Προς το περιεχόμενο

Razer hammerhead pro v2 Παρουσίαση


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω εκ των προτέρων που μπορώ να γράψω-παρουσιάσω τα ακουστικά που αγόρασα πρόσφατα οπότε μην βαράτε. :P To κανάλι και ο γραπτός σχολιασμός είναι δικοί μου,εαν χρειάζονται αποδείξεις τις έχω.

Bίντεο με την παρουσίαση των ακουστικών:

 

Κείμενο:  

Καλησπέρα σε όλους,αγόρασα το συγκεκριμένο προιόν χωρίς να κατέχω κάποιο άλλο της συγκεκριμένης εταιρείας ,απλώς οδηγήθηκα σε αυτό γιατί μέσα απο διάφορα sites  και ψάξιμο κατέληξα οτι ήταν τα καλύτερα(για τη χρήση που τα θέλω) για τα 60 ευρώ που τότε έδωσα.Τα χρησιμοποιώ κυρίως σε ΜΜΜ επειδή θέλω να απομονώνουν τον ήχο τελείως,πράγμα που καταφέρνουν σε τεράστιο βαθμό,καθώς στο κινητό μου έχω τον ήχο (κατά τη διάρκεια τραγουδιών ή podcasts ) στο 30%-35% και δεν ακούω τίποτα.Αυτό φυσικά θέλει προσοχή γιατί δημιουργούνται προβλήματα μερικές φορές .Οπότε τα χρησιμοποιώ όπως καταλαβένετε μόνο για τραγούδι-podcasts και για ομιλία σε κλήσεις.Μέχρι τώρα που γράφω την αξιολόγηση (19-2-2019) δεν μου έχουν παρουσιάσει το παραμικρό θέμα αλλά τα φροντίζω πάρα πολύ ειδικά όταν τα βγάζω απο το αυτί μου δεν τα τραβαω απο το καλώδιο αλλά απο το ακουστικό και επίσης όταν έχω το κινητό στο τζιν και τα ακουστικά κάτω απο τη μπλούζα προσέχω να μην τραβιέται το καλώδιο καθώς περπατάω κλπ,οπότε προσοχή σε όποιον ενδιαφέρεται να τα φροντίζει αρκετά.Οντως δεν μπλέκονται χάρη στο πλακέ καλώδιο που έχουν .Στη συνέχεια να μιλήσω για το μικρόφωνο που είναι μια ευχάριστη έκπληξη,ακούγεται καμπάνα όταν μιλάω στο κινητό με κάποιον ακόμη και εαν έχει αέρα ή και καθως βρίσκομαι εν κινήση ,χωρίς να ανεβάζω το  τόνο της φωνής μου μιλώντας σαν να έχω το κινητό στο χέρι μου, που δεν το περίμενα καθόλου ειδικά (και συγγνώμη εαν επαναλαμβάνομαι ) όταν το βάζω κάτω απο φανέλα-μπλούζα-μπουφάν(τώρα το χειμώνα) .Επίσης όσον αναφόρα το ήχο που παράγουν είναι πολύ δυνατός (γιαυτο και 30-30% ) και το μπάσο τους αρκετά καλό που γιαυτο διαφημίζονται κιόλας αλλά δεν θα έλεγα οτι αλλοιώνει τραγούδια ή οτι επισκιάζει συγκεκριμένα είδη τραγουδιών  ώστε να είναι αρνητικό.Εγώ που ακούω κυρίως rock,punk rock,metal παρατηρώ πως δεν αλοιώνονται τα τραγούδια καθόλου παρότι έχουν μπάσο τα ακουστικά.Απλώς αυτό(μπάσο) γίνεται ιδιαίτερα εμφανής στα τραγούδια που αφορούν άλλα είδη ,χωρίς φυσικα να σημαίνει πως δεν κάνει δουλειά ,κάνει και με το παραπάνω απο άλλα ακουστικά ίδιας τιμής.Το ακουστικό έχει κράμα αλουμινίου για περίβλημα που σημαίνει πως είναι λίγο βαριά για ακουστικά.Εμένα στην αρχή δεν μου δημιουργούσαν θέμα απλώς επειδή ερχόμουν απο κάποια πιο ελαφριά ακουστικά, έκανα 1 εβδομάδα να συνηθίσω το βάρος τους.Δεν θα το έλεγα στα αρνητικά,απλώς όποιος ενδιαφέρεται να τα δοκιμάσει πρώτα σε ένα φίλο ή σε μαγαζί που το διαθέτουν προς έκθεση προτού προβούν σε αγορά.Εχω ακούσει κιόλας πολλούς να παραπονιούνται για τα άκρα των ακουστικών λόγω του βάρους και του υλικού πως εκέι που εισέρχονται στο αυτί κάνουν πληγές οι άκρες των ακουστικών στο αυτί ,προσωπικά δεν το ένιωσα ενώ τα έχω καθημερινώς γύρω στους  5 μήνες αλλά να σημειώσω πως κάθε αυτί διαφέρει ανατομικά με άλλα αυτιά.Και με αυτό που προανέφερα θα σας πω εγώ το μείον που αντιμερώπισα (των ακουστικών) αλλά κατάφερα να το λύσω με μια οικονιμική λύση.Αυτό ήταν ότι στο 1 αυτί το ακουστικό έμπαινε και δεν έβγαινε αλλά στο άλλο έβγαινε κάθε 1 λεπτό πράγμα που στις αρχές είχε καταντήσει αηδία σε σημείο που σκεφτόμουν να επιστρέψω τα ακουστικά.Όμως πήγα και παρήγγειλα earhooks(επιπλέον εξοπλισμο που βοηθαει το ακουστικο να μείνει στο αυτί)  και μόλις το έβαλα στο αριστερο ακουστικο δεν ξαναβγαίνουν ποτέ απο τότε.Οπότε προς όλους τους ενδιαφερόμενους συνοψίζοντας έχω ότι:

Θετικά κατ'εμέ:

  1.  Ηχος καθαρός χωρίς αλλοιώσεις
  2. Μπάσο (δεν είναι τα τραγούδια <<άψυχα>> αλλά έχουν ένα ζεστό συναίσθημα σε σχέση με άλλα ακουστικά που ακούγονται τα τραγούδια αδύναμα-κρύα
  3. Μικρόφωνο καθαρό σαν να έχει κάποιος το κινητό δίπλα στο αυτί του όταν μιλάει
  4. Πλήρη ηχομώνωση απο το περιβάλλον (είμαι στο κόσμο μου οταν τα φοραω) πράγμα που θα μπορούσε να μπέι στα αρνητικά για μερικα άτομα
  5. Το καλώδιο των ακουστικών έχει επάνω κουμπιά + και - για αυξομείωση του ήχου εν κινήση,επίσης 1 πάτημα (πχ στο spotify) κάνει παύση του τραγουδιού,2 πατήματα αλλάζουν τραγούδι,1 πάτημα απαντάω κλήση ,1 πάτημα παρατεταμένο κλείνω τη κλήση.
  6. υλικό κατασκευής των ακουστικών σαν κράμα είναι πολύ ανθεκτικά αλλά φυσικά εάν ακολουθείτε  σωστή συντήρηση καθημερινή θα έλεγα μόλις γυρνάτε απο τη δουλειά σας-σχολή.
  7. Εαν συνδεθουν σε υπολογιστή και γενικα σε μοναδα που να παρεχει υψηλότερης ποιότητας ήχο απο ένα κινητο αξιοποιούνται στο μέγιστο των δυνατοτήτων τους,όταν τα δοκίμασα την 1η φορά, (ειδικά σε παιχνίδια πχ cs go ακούς τα βήματα με ακρίβεια) ,απλώς προσωπικά τα χρησιμοποιώ σε κινητό καθώς  κατά 98% καθώς ,δεν με βολεύουν για πχ 8ωρο μπροστα στον υπολογιστη οι ψείρες ,εκέι προτιμώ headset .

