Προς το περιεχόμενο

Η OnePlus εξηγεί γιατί τα επερχόμενα OnePlus 7 και 7 Pro δεν έχουν «πιστοποίηση» τύπου «IPxx» για την αντοχή τους στο νερό


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτοχος OnePlus 5, που φυσικά δεν έχει αδιάβροχοποιηση. Πρίν το πάρω είχα ψάξει αρκετά βιντεάκια και κάποιος το έβαζε για πάνω από 2 λεπτά μέσα σε μπολ με νερό και το κινητό έβγαινε άθικτο.

Φαντάζομαι στο 7ρι θα έχουν κάνει καλύτερη δουλειά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αφού τους ενδιαφέρει τόσο το κόστος που περνάει στον καταναλωτή γιατί κάθε χρόνο ανεβάζουν τις τιμές ? Είναι χαζό να λες δε βάζω το τάδε γιατί κοστίζει και μετά να ανακοινώνεις συσκευή ακριβότερη από πέρυσι. Σε αυτή τη λογική θα πρέπει να μας πει σε τι υλικό πηγαίνουν τα έξτρα χρήματα που ζητάει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νερο της βρυσης δεν ειναι και ο καλυτερος αγωγος του κοσμου... Οποιοδηποτε κινητο οεσει μεσα σε νερο στην πλειοψηφια των περιπτωσεων θα δουλευει. Το θεμα ειναι τι θα γινει οταν η υγρασια αρχιζει να κανει ζημιες και να δημιουργει οξειδωσεις... Τα αποτελεσματα της ζημιας λοιοον θα τα δεις 6 μηνες μετα η και ενα χρονο η οποτε προκυψουν... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, vagosd είπε

Αφού τους ενδιαφέρει τόσο το κόστος που περνάει στον καταναλωτή γιατί κάθε χρόνο ανεβάζουν τις τιμές ? Είναι χαζό να λες δε βάζω το τάδε γιατί κοστίζει και μετά να ανακοινώνεις συσκευή ακριβότερη από πέρυσι. Σε αυτή τη λογική θα πρέπει να μας πει σε τι υλικό πηγαίνουν τα έξτρα χρήματα που ζητάει.

QHD+ με HDR10+ συν 90Hz οθόνη, χωρίς τρύπες, χωρίς notches και αηδίες. Πραγματική fullscreen εμπειρία δηλαδή που δεν στην παρέχει κανένας μέχρι στιγμής.

Εκτός ίσως των Mi Mix 3 που είναι κατώτερη η οθόνη του συν οτί είναι και γκουμούτσα μπροστα του. Και κάτι Oppo και Vivo που δεν έχουν καμία υποστήριξη εκτός Κίνας.

UFS 3.0 μνήμες που είναι το μοναδικό smartphone που τις φοράει μέχρι τώρα. Εκτος του foldable της Samsung που δεν το λες κινητό η smartphone ακριβώς και είναι μια άλλη κατηγορία.

Χωρητικότητες για τα PRO μοντέλα, που φτάνουν πιθανότατα τα 10/256GB και τα 12/256GB εάν ισχύουν φυσικά οι φήμες. Το απλό Oneplus 7 μάλλον θα μείνει στα 6/128 η κάτι τέτοιο.

Stereo ηχειάκια, που σε προηγούμενες συσκευές της δεν έδινε. Θα έχει και το απλό Oneplus 7.

Μάλλον καλύτερες κάμερες από τους προκατόχους με καλύτερα αποτελέσματα. Τα 6/6Τ στις κάμερες δεν τα λες μετριότητες όπως τα 5/5Τ, απλά δεν πιάνουν τις φωτογραφικές επιδόσεις των κορυφαίων επωνύμων.

Ε όλα αυτά δεν νομίζω οτί τα λες και λίγα για μια εταιρεία που ποτέ δεν τα έδινε και τα δίνει τώρα σε μια αρχική τιμή χαμηλότερη των υπολοίπων, συγκριτικά πάντα με εκείνων τις αρχικές τιμολογήσεις. Κάποια από αυτά δε, δεν στα δίνει κανένας άλλος μέχρι τώρα.

Όταν δίνει το κάτι παραπάνω που τόσο καιρό ζητούσαν κάποιοι μετά μανίας, μετά κλαιγόμαστε στα forums επειδή δεν μας τα δίνει στα 500 ευρώ, αλλά στα 700+. 

