Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σιγα μην κανουν θραυση. οτι και να βγαλει η amd η βλακεια ειναι ανικητη:P

ηδη στο lineup μεχρι 400 ευρω κερδιζει κατα κρατος. εγω δεν βλεπω κανενα ενθουσιασμο. παρολο που οι 570, 580 παιζουν μπαλα μονες τους, η 1660ti ερχεται σχεδον στα ιδια λεφτα  με τις προσφορες vega 56, και η 2060 στα ιδια λεφτα με vega 64. + ενα απο τα καλυτερα bundle ever μεχρι πριν 20 μερες...

Επεξ/σία από rofl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, kostiger είπε

Αν επαληθευθούν οι προβλεψεις σου θα κανουν θραύση.

Μακάρι. Αν κ οι τιμές Ελλάδα θα ναι κανα πενηνταρικο πιο πάνω αντίστοιχα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, billeiros είπε

Μακάρι. Αν κ οι τιμές Ελλάδα θα ναι κανα πενηνταρικο πιο πάνω αντίστοιχα 

Κλασσικα αυτα. Δυστυχως αναγκαζομαστε να κανουμε τις αγορες μας απο εξωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ψήνεστε πολύ, γιατί το έχουμε ξαναδεί το έργο και είναι γεγονός ότι όσο περισσότερο είναι το hype τόσο μεγαλύτερη θα είναι η απογοήτευση. 

Και μεγαλύτερη απόδοση και χαμηλότερη τιμή και λιγότερη κατανάλωση σε μια γενιά από τη Amd?  Δε νομίζω ότι είναι και τόσο εφικτό με βάση την προϊστορία της εταιρίας στο συγκεκριμένο τμήμα. Περισσοτερο σε ευσεβείς πόθους παραπέμπει.

Αν είναι να γίνει κάτι καλό θα γίνει όπως με τους ryzen, εκεί που δεν το περίμενε κανείς δηλαδή. Ας ελπίσουμε να γίνει κάτι τέτοιο, θα είναι θετικό για όλους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανακοινώθηκε επίσημα από την AMD χθες στο Q1 2019 earnings call ότι οι NAVI θα βγουν στο Q3 2019.

 

 

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Q – Hans Mosesmann

Hey thanks. Lisa, regarding Navi, if you comment on it what is the positioning of that particular product relative to the -- your current 7-nanometer GPU? And regarding Navi, can you tell us if it's going to include rate tracing?

A – Lisa Su

Yeah, so, Hans, we are excited about Navi. Navi is a new architecture for us in gaming. It has a lot of new features, across the Navi architecture. Things are progressing well. We expect it to launch in the third quarter.

From a positioning standpoint, I probably won't go through it in great detail right now other than to say that it is 7-nanometer, Navi, but it will be positioned below where, for example, our Radeon VII's is position today from a price point standpoint.

And then, in terms of Ray tracing, again, we will talk more about our overall Navi roadmap as we get closer to the launch.


 

 

9 ώρες πριν, DsLmAnIaC είπε

Μην ψήνεστε πολύ, γιατί το έχουμε ξαναδεί το έργο και είναι γεγονός ότι όσο περισσότερο είναι το hype τόσο μεγαλύτερη θα είναι η απογοήτευση. 

Και μεγαλύτερη απόδοση και χαμηλότερη τιμή και λιγότερη κατανάλωση σε μια γενιά από τη Amd?  Δε νομίζω ότι είναι και τόσο εφικτό με βάση την προϊστορία της εταιρίας στο συγκεκριμένο τμήμα. Περισσοτερο σε ευσεβείς πόθους παραπέμπει.

Αν είναι να γίνει κάτι καλό θα γίνει όπως με τους ryzen, εκεί που δεν το περίμενε κανείς δηλαδή. Ας ελπίσουμε να γίνει κάτι τέτοιο, θα είναι θετικό για όλους.

Το έχει ξανακάνει με το Polaris (RX 480) σε σχέση με την Hawaii (R9 290X).  Περιμένουμε να κάνει το ίδιο με την NAVI σε σχέση με Polaris/VEGA.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Ανακοινώθηκε επίσημα από την AMD χθες στο Q1 2019 earnings call ότι οι NAVI θα βγουν στο Q3 2019.

Το έχει ξανακάνει με το Polaris (RX 480) σε σχέση με την Hawaii (R9 290X).  Περιμένουμε να κάνει το ίδιο με την NAVI σε σχέση με Polaris/VEGA.

Απέναντι στη r9 290x δε μπορούσε να τα πάει και χειρότερα στο θέμα της κατανάλωσης, της θερμοκρασίας και του θορύβου.

