Προς το περιεχόμενο

Η δυνατότητα ηλεκτρο-καρδιoγραφήματος του Apple Watch τώρα διαθέσιμη και στη χώρα μας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους!!!!!! Γιατί καθώς μου είχαν πει φίλοι γιατροί ήταν έτοιμοι να κατέβουν σε απεργία για αυτοί την στάση της Apple !!!!

11 ώρες πριν, billdanos είπε

Πες και αλλά τέτοια γιατί ξεμείναμε από διασκεδαστές! :) 

είμαι και εγώ εδώ!!! :D πάντα θέλω να συνεισφέρω τον οβολό μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μελλον ειναι σαφως προς αυτη την κατευθυνση (smartphones-watches και ΑΙ για διαγνωση) αλλα νομιζω οτι αυτη τη στιγμη ειμαστε ακομη μακρια απο το να μιλησουμε για αξιοπιστα εργαλεια.

Μπορουμε να μιλησουμε μονο για το οτι η Apple κινειται προς την σωστη κατευθυνση ωστε να μην μεινει πισω σε σχεση με τους κινεζους 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gsolidak είπε

Έχει πιστοποίηση από FDA και είναι αξιόπιστο πάνω από 90% στην ανίχνευση αρρυθμιών. Βέβαια το εμφράγμα δεν ανιχνεύεται με δύο απαγωγές μόνο προφανώς

διαβάζουν οι καρδιολόγοι και τρίζουν τα κόκαλα τους. Παίδες. Άλλο ένα παιχνίδι είναι. Χαλαρώστε. Δεν είναι ιατρικό εργαλείο και εννοείται δεν μπορείς να εμπιστευτείς για οποιαδήποτε διάγνωση. Διευθυντής καρδιολογίας στο Υγεία το τόνισε. Καλό παιχνίδι αλλά ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΕ δια ροπάλου να έχουμε την όποια εμπιστοσύνη για διάγνωση. Εϊναι όπως ΟΛΑ τα ρολογάκια με το φωτάκι απλά ποιο εξελιγμένο από αυτά. ΤΟ θέμα είναι ότι προσφέρει ακριβώς ότι και αυτά. Και δεν χρειάζεται να δώσεις τόσα λεφτά τσιμπώντας με την διαφήμιση της Apple. 

Σοβαρευτείτε επιτέλους οι φανατικοί. Εντάξει είπαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, xgol said:

Καθολου αξιοπιστο. Marketing στα καλυτερα του.

Δυστυχως τους νόμους της φυσικης δεν μπορει να τους ανατρεψει καμια εταιρεία. 

Υπαρχει λογος που υπαρχουν απαγωγες στα ακρα, προκαρδιες, θετικός πολος που βλεπει το ρευμα να "ερχεται" και το καταγραφει σαν θετικο δυναμικο, αρνητικός πολος που το καταγραφει σαν αρνητικό κτλ.

Υπαρχει λογος επισης που βλεπεις ολες τις απαγωγες, μπορεις να ελεγξεις τον άξονα της καρδιας (σε ευθώρακα μπορει να μετατοπιστει) κτλ.

Στην τελικη εχεις ενα γκατζετ που μπορει να βγαλει false alarm και να τρεχεις, μπορει να εχεις κατι σοβαρο, να το αισθανσαι και να μη σου δειχνει τίποτα. 

Περι ορεξεως..

Για κανενα λογο.. αυτο που λες ειναι εγκληματικο απο την πλευρά του ιατρού. 

Για κανενα λογο.. αυτο που λες ειναι εγκληματικο απο την πλευρά του ιατρού. 

Επρεπε δηλαδη να διαγνωστεί εμφραγμα, πριν αυτό γινει..?!

Είναι εγκληματικό για έναν γιατρό να έχει στα χέρια του μετρήσεις ημερών/εβδομάδων/μηνών ανα 3-4 λεπτά που παίρνει το watch? Ακόμη κι αν αυτά είναι από έναν απλό αισθητήρα; 

Ενταξει μας πείσατε! 

