Προς το περιεχόμενο

Πτώση επισκεψιμότητας


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον κλάδο τον βουλιάζει το γεγονός ότι η διαφήμιση έχει στραφεί πλέον στο Internet κι άρα τα έσοδα έχουν μειωθεί κατά πολύ. Επίσης τον βουλιάζουν τα υπέρογκα δάνεια που είχαν πάρει όταν οι μύγες ήταν παχιές και ήθελαν όλοι να γίνουν αυτοκράτορες. Τα ΜΜΕ ανέκαθεν ήταν ζημιογόνα ακόμα κι όταν δεν πλήρωνε κανείς φόρους.

Κατά τα λοιπά η αντιγραφή είναι κατάπτιστη, ανήθικη και παράνομη. Και βέβαια στερεί έσοδα όταν έχουμε 50 sites που πληρώνουν δημοσιογράφους κι άλλα 3.000 που απλά αντιγράφουν γιατί οι φόροι είναι υψηλοί κι ο Ερμής ανάδρομος. Με τη νέα νομοθεσία για την προστασία της πνευματικής ιδιοκτησίας θα σφίξουν πολύ τα γάλατα για πολλούς εκεί έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 hours ago, elorant said:

Τα ΜΜΕ ανέκαθεν ήταν ζημιογόνα ακόμα κι όταν δεν πλήρωνε κανείς φόρους. 

όπως σοφά έχουν πει, άμα δεν πληρώνεις εσύ για την ενημέρωσή σου, πληρώνει ο Μαρινάκης/Σαββίδης/Μπόμπολας/Ψυχάρης ;)

3 hours ago, mindreader said:

Ή οτι στην Ελλαδα, ειτε κρεας πουλας, ειτε startup κανεις, δεν υπαρχει καμια διαφορα φορολογικα;

Η αλήθεια είναι ότι θα έπρεπε να υπάρχουν φορολογικά κίνητρα για τον πρωτογενή τομέα.

Επεξ/σία από pmav99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Απο ενα σημειο και μετα, οταν εχεις δουλεψει αρκετα και εχεις φτασει τη σελιδα σου σε ενα καλο σημειο(αναγνωρισιμοτητα, διαδοση, αξιοπιστια, design κλπ)

Άσε να τα πει κανένας άλλος αυτά, δε χρειάζεται να ευλογάς τα γένια σου

2 ώρες πριν, mindreader είπε

οι ενδιαφερομενοι σου στελνουν το υλικο μονοι τους, και συνηθως κανεις επιλογη τι θα δημοσιευτει και τι οχι. Φυσικα, παντα χρειαζεται και ενα handpicking σε ειδησεις που δεν φτανουν αυτοματα στο mailbox

Επειδή είναι τοπικό το περιεχόμενο λογικό είναι να σου στέλνουν ανακοινώσεις/δημοσιεύσεις. Αν όμως αναπαράγεις ειδήσεις που είναι από αλλού χωρίς πηγή, δε θες να ακούσεις τι πιστεύω. 

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Οσοι ειστε τοσο επικριτικοι ομως, στην Ελλαδα του σημερα, με φορολογηση απο το 1ο ευρω, ξερετε πολλα 'media' που να ειναι βιωσιμα; Εγω ξερω οτι δεν υπαρχει σχεδον ΚΑΝΕΝΑ, και αυτα που φαινεται οτι επιβιωνουν, ειναι απλα πλυντηρια χρηματος(τα παιρνουν απο αλλου, ή ξεπλενουν χρημα). Και πειτε μου οτι τα λεω λαθος....

Βασικά αν παρακολουθήσει κάποιος το post που έχεις ανοίξει για το wordpress από την αρχή καταλαβαίνει ότι έχεις 1 χρόνο και κάτι που ασχολείσαι με wordpress. Και προτού πεις εμάς κλασσικούς ελληνάρες κάνε την αυτοκριτική σου. Εγώ ξέρω ότι τα τοπικά μέσα επιβιώνουν με διαφημίσεις (banners) και γίνονται παπαγαλάκια των τοπικών αρχόντων (με το αζημίωτο). Και μάντεψε χρησιμοποιώ wordpress πολύ περισσότερο καιρό από εσένα αλλά επειδή δεν είναι το επάγγελμα μου (ένας ταπεινός μπετατζής είμαι) δεν το παίζω ειδήμων και κριτής των πάντων. Αυτά τα αφήνω στους επαγγελματίες του χώρου. Αυτά περί πλυντηρίων αν ξέρεις κάτι να πας στον εισαγγελέα. 

2 ώρες πριν, mindreader είπε

πολλα πραγματα θα επρεπε να ειναι αλλιως στην Ελλαδα (πχ να πληρωνομαι για αρθρα που δινω σε εφημεριδα και που τα διαβαζει χιλιαδες κοσμος με καλες κριτικες και εντυπωσεις....αλλα ποιος εκτιμα/πληρωνει την πνευματικη ιδιοκτησια στην Ελλαδα σημερα), αλλα αλλιως ειναι η ελληνικη πραγματικοτητα...

Αγαπητέ εσύ πρώτος και καλύτερος έκανες σημαία το δωρεάν. Δωρεάν SSL, δωρεάν plugins και ότι μπορούμε να πάρουμε δωρεάν για να βγάλουμε χρήματα. Αν θες να βγάλεις χρήματα πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη.

Εσύ είσαι ο πρώτος που δεν εκτιμάς τον πνευματικό κόπο του προγραμματιστή που έγραψε το plugin. 

 

Για να μη θεωρηθεί ότι σου κάνω επίθεση, αναγνωρίζω την εξέλιξη σου στο θέμα wordpress αλλά στο θέμα διαχειρίζομαι ειδησεογραφικό site δεν μπορώ να έχω άποψη. 

 

Α και επίσης το CPC έχει μειωθεί αισθητά σε σχέση με το 2018, μαντέψτε ποιος φταίει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δεν ξεπλένει χρήματα μέσα από ΜΜΕ. Χρήματα ξεπλένεις όταν τα έσοδα σου είναι από ιδιώτες και μπορείς να ισχυριστείς ότι αντί για 100 πελάτες είχες 500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να προσδιορίσετε είτε την ιδιότητα "offers" είτε την ιδιότητα "review" ή την ιδιότητα "aggregateRating

 

μηπως είδατε αυτή τη φράση στο Google search console?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Ενας λογος που δεν αναφερει κανεις παντως, ειναι οτι πλεον υπαρχει και πληθωρα sites....

Καποτε ηταν λιγοτεροι χρηστες, αλλα και λιγα sites...

Τωρα αυξηθηκαν μεν οι χρηστες, αλλα και τα sites καθε κατηγοριας, πολλαπλασιαστικαν.

Δεν νομιζω υπαρχει αναλογικοτητα. Τα sites ειναι αναλογικα πολυ περισσοτερα.

Ετσι, 'μοιραζεται' και η επισκεψιμοτητα σε πολλα sites, πεφτει στο καθενα ξεχωριστο site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πιθανότατα η google έχει αρχίσει και μοιράζει πηγαίνεις για plagiarism, copy και πολλά άλλα.Μάλλον είναι καιρός να αναθεωρήσεις τον τρόπο που αναρτας υλικο. Μάλλον θα πρεπει να ξεκινησεις να γραφεις δικα σου άρθρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...