Προς το περιεχόμενο

Αγορά tv ~700e


ThanosA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερίζω το φόρουμ. 

Budget ~700€  (σκέφτομαι είτε κάτι στο 450 - 650 αν αξίζει φουλ και 700αρι)

Γωνία θέασης κάθετη

Απόσταση 5 μέτρα

Χρήση για netflix κυρίως. Μια στις τόσες κάνα remuxed από torrent, καθώς και κανά game μονο για το story (πχ RES2). Οπότε στα δευτερεύοντα δεν έχω απαιτήσεις. 

Μέγεθος κάνω την υπόθεση να πω 55" max (48-55 είμαστε οκ)

Περιορισμός με τον χώρο: μήκος 125cm και θα κρεμαστεί σε τοίχο

Απο συγκεκριμένα χαρακτηριστικά θα ήθελα να έχει embedded netflix (παίζει και embedded chromecast για streaming?) και ιδανικά να ειναι 4:4:4 ( το οποίο δυσκολεύομαι τόσο πολύ να το επαληθεύσω σε spec sheets)

Κατάστημα προτίμησης όχι δεν υπάρχει αρκεί να στέλνει Θεσσαλονίκη.

Ps. Αν υπάρχει μια καλή πρόταση πχ στα 450ε και ότι πρέπει για netflix θα την προτιμήσω. 

Επεξ/σία από ThanosA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 5 μετρα απόσταση ούτε να το σκέφτεσαι κάτω από 55αρα. Θα το σκυλομετανιωσεις, ειδικά αφού σκέφτεσαι επιτοιχια τοποθέτηση.

Λίγο-πολύ στα λεφτά που ψάχνεις και στις ίντσες που χρειάζεσαι όλες καλα παίζουν αλλα μην περιμένεις τη σουπερ καθηλωτικη εικόνα (εκτος και αν τώρα έχεις τηλεόραση 10ετιας, οποτε όλες οι καινούργιες θα σου φανούν διαστημικές).

Για εμενα κάνε την υπέρβαση στις διαστάσεις (65") και δεν θα το μετανιώσεις.

https://www.skroutz.gr/s/16355597/LG-65UK6500.html 

(εναλλακτικα η 55αρα οριακα για το χώρο σου, αλλα εγώ έχω 65αρα στα 4 μετρα περίπου και δεν θα πήγαινα πιο κάτω σε διαστάσεις με τίποτα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ThanosA είπε

Καλησπερίζω το φόρουμ. 

Budget ~700€  (σκέφτομαι είτε κάτι στο 450 - 650 αν αξίζει φουλ και 700αρι)

Γωνία θέασης κάθετη

Απόσταση 5 μέτρα

Χρήση για netflix κυρίως. Μια στις τόσες κάνα remuxed από torrent, καθώς και κανά game μονο για το story (πχ RES2). Οπότε στα δευτερεύοντα δεν έχω απαιτήσεις. 

Μέγεθος κάνω την υπόθεση να πω 55" max (48-55 είμαστε οκ)

Περιορισμός με τον χώρο δεν υπάρχει και θα κρεμαστεί σε τοίχο

Απο συγκεκριμένα χαρακτηριστικά θα ήθελα να έχει embedded netflix (παίζει και embedded chromecast για streaming?) και ιδανικά να ειναι 4:4:4 ( το οποίο δυσκολεύομαι τόσο πολύ να το επαληθεύσω σε spec sheets)

Κατάστημα προτίμησης όχι δεν υπάρχει αρκεί να στέλνει Θεσσαλονίκη.

Ps. Αν υπάρχει μια καλή πρόταση πχ στα 450ε και ότι πρέπει για netflix θα την προτιμήσω. 

Σε αυτο το link https://www.rtings.com/tv/learn/chroma-subsampling στο τελος εχει λιστα με τηλεορασεις που υποστηριζουν 4:4:4.

Δεν ξερω αν θα σε βοηθησει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, MAFAKA said:

Στα 5 μετρα απόσταση ούτε να το σκέφτεσαι κάτω από 55αρα. Θα το σκυλομετανιωσεις, ειδικά αφού σκέφτεσαι επιτοιχια τοποθέτηση.

Λίγο-πολύ στα λεφτά που ψάχνεις και στις ίντσες που χρειάζεσαι όλες καλα παίζουν αλλα μην περιμένεις τη σουπερ καθηλωτικη εικόνα (εκτος και αν τώρα έχεις τηλεόραση 10ετιας, οποτε όλες οι καινούργιες θα σου φανούν διαστημικές).

Για εμενα κάνε την υπέρβαση στις διαστάσεις (65") και δεν θα το μετανιώσεις.

https://www.skroutz.gr/s/16355597/LG-65UK6500.html 

(εναλλακτικα η 55αρα οριακα για το χώρο σου, αλλα εγώ έχω 65αρα στα 4 μετρα περίπου και δεν θα πήγαινα πιο κάτω σε διαστάσεις με τίποτα)

Θα το τσεκάρω από θέμα χώρου για 65άρα. Ναι δεν παίζει 65άρα, στο μήκος έχω περιθώριο μέχρι 125cm. Η 55' φαίνεται καλό φιτ και 200€ φθηνότερη. Με RGBW τι παίζει? Δεν ακούω καλά σχόλια.
Δεν έχω γενικά tv, είχα μια plasma viera 42αρα μέχρι πριν 3 χρόνια αλλά κάηκε. 

8 hours ago, godfather0991 said:

Σε αυτο το link https://www.rtings.com/tv/learn/chroma-subsampling στο τελος εχει λιστα με τηλεορασεις που υποστηριζουν 4:4:4.

Δεν ξερω αν θα σε βοηθησει. 

απότι βλέπω την lg που πρότεινε ο φίλος την έχει. Ty

Επεξ/σία από ThanosA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 5 μέτρα με την 55αρα θα διακρίνεις σίγουρα τη διαφορά του SD από το HD (720p), αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα διακρίνεις τη διαφορά του HD από το Full HD (1080p). 4Κ πάντως δεν θα διακρίνεις, τουλάχιστον εγώ αλλά και κανένας που γνωρίζω δεν διακρίναμε σε τέτοια απόσταση. Αν η viera plasma που είχες ήταν κάποιο κορυφαίο μοντέλο panasonic της σειράς g ή v, τότε -και εφόσον όντως δεν χωράει 65αρα- δες κάποια 55 oled.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, vanmour said:

Στα 5 μέτρα με την 55αρα θα διακρίνεις σίγουρα τη διαφορά του SD από το HD (720p), αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα διακρίνεις τη διαφορά του HD από το Full HD (1080p). 4Κ πάντως δεν θα διακρίνεις, τουλάχιστον εγώ αλλά και κανένας που γνωρίζω δεν διακρίναμε σε τέτοια απόσταση. Αν η viera plasma που είχες ήταν κάποιο κορυφαίο μοντέλο panasonic της σειράς g ή v, τότε -και εφόσον όντως δεν χωράει 65αρα- δες κάποια 55 oled.

OLED είναι εκτός budget by far και πόσο μάλλον wasted για τα compression του netflix. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι πλεον σε 1080p και δεν βρίσκω και τον λόγο εφόσον το mainstream είναι το 4K. Είχα μια viera plasma με αρκετά καλά darks αλλά ηταν σε δωμάτιο στα δυο μέτρα. 

Ας πάμε για προτάσεις στις 55" στα 500. Η LG που πρότεινε ο @MAFAKA φαίνεται αρκετά ικανοποιητική αν και το μόνο που με χαλάει είναι το RGBW (σύμφωνα με αυτά που ακούω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...