Προς το περιεχόμενο

αξιζει να αναβαθμισω κατι για καλητερο gamming ;


aggelos777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσό που διαθέτουμε :200

Χρήση υπολογιστή :gamming(παιζω οριακα  batman arkham knigt)

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:οχι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.παιζω σε μια τηλεωραση τωρα μελλοντικα θα παρω οθόνη

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?οχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).πειραιας

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?διαφορετικα

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?θα το στησει γνωστος

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .εχω w10

το pc που εχω τωρα ειναι:1048754958_(2).png.3e5ea9fa5766f67bb519746b0211a193.png

 

Επεξ/σία από aggelos777
χαλια εικονα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστής σου θέλει αναβάθμιση. Είναι σαν να λέμε σαπακι. Δεν θα αναφερθώ στην σύνθεση αλλά να ξέρεις ότι πρέπει να αγοράσεις κάτι στο όριο του best value for money.

Πχ intel i3 VGA 1060 6gb 8 ram ssd 240 GB καλό pay κλπ

Ούτε κουτί ,ούτε air flow, ούτε υδρόψυξη ούτε φωτάκια κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούργιο σύστημα με 200€ δεν παίζει,ειδικά αφού δεν έχεις κάποια parts σαν βάση.Επίσης το σύστημα σου είναι έτοιμο (πιθανώς hp 600 G1) οπότε πρέπει να μας πεις ποιο ακριβώς είναι για να γίνουν σωστές επιλογές.

 χονδρικά παίρνεις μεταχειρισμένο ένα i5 4ης γενιάς (4χχχ) 70€ περίπου προσθέτεις άλλα 8gb ίδια ή παρόμοια ram με 30€ (μπορείς και 4gb,αλλά και θα είσαι πιο άνετος σε περίπτωση που παίξουν μαζί,αλλιώς θα είσαι με τα επαρκή 8gb του ενός dimm).Από εκεί και πέρα ανάλογα με το budget και το κουτί-τροφοδοτικό που έχεις προσθέτεις και κάρτα με την πιο πιθανή 1050ti στο 100ρικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, spy94 είπε

Καινούργιο σύστημα με 200€ δεν παίζει,ειδικά αφού δεν έχεις κάποια parts σαν βάση.Επίσης το σύστημα σου είναι έτοιμο (πιθανώς hp 600 G1) οπότε πρέπει να μας πεις ποιο ακριβώς είναι για να γίνουν σωστές επιλογές.

 χονδρικά παίρνεις μεταχειρισμένο ένα i5 4ης γενιάς (4χχχ) 70€ περίπου προσθέτεις άλλα 8gb ίδια ή παρόμοια ram με 30€ (μπορείς και 4gb,αλλά και θα είσαι πιο άνετος σε περίπτωση που παίξουν μαζί,αλλιώς θα είσαι με τα επαρκή 8gb του ενός dimm).Από εκεί και πέρα ανάλογα με το budget και το κουτί-τροφοδοτικό που έχεις προσθέτεις και κάρτα με την πιο πιθανή 1050ti στο 100ρικο

δεν λεω για καινουριο απλα αν αναβαθμισω κατι να παιζει λιγο καλητερα.αποτι καταλαβαίνω παντος να παω κατευθειαν για καινουριο αγοραζοντας λιγα λιγα κοματια .αν κ η ιδεα σου ειναι καλη...ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως αναφέρει και ο @spy94 έχεις ένα HP office πισί.

Χαμηλός επεξεργαστής, λίγη μνήμη, παλιά κάρτα γραφικών, μηχανικός δίσκος, πιθανότατα μικρό τροφοδοτικό.
Δεν αξίζει να το αναβαθμίσεις αυτό για gaming έτσι όπως είναι και 200 ευρώ είναι πολύ λίγα για νέο κουτί.
Κράτησε το όπως είναι μέχρι να μαζέψεις παραπάνω χρήματα για κανονικό καινούργιο μηχάνημα.

Το καλοκαίρι που θα έρθουν οι 3ης γενιάς Ryzen APUs με ενσωματωμένα γραφικά το ξανασκέφτεσαι.
 

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπαν και οι αλλοι παει για χαρισμα ,δεν κανει για gaming εντελως χαμενα θα πανε οσα χρηματα δωσεις για οτιδηποτε ειδους αναβαθμιση.  Οι τιμες στην τεχνολογια αλλαζουν ραγδαια και μερικες περιοδους αποτομα προς τα πανω η κατω, αλλα υπολογιζε κοντα στο χιλιαρικο για ενα καινουργιο συστημα.οταν το αποφασισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Η πιο σωστή λύση είναι αυτή που σου δίνει ο spy94. Αν δεν έχεις τρελές απαιτήσεις αγοράζεις μεταχειρισμένο τετραπύρηνο που σηκώνει  η μητρική σου, μνήμες μεταχειρισμένες και αυτές άλλα 4 gb, ssd και μια κάρτα γραφικών 1030-1050 και είσαι αρκετά καλά προς το παρόν. Βέβαια δε ξέρω τι παιχνίδια θέλεις να παίζεις και σε τι ποιότητα.

