Προς το περιεχόμενο

Lenovo Ideapad 720 330S- 15ARR 15.6" FHD IPS [Ryzen 5 2500U/4GB/128GB M.2 SSD (2280)] 439€ (από Πλαίσιο κατόπιν παραγγελίας)


Aurumnus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/5/2019 στις 11:01 ΠΜ, Green Dragon είπε

Όποιος παραλάβει το λάπτοπ και θελήσει να εγκαταστήσει linux, ας δει τον παρακάτω οδηγό, γιατί το lenovo  ή ο ryzen έχει κάποιες ιδιοτροπίες. 

Εγκατάσταση linux ( Ubuntu 19.04 ). Αν κάποιος θέλει να εγκαταστήσει linux στο συγκεκριμένο laptop, είτε σαν κύριο λειτουργικό ή μαζί με win 10 dual boot, να ξέρει ότι είναι σχετικά εύκολο, αρκεί να αντιμετωπίσει κάποια μικροπροβλήματα που θα του παρουσιαστούν.  

1). Τελικά κατάφερα να εγκαταστήσω το Ubuntu 19.04 μαζί με τα Win 10, στον δίσκο, χωρίς να χαλάσω τα partitions των windows, ούτε να πειράξω το boot menu manager. Με την βοήθεια αυτού του αναλυτικού οδηγού:           (φοβερός)  https://www.pcsteps.gr/20878-εγκατάσταση-ubuntu-μαζί-με-windows/

2).Το πρώτο θέμα που αντιμετώπισα ήταν η άρνηση να κάνει boot από το  usb flash με το ubuntu. Αυτό λύθηκε με την 8μέθοδο τοu ...noapic. Την ώρα που πάει να κάνει boot από το usb flash, πατάς Ε και σου εμφανίζει το grub boot μενού. Βρίσκεις την γραμμή που ξεκινάει από....linux και πας στο τέλος της γραμμής και προσθέτεις τη λέξη noapic. Πατάς F10 και μπαίνεις σε περιβάλλον linux, όπου προχωράς στην εγκατάσταση όπως λέει ο παραπάνω οδηγός. 

3). Αφού κάνεις την εγκατάσταση του linux, σου ζητάει να κάνεις επανεκκίνηση. Πάλι δεν θα μπορέσεις να μπεις στα linux, οπότε κάνεις την ίδια διαδικασία όπως στο δύο.

4). Για να κάνεις μόνιμη την αλλαγή αυτή, πρέπει να την αποθηκεύσεις στο grub editor, ως εξής:
:  https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=285646#p1579467

3). Το δεύτερο πρόβλημα ήταν το "wifi adapter not found". Λύση βρέθηκε με την βοήθεια του παρακάτω οδηγού. Πρέπει πρώτα να φτιάξεις μια σύνδεση στο internet, μέσω κινητού ή μέσω ethernet. Μόλις γίνει αυτό ξεκινάς:                                                Open up a terminal and type the following lines (You can cut and paste if you prefer):


sudo apt-get install --reinstall git dkms build-essential linux-headers-$(uname -r)
git clone https://github.com/tomaspinho/rtl8821ce
cd rtl8821ce
chmod +x dkms-install.sh
chmod +x dkms-remove.sh
sudo ./dkms-install.sh

After this is completed successfully, you should reboot and find that your Wifi is working.

You also want to make sure SecureBoot is Disabled in the BIOS settings or it won't let you load the unsigned self-complied kernel module.

Αυτά.και καλή επιτυχία!!!

Εκανα την αγορα την black friday μετα απο πολυ καιρο αναζητησης και υπομονης.

Και παρελαβα.

Πρωτη εκπληξη ηταν οταν εβαζα μια sd στο cardreader και την εγραφα με το που την εβγαζα η εκανα εξαγωγη απο το μενου απο τα windows  με πετουσε αμεσως σε μια μπλε οθονη με την θλιμμένη φατσα με το μήνυμα internal power failure. Μιλαμε για ολοκαινουργιο μηχανημα με τα εργοστασιακα windows.

