Προς το περιεχόμενο

Τα δύο τρίτα των εφαρμογών antivirus στο Android δεν παρέχουν προστασία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, billdanos είπε

Προφανώς και λειτουργεί μια χαρά! 

Θα πρέπει να αποφασίσεις αν η πηγή της είδησης που σχολιάζεις είναι αξιόπιστη.

Αν είναι αξιόπιστη η πηγή, τότε το Windows Defender είναι κάτω του μετρίου και δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ότι λειτουργεί "μια χαρά".

Αν δεν είναι αξιόπιστη η πηγή, τότε τα 2/3 των εφαρμογών antivirus στο Android μπορεί κ να λειτουργούν "μια χαρά"

Επεξ/σία από gnsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kremenarasi είπε

Ακριβώς Φίλε.. Οι περισσότεροι πατάνε σε ότι λινκ η διαφήμιση που πετάγεται σαν π@@@α.ουτε καν βλέπουν τη είναι.. Απλά νομίζουν ότι με το πάτημα φεύγουν... 

Δεν είναι μόνο αυτή η κατηγορία που προφανώς και υπάρχει.

Εμένα μου φαίνεται πιο ανησυχητικό το γεγονός με πολλά "περίεργα" προεγκατεστημένα στο λειτουργικό services απο διάφορες κινέζικες εταιρίες, τα οποία είναι persistent και δεν είναι εύκολο να σκοτώσεις .

Επίσης τα masked αιτήματα για επαφές στον κατάλογο - location  etc. όταν εγκαθιστάς εφαρμογές που δεν έχουν καμία σχέση με τον σκοπό που εξυπηρετεί η εφαρμογή. Δυστυχώς και advanced χρήστες την πατάνε. Προτιμώ την baby-sitter προσέγγιση της Apple απο το μπάτε-σκύλοι αλέστε μοντέλο του Android.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γτ να βαλεις καποιο δευτερο-τριτο av στη συσκευη σου αν δεν ειναι απο αξιολογη εταιρεια δεν καταλαβαινω. Ποια 250 av? 10-20 εταιρειες παιζουν που κανουν καπως καλυτερα τη δουλεια. Δες και κανενα δοκιμαστικο καπου και διαλεξε. Σε ολες τις κατηγοριες εφαρμογων στο  play αυτη ειναι η αναλογια ( μια σωστη και τρεις σκαρτες). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, gnsX said:

Θα πρέπει να αποφασίσεις αν η πηγή της είδησης που σχολιάζεις είναι αξιόπιστη.

Αν είναι αξιόπιστη η πηγή, τότε το Windows Defender είναι κάτω του μετρίου και δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ότι λειτουργεί "μια χαρά".

Αν δεν είναι αξιόπιστη η πηγή, τότε τα 2/3 των εφαρμογών antivirus στο Android μπορεί κ να λειτουργούν "μια χαρά"

Θα μπορούσα να ανοίξω τεράστια κουβέντα και να περιγράψω αναλυτικά τι κάνει και τι δεν κάνει το defender στα Windows 10 αλλά ας μην το πάμε εκεί γιατί μετά θα ακολουθήσει και το Vs Mac κλπ κλπ κλπ. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsakfot είπε

 η έννοια ασφάλεια & Android δεν συμβαδίζουν.

Εμένα άλλη είναι η απορία μου.

Όλοι εσείς που αναφέρεστε στα θέματα ασφαλείας περί λογισμικών, εφαρμογών είτε android είτε ios, windows και ότι άλλο... έχετε πραγματική ιδέα στο τι μπορεί να συμβαίνει μέσα στις συσκευές σας; Βγαίνει μια είδηση και πετάει ο καθένας την εξυπνάδα του.

 Συμφωνώ μαζί σου, όμως τι σε κάνει να πιστεύεις πως με το ios είσαι λιγότερο εκτεθειμένος;  Για να με πείσεις μπορείς να μου το τεκμηριώσεις κάπως;

Μπορεί τώρα που μιλάμε να έχεις μέσα 100 εφαρμογές και οι μισές να μοιράζουν προσωπικά σου δεδομένα οπουδήποτε. Το ξέρεις από κάπου; Η apple, η Google, η Microsoft και ο κάθε developer... που ξέρεις τι μπορεί να κάνουν πίσω από την οθόνη σου;

Δεν είμαι υπερβολικός, απλά άσχετος και δεν μπορώ να κρίνω κάτι που δεν γνωρίζω. Σε θέματα καλέ μου φίλε που μια φορά όλοι μας είμαστε τα θύματα. Δεν βρίσκω λόγο να υποστηρίξω κάποια εταιρεία ή συμφέροντα όταν πρώτα από όλα δεν γνωρίζω το συμφέρον το δικό μου, την ασφάλεια μου, και οτιδήποτε άλλο αφορά εμένα ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ.

 Ασφάλεια & Android δεν συμβαδίζουν. Ασφάλεια να πει κάποιος κατευθείαν η πρώτη εικόνα που θα μου έρθει στο μυαλό είναι η Apple.

