Προς το περιεχόμενο

Η υπηρεσία streaming Disney+ θα περιλαμβάνει όλη την ταινιοθήκη της Disney


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η επερχόμενη υπηρεσία streaming Disney+ θα περιλαμβάνει «ολόκληρη την ταινιοθήκη της Disney». Αυτό ανακοίνωσε ο CEO της εταιρείας Disney, Bob Iger σε συνάντηση που είχε με μετόχους της εταιρείας σύμφωνα με πληροφορίες της ιστοσελίδας Polygon.

Η κίνηση σηματοδοτεί το τέλος του συστήματος «vault» της Disney, που επέτρεπε μόνο συγκεκριμένους τίτλους κινουμένων σχεδίων να είναι διαθέσιμοι σε καταστήματα για μία σύντομη χρονική περίοδο (η εταιρεία δεν επέτρεπε να είναι διαθέσιμες ταυτόχρονα όλες οι ταινίες και τα κινούμενα σχέδια στα καταστήματα, μία στρατηγική που ακολουθεί από την εποχή που μεσουρανούσε το DVD ή ακόμα παλαιότερα, από την εποχή VHS).

«H υπηρεσία, που ανέφερα νωρίτερα πρόκειται να λανσαριστεί αργότερα μέσα στη χρονιά, και πρόκειται να συνδυάζει αυτό που εμείς ονομάζουμε βιβλιοθήκη προϊόντος, ταινίες και τηλεόραση, με πολύ ορίτζιναλ περιεχόμενο επίσης, και κινηματογραφικές ταινίες, και τηλεοπτικές σειρές. Και σε κάποια φάση, σχετικά σύντομα μετά το λανσάρισμα της, θα φιλοξενήσει ολόκληρη την κινηματογραφική βιβλιοθήκη της Disney, οπότε οι ταινίες που αναφέρετε, και που παραδοσιακά κρατούνταν σε ένα «vault» και που «έβγαιναν» κατά βάση κάθε λίγα χρόνια, θα βρίσκονται στην υπηρεσία» δήλωσε ο Bob Iger στην συνάντηση με τους μετόχους.

Οι κλασικές ταινίες της Disney (Classic Disney) είναι αρκετά δύσκολο να τις βρεις (εκτός και αν έχεις στην κατοχή σου κάποιο φυσικό αντίτυπο σε δίσκο DVD για παράδειγμα). Εν αναμονή της υπηρεσίας, η Disney πρόκειται να αποσύρει όλες τις ταινίες και τις σειρές από το Netflix προς το τέλος της χρονιάς, συμπεριλαμβανομένων και των ταινιών της Pixar.

Πολλές κλασικές ταινίες της Disney, όπως είναι οι Sleeping Beauty, Aladdin και Cinderella δεν είναι διαθέσιμες για αγορά ή ενοικίαση από την Amazon, το iTunes ή οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία. Αν επιθυμείτε να αγοράσετε κάποιο φυσικό αντίτυπο κάποιας κλασικής ταινίας της εταιρείας –σε Blu-Ray για παράδειγμα- ενδεχομένως θα οδηγηθείτε στο eBay για να το εντοπίσετε. Με το λανσάρισμα της υπηρεσίας streaming Disney+ περιμένουμε σε κάποια φάση να είναι διαθέσιμες και οι 57 κινηματογραφικές ταινίες της εταιρείας παραγωγής Walt Disney Animation Studios ενώ είναι σίγουρο πως θα δούμε και όλες τις ταινίες από το σύμπαν του Star Wars αλλά και της Marvel.

Engadget


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τέλεια. Τώρα μόνο μένει να ανακαλύψουν επιμήκυνση ζωής για να τις δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 Εν αναμονή της υπηρεσίας, η Disney πρόκειται να αποσύρει όλες τις ταινίες και τις σειρές από το Netflix προς το τέλος της χρονιάς, συμπεριλαμβανομένων και των ταινιών της Pixar.

Για να δούμε τι θα γίνει .... 

