Προς το περιεχόμενο

[wireless Desktop speakers] CREATIVE T30 με NFC @ 79.90€ E-shop (παραλαβή από κατάστημα)


lionheart75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

THanx lion για την προσφορα, αξιολογω αν πραγματικα τα χρειαζομαι ή με τρωει απλα η τσεπη μου χαχαχα

Οσο για τον αλλο, δεν ξερω αν εχει γνωσεις ή οχι αλλα μονο ο τροπος που αντιμετωπιζει τους υπολοιπους δικαιουται επαξια το πρωτο μου ignore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν τα ηχεία τα θέλει κάποιος για μουσική πάει αποκλειστικά σε 2.0. Τα 2.1 είναι για άλλες χρήσεις (games, ταινίες). Επίσης τα kratos δεν είναι καν wireless, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα συζητάμε σαν εναλλακτική λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, what_if είπε

budget 100€

αποκλειστικα μουσικη χωρις hi end απαιτησεις ,απλα καθαρη διαυγης αναπαραγωγη mp3 και youtube, οχι gaming οχι ταινιες

αυτα εδω εχω τωρα, θα δω διαφορα με τα kratos η καλυτερα monitors?

https://www.e-shop.gr/genius-sw-hf21-1200-wood-p-PER.505218

Δες αυτα https://www.skroutz.gr/s/5443078/Edifier-R1700BT.html, υπαρχουν πολλα sound test και συγκριτικα ακουσε τα ο ιδιος και αν ειναι στα γουστα σου το sound signature τους χτυπα τα, αν θες να κανεις την υπερβαση κοιτα και αυτα https://www.skroutz.gr/s/4165581/Presonus-Eris-E4-5.html, υπαρχουν και τα Eris E 3.5 στα 100€ αλλα ειναι μεγαλη η διαφορα στον ηχο σε σχεση με τα 4.5 και δεν αξιζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, paparockas είπε

Δες αυτα https://www.skroutz.gr/s/5443078/Edifier-R1700BT.html, υπαρχουν πολλα sound test και συγκριτικα ακουσε τα ο ιδιος και αν ειναι στα γουστα σου το sound signature τους χτυπα τα, αν θες να κανεις την υπερβαση κοιτα και αυτα https://www.skroutz.gr/s/4165581/Presonus-Eris-E4-5.html, υπαρχουν και τα Eris E 3.5 στα 100€ αλλα ειναι μεγαλη η διαφορα στον ηχο σε σχεση με τα 4.5 και δεν αξιζει

παντως εδω νομιζω ξεκαθαρα τα presonus 3,5 ειναι καλυτερα, ποσο καλυτερα ειναι τα presonus 4,5 για να ζητανε σχεδον διπλασια λεφτα?

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, lionheart75 είπε

Εγώ αν και διαθέτω 2 αξιοπρεπή 2.1 ηχεία (Logitech Z625 & Harman kardon soundsticks iii wireless) και την ηχόμπαρα + γούφερ Creative stage χρησιμοποιώ στο desktop για ευκολία και καλύτερη διαχείριση χώρου μόνο 2.0 ηχεία.

Τα παρήγγειλα λοιπόν για να αντικαταστήσουν τα Logitech Z520 που έχω αρκετά χρόνια. 

Στα 100+ ευρώ που κοστίζουν παντού ίσως όχι αλλά στα 80 ευρώ είναι καλή περίπτωση.

Όσο αφορά το Bt και το Nfc είναι πολύ χρήσιμο χαρακτηριστικό που πρέπει να έχουν όλο και περισσότερα ηχεία πλέον. Μπορείς να συνδέσεις όποια πηγή θέλεις πάνω τους εύκολα και γρήγορα, κινητό, tablet, tv, οτιδήποτε. 

Τέλος τα monitors που αναφέρθηκαν θα χρειαστούν και μια καλή κάρτα ήχου για να αποδώσουν όπως πρέπει.

Έχω τα Τ20 και ακόμα και χωρίς κάρτα ήχου ο ήχος είναι εξαιρετικός. Σε 2.0 δεν υπάρχουν καλύτερα σε αυτή την τιμή.

