Προς το περιεχόμενο

Επιλογή νέου NVMe SSD


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά. Στο laptop μου (δείτε υπογραφή) έχω τον Samsung PM961 256GB. Με αυτόν ήρθε από το εργοστάσιο. Θέλω να αναβαθμίσω για παραπάνω χωρητικότητα. Κοιτάω για 512GB / 1TB. Ταβάνι είναι τα 200-250 ευρώ.

Είμαι ανάμεσα σε 4 μοντέλα:

  • Corsair Force MP510 960GB στα ~180€.
  • Western Digital Black 1.0TB (SN750) στα ~ 220€.
  • Samsung 970 Evo 1.0TB στα ~220€.
  • Samsung 970 Pro 512GB στα ~150€.

Οι ερωτήσεις μου:

- Υπάρχει κάποια ουσιώδης διαφορά ανάμεσα στις σειρές Evo/ Pro της Samsung; Και οι δύο σειρές δεν είναι ίδιες κατασκευαστικά (TLC V-NAND) και με ίδιες επιδόσεις;

- Υπάρχει ουσιαστικός λόγος να προτιμήσω τον Western Digital; Απ' ότι βλέπω, έχει με διαφορά το χειρότερο 4K write.

- Υπάρχει λόγος να ΜΗΝ επιλέξω τον Corsair έναντι των Samsung/ WD; Έχει τις καλύτερες επιδόσεις, σε λιγότερα λεφτά και με πιο πολλή χωρητικότητα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες να με ακουσεις θα πας εδω

https://www.skroutz.gr/s/16815858/Adata-XPG-SX8200-Pro-1TB.html

https://www.skroutz.gr/s/16980009/Adata-XPG-Gammix-S11-Pro-1TB.html

Ειναι ο καλύτερος απο ολους τους παραπανω ειδικα σε random τους κανει πλακα με τον 970evo να εχει 12000iops και ο 8200pro 18500. Ειναι πολυ μεγαλες οι διαφορες. Και ο mp510 στα ιδια με 970evo παιζει σε Random reads που ειναι το σημαντικοτερο.

 

S11 pro/sx8200 pro ειναι ο ιδιος ακριβως nvme αλλαζει μονο το εξωτερικο καλλυμα.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έψαξα και αυτόν. Όντως δείχνει ανώτερος σε αρκετές μετρήσεις. Και απ' ότι είδα δίνει την ίδια εγγύηση. Οπότε μάλλον σε αυτόν θα πάω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Haldol είπε

Τον έψαξα και αυτόν. Όντως δείχνει ανώτερος σε αρκετές μετρήσεις. Και απ' ότι είδα δίνει την ίδια εγγύηση. Οπότε μάλλον σε αυτόν θα πάω! 

Είναι ανώτερος και αυτή τη στιγμή ο καλύτερος σε random 4k. Καλορίζικος. 5 χρόνια εγγύηση δίνει ναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 @Arkin . Το είχαμε αναλύσει σε άλλο θέμα, προτίμησε κάποιον από αυτούς. Μας είχε ανεβάσει και τις μετρήσεις από τους δίσκους, είναι ο καλύτερος από τους προαναφερθέντους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψιν, o 1TB ADATA,  σε αντίθεση με τους υπόλοιπους είναι 2 sided. Υπάρχουν laptops που δεν μπορούν να δεχτούν αυτά τα πιο χοντρά ssds, πόσο μάλλον την έκδοση με το κάλλυμα.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, insome είπε

Υπόψιν, o 1TB ADATA,  σε αντίθεση με τους υπόλοιπους είναι 2 sided. Υπάρχουν laptops που δεν μπορούν να δεχτούν αυτά τα πιο χοντρά ssds, πόσο μάλλον την έκδοση με το κάλλυμα.

Το καλλυμα εφοσον υπαρχει καποιο προβλημα μπορει να αφαιρεθει. Για το 2sided δεν γνωριζω ειναι αναλογα το laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι κι αλλιώς χωρίς κάλυμμα θα 'παιρνα. Μήπως να πάρω τον 512GB τότε; Μου κάνουν κι αυτά. Δε μπορώ να φανταστώ πως μπορώ να επιβεβαιώσω ότι θα χωράει ο 2-sided.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Haldol είπε

 Δε μπορώ να φανταστώ πως μπορώ να επιβεβαιώσω ότι θα χωράει ο 2-sided.

Ανοιξε και δες ρε συ αν εχει 2-3 χιλιοστα κενο απο κατω ωστε αν ο pm961 που εχεις , ειχε και μνημες απο την αλλη πλευρα αν θα χωρουσε.

Aπο αυτην την φωτο, αν και δεν φαινεται καθαρα , μάλλον δεν χωραει dual sided

spacer.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε χωράει 2-sided. Το άνοιξα μόλις. Το PCB του SSD ακουμπάει πάνω στη μητρική, δεν έχει ούτε μισό χιλιοστό αέρα. Οπότε μένω στα 512GB. Δε πειράζει, κι αυτά μου αρκούν. 

----------

Εν τέλει παρήγγειλα τον 512GB (τον ADATA). Μου αρκεί το μέγεθος. Άλλωστε έχω ζήσει και με 30GB SSD (που τον είχα πληρώσει 135 ευρώ) μιας κι είμαι από τους πρώτους που υϊοθέτησαν την τεχνολογία.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια παιδιά. :D

Επεξ/σία από Haldol
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχουμε νεότερα. Ήρθε σήμερα ο δίσκος. Δυστυχώς και ο 512GB είναι 2-sided! 😕 

Ευτυχώς, είχε ολοκληρωμένα μόνο προς την άκρη του PCB (αν ήταν όλη η μεριά γεμάτη components δε θα γινόταν τίποτα) οπότε με λίγο "ζόρισμα" έκατσε. Σίγουρα δεν είναι η βέλτιστη λύση, αλλά δε δείχνει να πιέζει ιδιαίτερα κάτι. Phew.

Και ένα AS-SSD για το καλό:

2104247114_as-ssd-benchADATASX8200PNP4_22.20199-16-23PM.png.fea33455e78118303103a08fdc586325.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...