Για εμένα είναι καιρός όλες τις κάρτες της να της βγάζει με Dual η triple fan υλοποιήσεις, όπως έκανε με τη Radeon Vii.

Τέλος, η κατανάλωση. Ας το κοιτάξουν επιτέλους γιατι συγκρίνονται με ανταγωνιστή που με λιγότερη κατανάλωση δίνει καλύτερες  αποδόσεις. 

Αν οι αναφορές βγουν αληθινές και είναι GCN με κάτι άλλο ή βελτιωμένο, τότε πόσα περιθώρια υπάρχουν για βελτίωση;

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DsLmAnIaC είπε

Απέναντι στη r9 290x δε μπορούσε να τα πάει και χειρότερα στο θέμα της κατανάλωσης, της θερμοκρασίας και του θορύβου.

Για εμένα είναι καιρός όλες τις κάρτες της να της βγάζει με Dual η triple fan υλοποιήσεις, όπως έκανε με τη Radeon Vii.

Τέλος, η κατανάλωση. Ας το κοιτάξουν επιτέλους γιατι συγκρίνονται με ανταγωνιστή που με λιγότερη κατανάλωση δίνει καλύτερες  αποδόσεις. 

Αν οι αναφορές βγουν αληθινές και είναι GCN με κάτι άλλο ή βελτιωμένο, τότε πόσα περιθώρια υπάρχουν για βελτίωση;

Μόνο με 7nm η VEGA φτάνει 50% κάτω στην κατανάλωση στις ίδιες επιδόσεις. Άρα μπορείς να έχεις κάρτα με επιδόσεις VEGA 64 στα 150W TDP πάνω κάτω.

Τώρα , τι επιδόσεις στοχεύουν με την NAVI δεν το ξέρω αλλά εύκολα μπορούν να βγάλουν κάρτα που να είναι ανταγωνιστική σε όλα σε σχέση με τις RTX2070 και RTX 2060.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Το έχει ξανακάνει με το Polaris (RX 480) σε σχέση με την Hawaii (R9 290X)

Λάθος σύγκριση.

Το αντίστοιχο είναι RX480 vs Fury/Fury X που ήταν άνετα πίσω η 480 (τουλάχιστον στην αρχή).

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Λάθος σύγκριση.

Το αντίστοιχο είναι RX480 vs Fury/Fury X που ήταν άνετα πίσω η 480 (τουλάχιστον στην αρχή).

Η σύγκριση γίνετε πάντα ανάμεσα σε chips με όσο το δυνατόν ίδιο αριθμό transistors.

Hawaii = 6.2B transistors 

vs

Polaris 10 = 5.7B transistors 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DsLmAnIaC είπε

Απέναντι στη r9 290x δε μπορούσε να τα πάει και χειρότερα στο θέμα της κατανάλωσης, της θερμοκρασίας και του θορύβου.

Για εμένα είναι καιρός όλες τις κάρτες της να της βγάζει με Dual η triple fan υλοποιήσεις, όπως έκανε με τη Radeon Vii.

Τέλος, η κατανάλωση. Ας το κοιτάξουν επιτέλους γιατι συγκρίνονται με ανταγωνιστή που με λιγότερη κατανάλωση δίνει καλύτερες  αποδόσεις. 

Αν οι αναφορές βγουν αληθινές και είναι GCN με κάτι άλλο ή βελτιωμένο, τότε πόσα περιθώρια υπάρχουν για βελτίωση;

Ναι αλλα η 480 κόστιζε 250 δολλαρια. Η 290x 500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
2 ώρες πριν, billeiros είπε

https://www.guru3d.com/news-story/hot-chips-conference-announced-amd-holds-keynote-on-zen-2-and-navi-in-august.html

Αν ισχύσει αυτό καλό Οκτώβρη νοεμβρη οι καλές custom σε τιμές νορμαλ. 

The story does not exist. Μάλλον έγραψαν κατι που δεν ίσχυε η δεν έπρεπε να γράψουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπική μου γνώμη που έχω αναφέρει ξανά Navi Custom με σοβαρή διαθεσιμότητα δεν βλέπω πριν τον Οκτώβριο

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Inler είπε

Προσωπική μου γνώμη που έχω αναφέρει ξανά Navi Custom με σοβαρή διαθεσιμότητα δεν βλέπω πριν τον Οκτώβριο

Ελπιζω (τρομερά αισιόδοξο σενάριο βέβαια) να έχουμε τις πρώτες υλοποιήσεις μέσα τέλη Ιουλίου. Αν ανακοινωθούν αρχές του αλλου μήνα γιατί όχι? Λέω εγώ τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...