Προς το περιεχόμενο

Νέο Apple iPad Air στις 10,5 ίντσες και ανανεωμένο iPad mini με A12 Bionic και Apple Pencil υποστήριξη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αυτό με τον Tim μην το λες συχνά σαν κάτι αρνητικό, γιατί η δουλειά του εκεί που είναι, είναι να φέρνει κέρδη στην Apple. Και μάντεψε: το πετυχαίνει! 😛 

Δεν είναι αρνητικό για την Apple, για εμένα που αγοράζω όμως ως καταναλωτής και δεν είμαι ικανοποιημένος από το hardware είναι αρκετά αρνητικό

Ο λόγος που συνεχίζω να αγοράω είναι το software και η συνήθεια μου σε αυτό πριν την Tim Apple, αλλά μην λέμε ότι σε επίπεδο hardware τα σημερινά iphones & macs είναι πιο αξιόπιστα από αυτά το 2014-2015. Δες battery issues, flexgate, hinge popping, staingate etc... 

Επεξ/σία από Yiannis87
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, aris1986 said:

Ο Tim ξέρει less is more. Και για να επιστρέψουμε στο θέμα μας. Άμα κάναμε poll για OLED vs Lcd retina τι θα διαλέγατε ιδανικά για τα new iPad. 

Πιστεύω ότι ωρίμασε πια η τεχνολογία των OLED οθονών...

Νομίζω πως το πρόβλημα δεν είναι το αν έχουν ωριμάσει ή όχι, αλλά το αν υπάρχει supplier που να μπορεί να προμηθεύσει μια εταιρεία σαν την Apple με τον απαιτούμενο αριθμό οθονών. Και απο τη στιγμή που δεν παίζει ακόμη μεγάλος ανταγωνισμός, δεν το λες και εύκολο να τα γυρίσει όλα σε OLED... Η Samsung βγάζει το δικό της tablet με Oled, αλλά ο αριθμός των συσκευών που πουλάει δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτόν της Apple! 

3 minutes ago, Yiannis87 said:

Δεν είναι αρνητικό για την Apple, για εμένα που αγοράζω όμως ως καταναλωτής και δεν είμαι ικανοποιημένος από το hardware είναι αρκετά αρνητικό 

Έτσι είναι η ελεύθερη αγορά. Υπάρχουν πολλές επιλογές για τον καθένα και αν δεν μας αρέσει κάτι, πάμε παρακάτω! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαιρετικες συσκευες τα ipad τα οποια μονοπωλουν την κατηγορια .

Εχω  στην κατοχη μου απο  το 2 και μετα και δεν μπορω να φανταστω την καθημερινοτητα μου χωρις αυτο .Ειδικα το  φετινο μοντελο το πηγε σε αλλο level  o ορισμος της premium συσκευης .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Έτσι είναι η ελεύθερη αγορά. Υπάρχουν πολλές επιλογές για τον καθένα και αν δεν μας αρέσει κάτι, πάμε παρακάτω! :)

Θα το δω, για την ώρα με βολεύει το software της Apple και το integration του macos-ios, οπότε παραμένω θύμα του Tim.

Απλά γράφω γιατί πιστεύω πως κάποιος που είναι σε άλλα software καλύτερα να μείνει εκεί που το hardware είναι πιο καλό σε αυτές τις τιμές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Yiannis87 said:

Θα το δω, για την ώρα με βολεύει το software της Apple και το integration του macos-ios, οπότε παραμένω θύμα του Tim.

Απλά γράφω γιατί πιστεύω πως κάποιος που είναι σε άλλα software καλύτερα να μείνει εκεί που το hardware είναι πιο καλό σε αυτές τις τιμές 

Και πάλι έχεις επιλογές αν θέλεις το mac os, δεν χρειάζεται να πας αναγκαστικά σε all in one λύση τύπου imac. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Και πάλι έχεις επιλογές αν θέλεις το mac os, δεν χρειάζεται να πας αναγκαστικά σε all in one λύση τύπου imac. 

Έγραψα πως στα macbook τρίζει το hinge και έχουν flexgate. Προσωπική εμπειρία σε top spec macbook. To mini φαίνεται καλό

Επεξ/σία από Yiannis87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Ο Tim ξέρει less is more. Και για να επιστρέψουμε στο θέμα μας. Άμα κάναμε poll για OLED vs Lcd retina τι θα διαλέγατε ιδανικά για τα new iPad. 

Πιστεύω ότι ωρίμασε πια η τεχνολογία των OLED οθονών...

