Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rsttls είπε

Για σπάστο σε τάληρα...

Σχετικά με τις ram, στα avg fps δεν θα δεις βελτίωση με 3000 μνήμες. Θα δεις όμως στα low.

Όσο μεγαλώνει η ανάλυση μειώνεται η επίδραση της γρήγορης ram,

ακόμα όμως και σε 4Κ, ένα ντιπάρισμα στα 27fps πχ μπορεί να στο κάνει 31 fps η καλή ram.

Δεν θα σου γλυτώσει όλα τα βυθίσματα, άλλα όσα είναι cpu related τα οποία και αραιώνουν όσο μεγαλώνει η ανάλυση.

Σου βάζω δύο σετάκια που είναι πολύ ταχύτερα και θα σου κοστίσουν πουλώντας το σετάκι σου από 50 έως 80 ευρώ.

https://www.skroutz.gr/s/9195167/HyperX-Predator-16GB-DDR4-3333MHz-HX433C16PB3K2-16.html

https://www.skroutz.gr/s/9824734/Patriot-Viper-4-Series-16GB-DDR4-3733MHz-PV416G373C7K.html

Προτείνω με διαφορά το δεύτερο γιατί είναι το μόνο βήμα που μπορείς να κάνεις για να βελτιώσεις

το single thread performance της πλατφόρμας σου με ένα ''λογικό'' κόστος.

----

Σχετικά με την ανάλυση.

Σε 4Κ monitor για να γλιτώσεις από τη θολούρα που προκαλείται επειδή δεν παίζεις στη native ανάλυση,

είναι καλύτερα να τρέχεις σε 1080p που έχει καλύτερο scaling. Δοκίμασέ το και είμαι σίγουρος ότι θα δείχνει καλύτερα από 1440p.

 

 

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Σχετικά με τις ram, στα avg fps δεν θα δεις βελτίωση με 3000 μνήμες. Θα δεις όμως στα low.

Όσο μεγαλώνει η ανάλυση μειώνεται η επίδραση της γρήγορης ram,

ακόμα όμως και σε 4Κ, ένα ντιπάρισμα στα 27fps πχ μπορεί να στο κάνει 31 fps η καλή ram.

Δεν θα σου γλυτώσει όλα τα βυθίσματα, άλλα όσα είναι cpu related τα οποία και αραιώνουν όσο μεγαλώνει η ανάλυση.

Σου βάζω δύο σετάκια που είναι πολύ ταχύτερα και θα σου κοστίσουν πουλώντας το σετάκι σου από 50 έως 80 ευρώ.

https://www.skroutz.gr/s/9195167/HyperX-Predator-16GB-DDR4-3333MHz-HX433C16PB3K2-16.html

https://www.skroutz.gr/s/9824734/Patriot-Viper-4-Series-16GB-DDR4-3733MHz-PV416G373C7K.html

Προτείνω με διαφορά το δεύτερο γιατί είναι το μόνο βήμα που μπορείς να κάνεις για να βελτιώσεις

το single thread performance της πλατφόρμας σου με ένα ''λογικό'' κόστος.

----

Σχετικά με την ανάλυση.

Σε 4Κ monitor για να γλιτώσεις από τη θολούρα που προκαλείται επειδή δεν παίζεις στη native ανάλυση,

είναι κλαύτερα να τρέχεις σε 1080p που έχει καλύτερο scaling. Δοκίμασέ το και είμαι σίγουρος ότι θα δείχνει καλύτερα από 1440p.

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Για αυτό ρωτάω. Δεν τα ξέρουμε όλοι όλα... Έπεσαν στα χέρια μου 2 καινούργια παιχνίδια και δεν ξέρω τί ρυθμίσεις να βάλω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαολεμένο περασε

1.26

intelburntest-8700-K-4-9-1-26.jpg

Βέβαια περνάει Realbench στα 4.9 @1.22, 1.23 

αλλά στο Metro Exodus κάνει κατι κουλά που δε ξέρω αν φταίει ο θείος ή το oc ( GPU stock )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βήμα 1:

prime v26.6 από 20 λεπτά έως 1 ώρα και για το 1 στο κατομύριο, 3 ώρες.

Καθορίζουμε tjmax ψηλά να μη throttlάρει ο cpu γιατί αλλιώς τεστάρουμε τα π@π@κια μας.

p26.6.jpg.5b9d38b7b2d449f950f4c861f9e637c1.jpg

Με το βήμα 1 διαπιστώνουμε ότι η τάση είναι αρκετή και ο πυρήνας ανταπεξέρχεται στη συγκεκριμένη συχνότητα.