 

Μας λες δηλαδή πως η Apple παίρνει πιο δραστικά και αυστηρά μέτρα με τις εφαρμογές στο store της; Διότι άμα είναι να βγουν πρώτα στη δημοσιότητα οι διαρροές, σορρυ προσωπικά δεν μου λέει τίποτα. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση εφόσον έχει ανακαλυφθεί κάτι, να μην κλείσουν το κενό ασφαλείας και με μια συνέντευξη τύπου όλα να είναι ρόδινα;  Έλεος κάπου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Ούτως ή άλλως τα 2/3 των εφαρμογών στο Android Play store είναι άχρηστα, οπότε δεν καταλαβαίνω που είναι το περίεργο! :) 

Εγώ πάλι θα αισθανόμουν ο ίδιος άχρηστος να πληρώνω για κάτι που είναι εντελώς δωρεάν στο android. χαχαχαχχα άκουσε εκεί να πληρώνει κανείς για να ακούσει μουσική... 1 δολάριο λέει το κομμάτι... μα τώρα μιλάς σοβαρά? :P Εντάξει είπαμε να είσαι φανατικός αλλά αυτό πια... έπιασες ταβάνι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, d4mage είπε

Εμένα άλλη είναι η απορία μου.

Όλοι εσείς που αναφέρεστε στα θέματα ασφαλείας περί λογισμικών, εφαρμογών είτε android είτε ios, windows και ότι άλλο... έχετε πραγματική ιδέα στο τι μπορεί να συμβαίνει μέσα στις συσκευές σας; Βγαίνει μια είδηση και πετάει ο καθένας την εξυπνάδα του.

 Συμφωνώ μαζί σου, όμως τι σε κάνει να πιστεύεις πως με το ios είσαι λιγότερο εκτεθειμένος;  Για να με πείσεις μπορείς να μου το τεκμηριώσεις κάπως;

 Μπορεί τώρα που μιλάμε να έχεις μέσα 100 εφαρμογές και οι μισές να μοιράζουν προσωπικά σου δεδομένα οπουδήποτε. Το ξέρεις από κάπου; Η apple, η Google, η Microsoft και ο κάθε developer... που ξέρεις τι μπορεί να κάνουν πίσω από την οθόνη σου;

Δεν είμαι υπερβολικός, απλά άσχετος και δεν μπορώ να κρίνω κάτι που δεν γνωρίζω. Σε θέματα καλέ μου φίλε που μια φορά όλοι μας είμαστε τα θύματα. Δεν βρίσκω λόγο να υποστηρίξω κάποια εταιρεία ή συμφέροντα όταν πρώτα από όλα δεν γνωρίζω το συμφέρον το δικό μου, την ασφάλεια μου, και οτιδήποτε άλλο αφορά εμένα ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ.

 Ασφάλεια & Android δεν συμβαδίζουν. Ασφάλεια να πει κάποιος κατευθείαν η πρώτη εικόνα που θα μου έρθει στο μυαλό είναι η Apple.

Μας λες δηλαδή πως η Apple παίρνει πιο δραστικά και αυστηρά μέτρα με τις εφαρμογές στο store της; Διότι άμα είναι να βγουν πρώτα στη δημοσιότητα οι διαρροές, σορρυ προσωπικά δεν μου λέει τίποτα. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση εφόσον έχει ανακαλυφθεί κάτι, να μην κλείσουν το κενό ασφαλείας και με μια συνέντευξη τύπου όλα να είναι ρόδινα;  Έλεος κάπου. 

Είναι απλός ο λόγος και σε προκαλώ να ψάξεις πριν μου απαντήσεις.

Θεωρώ χωρίς να είμαι προγραμματιστής ούτε κάνω ανάπτυξη εφαρμογών, ότι κάτι που το πληρώνω και ΔΕΝ είναι δωρεάν (βλέπε Android που είναι δωρεάν για κάποιο λόγο) έχει απο πίσω μια ομάδα ανάπτυξης που είναι επιφορτισμένη να ασχολείται με αυτό που υποστηρίζει και διαφημίζει ότι πουλάει, δλδ. ασφάλεια.

έχοντας έρθει σε επαφή και με τις δύο πλατφόρμες, ότι το content control στις δύο πλατφόρμες (Apple Store - Play Store) επίσης έχει τεράστιες διαφορές. Σε προκαλώ να δοκιμάσεις να κάνεις submit το ίδιο app σου στις δύο πλατφόρμες, και έλα να συζητήσουμε τον χρόνο που αυτό θα είναι up στο store για κατέβασμα απο χρήστες. Ανάπτυξη εφαρμογών δεν κάνω, αλλά επέτρεψε μου να γνωρίζω λίγο απο την διαδικασία quality check.

