Προς το περιεχόμενο

iPhone 6 πρόβλημα! Σώζεται τίποτα?


civilarac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Zenor είπε

Η αλήθεια είναι πως δεν εξηγησες απολύτως τίποτα. Το ότι το χρησιμοποιησες εσύ στη δική σου πλακέτα γιατί κάπου το είδες (η οποία μετά τυχαία δούλεψε) επίσης δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Το ίδιο συμβαίνει και με το ρύζι το ίδιο συμβαίνει και με τις κάρτες γραφικών τις οποίες ψηνουν στο φούρνο στους 250 βαθμούς γιατί κάποιος είπε ότι δούλεψε. Το WD40 είναι ακατάλληλο για οποιαδήποτε χρήση σε ηλεκτρονικές πλακέτες, υπάρχουν άλλα ειδικά sprey όπως τα sprey επαφών για αυτή τη δουλειά και να με συγχωρείς αλλά είναι χαζό να προτείνεις σε κάποιον να ψεκασει οτιδήποτε ηλεκτρονικό με wd40.

Δική σου γνώμη, και λυπάμαι αλλά όπως την θέτεις, δεν την σέβομαι.

Καλό σου βράδυ

Για το αρχείο https://forum.allaboutcircuits.com/threads/wd-40-as-contact-cleaner.36407/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Δική σου γνώμη, και λυπάμαι αλλά όπως την θέτεις, δεν την σέβομαι.

Καλό σου βράδυ

Δεν πειράζει, εσύ μπορείς να ψεκαζεις τα πάντα με wd40 και εγώ ως ηλεκτρονικός να συνεχίζω να κατακρινω τέτοιου είδους συμβουλές που δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με την πραγματική διαδικασία επισκευής μιας ηλεκτρονικής συσκευής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Zenor είπε

Δεν πειράζει, εσύ μπορείς να ψεκαζεις τα πάντα με wd40 και εγώ ως ηλεκτρονικός να συνεχίζω να κατακρινω τέτοιου είδους συμβουλές που δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με την πραγματική διαδικασία επισκευής μιας ηλεκτρονικής συσκευής. 

Και εγώ ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών με Μεταπτυχιακό στην Ηλεκτρονική και in progress Υπ. Διδάκτορ στο AI και ML, μπορώ να έχω άλλη γνώμη.

Αφού θες να δηλώνουμε και πτυχία και δουλειές, δεν έχω κανένα πρόβλημα :)

Σου εξήγησα γιατί πρότεινα αυτό την λύση, αφού μπορεί να την κάνει ο καθένας και καθαρίζει ζημιά απο υγρό και τοπική οξείδωση, εσύ γκρινιάζεις ότι δεν είναι η καλύτερη λύση. Κάποιος δεν καταλαβαίνει.

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Και εγώ ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών με Μεταπτυχιακό στην Ηλεκτρονική και in progress Υπ. Διδάκτορ στο AI και ML, μπορώ να έχω άλλη γνώμη.

Αφού θες να δηλώνουμε και πτυχία και δουλειές, δεν έχω κανένα πρόβλημα :)

Σου εξήγησα γιατί πρότεινα αυτό την λύση, αφού μπορεί να την κάνει ο καθένας και καθαρίζει ζημιά απο υγρό και τοπική οξείδωση, εσύ γκρινιάζεις ότι δεν είναι η καλύτερη λύση. Κάποιος δεν καταλαβαίνει.

Το αρχειο γραφει για ξεπλυμα με ισοπροπυλικη αλκοολη και λογικο ειναι γιατι αν παρεμενε το wd 40 η κατασταση θα ηταν καπως ευφλεκτη...Τα πτυχια σου δεν λενε και πολλα, ειδικα αν δεν τα πας καλα με την χημεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atheatos είπε

Το αρχειο γραφει για ξεπλυμα με ισοπροπυλικη αλκοολη και λογικο ειναι γιατι αν παρεμενε το wd 40 η κατασταση θα ηταν καπως ευφλεκτη...Τα πτυχια σου δεν λενε και πολλα, ειδικα αν δεν τα πας καλα με την χημεια....

