Προς το περιεχόμενο

Νέο Apple iPad Air στις 10,5 ίντσες και ανανεωμένο iPad mini με A12 Bionic και Apple Pencil υποστήριξη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το ότι είναι 2 φορές πιο γρήγορο από το προηγούμενο! 😛 

Γενικά από το 2014 και μετά που σταμάτησαν να υποστηρίζουν target display mode οι imac δεν αξίζουν για μένα.... μέσα και στο πακέτο πληρώνεις και την οθόνη, αλλιώς θα έπαιρνες mini... οπότε πρέπει να λειτουργεί σε κάθε περίπτωση και ως οθόνη και για το mini σου ή το macbook. 

Άρα σίγουρα αν συγκρίνουμε τον imac με ένα mini+monitor στα ίδια χρήματα ο imac είναι πατάτα... Επίσης το mini έρχεται από μόνο του με ssd ενώ ο imac έχει μηχανικό δίσκο το 2019 κοστίζοντας 1.5+ k.... και παράλληλα δεν έχει τη μεγαλύτερη καινοτομία της Apple στα mac: το T2 chip :P

Επεξ/σία από Yiannis87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Yiannis87 είπε

Γενικά από το 2014 και μετά που σταμάτησαν να υποστηρίζουν target display mode οι imac δεν αξίζουν για μένα.... μέσα και στο πακέτο πληρώνεις και την οθόνη, αλλιώς θα έπαιρνες mini... οπότε πρέπει να λειτουργεί σε κάθε περίπτωση και ως οθόνη και για το mini σου ή το macbook. 

Άρα σίγουρα αν συγκρίνουμε τον imac με ένα mini+monitor στα ίδια χρήματα ο imac είναι πατάτα... Άλλωστε δεν έχει τη μεγαλύτερη καινοτομία της Apple στα mac: το T2 chip :P

 Τι θες να συνδεσεις σε μια 5κ οθονη που σου ειναι τοσο απαραιτητο το target display mode. To remote desktop δεν σου κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, atheatos είπε

 Τι θες να συνδεσεις σε μια 5κ οθονη που σου ειναι τοσο απαραιτητο το target display mode. To remote desktop δεν σου κανει?

Δεν ξέρω αν το T2 chip επιτρέπει πλέον το remote dekstop :P

Πολύ απλά μιλώντας πάντως κάποιος με imac 27" 2015 που έσκασε τότε 2k+, αν επιλέξει σήμερα να αναβαθμίσει σε mini γιατί θεωρεί πως χρειάζεται το T2 ή απλά δεν θέλει να κάνει BTO, αλλά παράλληλα θέλει SSD και όχι μηχανικό δίσκο, σήμερα δεν μπορεί να συνδέσει το mini με τον imac 27" 2015 να τον κάνει οθόνη. Επίσης αν άλλαξαν οι επιθυμίες του και θέλει να πάρει ένα τέρας imac 2019 top spec, δυστυχώς αν θέλει 2nd monitor, δεν μπορεί να εκμεταλευτεί τις δυνατότητες του παλιού του imac για αυτό. Tim Apple...

Επεξ/σία από Yiannis87
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, Yiannis87 said:

Γενικά από το 2014 και μετά που σταμάτησαν να υποστηρίζουν target display mode οι imac δεν αξίζουν για μένα.... μέσα και στο πακέτο πληρώνεις και την οθόνη, αλλιώς θα έπαιρνες mini... οπότε πρέπει να λειτουργεί σε κάθε περίπτωση και ως οθόνη και για το mini σου ή το macbook. 

Άρα σίγουρα αν συγκρίνουμε τον imac με ένα mini+monitor στα ίδια χρήματα ο imac είναι πατάτα... Επίσης το mini έρχεται από μόνο του με ssd ενώ ο imac έχει μηχανικό δίσκο το 2019 κοστίζοντας 1.5+ k.... και παράλληλα δεν έχει τη μεγαλύτερη καινοτομία της Apple στα mac: το T2 chip :P

Ο "μηχανικός" fusion δίσκος του imac, λειτουργεί μια χαρά σε σημείο που σε ελάχιστες περιπτώσεις μόνο καταλαβαίνεις πως δεν είναι σκέτος SSD. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Yiannis87 είπε

Τι δεν σου αρέσει?

Same design 

Χωρίς SSD στα μοντέλα που θα είναι στα ράφια και δίνουν ακόμα μοντέλα με δίσκους στις 5400 (σοβαρά τώρα το ξεφτίλισαν). 

Το 21 retina υποβαθμίστηκε σε i3 από i5

Έμειναν στα 8GB RAM

2 thunderbolt ports την στιγμή που το mini έχει 4

No T2 και τα υπέρ που διαφημίζει η Apple  

 

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aris1986 είπε

Μα καλά ρε Apple τα δεδομένα των imacadων δεν τα σκέφτεσαι μην τα κλέψει το FBI? Γιατί δεν έβαλες Τ2;

Νομιζω οτι το εχω γραψει και παλαιοτερα οτι το T2 , ειναι περισσοτερο απαραίτητο σε εταιρικο περιβάλλον οπου εκει πας σε pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atheatos είπε

Νομιζω οτι το εχω γραψει και παλαιοτερα οτι το T2 , ειναι περισσοτερο απαραίτητο σε εταιρικο περιβάλλον οπου εκει πας σε pro.