Βιάζεσαι κατά 10-12 χρόνια. Κάτσε να μπουν κάποια στιγμή στα iPad Pro των 1000-2000€ και συζητάμε μετά από πολλά χρόνια για το πότε θα εμφανιστούν στους φτηνούς συγγενείς, λέγε με iPad, iPad Air, iPad mini. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Yiannis87 είπε

Eίσαι μερακλής, ευχαριστώ που μου βάζεις και πως να το βρω.

btw που μένεις? στη NASA? :P Γιατί απλά αυτό που βάζεις έχει κάποια καθυστέρηση στις νορμαλ συνδέσεις που χρησιμοποιούμε εμείς οι αδαείς... 

Το έχω κάνει αυτό που γράφεις αλλά δεν είναι το ίδιο με την απευθείας σύνδεση με οθόνη.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, αλλά δεν αξίζει να ασχολούμε άλλο μαζί σου... η σύνδεση του ιντερνετ μου είναι πολύ αργή για να απαντήσω σε τόσο έξυπνα άτομα, aka μάγκες.... Γελώ μαζί σου μεγάλε μου, φάε το σανό του Tim :P

Είσαι επαγγελματίας από τα lidl, αν πιστεύεις ότι κάποιος σε εταιρικό περιβάλλον θα κάτσει να κάνει dekstop sharing, ακόμα και αν είναι μέσα στη google η όπου αλλού έχουν το πιο γρήγορο internet. Μόνο στις παρουσιάσεις θα γίνει αυτό (πx appe tv, chromecast) λόγω ευκολιάς, aw etc. όχι για να δουλέψει. Κάτσε διάβαζε εδώ και γέλα αφού ως εδώ φτάνεις

Πραγματικά αστειος. Οπως αναμενόταν άλλωστε. Ειδικά αυτό μέσο ίντερνετ ήταν για πολλά γέλια. Δεν έχεις ιδέα από ότι φαίνεται και αυτό σε κάνει ακόμα πιο αστείο. Μιλάμε πρέπει να έχεις φάει πολύ γιουχαρισμα από όποιον ΙΤ διαβάζει αυτά που γράφεις ασχέτως mac και windows. Συνέχισε να μας διασκεδάζεις.😂😂😂😂

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, atheatos είπε

Πραγματικά αστειος. Οπως αναμενόταν άλλωστε. Ειδικά αυτό μέσο ίντερνετ ήταν για πολλά γέλια. Δεν έχεις ιδέα από ότι φαίνεται και αυτό σε κάνει ακόμα πιο αστείο. Μιλάμε πρέπει να έχεις φάει πολύ γιουχαρισμα από όποιον ΙΤ διαβάζει αυτά που γράφεις ασχέτως mac και windows. Συνέχισε να μάσκα διασκεδάζεις.😂😂😂😂

Δεν ασχολούμε με ΙΤ, οπότε τώρα καταλαβαίνεις ότι αυτό για το screen sharing που έγραψες δεν είναι για μένα και για αρκετούς που έχουν mac, αφού δεν ξέρουμε καν πως λειτουργεί, ενώ με mini display/thunderbolt η δουλειά γίνεται εύκολα και απλά...

"Convenience decides everything", Evan Williams

Επεξ/σία από Yiannis87
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη για το offtopic αλλά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το screen sharing με την χρήση ενός imac ως σκέτη οθόνη με χρήση καλωδίου.

Το ένα απαιτεί λειτουργικό σύστημα, πρόκειται για remote πρόσβαση σε υπολογιστή και το άλλο χρήση μιας συσκευής σαν έξοδο, ανεξαρτήτως ΛΣ ή πλήρους υπολογιστή, διαφωτίστε με λίγο..

Επεξ/σία από gnsX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gnsX είπε

Συγνώμη για το offtopic αλλά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το screen sharing με την χρήση ενός imac ως σκέτη οθόνη με χρήση καλωδίου.

Το ένα απαιτεί λειτουργικό σύστημα, πρόκειται για remote πρόσβαση σε υπολογιστή και το άλλο χρήση μιας συσκευής σαν έξοδο, ανεξαρτήτως ΛΣ ή πλήρους υπολογιστή, διαφωτίστε με λίγο..

Και τα δύο γίνονται με την χρήση του λειτουργικού.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atheatos είπε

Και τα δύο γίνονται με την χρήση του λειτουργικού.... 

Νομίζω καταλαβαινομαστε, αν θεωρείς συγκρίσιμο το macOS με το μενού ενός μόνιτορ τότε πάσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, menthol1979 είπε

Πάλι καλά που κρατάει το βολικοτατο 8.0 σαν μέγεθος, όταν η Samsung το κατάργησε. Και μόνο για αυτό εύγε, έχω μείνει με το Tab S2 όσο τραβήξει...

8" οθόνη, 11" πλαίσιο.

 

Noice.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, atheatos είπε

Από κει δεν ξεκινήσατε την συζήτηση; Ότι σταμάτησε να υποστηρίζει το target display mode; Μ' έχετε μπερδέψει ρε :P

Επεξ/σία από gnsX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...