Προς το περιεχόμενο

Μειώνονται οι πωλήσεις του PlayStation 4 καθώς η νέα γενιά της κονσόλας της Sony πλησιάζει


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, chocorello είπε

Ε όχι και σύντομος... η γενιά ps4/xboxOne πρέπει να είναι η γενιά που έζησε/ζει περισσότερο από κάθε άλλη.
Και για αυτό ευθύνονται κυρίως οι μετέπειτα πιο δυνατές εκδόσεις τους (Pro/OneX) που όμως θεωρούνται ίδιας γενιάς αφού παίζουν τα ίδια games.
Αν γνώριζα ότι θα εξελιχθεί έτσι θα αγόραζα μια κονσόλα από το 2013.

Φοβάμαι ότι οι νέες γενιές θα έχουν μικρότερη ζωή.

Επίσης, Sony ξεκαβάλα λίγο γιατί είσαι πανάκριβη... και στην αρχική αγορά πιο ακριβή αλλά και στις υπηρεσίες/προσφορές είσαι ακριβή.
Βλέπω την Microsoft να μπαίνει ΠΟΛΥ δυνατά στην επόμενη γενιά με τρομερό hardware αλλά και τιμές υπηρεσιών. Πιστεύω θα γίνει μεγάλη μάχη.

Δεν τα λες καλά. Το ps2 έζησε 11 χρόνια, και άλλες κονσόλες τύπου mega drive γύρω στα 9 χρόνια. Ο κύκλος ζωής πλέον είναι 7 χρόνια και θα μειωθει στο μέλλον. 2013 μέχρι 2020 που λένε ότι θα βγει το ps5 είναι το λογικό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αλλα μου Φάνηκε καπως βεβιασμενη η μεταβαση στην επομενη γενια...ισως να εχει σχεση με το οτι η κονσολα  εσπασε μεχρι το firmware 5 και πιθανα και το 6  με τους hackers πιθανα να περιμενουν το transition στην νεα γενια.. για να δωσουν τα crack  και για το τελευταιο firmware....Προσωπικα (ενημερωτικα ειμαι 50+  και μεγαλωσα με αλλου ειδους gaming) ειμαι κατα του online gaming.... στο οποίο τρως ban ...επειδη αφησες το παιγνιδι στην μεση  για να πας τουαλετα  ή να φας...... ή και ψιλοβριζεσε με τους φιλους σου ...επειδη σε αφησαν ακαλυπτο......ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΟΡΙΟ  και καλο ειναι να υπαρχει μια αντισταση σε οτι μας σερβιρουν πολυεθνικα fund ως καινοτομο!!!! Και αυτο προσπαθω να περασω και στα παιδια μου ιδιαιτερα στον μικρο... που τον εχω πιασει... να μην σηκώνεται  ουτε για να πιει νερο.....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, whoever81 είπε

η νέα γενιά της κονσόλας της Sony πλησιάζει

Σε 18-24 μήνες... Αυτή η αναμονή θα σπάσει κόκαλα και κάκαλα.

Ο,τι και να κάνει η πρώτη έκδοση και η κυκλοφορία είναι τελείως beta. Ακόμα και τα 5 παιχνίδια που θα κυκλοφορήσουν μαζί τύπου killzone το ένα, σε φάση εμβρυακή θα είναι. Καλή είναι η πρώτη ματιά σε κονσόλα αλλά το καλό για να γίνει πρέπει να περιμένεις. Κανείς δεν γεννήθηκε ολοκληρωμένος.

Ο πρώτος πελάτης είναι κρίσιμης σημασίας πάντα. Παίζει με beta τεχνολογία και πρόβληματα. Και τα πληρώνει με τα λεφτά του ώστε η εταιρεία να μπορέσει να συνεχίσει την παραγωγή και να διορθώσει τα προβληματα για τους επόμενους με καλύτερες εκδόσεις.

Απλά δεν θέλω να είμαι ο πρώτος πελάτης, τα θέλω "χοντρική" 2 χρόνια μετά με παιχνίδια φτηνότερα. Έχω και άλλα χόμπυ να περνάει ο χρόνος😎!!!

Επεξ/σία από aris1986
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, kerkiraios80 είπε

Δεν τα λες καλά. Το ps2 έζησε 11 χρόνια, και άλλες κονσόλες τύπου mega drive γύρω στα 9 χρόνια. Ο κύκλος ζωής πλέον είναι 7 χρόνια και θα μειωθει στο μέλλον. 2013 μέχρι 2020 που λένε ότι θα βγει το ps5 είναι το λογικό. 