Πιθανή αστάθεια σημαίνει είτε χαμηλό vcore/ανεπαρκές llc, είτε συχνότητα πέραν των δυναντοτήτων του cpu.

Πιθανή αστάθεια λόγω υπερβολικού vcore ή llc αποτυπώνεται στα thermals.

----

Bήμα 2:

prime v29.4 από 1 ώρα έως όλη τη νύχτα και για το 1 στο κατομύριο, 1 μέρα

p29.4.jpg.627bc1ca2d59b4255d2009500758a84d.jpg

Στο memory to use βάζουμε μία τιμή μεγαλύτερη από το 75% της ram.

Mε το βήμα 2 διαπιστώνουμε τη σταθερότητα της ram δεδομένου του oc του cpu.

Πρέπει το όποιο oc της ram να το έχουμε ήδη τσεκάρει ότι είναι σταθερό.

Για χρήση xmp profile συνήθως δεν χρειάζεται να γίνει ξεχωριστό τσεκάρισμα.

Πιθανή αστάθεια στο δεύτερο test διορθώνεται με αύξηση τάσης vcio και/ή vsysagent.

Πιθανή αστάθεια που δεν διορθώνεται με αύξηση της τάσης των παραπάνω σημαίνει

ότι πρέπει να υποχωρήσουμε είτε στο oc του cpu είτε στο oc της ram.

Hint 1: Υπερβολική τάση σε vcio ή/και sysagent μπορεί να επηρεάσει αρνητικά τη σταθερότητα.

Άρα αν δούμε ότι δεν παίζει πχ με 0.95 , 1.05 δεν πάμε κατευθείαν να καρφώσουμε 1.25v και στα δύο.

Σπάμε την απόσταση στα 4 κλικ τουλάχιστον.

Hint 2: Συνήθως αν το pc φριζάρει στο παραπάνω test είμαστε πολύ μακρυά από σταθερό cpu + ram  oc.

Αν απλώς πετάει λάθη και τερματίζει 1 - 2 workers είναι ένδειξη ότι πλησιάζουμε στις ιδανικές ρυθμίσεις.

----

Η δικιά μου συνταγή είναι κάνα μισάωρο το βήμα 1 και κάνα 5ωρο το βήμα 2.

Δεν με έχει προδόσει ποτέ μα ποτέ μέχρι τώρα.

Αρνητικά της παραπάνω μεθόδου:

1) Δεν είναι ευαίσθητη στο oc της cache. Παρατηρώ ότι η παραπάνω συνταγή από cabylake και δώθε δεν πιάνει πάντα αστάθειες στην cache.

2) Αν τεστάρουμε oc που βρίσκεται πολύ κοντά στο όριο του hardware,

πχ o cpu ίσα που bootάρει στα 5.2 κι εμείς ψάχνουμε oc stablility 24/7 στα 5.1,

θα πρέπει και τα δύο βήματα να διαρκέσουν όσο το όριο της υπομονής μας.

 

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά ναι όντως πέρασε σε Realbench, βέβαια όχι στο IBT. Δεν βγάζει μπλε οθόνη απλά βγάζει αυτο το critical error. Χμμ....

Realbench-8700-K-4-9-1-21.jpg

Βέβαια στο Μετρο με 1.21 κάνει λόξυγκα.

Όπως φαίνεται εδώ στο βιντεάκι που ανέβασα

Με 1.23, 1.26 πάει βούτυρο.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Metro είχε stutters σε DX12 maxed out και έλεγαν ότι προκαλείται από τα HairWorks. Btw και το Cinebench R20 είναι βαρύ και δείχνει αστάθεια αμέσως αν υπάρχει.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα τον άφησα στα 4.9 ( 1.26 )

Τεσταρω τις σαπιες ραμ :P Gskill Aegis 3000

3200

VCCIO /SA 1.05 / 1.1

VDIMM 1.4 για δοκιμή ( θα δω αν μπορεί να κατέβει 1.39-1.38

Timmings / 16 17 17 35 ( δε ξέρω αν θα έχει διαφορά από 16 18 18 38 που φαίνεται να είναι σταθερές )

Command Rate / 1T

Τελικά δεν πέρασε με επιτυχία τα τεστ. 