Είναι επιρρεπής στο πέσιμο λόγω ύψους και μικρή σε πλάτος βάση. Εκεί θέλει λίγο προσοχή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlueBlood7 είπε

Έχω τα Τ20 και ακόμα και χωρίς κάρτα ήχου ο ήχος είναι εξαιρετικός. Σε 2.0 δεν υπάρχουν καλύτερα σε αυτή την τιμή.

Είναι επιρρεπής στο πέσιμο λόγω ύψους και μικρή σε πλάτος βάση. Εκεί θέλει λίγο προσοχή.

Σε ευχαριστώ για το χρήσιμο σχόλιό σου. Θα τα έχω λογικά την Τρίτη οπότε και θα τα συγκρίνω με τα Logi Z520 που έχω. Θεωρώ ότι θα είναι αρκετά ανώτερα τα T30. :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, what_if είπε

παντως εδω νομιζω ξεκαθαρα τα presonus 3,5 ειναι καλυτερα, ποσο καλυτερα ειναι τα presonus 4,5 για να ζητανε σχεδον διπλασια λεφτα?

Τα Presonus ειναι πιο neutral και ποιο καθαρα και το μπασο δεν ειναι τοσο εντονο οσο στα edifier αλλα στα edifier ακουγεται ποιο γεματο περα απο την πιστοτητα μετα ειναι και το γουστο σου

20 λεπτά πριν, what_if είπε

παντως εδω νομιζω ξεκαθαρα τα presonus 3,5 ειναι καλυτερα, ποσο καλυτερα ειναι τα presonus 4,5 για να ζητανε σχεδον διπλασια λεφτα?

Ακου και αυτο και θα καταλαβεις ποσο "χαλια" ακουγονται τα 3.5 https://www.youtube.com/watch?v=5hviBVx1yJY
Τα 4.5 ακουγονται ποιο γεματα και κανουν να φαινονται τα 3.5 σαν να ακους mono αντι για stereo και στο μπασο εχουν αυτο το παραπανω που λειπει απο τα 3.5, αυτα εν ολιγοις συνοπτικα 

Επεξ/σία από paparockas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, lionheart75 είπε

Επεμβαίνεις στο νήμα ποστάροντας κάτι άσχετο. 

Καλή προσφορά τα S5 αλλά σύστημα 2.1 και όχι 2.0. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Αναφέραμε και παραπάνω ότι δεν θέλουν όλοι 2.1 ή δεν έχουν χώρο για 2.1.

Επίσης καλά και χρυσά τα Kratos s5 για 2.1 στα χρήματα αυτά αλλά να ξέρουν οι ενδιαφερόμενοι ότι σε χαμηλή ένταση βγάζουν βουητό το οποίο προέρχεται από την κάρτα ήχου τους.

Υπάρχουν πολλά παράπονα από κατόχους, ψάξτε το. :) 

Eπίσης για να αποδώσουν καλά θα πρέπει να τα συνδέσετε με το usb και όχι με το καρφί και το 60άρι γούφερ τους από κάποιους  χαρακτηρίζεται λίγο , ψηλά. 

Tέλος τα Z625 στα 99 ευρώ που βγαίνουν κατά καιρούς (τόσο τα πήρα εγώ πέρυσι) είναι πιο vfm αγορά από τα Kratos S5 για κάποιον που θέλει 2.1. ;) 

Συμφωνώ για το βουητό τα είχα πάρει και τα άλλαξα είναι πολύ εκνευριστικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα παρέλαβα σήμερα. Τα πήρα όπως έγραψα και παραπάνω για να αντικαταστήσω τα τίμια Logi Ζ520 που είχα για αρκετά χρόνια και είχα ακριβοπληρώσει τότε (100+ ευρώ). Τα ηχεία είναι απόλαυση, ήχος καθαρός, κρυστάλλινος και το μπάσο τους ικανοποιητικό. Προσωπικά με κάλυψε με το παραπάνω, δεν ένιωσα να χρειάζεται παραπάνω μπάσο. Για μουσική λοιπόν τα ηχεία είναι καλή επιλογή.

