Προς το περιεχόμενο

(Ssd) Samsung 860 evo 500gb 69.90€


Chrisl7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Samsung 830 σου έχει MLC NAND και σε διάφορα endurance tests είχε διαπρέψει (o 250άρης).

Κατά τη γνώμη μου η συνέχεια της σειράς 830 είναι η σειρά Pro της Samsung, η οποία σε αξιοπιστία είναι σε άλλο επίπεδο. Εξού και τα 10 χρόνια εγγύηση...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mpokwsths είπε

Ο Samsung 830 σου έχει MLC NAND και σε διάφορα endurance tests είχε διαπρέψει (o 250άρης).

  Απόκρυψη περιεχομένων

Κατά τη γνώμη μου η συνέχεια της σειράς 830 είναι η σειρά Pro της Samsung, η οποία σε αξιοπιστία είναι σε άλλο επίπεδο. Εξού και τα 10 χρόνια εγγύηση...

Ενώ αυτός έχει TLC που σημαίνει χειρότερος η καλύτερος ; Τί να κοιτάμε καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είχε σκέτο "planar" TLC θα ήταν για φούντο (όπως είχε ο 840 EVO).

Έχει 3D TLC που θεωρητικά είναι σχεδόν εφάμιλλο του MLC.

Μια χαρά σε αξιοπιστία και οι δύο. Απλά δεν είναι καλύτερος επειδή είναι Samsung. Αυτό θέλω να τονίσω.

Πόσο μάλλον όταν ο MX500 έχει λίγο καλύτερες επιδόσεις στην καθημερινή χρήση.

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Είμαι ο μόνος που περιμένω να πέσουν σε αυτά τα χρήματα οι nvme m2; 

Αν η κύρια χρήση θα είναι το gamimg τσάμπα περιμένεις..... Σε Real life gaming καταστάσεις δεν θα παρατηρήσεις κάποια διαφορά αξιοσημείωτη..... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Αν η κύρια χρήση θα είναι το gamimg τσάμπα περιμένεις..... Σε Real life gaming καταστάσεις δεν θα παρατηρήσεις κάποια διαφορά αξιοσημείωτη..... 

Τελευταία δε ξερω μαρεσει και το φορμ φακτορ των m2 ας μην είναι και nvme ταχύτητας. Λιγότερα καλώδια κλπ #itx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ τα περισσότερα GB από τους Nvme M2..... Για αυτό και αυτήν την περίοδο κοιτάω για τον Crucial MX500 ή τον Samsung 860Evo (5 χρόνια δίνουν και οι δύο εγγύηση ) ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Αν είχε σκέτο "planar" TLC θα ήταν για φούντο (όπως είχε ο 840 EVO).

Έχει 3D TLC που θεωρητικά είναι σχεδόν εφάμιλλο του MLC.

Μια χαρά σε αξιοπιστία και οι δύο. Απλά δεν είναι καλύτερος επειδή είναι Samsung. Αυτό θέλω να τονίσω.

Πόσο μάλλον όταν ο MX500 έχει λίγο καλύτερες επιδόσεις στην καθημερινή χρήση.

Το διαγραμμα διχνει τον 850evo να κερδιζει τον 860evo. Στεκει αυτο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτός εδώ παίζει στα ίδια με τον κανονικο MX500, είναι όμως αυτούσιος αλλά σε m2 μορφή;

 https://www.skroutz.gr/s/14727184/Crucial-MX500-500GB-M-2.html

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Αυτός εδώ παίζει στα ίδια με τον κανονικο MX500, είναι όμως αυτούσιος αλλά σε m2 μορφή;

 https://www.skroutz.gr/s/14727184/Crucial-MX500-500GB-M-2.html

Eίναι ακριβώς ίδιοι σε επιδόσεις (m.2 - 2,5") το μόνο που αλλάζει είναι το form factor. Και οι δύο είναι sata.

Για πιο γρήγορα πας μετα σε nvme.

Έχω και τους δύο mx500 (250gb) σε δύο διαφορετικά μηχανήματα. Η πιο vfm λύση, πολύ ευχαριστημένος. 

Επεξ/σία από lionheart75
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Είμαι ο μόνος που περιμένω να πέσουν σε αυτά τα χρήματα οι nvme m2; 

Όχι :P 

 

31 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Nαι ο 850αρης είναι πιο γρήγορος. 

Πως γίνεται αυτό; Υποτίθεται είναι πιο καινούριος και σαν πιο καινούριος θα έπρεπε να είναι καλύτερος απ τον 850 :P εκτός αν κερδίζει αλλού. 

Δεν το χω ψάξει να είμαι ειλικρινής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, HateMe είπε

Όχι :P 

Πως γίνεται αυτό; Υποτίθεται είναι πιο καινούριος και σαν πιο καινούριος θα έπρεπε να είναι καλύτερος απ τον 850 :P εκτός αν κερδίζει αλλού. 

Δεν το χω ψάξει να είμαι ειλικρινής. 

Οι επιδόσεις τους είναι πολύ κοντά, ουσιαστικά εφάμιλλες και φυσικά ο 860 evo είναι εξέλιξη του 850 evo. Στην πράξη δεν πρόκειται να καταλάβεις καμία διαφορά.

Και οι δύο έχουν 3d v-nand και οι δύο έχουν 5 έτη εγγύηση. Αυτός που έχει 850 δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει σε 860. 'Ενας που θα αγοράσει τώρα και θέλει samsung εννοείται ότι θα επιλέξει τον 860 μιας και τον βρίσκει πλέον φθηνότερο από τον 850. 

Όμως συνήθως φθηνότερο βρίσκει τον MX500 έναντι του 860, οπότε... 

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Οι επιδόσεις τους είναι πολύ κοντά, ουσιαστικά εφάμιλλες και φυσικά ο 860 evo είναι εξέλιξη του 850 evo. Στην πράξη δεν πρόκειται να καταλάβεις καμία διαφορά.

Και οι δύο έχουν 3d v-nand και οι δύο έχουν 5 έτη εγγύηση. Αυτός που έχει 850 δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει σε 860. 'Ενας που θα αγοράσει τώρα και θέλει samsung εννοείται ότι θα επιλέξει τον 860 μιας και τον βρίσκει πλέον φθηνότερο από τον 850. 

Όμως συνήθως φθηνότερο βρίσκει τον MX500 έναντι του 860, οπότε... 

Κατάλαβα. Και εγώ πάντως με 850 είμαι και είμαι ικανοποιημένος εδώ και 2 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mpokwsths είπε

Μάλλον ο MX500 είναι καλύτερος αν κρίνω από τα 4K IOPS. Σε αξιοπιστία το ίδιο. Σίγουρα δεν είναι πιο αξιόπιστος επειδή είναι "Samsung". Όποιος θυμάται την μεγαλειώδη γκάφα του 840 EVO καταλαβαίνει.

εγώ πάντως τον 840 τον έχω ακόμα... βέβαια τον άλλαξα από main disk σε 2ο πλέον λόγο ότι σε 5 μήνες φτάνει στα 5 χρόνια +ότι έχει 88% health -25tb γραμμένα... αλλα προβλημα δεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...