Προς το περιεχόμενο

Η αγορά smartwatch γνώρισε ανάπτυξη σε επίπεδα ρεκόρ το 2018, και η Apple κατέχει μερίδιο 50%


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Istros είπε

Εδώ μου σβήνουν τα σχόλια τι να σου απαντήσω?Δεν είναι θέμα premium αλλά ανταγωνισμού.Εχουν μπει και άλλοι παίχτες στην αγορά με αξιόλογες συσκευές.

Τι θέμα ανταγωνισμού; Οσο πουλησαν ολες οι αλλες συσκευες μαζι πουλησε μονο το aw. Και λαβε υπόψιν οτι το aw ειναι πιο ακριβο γιατί μεσα στα λοιπα smartwatch περιλαμβάνονται και απλα fitness trackers με το 1/3 της τιμης. Το ποσοστο ειναι ξεκαθαρα θέμα κατηγόριας τιμης (θέμα premium οπως λες εσύ) και απορω που καποιος που ασχολειται με την τεχνολογια οσο εσύ δεν μπορει να το δει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Choulio είπε

Τι θέμα ανταγωνισμού; Οσο πουλησαν ολες οι αλλες συσκευες μαζι πουλησε μονο το aw. Και λαβε υπόψιν οτι το aw ειναι πιο ακριβο γιατί μεσα στα λοιπα smartwatch περιλαμβάνονται και απλα fitness trackers με το 1/3 της τιμης. Το ποσοστο ειναι ξεκαθαρα θέμα κατηγόριας τιμης (θέμα premium οπως λες εσύ) και απορω που καποιος που ασχολειται με την τεχνολογια οσο εσύ δεν μπορει να το δει.

Τι να δω?το θέμα premium?Απλά πράγματα αυτός που έχει iPhone παίρνει iwatch και απ' ότι φαίνεται οι περισσότεροι που αγόραζαν smartwatch ήταν αυτοί που είχαν iPhone.Οταν ένας χρήστης android αγοράσει smartwatch δεν θα πάρει iPhone.Μαντεψε ποια είναι μεγαλύτερη αγορά android η iOS?και ποιο θα είναι το μέλλον και τα ποσοστα όταν περισσότεροι θα αγοράζουν smartwatches.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, j0hnn1e είπε

Τι σχέση έχει αυτό με τα Apple Watch?

η είδηση αναφέρεται μόνο στο προϊόν της Apple?  Οι 45 εκ μονάδες τί αντιπροσωπεύουν;

Επεξ/σία από Skylined
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
48 minutes ago, Istros said:

Τι να δω?το θέμα premium?Απλά πράγματα αυτός που έχει iPhone παίρνει iwatch και απ' ότι φαίνεται οι περισσότεροι που αγόραζαν smartwatch ήταν αυτοί που είχαν iPhone.Οταν ένας χρήστης android αγοράσει smartwatch δεν θα πάρει iPhone.Μαντεψε ποια είναι μεγαλύτερη αγορά android η iOS?και ποιο θα είναι το μέλλον και τα ποσοστα όταν περισσότεροι θα αγοράζουν smartwatches.

Να το ξέρεις, η εμμονή σου με την Apple θα σε αφήσει στην ίδια τάξη... Προλαβαίνεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.wareable.com/xiaomi/xiaomi-overtakes-apple-fitbit-sales-8645
Xiaomi is the world's biggest selling wearable tech company for the first time after shipping 3.7 million devices in the second quarter of 2017, according to research from Strategy Analytics.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Black Demis είπε

1+ βδομάδες θα το συζητούσαμε για αυτό είμαι ακόμη με smartband γιατί δεν την παλεύω βγάλε βάλε ρολόι από το χέρι :( όποιος και όταν βγαλει smartwatch με αυτή την αυτονομία (όταν βγουν δλδ μπαταρίες της προκοπής) το χιλιάρικο το ακουμπάω χωρίς σκέψη μέχρι τοτε smartband και ειμαι super 

Έχω Huawei GT , δώρο με το mate σιγά μην έδινα λεφτά για smartwatch XD , και αντέχει 1 βδομαδούλα ξεκούραστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Να το ξέρεις, η εμμονή σου με την Apple θα σε αφήσει στην ίδια τάξη... Προλαβαίνεις! 

Ευτυχώς προλαβαίνω.Τις προηγούμενες με προλάβαινε το ban

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Istros είπε

Τι να δω?το θέμα premium?Απλά πράγματα αυτός που έχει iPhone παίρνει iwatch και απ' ότι φαίνεται οι περισσότεροι που αγόραζαν smartwatch ήταν αυτοί που είχαν iPhone.Οταν ένας χρήστης android αγοράσει smartwatch δεν θα πάρει iPhone.Μαντεψε ποια είναι μεγαλύτερη αγορά android η iOS?και ποιο θα είναι το μέλλον και τα ποσοστα όταν περισσότεροι θα αγοράζουν smartwatches.

Οπότε μας λες οτι μεχρι σημερα η πλεινότητα οσων αγόραζουν smartwatches ειναι χρηστες iPhone αλλα αυτο θα αλλάξει γιατί αρχίζουν να μπαίνουν στην αγορα και χρηστες Android οποτε μειωνεται το ποσοστο του aw.