Εκτος αν νομίζετε πως ο γιατρός θα δει απλά τις μετρήσεις από το ρολόι και θα μου κάνει ηλεκτροσόκ ενώ στέκομαι μπροστά του όρθιος και του μιλάω... 😛 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο στην Apple !! και σε οποιον εταιρεια παει προς αυτη την κατευθυνση !!

Ετσι ξεκινησαν και τα πιεσομετρα ! Οταν εχει παρει εγκριση απο FDA κατι λεει αυτο !!

 

Μακαρι και οι αλλες εταιρειες να ακολουθησουν σε θεματα υγειας και οχι σε αλλα μπιχλιμπιδια !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, billdanos είπε

Είναι εγκληματικό για έναν γιατρό να έχει στα χέρια του μετρήσεις ημερών/εβδομάδων/μηνών ανα 3/4 λεπτά που παίρνει το watch? Ακόμη κι αν αυτά είναι από έναν απλό αισθητήρα; 

Ενταξει μας πείσατε! 

Εκτος αν νομίζετε πως ο γιατρός θα δει απλά τις μετρήσεις από το ρολόι και θα μου κάνει ηλεκτροσόκ ενώ στέκομαι μπροστά του όρθιος και του μιλάω... 😛 

Δε με ενδιαφέρει να σε πεισω. Σου λεω τι θα εκανα εγω και οποιοσδηποτε γιατρος σεβεται τον ασθενη του και τη δουλειά που κάνει. 

Το ερωτημα είναι συγκεκριμενο. Θα εμπιστευοταν καποιος τα δεδομενα του apple watch ή θα συνεστηνε holter ρυθμού, ώστε να πάρει δεδομενα απο εκει?

Ειναι εγκληματικό να κανει το πρώτο. 

Τωρα αν σε 5-10 χρόνια αυτες οι συσκευές καταφερουν να ξεπερασουν τους περιορισμούς τους ή βγουν επιπλεον γκατζετ ώστε όντως να ειναι αξιόπιστα, δεν ειμαι μαντης να το γνωριζω. Μιλαμε ωστόσο με τα σημερινά δεδομένα. 

Και αυτα είναι, πως απλά οσοι αγοράσουν το apple watch γι αυτη τη λειτουργια, περισσοτερα προβληματα ενδεχεται να δημιουργησουν παρά να λύσουν. 

Επεξ/σία από xgol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, billdanos είπε

Είναι εγκληματικό για έναν γιατρό να έχει στα χέρια του μετρήσεις ημερών/εβδομάδων/μηνών ανα 3/4 λεπτά που παίρνει το watch? Ακόμη κι αν αυτά είναι από έναν απλό αισθητήρα; 

Ενταξει μας πείσατε! 

Εκτος αν νομίζετε πως ο γιατρός θα δει απλά τις μετρήσεις από το ρολόι και θα μου κάνει ηλεκτροσόκ ενώ στέκομαι μπροστά του όρθιος και του μιλάω... 😛 

Κομπογιαννίτες καρδιολόγοι που δεν θα παίρνουν στα σοβαρά τις ενδείξεις αυτής της αξιοθαύμαστης συσκευής δυστυχώς θα υπάρξουν bill. Ευελπιστούμε να τους αφαιρείται η άδεια επί τόπου σε αυτές τις περιπτώσεις! 😌

Επεξ/σία από JcD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, xgol said:

Δε με ενδιαφέρει να σε πεισω. Σου λεω τι θα εκανα εγω και οποιοσδηποτε γιατρος σεβεται τον ασθενη του και τη δουλειά που κάνει. 

Το ερωτημα είναι συγκεκριμενο. Θα εμπιστευοταν καποιος τα δεδομενα του apple watch ή θα συνεστηνε holter ρυθμού, ώστε να πάρει δεδομενα απο εκει?

Ειναι εγκληματικό να κανει το πρώτο. 

Τωρα αν σε 5-10 χρόνια αυτες οι συσκευές καταφερουν να ξεπερασουν τους περιορισμούς τους ή βγουν επιπλεον γκατζετ ώστε όντως να ειναι αξιόπιστα, δεν ειμαι μαντης να το γνωριζω. Μιλαμε ωστόσο με τα σημερινά δεδομένα. 