Γιατί με βάζεις σε τσάμπα κόπο;

Release dates στην Ευρώπη:

Sega Mega Drive: 30 Νοεμβρίου του 1990
Sega Saturn: July 8, 1995

Sony Playstation 2: November 2000
Sony Playstiation 3: March 23, 2007

Που είναι τα 11 χρόνια ΟΕΟ;

Επεξ/σία από chocorello
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, georgetsl είπε

Όσοι νομίζουν ότι θα πάρουν ps5 και ξεμπερδεψαν ...πλανονται οικτρά....ας ετοιμάσουν και κάνα χιλιάρικακι επί πλέον για TV  4k στα 120hz panel ,hdmi 2.1 αλλιώς δεν υπάρχει λόγος με μια απλή 4Κ του 500ρικου , για 1080p δε το συζητάμε καν  ... Έτσι έγινε και με το xbox X .... Όσοι δεν έχουν σκοπό για έξτρα κόστος σε tv ,το ps4 pro θα έχει αρκετό μέλλον ακόμα.....

Ελα ντε μην λες και λιγα. Πολλοι νομιζουν φαση οτι υποστηριζει η κονσολα Χ 4κ/60fps , HDR+ κτλ κτλ και λενε επιτελους ενα σωστο μηχανημα και οταν τους ρωτας τι τηλεοραση εχουν σ πετανε μια 4Κ των 400 ευρω που την πηραν απο καποιο καταστημα προσφορα. Τις προαλλες κοιτουσα καποιες τιμες για τηλεορασεις εν αναμονη του PS5 να δω περιπου ποσο θα μ παει το μαλλι και η πιο φτηνη που υποστηριζει καποια βασικα χαρακτηριστικα  που οπως ολα δειχνουν θα υποστηριζονται απο την ερχομενη γενια κονσολων εκανε 1.500+. Με λιγα λογια θες κοντα κανα 2 χιλιαρικα λιγο πανω λιγο κατω σε τηλεοραση και PS5, λιγα δεν τα λες σιγουρα αναλογικα με τους μισθους που παιζουν εδω.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsibosp είπε

Ελα ντε μην λες και λιγα. Πολλοι νομιζουν φαση οτι υποστηριζει η κονσολα Χ 4κ/60fps , HDR+ κτλ κτλ και λενε επιτελους ενα σωστο μηχανημα και οταν τους ρωτας τι τηλεοραση εχουν σ πετανε μια 4Κ των 400 ευρω που την πηραν απο καποιο καταστημα προσφορα. Τις προαλλες κοιτουσα καποιες τιμες για τηλεορασεις εν αναμονη του PS5 να δω περιπου ποσο θα μ παει το μαλλι και η πιο φτηνη που υποστηριζει καποια βασικα χαρακτηριστικα  που οπως ολα δειχνουν θα υποστηριζονται απο την ερχομενη γενια κονσολων εκανε 1.500+. Με λιγα λογια θες κοντα κανα 2 χιλιαρικα λιγο πανω λιγο κατω σε τηλεοραση και PS5, λιγα δεν τα λες σιγουρα αναλογικα με τους μισθους που παιζουν εδω.

Δυστυχως πολλοί δεν έχουν καταλάβει ότι οι απαιτήσεις των νέων κονσολών χρήζουν τις ανάλογες τηλεοράσεις ...πολλοί βασικά δεν ξέρουν τις διαφορές μεταξύ των TV ,4K λένε ότι πήραν με 500 ευρώ και δεν γνωρίζουν τίποτα άλλο πέραν αυτού....λες και η tv 4Κ των 500 ευρώ είναι καλύτερο deal από μια ίδια σε ιντσες των 1500...εν πάση περιπτώσει απλά η άποψη μου είναι ότι οι νέας γενιάς κονσολες που πρόκειται να έρθουν θα απαιτούν και τις αντίστοιχες τηλεοράσεις υψηλού κόστους ....αλλιώς ποιος ο σκοπός αγοράς ps5 σε τηλεόραση 1080p ή μιας απλής 4k .....έτσι την πάτησαν όσοι πήραν το xbox X και στα τεστ συμβατοτητας που έκαναν μέσω της κονσολας είδαν ως δια μαγείας ότι η τηλεόραση τους στα μισά στάνταρ των απαιτήσεων ήταν εκτός ....(hdr+ ,doldy vision,hdmi 2.1 , Hz ,κλπ κλπ )