Σε σχέση με τα Z520;  είναι καθαρή αναβάθμιση σε σχέση με τα Z520 και χαίρομαι που τα επέλεξα διότι δεν βρήκα κάποιο review ανάμεσα στα δύο για να συγκρίνω και ήμουν αγχωμένος για το αποτέλεσμα. Το Bt τους δουλεύει απρόσκοπτα χωρίς διακοπές και κάνει pair σχετικά γρήγορα (δοκιμάστηκε με 3 συσκευές Essential phone, Asus zenfone 3 zoom και Lenovo Tab3 8 plus). Δυστυχώς δεν διαθέτω κινητό με NFC να δοκιμάσω αλλά πιστεύω ότι και εκεί θα δουλεύει το ίδιο καλά.

Όσο αφορά την βάση τους, αν και είναι ψηλά και κάπως στενόμακρα, είναι σταθερή. Με την προϋπόθεση φυσικά ότι εκεί που θα τα βάλετε δεν θα εμποδίζουν όπως περνάτε, για να μην τους δώσετε καμία με το χέρι, ή δεν θα μετακινείτε συχνά πράγματα πλησίον τους. Διαφορετικά θα τα τουμπάρετε και είναι κρίμα. Προσοχή λοιπόν. 

Η μπροστά επιφάνειά τους (πρόσοψη) και το πίσω μέρος με τις εισόδους είναι οι μόνες περιοχές που έχουν glossy πλαστικό. Στα πλαϊνά  & πάνω που είναι και η μεγαλύτερη επιφάνεια των ηχείων το πλαστικό είναι matte. Αν τα προσέχετε δεν θα πάθουν τίποτα, για παράδειγμα δεν βάζετε μπροστά τους κοντά άλλα αντικείμενα για να μην έρθουν σε επαφή με την πρόσοψη και γίνουν γρατσουνιές. Γενικά τα ηχεία είναι όμορφα και με ικανοποίησαν και από θέμα εμφάνισης. 

Κλείνοντας όπως προαναφέρθηκε, στην κατηγορία 2,0 ηχείων δεν υπάρχουν πολλές επιλογές σε αυτά τα χρήματα. Γιαυτό πιστεύω ότι όποιος ψάχνει αποκλειστικά 2.0 ηχεία για το γραφείο του για να ακούει κυρίως μουσική (αλλά και για γενική χρήση) και θέλει να μπορεί να μπαίνει και από άλλες συσκευές εκμεταλλευόμενος το Bt και το NFC τους, τα αγοράζει χωρίς πολλή σκέψη στα 80 ευρώ που παίζουν τώρα. Τα αξίζουν. :) 

Edit: Τελικά έχω και NFC, ρόμπα γίναμε. Διαθέτει το essential και το είχα ξεχάσει!!! :D 

Μια χαρά και εκεί! :) 

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Τα παρέλαβα σήμερα. Τα πήρα όπως έγραψα και παραπάνω για να αντικαταστήσω τα τίμια Logi Ζ520 που είχα για αρκετά χρόνια και είχα ακριβοπληρώσει τότε (100+ ευρώ). Τα ηχεία είναι απόλαυση, ήχος καθαρός, κρυστάλλινος και το μπάσο τους ικανοποιητικό. Προσωπικά με κάλυψε με το παραπάνω, δεν ένιωσα να χρειάζεται παραπάνω μπάσο. Για μουσική λοιπόν τα ηχεία είναι καλή επιλογή.

Καθαρά απο περιέργεια, μήπως δοκίμασες να τα συνδέσεις σε υπολογιστή με line-in?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Android είπε

Καθαρά απο περιέργεια, μήπως δοκίμασες να τα συνδέσεις σε υπολογιστή με line-in?

Τα έχω συνδέσει σε υπολογιστή με καρφί 3,5mm jack.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθω το νημα με ιδιαιτερη προσοχη. Θα εκφερω τη γνωμη μου απο την εμπειρια που ειχα με το συγκεκριμενο σετ.

Τα ηχεια ειναι αξιοπρεπεστατα απο θεμα ηχου και εντασης. 

Μεγαλο plus η φορητοτητα αν κ οι παρεμβολες ειναι αισθητες. Περιεργως το μπασο ηταν ευκρινες παρολη την απουσια woofer.

Στις ψηλες υπαρχει το γνωστο θεμα που εχουν ολα τα ηχεια της συγκεκριμενης ταξης μεγεθους, αλλα μην ειμαστε υπερβολικοι. Δεν ενοχλει, εκτος κ αν εισαι κανα φρικιο audiophile.