Δεν θα μπω καν στην διαδικασία να σχολιάσω τα αμφιβόλου ποιότητας, πειραγμένα apk's που κατεβάζουν οι ΄'χακερς"- "τσαμπατζίδες" του android και τι μπορεί να περιέχουν για να γλυτώσουν λιγοστά ευρώ (με τεράστιο κίνδυνο) και να το παίξουν τσάμπα μάγκες

Αυτά τα horror stories με batches χιλιάδων εφαρμογών, που αποκλείονται μετά απο 5-6 μήνες απο το Play Store, αφού η ζημιά έχει γίνει γιατί αποδεδειγμένα δεν έχει τον χρόνο, και το δυναμικό να τις ελέγξει η Google εμένα μου προκαλεί άγχος, γιατί πλέον το κινητό δεν είναι μόνο ένα εργαλείο διασκέδασης.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsakfot είπε

Είναι απλός ο λόγος και σε προκαλώ να ψάξεις πριν μου απαντήσεις.

Θεωρώ χωρίς να είμαι προγραμματιστής ούτε κάνω ανάπτυξη εφαρμογών, ότι κάτι που το πληρώνω και ΔΕΝ είναι δωρεάν (βλέπε Android που είναι δωρεάν για κάποιο λόγο) έχει απο πίσω μια ομάδα ανάπτυξης που είναι επιφορτισμένη να ασχολείται με αυτό που υποστηρίζει και διαφημίζει ότι πουλάει, δλδ. ασφάλεια.

έχοντας έρθει σε επαφή και με τις δύο πλατφόρμες, ότι το content control στις δύο πλατφόρμες (Apple Store - Play Store) επίσης έχει τεράστιες διαφορές. Σε προκαλώ να δοκιμάσεις να κάνεις submit το ίδιο app σου στις δύο πλατφόρμες, και έλα να συζητήσουμε τον χρόνο που αυτό θα είναι up στο store για κατέβασμα απο χρήστες. Ανάπτυξη εφαρμογών δεν κάνω, αλλά επέτρεψε μου να γνωρίζω λίγο απο την διαδικασία quality check.

Δεν θα μπω καν στην διαδικασία να σχολιάσω τα αμφιβόλου ποιότητας, πειραγμένα apk's που κατεβάζουν οι ΄'χακερς"- "τσαμπατζίδες" του android και τι μπορεί να περιέχουν για να γλυτώσουν λιγοστά ευρώ (με τεράστιο κίνδυνο) και να το παίξουν τσάμπα μάγκες

Αυτά τα horror stories με batches χιλιάδων εφαρμογών, που αποκλείονται μετά απο 5-6 μήνες απο το Play Store, αφού η ζημιά έχει γίνει γιατί αποδεδειγμένα δεν έχει τον χρόνο, και το δυναμικό να τις ελέγξει η Google εμένα μου προκαλεί άγχος, γιατί πλέον το κινητό δεν είναι μόνο ένα εργαλείο διασκέδασης.

Συμφωνώ άλλα ακόμη και σε κάτι που δεν είναι δωρεάν υπάρχουν τεράστια κενά ασφαλείας, θέλω να πω μερικές φορές η ψευδαίσθηση του ότι πληρώνεις κάτι σε κάνει πρακτικά και πιο σίγουρο σε ζητήματα ασφάλειας, είναι λάθος. Εξακολουθώ να πιστεύω πως δεν ξέρω τι πραγματικά γίνεται. Στο αν έχει περισσότερες επιθέσεις το android θεωρώ πως τεράστιο ρόλο παίζει και ο αριθμός ενεργοποιημένων συσκευών.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως θα ελεγε και ο αυτοαποκαλουμενος καραφλος youtuber με τα κακογουστα t-shirt τα antivirus ειναι για... ας πουμε παραπλανημενους. Να τρωνε μνημη και να ρουφιανευουν δεδομενα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, d4mage είπε

Συμφωνώ άλλα ακόμη και σε κάτι που δεν είναι δωρεάν υπάρχουν τεράστια κενά ασφαλείας, θέλω να πω μερικές φορές η ψευδαίσθηση του ότι πληρώνεις κάτι σε κάνει πρακτικά και πιο σίγουρο σε ζητήματα ασφάλειας, είναι λάθος. Εξακολουθώ να πιστεύω πως δεν ξέρω τι πραγματικά γίνεται. Στο αν έχει περισσότερες επιθέσεις το android θεωρώ πως τεράστιο ρόλο παίζει και ο αριθμός ενεργοποιημένων συσκευών.

Προφανώς και θα υπάρχουν κενά ασφάλειας και bugs και στα δύο λειτουργικά! άνθρωποι τα γράφουν.

Το θέμα όμως με τον κακόβουλο κώδικα είναι άλλο πράγμα και εκεί προτιμώ το μη χείρον βέλτιστο. Αυτό που εγώ τονίζω και δεν φαίνεται να γίνεται κατανοητό από όλους είναι ότι λόγω του τεράστιου fragmentation στο Android το πρόβλημα είναι σημαντικότερο και περισσότερο επικίνδυνο απ'οτι φαίνεται!

Συσκευές με Kit Kat εν έτη 2019 (τυχαία είδα το ποσοστό), που έρχονται σωρηδόν απο Κίνα με τι κριτήρια στην ασφάλεια μπορούμε να τα εκλάβουμε ?

Για τι ασφάλεια να συζητήσουμε ?

29118639_androidversions.png.d925feee42aa12a2617ae851df294bdd.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...