Προς το περιεχόμενο

[Laptop] Huawei Matebook D 14, Ryzen 2500U -> 538e τελική amazon ιταλίας [ΤΕΛΟΣ]


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι φοβερή προσφορά (ένα 45-65αρι κάτω από την κανονική τιμή), αλλά λόγω πολύ καλών rating στο εξωτερικό (ελληνική αγορά νομίζω ένας το εισάγει) το δημοσιεύω!

Display 14 ", 1920x1080, 157dpi, non-glare, IPS, 250cd / m² 
CPU AMD Ryzen 5 2500U, 4x 2.00GHz 
RAM 8GB DDR4-2400 (8GB soldered, non-upgradeable) 
SSD 256GB M.2 SATA 
Graphics AMD Radeon Vega 8 (IGP), HDMI 
connectors 1x USB-C 3.0, 1x USB-A 3.0, 1x USB-A 2.0 
Wireless WLAN 802.11a / b / g / n / ac, Bluetooth 4.1 
Li-Polymer battery, 7565mAh, 57.4 Wh, 7h Running time 
Weight 1.45kg 
Operating system Windows 10 Home 64bit 
Special features USB-C Charging port 
Input keyboard with IT layout (rubber dome), 
webcam 1.0 megapixels 
Optical drive N / A Card reader N / A 
Dimensions (WxDxH) 323x221x15.8mm 
Color gray (gray)
Manufacturer's warranty two years

Το μόνο μείον, soldered ram. Για καθημερινή χρήση είναι ότι πρέπει.

https://www.amazon.it/Huawei-Matebook-Processore-R5-2500-Italiano/dp/B01LYV3JZL/

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, planetman είπε

kaspito , 523 + 15 =538 μου βγαίνει. Τί κάνω λάθος;

Τιποτα δεν κανεις λαθος, δεν το προχωρησε να δει τελικη ο TS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά, το έχω ψάξει πολύ αυτές τις μέρες και είχα καταλήξει σε αυτό https://www.skroutz.gr/s/16071585/Lenovo-IdeaPad-530S-14ARR-2500U-8GB-256GB-FHD-W10.html?keyphrase=ideapad+530s-14arr και είδα τώρα το Matebook D που είναι σχεδόν ίδιο. Ποιό από τα δύο προτείνετε; Ψιλοξένερωσα και με το ιταλικό πληκτρολόγιο τώρα... Ήμουν έτοιμος να πληρώσω..

Επίσης, η οθόνη του είναι touch κάπου είδα, ισχύει σε αυτό; Γενικά ποιό από τα 2; 

Επεξ/σία από planetman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, planetman είπε

Ρε παιδιά, το έχω ψάξει πολύ αυτές τις μέρες και είχα καταλήξει σε αυτό https://www.skroutz.gr/s/16071585/Lenovo-IdeaPad-530S-14ARR-2500U-8GB-256GB-FHD-W10.html?keyphrase=ideapad+530s-14arr και είδα τώρα το Matebook D που είναι σχεδόν ίδιο. Ποιό από τα δύο προτείνετε; Ψιλοξένερωσα και με το ιταλικό πληκτρολόγιο τώρα... Ήμουν έτοιμος να πληρώσω..

Επίσης, η οθόνη του είναι touch κάπου είδα, ισχύει σε αυτό; Γενικά ποιό από τα 2; 

Αν δεν σε νοιαζουν τα γραφικά ίσως και κανένα από τα δυο 😀 Παίζει HP Envy 13 σε έκπτωση amazon.com και cyberport

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kaspito είπε

Αν δεν σε νοιαζουν τα γραφικά ίσως και κανένα από τα δυο 😀 Παίζει HP Envy 13 σε έκπτωση amazon.com και cyberport

Γραφικά επιπέδου Vega 8 θέλω να έχει τουλάχιστον. Δε βάζεις κι ένα λινκ να δω ποιό λες. Το Ιταλικό πληκτρολόγιο ρε παιδιά τί παίζει; Οι τόνοι κτλ είναι στα ίδια σημεία; Τα γράμματα βλέπω είναι ακριβώς ίδια..

Επεξ/σία από planetman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, planetman είπε

Γραφικά επιπέδου Vega 8 θέλω να έχει τουλάχιστον. Δε βάζεις κι ένα λινκ να δω ποιό λες. Το Ιταλικό πληκτρολόγιο ρε παιδιά τί παίζει; Οι τόνοι κτλ είναι στα ίδια σημεία; Τα γράμματα βλέπω είναι ακριβώς ίδια..

Αυτό εδώ κανα 650ρι βγαίνει με μεταφορικά. https://www.cyberport.de/?DEEP=1C24-65V&APID=263 αλλά intel, no gpu mode (βάζεις κωδικό στο καλάθι και δίνει extra έκπτωση). Λίγο πιο φθηνά έχει το 14ρι με mx150 αλλά δεν ακούγονται καλά λόγια για το συγκεκριμένο μοντέλο, subpar οθόνη, η mx είναι throttled κλπ  https://www.cyberport.de/markenshops/hewlett-packard/notebooks/pdp/1c24-61n/hp-pavilion-14-ce0001ng-notebook-i5-8250u-full-hd-ssd-mx150-windows-10.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ωραίο το hp 13" αλλά η Intel UHD 620 graphics θα με προβληματίσει. Γιατί δεν το προτείνεις το matebook D; Έχει throttling; Ξέρουμε τί STAMP limit έχει;

Επεξ/σία από planetman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά, μερικά λόγια για το λαπτοπ.
 