Προσωπικά σε HP 7900 SFF (παλιότερο από το δικο σου κατά πάσα πιθανότητα) έβαλα Q9650 και 8 gb ddr2 (μεταχειρισμένα από εδώ) , SSD 120GB για το λειτουργικό και μια GT 1030 (όλα στα 170 €) και για τα δικά μου δεδομένα είμαι μια χαρά .Παίζω HITMAN (2016) σε 1080 , NBA 2K18 σε 1080 και PRO 2019 σε 1600Χ900 αξιοπρεπέστατα. Δεν είμαι ψείρας δεν έχω τρέλα με τα fps και τα παιχνίδια το ξαναλέω για τις δικές μου απαιτήσεις είναι μια χαρά.

Προσωπική άποψη αν δε παίζουν λεφτά (όπως δεν έπαιζαν και σε μένα για νέο μηχάνημα) στα 200 € αν σπρώξεις και την R7 που έχεις χωράς και 1050.

Ψάξε λίγο το μοντέλο του υπολογιστή σου και ψάξε να δεις μέχρι τι αναβαθμίσεις σηκώνει. Αν και δε τους φαίνεται (και λόγω τροφοδοτικού) πολλοί από τους HP (ιδιαίτερα αυτοί που είχαν βγει επαγγελματικοί για εταιρίες)  έχουν μεγάλη επεκτασιμότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ φιλε μου.μαλλον κατι τετοιο θα κανω.γιατι και εγω δεν εχω τρελες απαιτησεις.Δε το εγραψα σωστα στο 1ο ποστ.απλα να παιξει λιγο καλύτερα θελω.

Καλημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, aggelos777 είπε

Ευχαριστω πολυ φιλε μου.μαλλον κατι τετοιο θα κανω.γιατι και εγω δεν εχω τρελες απαιτησεις.Δε το εγραψα σωστα στο 1ο ποστ.απλα να παιξει λιγο καλύτερα θελω.

Καλημερα.

μπορεις να το κανεις να φαινεται καλυτερα αλλα δυσκολο να το κανεις να παιζει καλυτερα.

Με μια GT 1030 θα μπορουσες να παιζεις σε 1080p/30fps επειδη υπαρχουν πολλες επιλογες "ποιοτητας γραφικων" που επιβαρυνουν κυριως την καρτας γραφικων.

π.χ. texture θα μπορουσες να το βαλεις σε High, lod και αυτο στο High, ΑΑ σε TAA/TXAA .

https://www.skroutz.gr/s/11975748/Gigabyte-GeForce-GT-1030-2GB-Silent-Low-Profile-GV-N1030SL-2GL.html

Επισης, ο επεξεργαστης σου ειναι καλυτερος απ αυτον στις κονσολες αλλα ειναι 2C/2T.

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα με mix Low/High 900p/30fps + TXAA ΑΝ το παιχνιδι τρεξει με 4GB RAM.

Στο βιντεο παιζει σε 1080p/Medium/25fps με 8GB RAM DDR3:

 

Επεξ/σία από timcook
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενας νεος ryzen 2400g (4πυρηνος-8threads) με vega11 ενσωματωμενα γραφικά (απόδοση καπου αναμεσα gtx1030-1050), 8Gb ddr4, μια οικονομικη μητρικη και τροφοδοτικο ειναι συνολο ~250 ευρω. Θα παιζεις σχεδον ολα τα games ακομα και πολυ απαιτητικα (σε χαμηλα γραφικα στα 30fps)και σε συνδιασμο αργοτερα με μια gpu (πχ rx570 4gb στα 130), θα τα παιζεις κυριολεκτικα ολα και σε αξιοπρεπεις ρυθμισεις-επιδοσεις. 
https://www.youtube.com/watch?v=fJuooJFI4_M

Καλο να βαλεις και εναν SSD για καλυτερους χρονους  loading. Με 30 ευρω το κανεις κι αυτο καποτε.

Εναλλακτικα βρισκεις τη λιστα με τους συμβατους για τη μητρικη σου επεξεργαστες και βαζεις εναν μεταχ/νο στα 50-60 ευρω,  βαζεις 8gb ram (30 ευρω), μια 1050ti 100-120 ευρω και θα παιζεις πολυ καλα.

Επεξ/σία από ptaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To pc αυτό είναι http://h20195.www2.hp.com/v2/GetDocument.aspx?docname=4AA4-7146EEE ;

Αν ναι έχει 320w 92% efficient τροφοδοτικό, δηλαδή σηκώνει και GTX1060 (120W TDP). Θα χρειαστεί μόνο (αν δεν έχει ήδη) ένα 6-pin pci-e καλώδιο τροφοδοσίας, αλλά και να μην έχει παίρνεις ένα ανταπτοράκι .

<60€ για i5-4570

<115€ για GTX 1060 3GB

4GB ram βρίσκεις και καινούρια μέχρι 20€ απλά τσέκαρε αν είναι 1,5V ή 1,35V αυτή που έχεις πάνω και πάρε μια με ίδιo voltage.

Τέλος, προσθέτεις μελλοντικά και έναν ssd για το λειτουργικό και τα προγράμματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είχα αυτό το μηχάνημα και 200€ . Θα κοιτούσα και τη λύση των μεταχειρισμένων κομματιών. Βρίσκεις καλα κομματια για αναβαθμιση !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...