Προς το περιεχόμενο

OC RAM


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα πριν 1 μηνά έχτισα καινούργιοo gaming pc όλα καλά εκτός από τις ραμ τις οποίες αγόρασα με advertised speed 3200mhz όπου και νόμιζα θα παίζουν με ένα απλό xmp, τελικά δεν ήταν έτσι στο xmp profile (3200) έτρωγα blue screen μετά από 5 λεπτά με διάφορα messages όπως και στο xmp profile 2 (3000) μετά από λίγη προσπάθεια τα παράτησα και είπα ας το αφήσω 2400 default που πήγαινε μια χαρά. Αποφάσισα όμως αφού είδα από διάφορα benchmarks ότι οι ryzen έχουν μεγάλη διάφορα οσο τρέχουν σε μεγαλύτερη συχνότητα να προσπαθήσω να το κάνω manually και από πολλά ξένα forums διάβασα ότι αυτό το πρόβλημα το έχουν πάρα πολλά άτομα και φτιάχτηκε βάζοντας 2933 speed, τα timings και 1.35v. Ειμαι σχεδον ετοιμος να μπω bios και να το κανω να δω αν δουλεψει αλλα δεν εχω ιδεα απο timings τι πρεπει να βαλω εχω μπει στο site των ραμ http://prntscr.com/nkmj8c βλεπω αυτα τι πρεπει να σετταρω απο timings? (εχω κανει το last bios uptade αλλα παλι δεν βοηθησε)
cpu ryzen 5 2600
mobo gigabyte b450m 
ram 

HyperX Predator 8GB DDR4-3200MHz (HX432C16PB3K2/8)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπεις απλά στο bios θα ενεργοποιήσεις το xmp και παρακάτω θα πατησεις εκεί που λέει memory frequency. Αφού το πατήσεις θα έχει μια λίστα με συχνότητες θα πατήσεις 3133. Αν πάλι έχεις bsod θα βάλεις 3066. Κατά πάσα πιθανότητα στα 3066 δεν θα έχεις θέμα. Αν έχει; Βάζεις 2933 και τέλος. Προφανώς δεν έχεις καμμία 2080ti οπότε μην τρελαίνεσαι δεν θα καταλάβεις διαφορά από 2933 σε 3200.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για ryzen αυτές οι μνήμες είναι καλύτερες https://www.skroutz.gr/s/11436424/G-Skill-Flare-X-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GFX.html?from=account_favorites

Το λέει η G.Skill στην σελίδα τους ότι είναι optimized για ryzen. Και στο guru3D το έχω δει ότι τις προτείνουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιάννη η διαφορά 16gb b-dies με τις υπόλοιπες είναι όσο ένα τροφοδοτικό η ένας 500αρης ssd. Υπάρχουν φτηνότερες μνήμες που έχουν δοκιμαστεί σε κάθε motherboard μπορείς να τις βρεις στο qvl δεν σημαίνει ότι αν πάρεις ryzen σώνει και καλά πρέπει να σκάσεις 150φευγα ευρώ. Η διαφορά σε midrange κάρτες είναι μηδαμινή οπότε θα τις βάλει; 2933-3133 και θα είναι κομπλέ.

Επεξ/σία από radiohead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHzF 4-3200C16D-16GVKB

Καλησπερα. Για να μην φτιάχνω νέο topic. Έχω τις παραπάνω μνήμες. Τις έχω από τότε που τις πήρα xmp. 

Ποσο είναι safe τάση γενικά για να δοκιμάσω παραπάνω oc; 1.5v; 

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHzF 4-3200C16D-16GVKB

Καλησπερα. Για να μην φτιάχνω νέο topic. Έχω τις παραπάνω μνήμες. Τις έχω από τότε που τις πήρα xmp. 

Ποσο είναι safe τάση γενικά για να δοκιμάσω παραπάνω oc; 1.5v; 

 

Hynix τσιπάκια έχεις.... Μέχρι 1.4v δεν θα έχεις θέμα.... 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Γνωρίζω ότι υπήρχαν καλύτερες επιλογές που θα μπορούσα να κάνω άλλα τώρα είναι αργά αν και εντάξει αν φτάσουν 2933 θα είμαι υπέρ ικανοποιημένος. Λοιπόν, χθες δοκίμασα με τα timings των 2400mhz(ίσως να έπρεπε να τα ανεβάσω?) να πάω 2933 με 1.35v δεν έφαγα bluescreen άλλα από το prime95 έβγαζε erros που σημαίνει ότι θα έτρωγα σύντομα όποτε πάλι reset.. 

23 ώρες πριν, radiohead είπε

Θα μπεις απλά στο bios θα ενεργοποιήσεις το xmp και παρακάτω θα πατησεις εκεί που λέει memory frequency. Αφού το πατήσεις θα έχει μια λίστα με συχνότητες θα πατήσεις 3133. Αν πάλι έχεις bsod θα βάλεις 3066. Κατά πάσα πιθανότητα στα 3066 δεν θα έχεις θέμα. Αν έχει; Βάζεις 2933 και τέλος. Προφανώς δεν έχεις καμμία 2080ti οπότε μην τρελαίνεσαι δεν θα καταλάβεις διαφορά από 2933 σε 3200.

Χμμ μα 2 profiles έχει το xmp (3000,3200) υποτίθεται όταν βάζω xmp πάνε όλα auto δεν ξέρω αν με αφήσει να το βάλω 2933 θα δοκιμάσω και έρχομαι  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tasosleagueoflegends είπε

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Γνωρίζω ότι υπήρχαν καλύτερες επιλογές που θα μπορούσα να κάνω άλλα τώρα είναι αργά αν και εντάξει αν φτάσουν 2933 θα είμαι υπέρ ικανοποιημένος. Λοιπόν, χθες δοκίμασα με τα timings των 2400mhz(ίσως να έπρεπε να τα ανεβάσω?) να πάω 2933 με 1.35v δεν έφαγα bluescreen άλλα από το prime95 έβγαζε erros που σημαίνει ότι θα έτρωγα σύντομα όποτε πάλι reset.. 

Χμμ μα 2 profiles έχει το xmp (3000,3200) υποτίθεται όταν βάζω xmp πάνε όλα auto δεν ξέρω αν με αφήσει να το βάλω 2933 θα δοκιμάσω και έρχομαι  

Τις μνήμες όπως κοιτάς τη μητρική τις έχεις δεύτερο και τέταρτο slot; Αν όχι βαλ'τες εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, radiohead είπε

Τις μνήμες όπως κοιτάς τη μητρική τις έχεις δεύτερο και τέταρτο slot; Αν όχι βαλ'τες εκεί.

είναι 1ο και 2ο η αλήθεια είναι ότι έχω δει να λένε ότι το 2 και το 4 για 2 sticks είναι το καλύτερο άλλα στην mobo που έχω γράφει να μπαίνουν 1ο και 2ο slot 🤔 αν και να τις βάλω πάλι δεν θα τρεxουν xmp αφού δεν είναι στο QVL έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, radiohead είπε

Πρώτο και δεύτερο χάνεις το dual αδερφέ.

Μήπως εννοείς 1 και 3

είναι δίπλα ακριβός από το cpu μαζί άρα είναι στο 4 και στο 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...