Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσε η τιμή του OnePlus 7 Pro


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, melodicpunk είπε

Ναι αλλα το s10+ ειχε και μια τιμη 1000+. 

Ειχε τιμη 1000+ αλλα σου εδινε και ακουστικα τωρα στα pre order αξιας 150ευρω.

Η Huawei πχ σου εδινε δωρο το ρολοι αξιας 250ευρω.

Επισης εχε υποψη σου οτι αυτες οι εταιρειες δινουν πολλα χρηματα οχι μονο στην προβολη και διαφημιση των κινητων τους(μεταξυ των οποιων και τα pre order δωρα),αλλα εχουν service σε ολο τον κοσμο. Ολα αυτα μπαινουν μεσα στην τιμη του κινητου.

  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Το jack είναι παλιά τεχνολογία. Αδιάφορη και ανυπομονώ να το ξεπεράσει ο κόσμος και να πάμε παρακάτω.

Αμ δεν το ξεπερνάμε.! Ιδιαιτέρως δε σε τηλέφωνο το οποίο δεν υποστηρίζει ασύρματη φόρτιση το να μπαινοβγάζεις συνεχώς τα ακουστικά σου και τον φορτιστή στην C δεν είναι και η καλύτερες συνθήκες για την υγεία της θύρας...και την ψυχική υγεία του χρήστη βεβαίως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Τι σχέση έχει αυτό με αυτό που είπα εγώ, ότι το κινητό είναι state of the art και αξίζει τα λεφτά του; Το jack είναι παλιά τεχνολογία. Αδιάφορη και ανυπομονώ να το ξεπεράσει ο κόσμος και να πάμε παρακάτω. Προφανώς υπάρχει η αδράνεια της αποδοχής.

State of the art με motorized camera ? από πότε ? Και πριν 10 χρόνια θα μπορούσε να γίνει αυτό . πιο πολύ σαν κίνηση απελπισίας μοιάζει στο να προλάβει να βγάλει all screen display. Και η Samsung το έκανε αλλά όχι στις ναυαρχίδες της ...

Γενικότερα δε βλέπω κάτι state of the art 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσοι μιλατε για τιμές μην ξεχνατε οτι τα αντιστοιχα flagships αλλων εταιρειων ξεπερνανε το χιλιαρικο. Για οσους μπορουν να ζησουν χωρις ασυρματη φορτιση και δωρο ακουστικα τα 200-300 ευρω χαμηλοτερης τιμής δινουν μια ενδιαφερουσα επιλογη στον κοσμο. Δεν θα ηταν λογικο να παίζουν ακομα στα 400 ευρω και ταυτοχρονα να παραμενουν πρωτοποροι σε χρηση νέων τεχνολογιων.

Επεξ/σία από desosav
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αυτό που δε καταλαβαίνω με τα κινητά και όλες τις εταιρείες είναι το που καταλήγει η φάση στη τελική.

Δηλαδή, βάζουν και βάζουν διάφορες ευκολίες και κάμερες και οθόνες και ραμ και και και. 

Μια ερώτηση. Εκμεταλλεύεται κάποιος χρήστης όλα αυτα? Ή μπορεί να τα εκμεταλλευτεί πρακτικά ή είναι απλά για να υπάρχουν όλα αυτά και να πουλάνε ?

Εγώ στο κινητό, θα δω κάνα youtube,netflix θα χαζεψω κάνα insta,fb,messenger,viber  θα ανοίξω κάνα άρθρο και δω τα mails μου. Άντε και μια στο τόσο θα χρησιμοποιήσω και το office. Και όλα αυτά με ένα Xiaomi των 200€. 

Τι κάνουν όλοι οι άλλοι που δίνουν τόσα λεφτά και χρειάζονται τέτοιες επιδόσεις? Δε το καταλαβαίνω αλήθεια.

Επεξ/σία από panossar95
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pacahontas III milagros είπε

Εχεις δικιο...

Αυτο το παραμυθι με τη ταχυτητα πρεπει καποτε να τελειώσει.

