του πατέρα για να γίνει έλεγχος)  και παίρνει την επιστροφή κανονικά χωρίς άλλη διαδικασία. 

Ετσι έγινε πιο παλιά στην κόρη μου και πέρυσι στον γιο μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...