Αφου το εψαξα καταλαβα οτι ηταν θεμα drivers.Ε λεω αφου δεν προκειτε να μεινω με τα windows προχωραω να εγκαταστησω το αγαπημενο μου λειτουργικό το mxlinux.

Και εκει ειναι που με επιασε κρυος υδρωτας. Καταλαβα οτι δεν τήρησα τον κανονα που ειχα θεσει οτι πριν την αγορα να ψαξω το οποιο μηχανημα παρω να μην εχει θεματα με το linux.

Ηταν αργα.Το ειχα ξεχασει.Εμεινα με ενα μηχανημα εγκλωβισμενος  με τα windows 😒

Δοκιμαζα ολο το σαββατοκυριακο  αλλα δεν τα καταφερα. Με το noapic  καταφερνε και μπουταριζε αλλα δεν ειχα touchpad. Ασυρματο ειχα κανονικα.Με την προσθηκη εξωτερικου ποντικιου εκανα εγκατασταση αλλα στην επανεκινηση δεν εμπενε.Αργα εχθες βρηκα τον παραπανω οδηγο οποτε θα ξαναπροσπαθησω. Αν και δεν νομιζω να το καταφερω. 

Στα θετικα που εχει το λαπτοπ ειναι η πολυ καλη οθονη και το πολυ καλο πληκτρολογιο.Το touchpad με τα κουμπια ειναι χαλια.Με τα εργοστασιακα windows η μπαταρια φορτιζε γρηγορα αλλα με οτι αλλη εκδοση εβαλα ειχει θεματα η ταχυ φόρτιση.Τα ηχεια του ειναι πολυ αδυναμα και φτωχο σε usb θυρες ( αλλα αυτο το ηξερα αφου το ελεγε στα χαρακτηριστικα του.

Αν δεν το καταφερω να βαλω λινουξ θα ειμαι πολυ απογοητευμενος απο την αγορα μου. Αλλα ας προσεχα.

 

Οποια βοηθεια Green Dragon και  splanis θα ηταν πολυ ευπροσδεκτη.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, satfoxy είπε

Εκανα την αγορα την black friday μετα απο πολυ καιρο αναζητησης και υπομονης.

Και παρελαβα.

Πρωτη εκπληξη ηταν οταν εβαζα μια sd στο cardreader και την εγραφα με το που την εβγαζα η εκανα εξαγωγη απο το μενου απο τα windows  με πετουσε αμεσως σε μια μπλε οθονη με την θλιμμένη φατσα με το μήνυμα internal power failure. Μιλαμε για ολοκαινουργιο μηχανημα με τα εργοστασιακα windows.

Αφου το εψαξα καταλαβα οτι ηταν θεμα drivers.Ε λεω αφου δεν προκειτε να μεινω με τα windows προχωραω να εγκαταστησω το αγαπημενο μου λειτουργικό το mxlinux.

Και εκει ειναι που με επιασε κρυος υδρωτας. Καταλαβα οτι δεν τήρησα τον κανονα που ειχα θεσει οτι πριν την αγορα να ψαξω το οποιο μηχανημα παρω να μην εχει θεματα με το linux.

Ηταν αργα.Το ειχα ξεχασει.Εμεινα με ενα μηχανημα εγκλωβισμενος  με τα windows 😒

Δοκιμαζα ολο το σαββατοκυριακο  αλλα δεν τα καταφερα. Με το noapic  καταφερνε και μπουταριζε αλλα δεν ειχα touchpad. Ασυρματο ειχα κανονικα.Με την προσθηκη εξωτερικου ποντικιου εκανα εγκατασταση αλλα στην επανεκινηση δεν εμπενε.Αργα εχθες βρηκα τον παραπανω οδηγο οποτε θα ξαναπροσπαθησω. Αν και δεν νομιζω να το καταφερω. 