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, aris1986 είπε

Ο,τι και να κάνει η πρώτη έκδοση και η κυκλοφορία είναι τελείως beta. Ακόμα και τα 5 παιχνίδια που θα κυκλοφορήσουν μαζί τύπου killzone το ένα, σε φάση εμβρυακή θα είναι. Καλή είναι η πρώτη ματιά σε κονσόλα αλλά το καλό για να γίνει πρέπει να περιμένεις. Κανείς δεν γεννήθηκε ολοκληρωμένος.

Ο πρώτος πελάτης είναι κρίσιμης σημασίας πάντα. Παίζει με beta τεχνολογία και πρόβληματα. Και τα πληρώνει με τα λεφτά του ώστε η εταιρεία να μπορέσει να συνεχίσει την παραγωγή και να διορθώσει τα προβληματα για τους επόμενους με καλύτερες εκδόσεις.

Απλά δεν θέλω να είμαι ο πρώτος πελάτης, τα θέλω "χοντρική" 2 χρόνια μετά με παιχνίδια φτηνότερα. Έχω και άλλα χόμπυ να περνάει ο χρόνος😎!!!

Η γενιά που διανύουμε δεν είχε σοβαρά θέματα σε επίπεδο hardware όπως η προηγούμενη (άσχετα που εγώ έπεσα θύμα λόγω καθαρής ατυχίας). Επίσης τα launch παιχνίδια προβλέπονται πολύ δυνατά αυτή τη φορά με ghosts of tsushima, the last of us part 2 και death stranding + ολόκληρη τη βιβλιοθήκη του PS4. 

Η δικιά μου γνώμη είναι οποίος σκέφτεται για αγορά PS4 Pro κοντά στα 400 ευρώ να κάνει υπομονή. Το επόμενο PlayStation θεωρω πως θα κυκλοφορήσει φθινόπωρο 2020 σε τιμή γύρω στα 4-5 εκατοσταρικα, σύμφωνα με αυτά που ακούγονται. Από την άλλη, η αγορά του απλου ps4 στα 200 ευρώ είναι μια πολύ λογική αγορά μιας και απέχει αρκετά χρηματικά. 

Επεξ/σία από naruto14
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, tsibosp είπε

Με λιγα λογια θες κοντα κανα 2 χιλιαρικα λιγο πανω λιγο κατω σε τηλεοραση και PS5, λιγα δεν τα λες σιγουρα αναλογικα με τους μισθους που παιζουν εδω.

Δηλαδή θα μας χαλάσει πολύ ένα PS5 κτήνος σε μία απλή budget 4K ή ένα 1440 monitor ή ένα 1080p monitor βρε αδερφέ.

Θα πάρουμε κάποια στιγμή και super duper 4K HDR OLED/microLED κτλ. Οι τιμές πέφτουν συνέχεια και είμαστε ακόμα σχεδόν 2 χρόνια πριν τη κυκλοφορία του.

Επεξ/σία από whoever81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, whoever81 είπε

Δηλαδή θα μας χαλάσει πολύ ένα κτήνος PS5 σε μία απλή budget 4K ή ένα 1440 monitor ή ένα 1080p monitor βρε αδερφέ.

Θα πάρουμε κάποια στιγμή και super duper 4K HDR OLED/microLED κτλ. Οι τιμές πέφτουν συνέχεια και είμαστε ακόμα σχεδόν 2 χρόνια πριν τη κυκλοφορία του.

Ε ναι αν δεν πάρεις oled τι να το κάνεις το ps5; πως θα ευχαριστηθείς το 4κ 30fps σε μια budget va 4k τηλεόραση; 😜

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, chocorello είπε

Γιατί με βάζεις σε τσάμπα κόπο;

Release dates στην Ευρώπη:

Sega Mega Drive: 30 Νοεμβρίου του 1990
Sega Saturn: July 8, 1995

Sony Playstation 2: November 2000
Sony Playstiation 3: March 23, 2007

Που είναι τα 11 χρόνια ΟΕΟ;

 

Lifespan 2000–2013

Discontinued

JP: December 28, 2012

WW: January 4, 2013

Units sold155 million (as of January 4, 2013)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...