Απότι καταλαβαινω πρωτα αποφασιζεις το συμπέρασμα και μετα απλα ψαχνεις να βρεις μια λογικη εξηγηση γιάυτο. Αλλα δεν βγαίνουν ετσι τα συμπερασματα. Βγαινουν με λογικη σκέψη οχι με εμμονες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 hours ago, ChrisN.S. said:

Ποιο apple watch χρησιμοποιείς;

Χρησιμοποιώ το Apple Watch Nike+ (Series 2 - 42mm). Περιμένω διακαώς το Series 5 για να πάρω το αντίστοιχο nike+ LTE 44mm. 

Το έχω εδώ και σχεδόν δύο χρόνια. Το έχω συνηθίσει και, αν δεν το φοράω, μου λείπουν οι ειδοποιήσεις και γενικά οι πληροφορίες που μου δίνει χωρίς να κουνηθώ ή να βγάλω κινητό από την τσέπη ή το backpack. Με βολεύει επίσης για να κρατάω μετρήσεις για τις όποιες δραστηριότητές μου. 

Προφανώς μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό (όπως μπορώ να ζήσω και χωρίς σοκολάτα, χωρίς τζιν & τόνικ, χωρίς πολλά πράγματα) αλλά δεν βρίσκω το λόγο να το κάνω. Από εκεί που το θεωρούσα μια βλακεία και μισή, τώρα είναι ένα gadget που θέλω να έχω. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Istros είπε

Τι να δω?το θέμα premium?Απλά πράγματα αυτός που έχει iPhone παίρνει iwatch και απ' ότι φαίνεται οι περισσότεροι που αγόραζαν smartwatch ήταν αυτοί που είχαν iPhone.Οταν ένας χρήστης android αγοράσει smartwatch δεν θα πάρει iPhone.Μαντεψε ποια είναι μεγαλύτερη αγορά android η iOS?και ποιο θα είναι το μέλλον και τα ποσοστα όταν περισσότεροι θα αγοράζουν smartwatches.

Μετά λες γιατί δεν κατανοούμε αυτά που γράφεις.... έχουμε πρόβλημα, έχεις δηλώσει.

Αν αγοράσει ο χρήστης Android  smartwatch της Apple είσαι σίγουρος ότι δεν θα πάρει iPhone? Εκτός και ο χρήστης Android εννοεί smartwatch ότιδηποτε εκτός από Apple Watch. ....

Δεν βγαίνει νόημα. Διόρθωσε το κείμενο γιατί λείπουν κάποια πράγματα, συντακτικά και γραμματικά.

Δεν χρειάζεται να είναι μάντης κάποιος για να καταλάβει ποια είναι μεγαλύτερη αγορά.Εκτός και θεωρείς τους υπόλοιπους χαζούς (με πρόβλημα κατανόησης... ) και εσυ είσαι ο έξυπνος. Άστο καλύτερα...

Ανεκαθεν μεγαλύτερη αγορά είναι του Android, εδώ και χρόνια. Παρόλα αυτά και παλαιότερα από την εποχή που πρωτοβγήκε το Apple Watch έχει διατηρήσει την πρωτιά στις πωλήσεις. Πολλοί ήλπιζαν ότι θα το πέρναγαν σε πωλήσεις τα άλλα  αντίστοιχα smartwatch. Αλλά αυτό έχει από ότι φαίνεται χαρακτηριστικά τις επιτυχίας του iPod. Βέβαια θα έχει την ίδια τύχη στο μέλλον , από τα flexible κινητά που θα φοριούνται στο χέρι , αλλά αυτό είναι κάτι που μένει να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 ώρες πριν, antbyron είπε

Αρκετές φορές βρίσκομαι στην ανάγκη να τσεκάρω κλήσεις, μηνύματα, ειδοποιήσεις χωρίς να θέλω ή να μπορώ να δω το smartphone. 

Τα κάνεις άνετα (και) αυτά με activity tracker (amazfit bip πχ και έχει και 40+ μέρες αυτονομία, ενώ κάνει λίγο κάτι παραπάνω από 50 Ευρώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, koftis650 said:

Τα κάνεις άνετα (και) αυτά με activity tracker (amazfit bip πχ και έχει και 40+ μέρες αυτονομία, ενώ κάνει λίγο κάτι παραπάνω από 50 Ευρώ).

Κανένα πρόβλημα, κάντα λοιπόν με το Xiaomi. Επιτρέπεται να τα κάνω εγώ με το Apple Watch; Τα δικά σου λεφτά δίνω; :) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι χρόνια χρήστης iPhone και iPad αλλά στο θέμα ρολόι πήρα το Garmin 5χ.Αυτονομια 10 μέρες και ότι καλύτερο για αυτούς που κάνουν κάποιο σπορ η χόμπι .Το ρολόι της Apple είναι μια προέκταση του τηλ .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@paredwse

 Δεν υπέδειξα τι να κάνει κάποιος. Επιλογή ανέφερα, σε σχέση με αυτά που λέει πως τον ενδιαφέρει να κάνει με κάποιο smartwatch.

Δικαίωμα του καθενός είναι να χαλάει τα λεφτά του όπου και όπως θέλει, μην λέμε τα αυτονόητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...