Μα ακριβώς αυτό έγραψα, μετά ξέπλυμα με αλκοόλη με μπατονέτα!

Δεν διαβάζετε ρε παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Ανοίγεις τα πάντα, καθαρίζεις με αλκοόλη και μπατονετες να τραβήξει την υγρασία, και μετα WD40 με μαλακή οδοντόβουρτσα να βγάλει την οξείδωση. Ετσι έφτιαξα κάρτα γραφικών που δεν έδινε εικόνα λόγω οξείδωσης στην μισή πλακέτα.

Εγω διαβαζω οτι μετα βαζεις wd 40....

Μόλις τώρα, Sheogorath είπε

Μα ακριβώς αυτό έγραψα, μετά ξέπλυμα με αλκοόλη με μπατονέτα!

Δεν διαβάζετε ρε παιδιά;

Μαλλον μπερδευτηκες...

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, atheatos είπε

Εγω διαβαζω οτι μετα βαζεις wd 40....

Μαλλον μπερδευτηκες...

Το διόρθωσα για να μην μπερδευτεί και κανείς άλλος. Εξάλλου τι θα άφηνες, την πλακέτα να γλιστράει με τα λάδια; Εννοείεται αυτό. Δεν πιάνεται μετά η πλακέτα, γλιστράει σαν ψάρι.

Το έγραψα "πριν και μετά", αφού δεν το βάζετε στην κοινή λογική, μπορεί να κάνει το ίδιο και κάποιος άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Sheogorath είπε

Το διόρθωσα για να μην μπερδευτεί και κανείς άλλος. Εξάλλου τι θα άφηνες, την πλακέτα να γλιστράει με τα λάδια; Εννοείεται αυτό. Δεν πιάνεται μετά η πλακέτα, γλιστράει σαν ψάρι.

Το έγραψα "πριν και μετά", αφού δεν το βάζετε στην κοινή λογική, μπορεί να κάνει το ίδιο και κάποιος άλλος.

Το καταλαβαμε οτι μπερδευτηκες...αλλα υπαρχουν contact cleaners που συνδυαζουν τις ιδιοτητες του wd 40 χωρις να ειναι απαραιτητο μετα το ξεπλυμα...Το να μπεις στην διαδικασια να βαλεις wd 40 ρισκαροντας να λαδωσεις σημεια που δεν θα ειναι ευκολο να καθαρισεις, απο τεχνικης και πρακτικης αποψης ειναι οπως το περιεγραψε ο zenor...

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atheatos είπε

Το καταλαβαμε οτι μπερδευτηκες...αλλα υπαρχουν contact cleaners που συνδυαζουν τις ιδιοτητες του wd 40 χωρις να ειναι απαραιτητο μετα το ξεπλυμα...Το να μπεις στην διαδικασια να βαλεις wd 40 ρισκαροντας να λαδωσεις σημεια που δεν θα ειναι ευκολο να καθαρισεις, απο τεχνικης καιμ πρακτικης αποψης ειναι οπως το περιεγραψε ο zenor...

Με μια διαφορά, όπως προείπα, δεν είναι το κατάλληλο για αυτή την δουλειά ΑΛΛΑ υπάρχει σε κάθε σπίτι, μπορεί να το χρησιμοποιήσει ο καθένας και κάνει την ίδια δουλειά με το έξτρα βήμα του ξεπλύματος με την αλκοόλη.

Και όχι δεν μπερδεύτηκα εγώ. Εσείς τα μπλέξατε. Σαν να μου λες φταίω που δεν σου είπα να ξεπλύνεις τα χέρια σου μετά το σαπούνι. Όχι κάτσε με τις σαπουνάδες εσύ...

Το ανέφερα οτι χρειάζεται ξέπλυμα με αλκοόλη, προφανώς και μετά. Αν χρειαζόταν να γράψω το μετά, οκ, είχα ξεχάσει το επίπεδο του μέσου έλληνα που πρέπει να του θυμίζουν να πλένει και τα χέρια του μετά το μπάνιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sheogorath είπε

Με μια διαφορά, όπως προείπα, δεν είναι το κατάλληλο για αυτή την δουλειά ΑΛΛΑ υπάρχει σε κάθε σπίτι, μπορεί να το χρησιμοποιήσει ο καθένας και κάνει την ίδια δουλειά με το έξτρα βήμα του ξεπλύματος με την αλκοόλη.