Αρνητικά:

  1. Αρχικά τις πρώτες μέρες ήταν το βάρος τους ,όμως το συνήθισα.Το βάζω όμως στα αρνητικά γιατί κυρίως οι πλειοψήφια το θεωρεί κύριο θέμα.
  2. Το καλώδιο (όχι τα ακουστικά) φαίνεται έτσι όπως είναι συνδεδεμένο με τα ακουστικά και το jack(την άλλη άκρη) των 3,5 mm πως μπορεί σε μια απότομη κίνηση ή απο κακομεταχείριση να φύγει και να χαλάσει σε μικρό χρονικό διάστημα.Γιαυτο τονίζω σωστη μεταχείρηση τους.
  3. Δεν κάνουν σε όλα τα αυτιά παρόλο που η εταιρεια δίνει μαζί πολλά διαφορετικά ανταλλακτικά για τα μαξιλαράκια που μπαίνουν στο αυτί,εμένα μου έκανε το μικρότερο απ'όλλα και αυτό όχι καλά απότι αποδείχθηκε στο 1 μου αυτί(αν και είναι ανατομικό του αυτιού μου θα έλεγα πιο πολύ)
  4. Θα έλεγα πως είναι αναγκάιο να αγοράσετε earhooks(50 λεπτά επιπλέον κοστος) να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο ώστε να μην βγαίνουν απο το βάρος ,το βάζω στα αρνητικα όχι για τα 50 λεπτά απλώς θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνονταν τουλάχιστον 1 ζευγαρι earhooks απο τη στιγμή που στην αγορά κάνουν 50 λεπτά τα 2 ζευγαρια.
  5. Μαζεύουν εύκολα κερί οπότε θα χρειαστείται πολλές μπατονέτες κάθε μέρα για καθαρισμό τους και φυσικα των αυτιών σας.
  6. Η θήκη που δίνεται μαζί για τα ακουστικά δεν κάνει μία είναι για εφέ και για να αιτιολογηθώ θα πω πως η φύση του καλωδίου των ακουστικών είναι τέτοια που δεν πρέπει να μπλέκονται  ή να γυρνάνε τα ακουστικά πολλές φορές γύρω γύρω σε μικρή θήκη για να μην πιέζεται το πλακέ καλώδιο στα άκρα ώστε να μην γίνει αποκόληση του και χαλάσει.Επρεπε η εταιρεια να παρεχει πιο ευρύχωρη θηκη.


Ελπίζω  να βοήθησα όσους σκέφτονται να τα αγοράσουν,με συγχωρείτε για το εκτενές κείμενο απλώς είναι δύσκολο να εκφέρω τη γνωμη μου στο γραπτό λόγο τόσο αναλυτικά με λίγες λέξεις ειδικά όταν αφορά προιον και για να βοηθησω άτομα.Πρεπει να είμαι οσο  γίνεται πιο αναλυτικός.Καλές αγορές και σαν τελευταια σημείωση να προτιμήσετε τους επίσημους αντιπρόσωπους της Ελλάδας της συγκεκριμένης εταιρείας για την αγορά των ακουστικων καθώς υπάρχουν πολλά μη γνήσια στην αγορά.Οταν τα αγοράσετε (οι επίσημοι ελληνικοι αντιπροσωποι βρίσκονται στο site του κατασκευαστη των ακουστικων) να κοιτάξετε ,το σειριακο αριθμο που αναγράφεται στη συσκευασια αλλά και στο καλώδιο των ακουστικών ,στο site του κατασκευαστη για να δείτε εαν οντως ειναι γνησια και  για να πάρετε 1 επιπλέον χρόνο εγγυησης(ολικη ενοειται πχ οτιδηποτε  παθουν μου δινουν καινουργια) .Πχ εγώ έχω μέχρι το 2020 .Να ειστε καλα με υγεια!!!
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...