Και αυτα είναι, πως απλά οσοι αγοράσουν το apple watch γι αυτη τη λειτουργια, περισσοτερα προβληματα ενδεχεται να δημιουργησουν παρά να λύσουν. 

Κάτσε μισό λεπτό γιατί πρακτικά λέμε το ίδιο. Από τη στιγμή που θα πάω στο γιατρό και δει πως κάτι δεν πάει καλά, προφανώς και θα μου βάλει ειδική συσκευή για να καταγράφει τα πάντα. Γιατί θα είναι κακό ταυτόχρονα να έχει μια εικόνα έστω και με τους απλούς χτύπους της καρδιάς μου για μέρες ή μήνες σε κάθε στιγμή της ημέρας και του ύπνου μου?

Και όπως ξέρεις στην ιατρική τα δεδομένα και οι στατιστικές παίζουν σημαντικό ρόλο σε πολλά πράγματα. Και το Apple Watch είναι μια πολύ καλή μέθοδος συγκέντρωσης και ανάλυσης αυτών των στοιχείων από εκατομμύρια ανθρώπους. 

Το αν εγώ θα μένω ήσυχος κοιτάζοντας το ρολόι μου αποφεύγοντας να πάω σε γιατρό, είναι δίκη μου ένδειξη μλκιας που δεν θα άλλαζε είχα δεν είχα ρολόι... :) 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, nero62 είπε

διαβάζουν οι καρδιολόγοι και τρίζουν τα κόκαλα τους

Πεθαμενοι ολοι;

11 λεπτά πριν, billdanos είπε

Κάτσε μισό λεπτό γιατί πρακτικά λέμε το ίδιο. Από τη στιγμή που θα πάω στο γιατρό και δει πως κάτι δεν πάει καλά, προφανώς και θα μου βάλει ειδική συσκευή για να καταγράφει τα πάντα. Γιατί θα είναι κακό ταυτόχρονα να έχει μια εικόνα έστω και με τους απλούς χτύπους της καρδιάς μου για μέρες ή μήνες σε κάθε στιγμή της ημέρας και του ύπνου μου?

Ειναι να λες οτι θα παω να τρεξω στη πιστα με πορσε αλλα θα παρω και το τρακτερ γιατι που ξερεις εσυ οτι δεν θα κανω καλυτερο χρονο με αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, billdanos είπε

Κάτσε μισό λεπτό γιατί πρακτικά λέμε το ίδιο. Από τη στιγμή που θα πάω στο γιατρό και δει πως κάτι δεν πάει καλά, προφανώς και θα μου βάλει ειδική συσκευή για να καταγράφει τα πάντα. Γιατί θα είναι κακό ταυτόχρονα να έχει μια εικόνα έστω και με τους απλούς χτύπους της καρδιάς μου για μέρες ή μήνες σε κάθε στιγμή της ημέρας και του ύπνου μου?

Και όπως ξέρεις στην ιατρική τα δεδομένα και οι στατιστικές παίζουν σημαντικό ρόλο σε πολλά πράγματα. Και το Apple Watch είναι μια πολύ καλή μέθοδος συγκέντρωσης και ανάλυσης αυτών των στοιχείων από εκατομμύρια ανθρώπους. 

Το αν εγώ θα μένω ήσυχος κοιτάζοντας το ρολόι μου αποφεύγοντας να πάω σε γιατρό, είναι δίκη μου ένδειξη μλκιας που δεν θα άλλαζε είχα δεν είχα ρολόι... :) 

Είναι κακό γιατί τον καλο ιατρο δεν θα του χρησιμευσουν καπου (και εχει να πεισει και τον ασθενή οτι το γκατζετ που χρυσοπληρωσε δεν προσφερει κατι) στον μετριο ιατρο ενδεχεται να προκαλέσουν αμφιβολίες ενω ο κακός ιατρος δε ξερω πραγματικα τι ειναι σε θεση να κάνει (πολλα εχουμε δει να γινονται). 