Στα θετικα που εχει το λαπτοπ ειναι η πολυ καλη οθονη και το πολυ καλο πληκτρολογιο.Το touchpad με τα κουμπια ειναι χαλια.Με τα εργοστασιακα windows η μπαταρια φορτιζε γρηγορα αλλα με οτι αλλη εκδοση εβαλα ειχει θεματα η ταχυ φόρτιση.Τα ηχεια του ειναι πολυ αδυναμα και φτωχο σε usb θυρες ( αλλα αυτο το ηξερα αφου το ελεγε στα χαρακτηριστικα του.

Αν δεν το καταφερω να βαλω λινουξ θα ειμαι πολυ απογοητευμενος απο την αγορα μου. Αλλα ας προσεχα.

Οποια βοηθεια Green Dragon και  splanis θα ηταν πολυ ευπροσδεκτη.

Ευχαριστω.

Απενεργοποίησε από bios secure boot και fast boot. Δοκίμασε ξανά την εγκατάσταση και δώσε feedback. Γενικότερα κάτι κάνεις λάθος. Το linux τρέχει παντού, εκτός και αν είναι πολύ εξεζητημένο το hardware, που στη δικιά σου περίπτωση δε συμβαίνει κάτι τέτοιο. Όσον αφορά ασυμβατότητα του touchpad κατά το installation, το έχω και εγώ με το Debian, παρόλα αυτά μόλις μπει desktop λειτουργεί κανονικά. Τεσπά, θα το βρεις μην αγχώνεσαι, εδώ έπαιξε το Debian στο nintendo switch, στο μηχανάκι της lenovo θα κολλήσει...Only Linux ❤️

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, satfoxy είπε

Και εκει ειναι που με επιασε κρυος υδρωτας. Καταλαβα οτι δεν τήρησα τον κανονα που ειχα θεσει οτι πριν την αγορα να ψαξω το οποιο μηχανημα παρω να μην εχει θεματα με το linux.

Και πώς το ψάχνεις αυτό το πράγμα αλήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

Και πώς το ψάχνεις αυτό το πράγμα αλήθεια;

Ειναι η μεγαλύτερη παραλειψη που εκανα.Αν ειχα κανει μια αναζητηση στο google  linux to ideapad 330s τα αποτελεσματα ειναι κατι απο περισσοτερο προφανες.

Με τα αποτελεσματα που εμφανιζονται δεν θα το ειχα παρει.Αλλα το ομολογω καλυτερη οθονη δεν εχω δει. 

9 ώρες πριν, Kenshin_Himura είπε

Απενεργοποίησε από bios secure boot και fast boot. Δοκίμασε ξανά την εγκατάσταση και δώσε feedback. Γενικότερα κάτι κάνεις λάθος. Το linux τρέχει παντού, εκτός και αν είναι πολύ εξεζητημένο το hardware, που στη δικιά σου περίπτωση δε συμβαίνει κάτι τέτοιο. Όσον αφορά ασυμβατότητα του touchpad κατά το installation, το έχω και εγώ με το Debian, παρόλα αυτά μόλις μπει desktop λειτουργεί κανονικά. Τεσπά, θα το βρεις μην αγχώνεσαι, εδώ έπαιξε το Debian στο nintendo switch, στο μηχανάκι της lenovo θα κολλήσει...Only Linux ❤️

Ολα τα παραπανω τα εχω κανει και εφτασα μεχρι το σημειο της πληρους εγκαταστασης στον σκληρο χωρις να αναγνωριζεται το touch και με το που κανω επανεκκινηση δεν μπαινει πουθενα.

Ειναι θεματα τα οποια πρωτη φορα αντιμετωπίζω σε εγκατασταση λειτουργικού λινουξ σε λαπτοπ και δεν ξερω πως να τα λυσω.Το σιγουρο ειναι οτι θελει πολυ διαβασμα ψαξιμο δοκιμες και πανω απο ολα υπομονη. Στην μεχρι τωρα κατασταση με τα windows 10 και με ολες τις αναβαθμισεις και απο  την lenovo  αλλα και απο το windows update ειναι σε πολυ αποδεκτη κατασταση.

Αλλα το να μην μπορω οποτε θελω να βαλω το αγαπημενο μου mxlinux  ειναι αγκαθι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...