Προς το περιεχόμενο

Firefox Send, η εναλλακτική στο WeTransfer για αποστολή αρχείων έως 2.5GB


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

google drive, 

δινω και ενα εικοσαρικακι το χρονο για να εχω 100 GB και τελος. 

 

Τα έχω ολα σε ενα νοικοκυρεμενα. 

Σπασε μου το pc, το laptop, το κινητό, τα αρχεια μου τα έχω. 

 

Θα βαλει και η google μια επιλογη στο διαμοιρασμό "share with time limit" και παει και αυτό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Talepwros είπε

google drive, 

δινω και ενα εικοσαρικακι το χρονο για να εχω 100 GB και τελος. 

Τα έχω ολα σε ενα νοικοκυρεμενα. 

Σπασε μου το pc, το laptop, το κινητό, τα αρχεια μου τα έχω. 

Θα βαλει και η google μια επιλογη στο διαμοιρασμό "share with time limit" και παει και αυτό. 

Πόσο σας ζηλεύω που δεν χρειάζεστε τεράστιο χώρο για το backup σας....

Αναγκαστικά είμαι με σκληρούς 2 x 32ΤΒ και μεγαλώνει, και φυσικά υπάρχουν και πολύ χειρότερα

Επεξ/σία από octap79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, octap79 είπε

Πόσο σας ζηλεύω που δεν χρειάζεστε τεράστιο χώρο για το backup σας....

Αναγκαστικά είμαι με σκληρούς 2 x 32ΤΒ και μεγαλώνει, και φυσικά υπάρχουν και πολύ χειρότερα

Το καταλαβαινω,
αν ειχα παιδια και τα λοιπα θα ειχα προβλημα.Εδω γατια εχω και εχω 10.000 φωτος στο google photos.
Υπαρχουν λυσεις και για το σπιτι βεβαια (περα απο το  hardware που πρεπει να αγορασεις και την καλη γραμμη ιντερνετ) που ειναι ευκολες στην συντηρηση.
Εγω δουλευω αυτο https://yunohost.org/#/ (για το nextcloud κυριως) μαζι ενα δωρεαν .tk domain και ενα synology ΑΛΛΑ την ευκολια του google suite δεν την αλλαζω.

Επεξ/σία από Talepwros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Piterakos83 είπε

έκανα μια δοκιμή με μικρό αρχείο, καλό φαίνεται. Η δυσκολία σε σχέση με το wetransfer είναι ότι πρέπει ο χρήστης να στείλει e-mail με το link, αλλά κατά τα άλλα ωραίο και το password και οι άλλες επιλογές χρονικού ορίου ή download times.

στο wetransfer πως του στέλενεις το λινκ δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Talepwros είπε

google drive, 

δινω και ενα εικοσαρικακι το χρονο για να εχω 100 GB και τελος. 

Τα έχω ολα σε ενα νοικοκυρεμενα. 

Σπασε μου το pc, το laptop, το κινητό, τα αρχεια μου τα έχω. 

Θα βαλει και η google μια επιλογη στο διαμοιρασμό "share with time limit" και παει και αυτό. 

Από απορία τα έχεις κρυπτογραφημένα ή στο έλεος του μηχανισμού προώθησης διαφημίσεων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Manos Petrucci είπε

...χώρια του ότι είναι "παιδί" του Dotcom! Αυτό και ΜΟΝΟ με έκανε να το πρωτοχρησιμοποιήσω, και από τότε το έχω μονιμα σε PC και Android! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fsbmaniac είπε

Από απορία τα έχεις κρυπτογραφημένα ή στο έλεος του μηχανισμού προώθησης διαφημίσεων;

Στο έλεος του μηχανισμού προώθησης διαφημίσεων. Σοβαρά δεν κρυπτογραφω τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2019 στις 2:54 ΜΜ, basilis_k6 είπε

στο wetransfer πως του στέλενεις το λινκ δλδ?

Στο WeTransfer δε στέλνεις εσύ το ΛΙΝΚ ενώ σε αυτό σου δίνει το ΛΙΝΚ να το κάνεις copy-paste στο μέιλ σου και να το στείλεις εσύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Piterakos83 said:

Στο WeTransfer δε στέλνεις εσύ το ΛΙΝΚ ενώ σε αυτό σου δίνει το ΛΙΝΚ να το κάνεις copy-paste στο μέιλ σου και να το στείλεις εσύ

Που κάποιες φορές βολεύει κι αυτό, π.χ. reply σε υπάρχον conversation ή απλώς να θες να βάλεις εσύ το subject.
Όταν υπάρχει πολύ πέρα-δώθε χάνεται η μπάλα με τα μέσω we transfer mails.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/3/2019 στις 7:57 ΠΜ, billias7815 είπε

Συμφωνώ απόλυτα για το mega.nz είναι φανταστικό εργαλείο και μετά από μια πλήρη διαγραφή που έφαγα από ένα δίσκο και έχασα αρχεία 2 μηνών στην δουλειά με το mega.nz όπου μπορείς να συγχρονίζεις πχ τον φάκελο της δουλειάς με end to end encryption (tουλαχιστον έτσι λέει) είσαι σίγουρος ότι δεν θα χάσεις τίποτα,και το κυριότερο ότι είναι πολύ εύκολο στην χρήση .6 χρόνια που το χρησιμοποιώ δεν έχει υπάρξει το παραμικρό θέμα.