σε καθε android κινητο μπαινεις πολυ ευκολα στο κρυφο μενου προγραμματιστη και κλεινεις ολα τα animation στο 0.5 η και στο 0 αν θέλεις. Το θεμα ειναι οτι ετσι εχεις μια ανωμαλη και απότομη εμπειρια χρησης αφού μετα πατάς την οποιαδήποτε εντολή στο κινητο κανει εναν χρονο καπου 0.5 δευτερα να την "παρει" (το λες και λαγκ αυτο, εστω και μικρό) και αφου την παρει την εκτελεί αστραπιαία σε περίπου 0,1 second... Δηλαδη ενα μικρο λαγκ και μια αστραπιαία εκτελεση! Δεν ειναι και η καλύτερη εμπειρία χρησης αυτό το πραγμα! 

Συνεπως ενα κινητό μπορει να γινει οσο γρήγορο θες... Το θεμα ειναι ποσο ισορροπημενα γρήγορα και smooth και ενιαία γινεται ολο αυτό! Χωρις σπασίματα και ξεσπάσματα 

Μόνο που τα animations είναι όπως ακριβώς και στο stock Android και το OnePlus 6 ακόμα πατάει κάτω όλα τα κινητά της γενιάς του. Αν το πάμε 0.5 ή και disabled, ακόμα θα τα ανοίγει όλα αμέσως. Δεν μιλάμε για την μπαταρία, η οποία με μόλις 3300mAh, κρατάει και δύο μέρες.

47 λεπτά πριν, desosav είπε

Οσοι μιλατε για τιμές μην ξεχνατε οτι τα αντιστοιχα flagships αλλων εταιρειων ξεπερνανε το χιλιαρικο. Για οσους μπορουν να ζησουν χωρις ασυρματη φορτιση και δωρο ακουστικα τα 200-300 ευρω χαμηλοτερης τιμής δινουν μια ενδιαφερουσα επιλογη στον κοσμο. Δεν θα ηταν λογικο να παίζουν ακομα στα 400 ευρω και ταυτοχρονα να παραμενουν πρωτοποροι σε χρηση νέων τεχνολογιων.

Σωστός. Θα σου πουν για Skroutz και αυτοί που θα το πουν, ξεχνάνε ότι η OnePlus έχει ένα οικοσύστημα που αν τα κάνεις όλα μέσα σε αυτό, μόνο κερδισμένος βγαίνεις. Αν θέλει κάποιος, το αγοράζει από Κίνα με 100 ευρώ κάτω και δεν έχει εγγύηση, το Skroutz είναι καλό και χρυσό αλλά στο εξωτερικό οι περισσότεροι τα παίρνουν retail τιμές. Εμείς είμαστε η εξαίρεση.

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ειχε τιμη 1000+ αλλα σου εδινε και ακουστικα τωρα στα pre order αξιας 150ευρω.

Η Huawei πχ σου εδινε δωρο το ρολοι αξιας 250ευρω.

Επισης εχε υποψη σου οτι αυτες οι εταιρειες δινουν πολλα χρηματα οχι μονο στην προβολη και διαφημιση των κινητων τους(μεταξυ των οποιων και τα pre order δωρα),αλλα εχουν service σε ολο τον κοσμο. Ολα αυτα μπαινουν μεσα στην τιμη του κινητου.

Και γιατί να πληρώνω εγώ αγαπητέ, τα διαφημιστικά της Samsung στο μετρό του Συντάγματος και δεν ξέρω και που αλλού; 1000 ευρώ για κινητό το οποίο σε ένα χρόνο θα σταματήσει να είναι προτεραιότητα και σε 2 χρόνια θα σταματήσει να παίρνει updates. Αν είναι να δώσεις 1000 ευρώ, πάρε iPhone να έχεις τουλάχιστον τα iOS updates.

 

Οι εταιρίες δίνουν όλα αυτά τα δώρα γιατί οι τιμές είναι ατόφιο κέρδος. Δεν υπάρχει συσκευή που με όλα τα κόστη μέσα, φτάνει τα 1000 ευρώ retail. Απλά ακολουθούν το ηλήθιο price standard που έθεσε η Apple και δίνουν το κάτι έξτρα, μπας και πάνε εκεί τα 1000 ευρώ σου.