Κλειδώνω στα

3200 16 18 18 38 1Τ ,  1.39 VDIMM

4.9 @1.26V fixed voltage 

και τέλος

να βρω την υγεια μου και τελευταίες δοκιμές γιατί κουράστηκα με τα stress test. 

 

3300 περνάνε με 16 18 18 38 αλλά έχω λίγο σπασιματα στο μετρό και frame dropαρει ενώ με 3200 16 18 18 38 ΔΕΝ το κάνει 

 

Καταφέραμε κι αυτά πληροφοριακά αν και δεν είναι 100% σταθερό κατάφερα και έτρεξα ενα cinebench στο ανάλογο thread έτσι για το χαβαλε 3333 οι ραμ με 16 18 18 38 1Τ. 

VDIMM 1.4

VCCIO /SA 1.05 / 1.1

Capture.JPG.210a4e94b768db0dd46c8cf0345b5681.JPG

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα stress tests τα περνάς, το θέμα είναι να μην τρως CTD σε παιχνίδι. Το Division 2 είναι πολύ καλό για να βγάλει αστάθεια σε RAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς δε ξέρω τι φταίει. Μια τα παίρνει όλα με 1.26, μια του έρχεται και θέλει ακόμα και 1.28 για 4.9. Μια οκ οι ραμ παντού, τις βάζω στοκ, critical error HBT, τις βαζω 3300, περνάει, ότι ναναι σήμερα.

Μάλλον θα τρέξω memtest μήπως έχουν πρόβλημα η ραμ εξ αρχής και επηρεάζουν το σύστημα ολάκερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε cmos πρώτα στην mobo.....Έπειτα ρίξε ένα format γιατί  είσαι με τα Windows από τον 2600Κ...οταν τελειώσεις το format ξεκινάς oc σε cpu με default Ram settings... 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα unistall το Μετρο και θα το περάσω ξανά.

Σίγουρα κάτι άλλο φταίει γιατί το κάνει και σε στοκ cpu, stock ram. Δηλαδή: φορτώνουμε το παιχνίδι στην αρχή για 2-3 λ. θα παίζει μια χαρά και μετά θα αρχίζει τα κολλήματα μέχρι που παγώνει η εικόνα,. μετά ο ήχος , και ξεκολλάει μετά από 10 δευτερόλεπτα. Ή αν δε παγώσει εντελώς θα κάνει κοψίματα τρανταχτά.

Δοκίμασα με όλα τα Bios. 1.20/1.30/1.60

Stock Cpu, 4.9 1.22. 1.23. 1.24. 1.26  και 5 1.28.  1.32.  

Ραμ πάμπολλες δοκιμές τόσο στοκ όσο και oc 

Δοκιμές με options: .a) run το παιχνίδι με δικαιώματα διαχειριστή .b) disable fullscreen optimizations 

Run με Msi afterburner ON και OFF.

DX 11 , 12 το ίδιο

Tessellation On , off

Οπότε, θέμα - δίσκων; 100% έχει ο SSD που έχω το παιχνίδι

-Τροφοδοτικού;  Δε νομίζω

- Κάρτας; Παίρνει benchmarks

- Cpu;

- Ram;

- Εξορκισμός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Εκανα unistall το Μετρο και θα το περάσω ξανά.

Σίγουρα κάτι άλλο φταίει γιατί το κάνει και σε στοκ cpu, stock ram. Δηλαδή: φορτώνουμε το παιχνίδι στην αρχή για 2-3 λ. θα παίζει μια χαρά και μετά θα αρχίζει τα κολλήματα μέχρι που παγώνει η εικόνα,. μετά ο ήχος , και ξεκολλάει μετά από 10 δευτερόλεπτα. Ή αν δε παγώσει εντελώς θα κάνει κοψίματα τρανταχτά.

Δοκίμασα με όλα τα Bios. 1.20/1.30/1.60

Stock Cpu, 4.9 1.22. 1.23. 1.24. 1.26  και 5 1.28.  1.32.  

Ραμ πάμπολλες δοκιμές τόσο στοκ όσο και oc 

Δοκιμές με options: .a) run το παιχνίδι με δικαιώματα διαχειριστή .b) disable fullscreen optimizations 

Run με Msi afterburner ON και OFF.

DX 11 , 12 το ίδιο

Tessellation On , off

Οπότε, θέμα - δίσκων; 100% έχει ο SSD που έχω το παιχνίδι

-Τροφοδοτικού;  Δε νομίζω

- Κάρτας; Παίρνει benchmarks

- Cpu;

- Ram;

- Εξορκισμός;

format?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...