Και όχι δεν μπερδεύτηκα εγώ. Εσείς τα μπλέξατε. Σαν να μου λες φταίω που δεν σου είπα να ξεπλύνεις τα χέρια σου μετά το σαπούνι. Όχι κάτσε με τις σαπουνάδες εσύ...

ok...εμεις μπερδευτηκαμε.....Ικανοποιηθηκες τωρα? Ισως θα επρεπε να παρουμε και εμεις πτυχιο για να μην μπερδευομαστε....

Δεν πειραζει θα ζησουμε και χωρις αυτο ως ανθρωποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, atheatos είπε

ok...εμεις μπερδευτηκαμε.....Ικανοποιηθηκες τωρα? Ισως θα επρεπε να παρουμε και εμεις πτυχιο για να μην μπερδευομαστε....

Δεν πειραζει θα ζησουμε και χωρις αυτο ως ανθρωποι.

Καταλαβαίνεις οτι δεν προσπαθώ να βγω απο πάνω και ότι δεν είμαι εγώ με το small peepee syndrome στο θρεντ έτσι;

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά το ότι συζητάμε ακόμα με έναν υποψήφιο διδακτορα ηλεκτρονικό για το αν πρέπει η οχι να χρησιμοποιήσουμε wd40 για τον καθαρισμό ηλεκτρονικής πλακέτας είναι παροιμιώδες. 

Δηλαδή επί του πρακτέου πως θα καθαρίσει το WD40 μέσα από τους fpc connectors και κάτω από τα δεκαδες BGA? Με ισοπροπυλικη και μπατονετα;  Σοβαρά μιλάμε;  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Zenor είπε

Ειλικρινά το ότι συζητάμε ακόμα με έναν υποψήφιο διδακτορα ηλεκτρονικό για το αν πρέπει η οχι να χρησιμοποιήσουμε wd40 για τον καθαρισμό ηλεκτρονικής πλακέτας είναι παροιμιώδες. 

Δηλαδή επί του πρακτέου πως θα καθαρίσει το WD40 μέσα από τους fpc connectors και κάτω από τα δεκαδες BGA? Με ισοπροπυλικη και μπατονετα;  Σοβαρά μιλάμε;  

Διάβασες καν για την χρήση οδοντόβουρτσας και τοπική χρήση ή είσαι της άποψης πλυντήριο αυτοκινήτου και 15 τόνους λάδι;

Ώρες ώρες είχα ξεχάσει τι κυκλοφορεί ελέυθερο στο νετ. Αν πέσω στο επίπεδό σας θα χάσω σίγουρα λόγω έλειψης εμπειρίας.

Καλό σας βράδυ κύριοι.

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sheogorath είπε

Καταλαβαίνεις οτι δεν προσπαθώ να βγω απο πάνω και ότι δεν είμαι εγώ με το small peepee syndrome στο θρεντ έτσι;

Ενταξει το καταλαβαμε....Αν το προβλημα σου ειναι οτι καποιοι εχουν small peepee τοτε βρισκεσαι σε λαθος topic....Yπαρχουν αλλα θεματα να ασχοληθεις και να δωσεις συμβουλες, του δικου σου μεγεθους.....

Μόλις τώρα, Sheogorath είπε

Διάβασες καν για την χρήση οδοντόβουρτσας και τοπική χρήση ή είσαι της άποψης πλυντήριο αυτοκινήτου και 15 τόνους λάδι;

Ώρες ώρες είχα ξεχάσει τι κυκλοφορεί ελέυθερο στο νετ. Αν πέσω στο επίπεδό σας θα χάσω σίγουρα λόγω έλειψης εμπειρίας.

Καλό σας βράδυ κύριοι.

Καληνυχτα και να προσεχεις τι κυκλοφορει ελευθερο στο νετ...μην ξεχνιεσαι. Φωναξε τον χωροφυλακα να μαζεψει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...