 

Μην ξεχνάμε ότι 1000 ευρώ είναι δύο μήνες κατώτατου μισθού στην Ελλάδα, η μάζα δεν τα έχει και η OnePlus δίνει flagship σε 400 ευρώ χαμηλότερη τιμή. Πάλι πολλά λεφτά, σίγουρα τα δίνεις πιο εύκολα.

2 ώρες πριν, JcD είπε

Αμ δεν το ξεπερνάμε.! Ιδιαιτέρως δε σε τηλέφωνο το οποίο δεν υποστηρίζει ασύρματη φόρτιση το να μπαινοβγάζεις συνεχώς τα ακουστικά σου και τον φορτιστή στην C δεν είναι και η καλύτερες συνθήκες για την υγεία της θύρας...και την ψυχική υγεία του χρήστη βεβαίως!

Wireless headphones. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Μόνο που τα animations είναι όπως ακριβώς και στο stock Android και το OnePlus 6 ακόμα πατάει κάτω όλα τα κινητά της γενιάς του. Αν το πάμε 0.5 ή και disabled, ακόμα θα τα ανοίγει όλα αμέσως. 

Χωραει πολύ αναλυση και δοκιμές το θέμα γιατι σε multitasking transitions πχ ολα τα συγχρονα android δεν κανoυν ουτε το 0.5sec που ειπα εγω πριν μεχρι να παρουν την εντολή, το κάνουν ακαριαία! Ας πουμε 0,1sec.. 

Το 0.5sec λαγκ που μιλησα ηταν για τα transitions στα παράθυρα κατα το browsing που χω δει. Και πάλι ομως δεν ειναι κατι που χω τεστάρει σε βαθος καθως τοση γρήγορη ταχύτητα και μεταβάσεις στερούν απο την εμπειρια χρησης παρα δινουν credits! 

 

Το απόλυτο ζητούμενο δεν ειναι η ταχύτητα απο μονη της να σε ζαλίζει οριζοντας τα animations στο μηδεν στο κρυφο μενου! Ειναι η ταχύτητα και η ομαλότητα σε καθε εντολη που δινεις στο κινητό. Το smoothness μαζι με ταχύτητες που δε σε κουράζουν κατα τη χρήση !

 

 

Ισως αυτο, δηλαδή την καλύτερη ισορροπία αναμεσα σε ουτε τρελες ταχυτητες!! ουτε σε διστακτικα transitions.... το εχει η oneplus με τη ταχύτητα στα animations που εχει ορισει στο oxygen, αυτο δεν το ξερω αλλα δεν ειναι κατι μαγικό ουτε δύσκολο. Ειναι απλα επιλογη

Επεξ/σία από pacahontas III milagros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, panossar95 είπε

Εγώ αυτό που δε καταλαβαίνω με τα κινητά και όλες τις εταιρείες είναι το που καταλήγει η φάση στη τελική.

Δηλαδή, βάζουν και βάζουν διάφορες ευκολίες και κάμερες και οθόνες και ραμ και και και. 

Μια ερώτηση. Εκμεταλλεύεται κάποιος χρήστης όλα αυτα? Ή μπορεί να τα εκμεταλλευτεί πρακτικά ή είναι απλά για να υπάρχουν όλα αυτά και να πουλάνε ?

Εγώ στο κινητό, θα δω κάνα youtube,netflix θα χαζεψω κάνα insta,fb,messenger,viber  θα ανοίξω κάνα άρθρο και δω τα mails μου. Άντε και μια στο τόσο θα χρησιμοποιήσω και το office. Και όλα αυτά με ένα Xiaomi των 200€. 

Τι κάνουν όλοι οι άλλοι που δίνουν τόσα λεφτά και χρειάζονται τέτοιες επιδόσεις? Δε το καταλαβαίνω αλήθεια.