Πριν από 6-7 χρόνια, τα 700 και τα 750 ευρώ τα σκάγατε για κάτι πλαστικούρες Galaxy S2/S3 και Galaxy Note 2/3 και τώρα ξαφνικά σας φαίνονται παράλογα τα ποσά, επειδή το κάνει η Oneplus.

Επεξ/σία από baiosss
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hakunamatata είπε

Το νερο της βρυσης δεν ειναι και ο καλυτερος αγωγος του κοσμου... Οποιοδηποτε κινητο οεσει μεσα σε νερο στην πλειοψηφια των περιπτωσεων θα δουλευει. Το θεμα ειναι τι θα γινει οταν η υγρασια αρχιζει να κανει ζημιες και να δημιουργει οξειδωσεις... Τα αποτελεσματα της ζημιας λοιοον θα τα δεις 6 μηνες μετα η και ενα χρονο η οποτε προκυψουν... 

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα και ο περισσότερος κόσμος δεν το ξέρει. Νομίζει ότι αφού μετά τη πτώση σε νερό το κινητό λειτουργεί, όλα καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα ποτέ δεν ήταν selling point το IP στα κινητά γιατί προσέχω που το αφήνω. Παρ όλα αυτά, αν και πιστός οπαδός της 1+, τη συγκεκριμένη κίνηση marketing την θεωρώ τραγική. Μόνο το μήλο θα μπορούσε να βγάλει ένα τέτοιο βίντεο. Αρχίζει και το χάνει το παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατοχος S9+ εδώ και ένα χρόνο και έχω τεστάρει την αδιαβροχοποιηση πολλές φορές. και σε πισίνα για κανα μισάωρο με φωτογραφίες άπειρες φορες, κ σε κουβα σαμπάνιας με παγάκια και σε θάλασσα μια φορα σε βαθος ~40εκ για κανα 20λεπτο τραβαγα φωτο κ βιντεο.

Πολυ συχνά περίπου μια φορα τη βδομάδα το πλένω με σαπουνονερο. 

 

Μέχρι στιγμής κανένα προβλημα. 

Επεξ/σία από giteart
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, giteart είπε

Κατοχος S9+ εδώ και ένα χρόνο και έχω τεστάρει την αδιαβροχοποιηση πολλές φορές. και σε πισίνα για κανα μισάωρο με φωτογραφίες άπειρες φορες, κ σε κουβα σαμπάνιας με παγάκια και σε θάλασσα μια φορα σε βαθος ~40εκ για κανα 20λεπτο τραβαγα φωτο κ βιντεο.

Πολυ συχνά περίπου μια φορα τη βδομάδα το πλένω με σαπουνονερο. 

 

Μέχρι στιγμής κανένα προβλημα. 

Το έχεις βρέξει και με πέλφε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, baiosss είπε

 

Ε όλα αυτά δεν νομίζω οτί τα λες και λίγα για μια εταιρεία που ποτέ δεν τα έδινε και τα δίνει τώρα σε μια αρχική τιμή χαμηλότερη των υπολοίπων, συγκριτικά πάντα με εκείνων τις αρχικές τιμολογήσεις. Κάποια από αυτά δε, δεν στα δίνει κανένας άλλος μέχρι τώρα.

Ενω εχεις δικιο στα υπολοιπα που αναφερεις,εδω δυστηχως εισαι λαθος.

Η μονη τιμολογηση που εχει σημασια για μας τον πελατη ειναι οταν φτασει η ωρα να γινει η αγορα.

Οταν λοιπον 14 του μηνα γινει η επισημη ανακοινωση των εν λογω κινητων,ο υποψηφιος τοτε αγοραστης(δηλαδη ολοι εμεις τελος παντων)θα κανει την ερευνα αγορας του και θα κοιταξει τι αλλο μπορει να αγορασει στα χρηματα αυτα την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη,ειτε απο τωρινες ναυαρχιδες,ειτε απο περσινες.

Το αν το S10+ ειχε αρχικη τιμη 939ευρω πχ δεν τον ενδιαφερει τον αλλο που κοιταζει για αγορα σημερα,η τωρινη τιμη τον ενδιαφερει.

Εκει ειναι και το μεγαλο προβλημα των Oneplus κινητων και γιατι πεφτει κραξιμο για τις τιμες.Ας εχει το Oneplus7pro 700ευρω αρχικη τιμη,το προβλημα του ειναι οτι δεν πεφτει η τιμη του ενω οι τιμες των αλλων εταιρειων/ναυαρχιδων πεφτουν συνεχεια.