Σε επιπεδο αναλυσης στατιστικων δεδομένων οπου μας ενδιαφέρει το μεγαλο χρονικο διαστημα και οι πολλες μετρησεις, ενδεχομενως να χρησιμευσει, με την προυποθεση η αξιοπιστια να μπορει να ελεγχθεί ωστε να μπορουμε να ελεγξουμε και την αξιοπιστια των δεδομενων. Δε μπορω να το γνωριζω αλλα εικαζω πως με την προοδο της τεχνολογιας, ισως μας προσφερει σε καποιες ερευνες καποια επιπλεον δεδομενα. Άλλη συζητηση ομως.

Παραμενει η αποψη μου ομως πως δε προσφερει τιποτα αυτη η λειτουργία στον τελικό καταναλωτή. 

Περιμενω παντως να δω ατομα με apple watch και το health app και παραλληλα να είναι παχυσαρκοι, με υπερταση, να καπνιζουν, να μην αθλουνται - να χουν δηλαδη τους κυριους παράγοντες καρδιαγγειακου κινδυνου! Το health app ομως πρωτο!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα τέλη του 2017 η FDA έχει δώσει το οκ (και όχι έγκριση) για χρήση αυτής της τεχνολογίας σε Google, Apple, Samsung, Verily, Fitbit, κ.α. Δεν είναι κάτι καινούργιο. Όλες οι εταιρίες έχουν πάρει επιπέδου 1 και 2 έγκριση και όχι 3!

Επίσης το μόνο σίγουρο είναι ότι κανένα από αυτά τα gadget δεν αντικαθιστά το κλασσικό ηλεκτροκαρδιογράφημα! Όποιος πιστεύει κάτι τέτοιο τότε είναι άξιος της μοίρας του.

26 λεπτά πριν, billdanos είπε

Κάτσε μισό λεπτό γιατί πρακτικά λέμε το ίδιο. Από τη στιγμή που θα πάω στο γιατρό και δει πως κάτι δεν πάει καλά, προφανώς και θα μου βάλει ειδική συσκευή για να καταγράφει τα πάντα. Γιατί θα είναι κακό ταυτόχρονα να έχει μια εικόνα έστω και με τους απλούς χτύπους της καρδιάς μου για μέρες ή μήνες σε κάθε στιγμή της ημέρας και του ύπνου μου?

Γιατί δεν θα είναι αξιόπιστα τα δεδομένα, δεν λέω ότι δεν θα καταγράφει σωστά το AppleWatch, αλλά κανένας σοβαρός γιατρός δεν μπορεί να πάρει σοβαρά ενδείξεις από μία μη ιατρική συσκευή! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
50 minutes ago, vagos789 said:

 

Ειναι να λες οτι θα παω να τρεξω στη πιστα με πορσε αλλα θα παρω και το τρακτερ γιατι που ξερεις εσυ οτι δεν θα κανω καλυτερο χρονο με αυτο;

Αυτό κατάλαβες? Λέω πως ο γιατρός θα έχει και στοιχεία μετρήσεων για ημέρες/εβδομάδες/μήνες ΠΡΙΝ πάω στο ιατρείο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ρολόγια αυτά κυκλοφόρησαν χωρίς να κάνουν καρδιογράφημα μέχρι να πάρουν πιστοποίηση. Όταν πήραν πιστοποίηση στην Αμερική οι χρήστες εντός Αμερικής μπορούσαν τα το χρησιμοποιήσουν και στην Ευρώπη δεν λειτουργούσε για τρεις μήνες περίπου μέχρι να δώσουν πιστοποίηση και αυτοί. 

Αν δεν πάρει πιστοποίηση από τους αναλυτές του ινσομνια δεν πρόκειται να πάει πουθενά αυτό το ρολόι.

Τωρα εσείς καθίστε στον δρόμο πιάστε τον σφυγμό σας για 15 δευτερόλεπτα πολλαπλασιάστε επι 4 όπως έκανε και ένας άλλος αναλυτής του ινσομνια και σωθήκατε!

Επεξ/σία από morgan21
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως άσχετο τώρα, αλλά έχω Watch αγορασμένο από usa και δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το ecg με τίποτα. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι περί του θεματος  ας μου πει. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...