Δεν χρειάζονται αγαπητέ, προφανώς οι συνεχιζόμενες αναβαθμίσεις λογισμικού γίνονται για να σέρνονται οι συσκευές και να πουλάνε κάθε χρόνο καινούργιες. Εγώ το ξέρω, εσύ το ξέρεις, οι εταιρίες το παραδέχτηκαν και όλοι μαζί κάνουμε τους κινέζους! Πλέον η αφαίρεση χαρακτηριστικών όπως το jack και τα bezels, που συνήθως είχαν και ένα ζευγάρι ηχεία πάνω τους, θεωρείται εξέλιξη. Το δε κόλπο με την αδιαβροχοποίηση ώστε να μην αλλάζουμε μπαταρίες είναι το κερασάκι στην τούρτα. Θέλουν να μας πουν ότι δεν μπορούν να φτιάξουν αδιάβροχες συσκευές με πρόσβαση στην μπαταρία. Μας δουλεύουν ψιλό γαζί! 

33 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Wireless headphones. 

Δεν θέλω να χρειάζεται να φορτίζω τα ακουστικά μου φίλε μου. Μου αρέσει το τζακ. Σε πολλούς αρέσει! 

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, JcD είπε

Δεν χρειάζονται αγαπητέ, προφανώς οι συνεχιζόμενες αναβαθμίσεις λογισμικού γίνονται για να σέρνονται οι συσκευές και να πουλάνε κάθε χρόνο καινούργιες. Εγώ το ξέρω, εσύ το ξέρεις, οι εταιρίες το παραδέχτηκαν και όλοι μαζί κάνουμε τους κινέζους! Πλέον η αφαίρεση χαρακτηριστικών όπως το jack και τα bezels, που συνήθως είχαν και ένα ζευγάρι ηχεία πάνω τους, θεωρείται εξέλιξη. Το δε κόλπο με την αδιαβροχοποίηση ώστε να μην αλλάζουμε μπαταρίες είναι το κερασάκι στην τούρτα. Θέλουν να μας πουν ότι δεν μπορούν να φτιάξουν αδιάβροχες συσκευές με πρόσβαση στην μπαταρία. Μας δουλεύουν ψιλό γαζί! 

Δεν θέλω να χρειάζεται να φορτίζω τα ακουστικά μου φίλε μου. Μου αρέσει το τζακ. Σε πολλούς αρέσει! 

Καλά προφανώς. Παρόλα αυτά υπάρχουν άνθρωποι που συνεχώς αναβαθμίζουν. Βέβαια ίσως να τα βλέπουμε και έτσι με βάση το που ζουμε και το μισθό που έχουμε. 

Αν και νομίζω, ότι ακόμα και οικονομική άνεση να έχεις, το να δώσεις τόσα λεφτά για κινητό είναι πραγματικά άχρηστα χρήματα. 

Τελοσπαντων, απλά όντως θέλω να δω τη κατάληξη.

Επίσης συμφωνώ με τα ακουστικά. Φτάνει πια με τη φόρτιση. Εγώ έχω κουραστεί να φορτίζω, κινητό, ηλεκτρονικό τσιγάρο, χειριστήριο ps4, power bank. ΔΕ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το πάρουμε απλά.

 

Η κοινή γνώμη λέει Huawei (δεν ξέρω γιατί) , apple και samsung πώς είναι πιο value for money ουσιαστικά γιατί είναι καλύτερα και έχουν την ίδια τιμή ουσιαστικά.

Η apple είναι ένα οικοσύστημα μόνη της , οπότε όποιος το γουστάρει δεν υπάρχει άλλο κινητό πέρα από iPhone (προσωπικά δεν μου αρέσει πολύ λόγω περιορισμών, και γιατί ούτε Mac έχω ή θα έχω , αλλα ούτε iPad , αλλά και τιμή πολύ ακριβότερη). Το one plus παραμένει κατά πολύ φθηνότερο για να παρέχει το τοπ, ενώ το τοπ εκεί με 256 gb πάει περίπατο........... Καμία σύγκριση στη τιμή όσος καιρός και να περάσει. (Είχα iPhone..)

Λέγεται ότι η χρήση της  sd είναι σημαντική, όταν με 256gb είναι λίγο περιττή εδώ που τα λέμε. Και βασικά με ένα usb stick, αν θέλω κάτι , κάνω την δουλειά μου καλύτερα, έχοντάς το πάντα μαζί μου, χωρίς να το χάσω και όχι μόνο ένα.  Έχω και το χρησιμοποιώ έτσι. Οπότε sd άκυρος λόγος για μένα.