 

To μόνο σίγουρο είναι ότι στην Disney θα βρέχει χρήμα.

giphy.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης μένει να δούμε αν/πότε θα είναι διαθέσιμη στην Ελλάδα και αν/πότε θα έχει και μεταγλωττισμενες παιδικές ταινίες. 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Istros είπε

Disney, Marvel, Star Wars, Pixar και National Geographic.Με το υλικό που έχει η Disney θα γίνει αναρπαστο το Disney+

 

Μην ξεχνας και την ταινιοθηκη της Fox οταν ολοκληρωθει η εξαγορα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Istros είπε

Disney, Marvel, Star Wars, Pixar και National Geographic.Με το υλικό που έχει η Disney θα γίνει αναρπαστο το Disney+

τα έχουμε δει ολα 50 φορες. το νεο περιεχόμενο ειναι το θεμα. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Istros είπε

Disney, Marvel, Star Wars, Pixar και National Geographic.Με το υλικό που έχει η Disney θα γίνει αναρπαστο το Disney+

μην ξεχνας και την FOX που ανηκει πλεον στην Ντισνευ

 

20 λεπτά πριν, maarinos είπε

Θα έχει το μαύρο καζάνι??

η το Song of the South? 🤣

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Επίσης μένει να δούμε αν/πότε θα είναι διαθέσιμη στην Ελλάδα και αν/πότε θα έχει και μεταγλωττισμενες παιδικές ταινίες. 

Θα είναι, το launch της θα είναι παγκόσμιο.

Δες το preview site του Disney+  είναι στα ελληνικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KilliK είπε

μην ξεχνας και την FOX που ανηκει πλεον στην Ντισνευ

η το Song of the South? 🤣

Γνωστά από τότε τα ρατσιστικά της Ντίσνεϊ. Και πολύ πιο μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα ειναι το τι θα γίνει με τις εφαρμογές. Οι 7/10 Smart tvs της αγοράς έχουν Netflix app προεγκατεστημένο. Η Disney τι θα κάνει; Γιατι χωρίς Smart TV app δε πάει πουθενά. Αντε να ψήσω εγώ τη μάνα μου και τη θειά μου να βάλουν TV boxes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, papp0us είπε

To θέμα ειναι το τι θα γίνει με τις εφαρμογές. Οι 7/10 Smart tvs της αγοράς έχουν Netflix app προεγκατεστημένο. Η Disney τι θα κάνει; Γιατι χωρίς Smart TV app δε πάει πουθενά. Αντε να ψήσω εγώ τη μάνα μου και τη θειά μου να βάλουν TV boxes

Λογικα θα φτιάξειapp όπως εκανε και το netflix. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, papp0us είπε

To θέμα ειναι το τι θα γίνει με τις εφαρμογές. Οι 7/10 Smart tvs της αγοράς έχουν Netflix app προεγκατεστημένο. Η Disney τι θα κάνει; Γιατι χωρίς Smart TV app δε πάει πουθενά. Αντε να ψήσω εγώ τη μάνα μου και τη θειά μου να βάλουν TV boxes

Ναι γιατί αν κάποιος θέλει να βάλει Disney+, εκεί θα κολλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, papp0us είπε

To θέμα ειναι το τι θα γίνει με τις εφαρμογές. Οι 7/10 Smart tvs της αγοράς έχουν Netflix app προεγκατεστημένο. Η Disney τι θα κάνει; Γιατι χωρίς Smart TV app δε πάει πουθενά. Αντε να ψήσω εγώ τη μάνα μου και τη θειά μου να βάλουν TV boxes

Θα βγάλει εφαρμογή στο appstore της εκάστοτε μάρκας,  όπως κάνουν μέχρι και τώρα . Σχεδόν όλες οι γνωστές μάρκες Samsung,  Sony,  LG, sharp,  Vizio,  Toshiba κλπ έχουν store με εφαρμογές. Αν αγοράσεις smart TV των τελευταίων ετών θα δεις ότι όλες έχουν store με αρκετές εφαρμογές πέρα αυτών που έχουν προεγκατεστημενες. 

Επεξ/σία από Diver_Gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...