Χρηση για ταινιες, μουσικη και gaming χωρις κανενα προβλημα. Σε αυτα τα λεφτα ειναι μια πολυ καλη λυση.

Σε καθε σχετικο νημα, διακρινω παντα μια αναφορα σε Logi ως αντιπροταση. 

Κατανοω οτι το θεμα αντιληψης του ηχου ειναι υποκειμενικο αλλα καποια πραγματα παραμενουν σταθερες "αξιες".

Οπως το εκκωφαντικο μπουμαρισμα που λανσαρουν χρονια τωρα οι συμπαθεις Ελβετοι στα ηχεια τους.

Τα τελευταια μοντελα (Z537, Z625) εχουν καλιμπραριστει στο θεμα αυτο αλλα και παλι δεν μπορει να θεωρηθει ως αξιολογη επιλογη, ποσω δε μαλλον στα λεφτα που ζητανε.

To αν ειναι ντιζαινατα και εχουν φωτακια που αναβοσβηνουν δεν παιζει κανενα ρολο.

Προσωπικα, εχουν περασει απο τα χερια μου καμποσα σετ μεχρι να βρω το λιμανι μου στα Edifier S730 (hands down).

Αν βρειτε κατω απο 100 τα R1700BT τοτε ναι, ειναι μια ρεαλιστικη αντιπροταση.

Οποτε για να συνοψισω, - σε αυτα τα λεφτα - θα μεινετε ευχαριστημενοι απο τα T30. Δεν εχει νοημα ουτε ευρω παραπανω για φωτακια και ενοχλητικο θορυβο.  

Ευγε ts για την προταση.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Null_Pointer είπε

Παρακολουθω το νημα με ιδιαιτερη προσοχη. Θα εκφερω τη γνωμη μου απο την εμπειρια που ειχα με το συγκεκριμενο σετ.

Τα ηχεια ειναι αξιοπρεπεστατα απο θεμα ηχου και εντασης. 

Μεγαλο plus η φορητοτητα αν κ οι παρεμβολες ειναι αισθητες. Περιεργως το μπασο ηταν ευκρινες παρολη την απουσια woofer.

Στις ψηλες υπαρχει το γνωστο θεμα που εχουν ολα τα ηχεια της συγκεκριμενης ταξης μεγεθους, αλλα μην ειμαστε υπερβολικοι. Δεν ενοχλει, εκτος κ αν εισαι κανα φρικιο audiophile.

Χρηση για ταινιες, μουσικη και gaming χωρις κανενα προβλημα. Σε αυτα τα λεφτα ειναι μια πολυ καλη λυση.

Σε καθε σχετικο νημα, διακρινω παντα μια αναφορα σε Logi ως αντιπροταση. 

Κατανοω οτι το θεμα αντιληψης του ηχου ειναι υποκειμενικο αλλα καποια πραγματα παραμενουν σταθερες "αξιες".

Οπως το εκκωφαντικο μπουμαρισμα που λανσαρουν χρονια τωρα οι συμπαθεις Ελβετοι στα ηχεια τους.

Τα τελευταια μοντελα (Z537, Z625) εχουν καλιμπραριστει στο θεμα αυτο αλλα και παλι δεν μπορει να θεωρηθει ως αξιολογη επιλογη, ποσω δε μαλλον στα λεφτα που ζητανε.

To αν ειναι ντιζαινατα και εχουν φωτακια που αναβοσβηνουν δεν παιζει κανενα ρολο.

Προσωπικα, εχουν περασει απο τα χερια μου καμποσα σετ μεχρι να βρω το λιμανι μου στα Edifier S730 (hands down).

Αν βρειτε κατω απο 100 τα R1700BT τοτε ναι, ειναι μια ρεαλιστικη αντιπροταση.

Οποτε για να συνοψισω, - σε αυτα τα λεφτα - θα μεινετε ευχαριστημενοι απο τα T30. Δεν εχει νοημα ουτε ευρω παραπανω για φωτακια και ενοχλητικο θορυβο.  

Ευγε ts για την προταση.

Το λιμάνι σου έχει ένα κότερο 400 ευρώ. Χαίρω πολύ χαιρόπουλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...