Όσο για τις τιμές δεν θεωρώ ότι είναι πολύ κοντά, ενώ δεν είναι, ούτε θα είναι. Γιατί δεν μπορώ να συγκρίνω τα 64gb με τα 256gb. Η ραμ ας πάει στην άκρη. Άχρηστη είναι. 

Το ui δε, καλως ή κακως δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο. Όταν είναι πολύ μπροστά είτε σε επιλογές είτε σε εξέλιξη, είτε σε ελευθερία, είτε σε υποστήριξη. Ίσως μόνο η Samsung βελτιώθηκε από ότι λένε, αλλά η αγορά της έκδοσης με 256 gb και με δύο sim είναι απλησίαστη( και μην μου πείτε για την sd γιατί δεν συγκρίνεται να έχεις αμοιγως εσωτερική μνήμη στο κινητό, και τα είπαμε αυτά περί sd)

Επίσης μιας και είναι πολύ φθηνά τα άλλα σκεφτείτε να αλλάξετε μια οθόνη, όταν μιλάτε για σέρβις παντού. One plus έρχεται η ups το παίρνει από το σπίτι σου και πληρώνεις 120€ (τιμή για 3t). Και στο επιστρέφει σε 10 μέρες. Not bad at all!! (Ελπίζω να μη χρειαστεί και στο 6t).

Το 3t θα πάρει Pie (σχεδόν.. πήρε). Από αναβαθμίσεις σε σύγκριση με τα υπόλοιπα Android είναι έρχεται πάντα από τις πρώτες.

 

Λαμβάνοντας υπόψιν πραγματικές τιμες.και όχι αρχικές ας κάνει ο καθένας την επιλογή του  ένα flag ship ή ένα flag ship killer?

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

600 θα κάνει το 7

Μόνο το MI9 είναι φθηνότερο στα ίδια πάνω κάτω χαρακτηριστικά 

Ποιες ιδιες τιμες λέτε?όταν βγήκαν τα p30 pro τα S10+ πόσο εκαναν?πάνω από 1100.σας έχουν φτάσει να δίνετε πάνω από χιλιάρικο και λέτε και ευχαριστω

Και εδώ στην έκδοση PRO του oneplus 7 τα 700-750 είναι πολλά?

Μια χαρά οι τιμές του.απλα flagship killer είναι η xiaomi πλέον.

Η oneplus είναι κάπου στη μέση

Για παλιότερες συσκευές λογικό να έχουν πέσει τιμές.ετσι είναι η αγορά.αφου παίρνεις κινητό και σε 6 μήνες βγαίνει καινούργιο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JcD είπε

Δεν χρειάζονται αγαπητέ, προφανώς οι συνεχιζόμενες αναβαθμίσεις λογισμικού γίνονται για να σέρνονται οι συσκευές και να πουλάνε κάθε χρόνο καινούργιες. Εγώ το ξέρω, εσύ το ξέρεις, οι εταιρίες το παραδέχτηκαν και όλοι μαζί κάνουμε τους κινέζους! Πλέον η αφαίρεση χαρακτηριστικών όπως το jack και τα bezels, που συνήθως είχαν και ένα ζευγάρι ηχεία πάνω τους, θεωρείται εξέλιξη. Το δε κόλπο με την αδιαβροχοποίηση ώστε να μην αλλάζουμε μπαταρίες είναι το κερασάκι στην τούρτα. Θέλουν να μας πουν ότι δεν μπορούν να φτιάξουν αδιάβροχες συσκευές με πρόσβαση στην μπαταρία. Μας δουλεύουν ψιλό γαζί! 

Δεν θέλω να χρειάζεται να φορτίζω τα ακουστικά μου φίλε μου. Μου αρέσει το τζακ. Σε πολλούς αρέσει! 

Οι μπαταρίες σε αδιάβροχα κινητά αλλάζουν και δεν χάνεται η αδιάβροχοποίηση, αυτές οι θεωρίες συνωμοσίας για το λογισμικό είναι τραγικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...