Το αλλο προβλημα ειναι οτι η Oneplus δεν συνεχιζει να πουλαει τα παλιοτερα κινητα της σε χαμηλοτερη τιμη(παρα μονο οσα πωλουνται απο Κινα με οτι να ναι εγγυηση),μιας και παρα πολλοι κοιταζουν για φθηνοτερα και σε περσινες ναυαρχιδες οπως S9+,Note9,Mate20pro,P20pro,Oneplus6(που εχει και θυρα ακουστικων και notification led αλλα δεν το πουλαει πλεον η εταιρεια)και παει λεγοντας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ενω εχεις δικιο στα υπολοιπα που αναφερεις,εδω δυστηχως εισαι λαθος.

Η μονη τιμολογηση που εχει σημασια για μας τον πελατη ειναι οταν φτασει η ωρα να γινει η αγορα.

Οταν λοιπον 14 του μηνα γινει η επισημη ανακοινωση των εν λογω κινητων,ο υποψηφιος τοτε αγοραστης(δηλαδη ολοι εμεις τελος παντων)θα κανει την ερευνα αγορας του και θα κοιταξει τι αλλο μπορει να αγορασει στα χρηματα αυτα την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη,ειτε απο τωρινες ναυαρχιδες,ειτε απο περσινες.

Το αν το S10+ ειχε αρχικη τιμη 939ευρω πχ δεν τον ενδιαφερει τον αλλο που κοιταζει για αγορα σημερα,η τωρινη τιμη τον ενδιαφερει.

Εκει ειναι και το μεγαλο προβλημα των Oneplus κινητων και γιατι πεφτει κραξιμο για τις τιμες.Ας εχει το Oneplus7pro 700ευρω αρχικη τιμη,το προβλημα του ειναι οτι δεν πεφτει η τιμη του ενω οι τιμες των αλλων εταιρειων/ναυαρχιδων πεφτουν συνεχεια.

Το αλλο προβλημα ειναι οτι η Oneplus δεν συνεχιζει να πουλαει τα παλιοτερα κινητα της σε χαμηλοτερη τιμη(παρα μονο οσα πωλουνται απο Κινα με οτι να ναι εγγυηση),μιας και παρα πολλοι κοιταζουν για φθηνοτερα και σε περσινες ναυαρχιδες οπως S9+,Note9,Mate20pro,P20pro,Oneplus6(που εχει και θυρα ακουστικων και notification led αλλα δεν το πουλαει πλεον η εταιρεια)και παει λεγοντας.

Και το αμέσως επόμενο πρόβλημα είναι οτί υπάρχουν και αυτοι που δεν τους αρέσουν τα UI των Samsung, Huawei κλπ. Οπότε όταν έρθει η ώρα της αγοράς και ξέρεις τι θέλεις η τι ανάγκες έχεις, ανεξαρτήτως τιμών εκείνη την στιγμή, θα πας η σε Oneplus η στην ακριβότερη των περιπτώσεων σε Pixels. Τα έχουμε ξαναπεί αυτά, μην επιμένεις. 

Εάν εσένα σου αρέσουν οι τρύπες μέσα στην οθόνη, με γειά σου με χαρά σου. Εμένα που δεν με καλύπτουν, αναγκαστικά θα πάω η σε αυτό η στο Mix3 που δεν με ικανοποιεί όμως ο slider μηχανισμος του. Εάν εσένα σου αρέσει το bloat πάλι με γειά σου με χαρά σου. Εμένα που δεν μου κάνει όμως και με διευκολύνει ένα πιο απλοποιημένο UI με τακτικότερες αναβαθμίσεις και με το πλεονέκτημα να παρέμβω σε αυτό και να το κάνω όπως θέλω εγώ, αναγκαστικά πάλι θα πάω σε Oneplus. Σου αρέσει η ασύρματη φόρτιση; Έχεις δεκάδες αν όχι εκατοντάδες επιλογές εκεί έξω. Εμένα που δεν με αφορά και δεν βαριέμαι να κουμπώσω ένα καλώδιο στο κινητό μου για να το φορτίσω και μάλιστα πολύ πιο γρήγορα, δεν θα το κυνηγήσω. Σου αρέσουν οι Exynos και οι Kirin; Με γειά σου και χαρά σου επίσης.