Και αν θες silver... Έλα τώρα σε pro εταιρικό περιβάλλον απαράδεκτο ο imac να μην συνδέεται με macbook, δίνει πολλές ευκολίες αυτό αν πχ έχεις έναν επισκέπτη που θέλει μονιτορ ή λείπει αυτός που δουλεύει τον pro και θες να τον χρησιμοποιήσεις ή ετοιμάζεις εσύ ο ίδιος μια παρουσιάση και προτιμάς να την κάνεις στο macbook σου από ότι στον imac pro.

ή το πιο βασικό σε 5 χρόνια που θα πάρετε νέο imac, απλά κάνεις τον παλιό μόνιτορ. Τι να λέμε τώρα και να συζητάμε για Tim Apple...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Yiannis87 είπε

Και αν θες silver... Έλα τώρα σε pro εταιρικό περιβάλλον απαράδεκτο ο imac να μην συνδέεται με macbook, δίνει πολλές ευκολίες αυτό αν πχ έχεις έναν επισκέπτη που θέλει μονιτορ ή λείπει αυτός που δουλεύει τον pro και θες να τον χρησιμοποιήσεις ή ετοιμάζεις εσύ ο ίδιος μια παρουσιάση και προτιμάς να την κάνεις στο macbook σου από ότι στον imac pro.

ή το πιο βασικό σε 5 χρόνια που θα πάρετε νέο imac, απλά κάνεις τον παλιό μόνιτορ. Τι να λέμε τώρα και να συζητάμε για Tim Apple...

https://support.apple.com/guide/mac-help/turn-screen-sharing-on-or-off-mh11848/mac

Αλλα ναι είναι απαράδεκτο.....Για αυτο μην ξαναπάρεις mac. Μονο κατσε γκρινιαζε για να έχουμε να γελάμε, οπως γινεται και με άλλους εδω μέσα...😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, atheatos είπε

https://support.apple.com/guide/mac-help/turn-screen-sharing-on-or-off-mh11848/mac

Αλλα ναι είναι απαράδεκτο.....Για αυτο μην ξαναπάρεις mac. Μονο κατσε γκρινιαζε για να έχουμε να γελάμε, οπως γινεται και με άλλους εδω μέσα...😁

Eίσαι μερακλής, ευχαριστώ που μου βάζεις και πως να το βρω.

btw που μένεις? στη NASA? :P Γιατί απλά αυτό που βάζεις έχει κάποια καθυστέρηση στις νορμαλ συνδέσεις που χρησιμοποιούμε εμείς οι αδαείς... 

Το έχω κάνει αυτό που γράφεις αλλά δεν είναι το ίδιο με την απευθείας σύνδεση με οθόνη.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, αλλά δεν αξίζει να ασχολούμε άλλο μαζί σου... η σύνδεση του ιντερνετ μου είναι πολύ αργή για να απαντήσω σε τόσο έξυπνα άτομα, aka μάγκες.... Γελώ μαζί σου μεγάλε μου, φάε το σανό του Tim :P

Είσαι επαγγελματίας από τα lidl, αν πιστεύεις ότι κάποιος σε εταιρικό περιβάλλον θα κάτσει να κάνει dekstop sharing, ακόμα και αν είναι μέσα στη google η όπου αλλού έχουν το πιο γρήγορο internet. Μόνο στις παρουσιάσεις θα γίνει αυτό (πx appe tv, chromecast) λόγω ευκολιάς, aw etc. όχι για να δουλέψει. Κάτσε διάβαζε εδώ και γέλα αφού ως εδώ φτάνεις

Επεξ/σία από Yiannis87
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Yiannis87 said:

Eίσαι μερακλής, ευχαριστώ που μου βάζεις και πως να το βρω.

btw που μένεις? στη NASA? :P Γιατί απλά αυτό που βάζεις έχει κάποια καθυστέρηση στις νορμαλ συνδέσεις που χρησιμοποιούμε εμείς οι αδαείς... 

Το έχω κάνει αυτό που γράφεις αλλά δεν είναι το ίδιο με την απευθείας σύνδεση με οθόνη.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, αλλά δεν αξίζει να ασχολούμε άλλο μαζί σου... η σύνδεση του ιντερνετ μου είναι πολύ αργή για να απαντήσω σε τόσο έξυπνα άτομα, aka μάγκες.... Γελώ μαζί σου μεγάλε μου, φάε το σανό του Tim :P

Αυτό με τον Tim μην το λες συχνά σαν κάτι αρνητικό, γιατί η δουλειά του εκεί που είναι, είναι να φέρνει κέρδη στην Apple. Και μάντεψε: το πετυχαίνει! 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Tim ξέρει less is more. Και για να επιστρέψουμε στο θέμα μας. Άμα κάναμε poll για OLED vs Lcd retina τι θα διαλέγατε ιδανικά για τα new iPad. 

Πιστεύω ότι ωρίμασε πια η τεχνολογία των OLED οθονών...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...