Αν και χρησιμοποιώ και mega πρέπει να τονισθεί ότι τα 50GB δεν είναι πλέον για πάντα.

Είναι μόνο για ένα μήνα, μετά πέφτει στα 15GB, για να έχεις πλέον πάνω από 15GB γίνεται μόνο με achievements.

Πλέον στη κορυφή των free GB ανέβηκε το Mediafire. 50 GB χωρίς referrals ή τίποτα, ήταν μόνο 10GB παλιότερα.

Και έχουν και μια νέα λειτουργία, τα guest accounts που ουσιαστικά μπορείς να στείλεις αρχεία με το τρόπο που το κάνουν υπηρεσίες τύπου Firefox send.

Τα αρχεία ενός guest account αν δεν τα διαγράψεις μόνος σου, διαγράφονται από μόνα τους μετά από 2 εβδομάδες.

 

Στις 14/3/2019 στις 11:32 ΠΜ, octap79 είπε

Πόσο σας ζηλεύω που δεν χρειάζεστε τεράστιο χώρο για το backup σας....

Αναγκαστικά είμαι με σκληρούς 2 x 32ΤΒ και μεγαλώνει, και φυσικά υπάρχουν και πολύ χειρότερα

G Suite Business account, unlimited GB στο Google Drive με $12 το μήνα.

Η επιλογή των περισσότερων, μια επίσκεψη στο reddit των DataHoarders και θα το καταλάβεις.

Ανάβουν κάθε μέρα λαμπάδες στη Google μη τυχόν και κόψει το πακετάκι.

https://www.reddit.com/r/DataHoarder/

Εξαιρετική λύση για όσους έχουν πολλά GB για backup είναι επίσης το Backblaze.

Εταιρεία με χρόνια στο χώρο και πολύ αξιόπιστη,  unlimited GB για backup με $6 το μήνα.

Αλλά μιλάμε για υπηρεσία backup, όχι για τις κλασικές υπηρεσίες cloud, έχουν και cloud υπηρεσία τη B2 Cloud Storage.

https://www.backblaze.com/cloud-backup.html

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, aypnia είπε

Αν και χρησιμοποιώ και mega πρέπει να τονισθεί ότι τα 50GB δεν είναι πλέον για πάντα.

Είναι μόνο για ένα μήνα, μετά πέφτει στα 15GB, για να έχεις πλέον πάνω από 15GB γίνεται μόνο με achievements.

Πλέον στη κορυφή των free GB ανέβηκε το Mediafire. 50 GB χωρίς referrals ή τίποτα, ήταν μόνο 10GB παλιότερα.

 Στο Mediafire εμένα παραμένει στα 10GB, όπως και στο mega παραμένει στο 50GB.

 

 Υπάρχει και το Degoo με 100GB free. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Nyxtopouli said:

Στο Mediafire εμένα παραμένει στα 10GB, όπως και στο mega παραμένει στο 50GB.

Και ‘γω τα ίδια. Επίσης υπάρχει και το Box, που με κάποιον τρόπο έχω βρεθεί με 50GB. 😀

Edit: 13 έχω στο MediaFire και άλλα 25 στο HUBIC. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Nyxtopouli είπε

 Στο Mediafire εμένα παραμένει στα 10GB, όπως και στο mega παραμένει στο 50GB.

 Υπάρχει και το Degoo με 100GB free. ;)

Γκρρρ, το ξαναπήγαν στα 10 και φτάνει στα 50 με referrals.

Τελικά κανείς δεν είναι σταθερός στο χρόνο, και οι μεγάλοι Amazon, OneDrive αλλά και οι μικροί τα ανεβοκατεβάζουν για πλάκα.

Μόνη σταθερά φαίνεται να είναι το Google Drive, 15 σταθερά από την αρχή χωρίς referrals και βλακείες.

Για το Mega το ξέρω έχω παλιούς λογαριασμούς, δεν τους πειράζουν αυτούς, αναφερόμουν σε νέους λογαριασμούς.

Είναι 50 για ένα μήνα και τον επόμενο πέφτει στα 15, στα νούμερα του Google Drive.

Ποιο Degoo; Baidu Cloud, ο Κινέζος δίνει 2ΤΒ free ;)

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...