Το έχω πάρει από τον Οκτώβριο του 2018, στα 600€ τότε από amazon.it και μπορώ να πω ότι αξίζει.

Το πληκτρολόγιο όντως έχει layout IT, αλλά είναι qwerty. Οι διαφορές είναι στη σειρά με τους αριθμούς, μιας και είναι διαφορετική η διάταξη τους στο ιταλικό και μερικά κουμπιά ανάμεσα με το L και το Enter.

Πχ. shift + 2 βάζει το σύμβολο @ κανονικά, εφόσον έχουν οριστεί τα ελληνικά στις ρυθμίσεις πληκτρολογιου στα Windows.

Αν κάποιος θυμαται που είναι τα κουμπιά δεν θα έχει πρόβλημα στο να γράφει.

Τώρα σχετικά με το λαπτοπ, πολύ καλή κατασκευή, ποιότητα και σχεδίαση. Ελαφρύ και άνετο στη χρήση. Αθόρυβο στην χρήση γραφείου, Internet, ταινίες.

Για gaming μην περιμένετε πολλά, resident evil 2 remake low @1080p, destiny 2 low @720p, borderlands goty remastered med-high @720p.

Εδιτ.

Στα +, φορτίζει μέσω usb C με fast charging, οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις και φορτιστή κινητού σε περίπτωση ανάγκης ή μέσω power bank.

Στα -, δεν έχει θύρα ethernet αλλά με ένα usb hub μπορείς να κάνεις δουλειά. Εγώ βρήκα ένα στα <20€ και είμαι κομπλέ.

 

Επεξ/σία από CyberMarco
Ορθογραφικά, επιπλέον πληροφορίες
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CyberMarco είπε

Καλημέρα παιδιά, μερικά λόγια για το λαπτοπ.
 

Το έχω πάρει από τον Οκτώβριο του 2018, στα 600€ τότε από amazon.it και μπορώ ότι αξίζει.

Το πληκτρολόγιο όντως έχει layout IT, αλλά είναι qwerty. Οι διαφορές είναι στη σειρά με τους αριθμούς, μιας και είναι διαφορετική η διάταξη τους στο ιταλικό και μερικά κουμπιά ανάμεσα με το L και το Enter.

Πχ. shift + 2 βάζει το σύμβολο @ κανονικά, εφόσον έχουν οριστεί τα ελληνικά στις ρυθμίσεις πληκτρολογιου στα Windows.

Αν κάποιος θυμαται που είναι τα κουμπιά δεν θα έχει πρόβλημα στο να γράφει.

Τώρα σχετικά με το λαπτοπ, πολύ καλή κατασκευή, ποιότητα και σχεδίαση. Ελαφρύ και άνετο στη χρήση. Αθόρυβο στην χρήση γραφείου, Internet, ταινίες.

Για gaming μην περιμένετε πολλά, resident evil 2 remake low @1080p, destiny 2 low @720p, borderlands goty remastered med-high @720p.

Μιας και σε βρήκαμε μπορείς να μας απαντήσεις τα εξής;

1) Κάνει throttling; Δηλαδή βλέπεις να πέφτουν οι επιδόσεις του μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα υπό φορτίο; Είτε σε cpu είτε σε gpu;

2) Η οθόνη είναι αφής;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, planetman said:

Μιας και σε βρήκαμε μπορείς να μας απαντήσεις τα εξής;

1) Κάνει throttling; Δηλαδή βλέπεις να πέφτουν οι επιδόσεις του μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα υπό φορτίο; Είτε σε cpu είτε σε gpu;

2) Η οθόνη είναι αφής;

Ευχαρίστως.

Δεν έχω παρατηρήσει μειώσει στην απόδοση όταν έπαιζα παιχνίδια, σαν το RE2remake μιας και γονατίζει το λαπτοπ από τις απαιτήσεις του παιχνιδιού, αλλά κρατάει στα 30fps. Αυτό που είχα δει ήταν στο task manager, στην αρχή έφτανε την μέγιστη συχνότητα της cpu, αλλά μετά έπεφτε πάλι σε νορμάλ ταχύτητες. Μπορώ να πω πως ανέβαζε θερμοκρασία αλλά όχι σε απαγορευτικά σημεία, και ο ανεμιστήρας φυσάει σαν να έχεις βάλει το air condition στο αυτοκίνητο, τέτοιο επίπεδο θορύβου αν μπορώ να τον χαρακτηρίσω έτσι.

Δεν έχει touch screen, νομίζω μόνο στην Αμερική βγήκε το μοντέλο με οθόνη αφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, CyberMarco είπε

Ευχαρίστως.

Δεν έχω παρατηρήσει μειώσει στην απόδοση όταν έπαιζα παιχνίδια, σαν το RE2remake μιας και γονατίζει το λαπτοπ από τις απαιτήσεις του παιχνιδιού, αλλά κρατάει στα 30fps. Αυτό που είχα δει ήταν στο task manager, στην αρχή έφτανε την μέγιστη συχνότητα της cpu, αλλά μετά έπεφτε πάλι σε νορμάλ ταχύτητες. Μπορώ να πω πως ανέβαζε θερμοκρασία αλλά όχι σε απαγορευτικά σημεία, και ο ανεμιστήρας φυσάει σαν να έχεις βάλει το air condition στο αυτοκίνητο, τέτοιο επίπεδο θορύβου αν μπορώ να τον χαρακτηρίσω έτσι.

Δεν έχει touch screen, νομίζω μόνο στην Αμερική βγήκε το μοντέλο με οθόνη αφής.

Μπορείς να μας πεις αν έχει φωτιζόμενο πληκτρολόγιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...