Εγώ λοιπόν, για τις δικές μου ανάγκες και τις παροπίδες που φοράω, δεν βλέπω τίποτε άλλο πέρα από αυτές τις δύο επιλογές. Τι κάνουνε οι άλλοι, τι κοιτάνε, με βάση το πόσο κοστίζει το ένα και το άλλο εκείνη την δεδομένη στιγμή, δεν με αφορά καθόλου. Λεφτά έχω εάν θέλω να επενδύσω σε μια πολύ καλή συσκευή ανά δύο τρία χρόνια, δόξα τω Θεώ και προτιμώ να τα ρίξω σε αυτήν εάν επιβεβαιωθούν όλες οι φήμες.

Όσο για τις τιμές που πέφτουν στους άλλους, δεν είναι επιχείρημα πλέον. Οι τιμές πέφτουν επειδή μιλάμε για εταιρείες κολοσσούς, που βγάζουν εκατοντάδες συσκεύες τον χρόνο, που βλέπουν ότι οι κινέζοι τους κλέβουν την πρωτιά και επειδή προφανώς πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, που αποδεικνύεται πως μετά το πέρασμα μερικών μηνών, δεν αξίζουν τα χιλιάρικα που ζητούν στην αρχή απλά για να βγάλουν υπερκέρδη. Η Oneplus έχει την πολιτική (σωστή, λάθος, μας αρέσει, δεν μας αρέσει;) να βγάζει δύο συσκευές κάθε χρόνο και να αποσύρει την παλιά ώστε να μην ρίξει την τιμή της. Τώρα με τα επιπλέον μοντέλα δεν ξέρει κανείς αν θα ακολουθήσει την ίδια στρατηγική και αν θα ξαναβγάλει συσκευή στα τέλη του χρόνου. Άλλωστε όπως λες και εσύ, το παίρνεις απο Κίνα πιο φθηνά όπως έκαναν πολλοί εδώ και καιρό με τα Xiaomi η το παίρνεις από αγγελία μετά από κάποιο διάστημα που θεωρητικά θα το βρείς πάλι πιο φθηνά σε καλή κατάσταση.

Σε τελευταία ανάλυση, γι αυτά που μου δίνει όπως ξαναεγραψα, που δεν τα δίνουν άλλοι, όπως μνήμες UFS 3.0, full screen, οθόνη 6,7 ιντσών με όλα τα καλουδια τελευταίας τεχνολογίας κλπ, ακόμα και ίδιες τιμές να έχει με τους άλλους εκείνη την χρονική περίοδο, πάλι καλύτερο θα είναι σε κάποια σημεία για 700 ευρώ.

Επεξ/σία από baiosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, baiosss είπε

QHD+ με HDR10+ συν 90Hz οθόνη, χωρίς τρύπες, χωρίς notches και αηδίες. Πραγματική fullscreen εμπειρία δηλαδή που δεν στην παρέχει κανένας μέχρι στιγμής.

Εκτός ίσως των Mi Mix 3 που είναι κατώτερη η οθόνη του συν οτί είναι και γκουμούτσα μπροστα του. Και κάτι Oppo και Vivo που δεν έχουν καμία υποστήριξη εκτός Κίνας.

UFS 3.0 μνήμες που είναι το μοναδικό smartphone που τις φοράει μέχρι τώρα. Εκτος του foldable της Samsung που δεν το λες κινητό η smartphone ακριβώς και είναι μια άλλη κατηγορία.

Χωρητικότητες για τα PRO μοντέλα, που φτάνουν πιθανότατα τα 10/256GB και τα 12/256GB εάν ισχύουν φυσικά οι φήμες. Το απλό Oneplus 7 μάλλον θα μείνει στα 6/128 η κάτι τέτοιο.

Stereo ηχειάκια, που σε προηγούμενες συσκευές της δεν έδινε. Θα έχει και το απλό Oneplus 7.

Μάλλον καλύτερες κάμερες από τους προκατόχους με καλύτερα αποτελέσματα. Τα 6/6Τ στις κάμερες δεν τα λες μετριότητες όπως τα 5/5Τ, απλά δεν πιάνουν τις φωτογραφικές επιδόσεις των κορυφαίων επωνύμων.

Ε όλα αυτά δεν νομίζω οτί τα λες και λίγα για μια εταιρεία που ποτέ δεν τα έδινε και τα δίνει τώρα σε μια αρχική τιμή χαμηλότερη των υπολοίπων, συγκριτικά πάντα με εκείνων τις αρχικές τιμολογήσεις. Κάποια από αυτά δε, δεν στα δίνει κανένας άλλος μέχρι τώρα.

Όταν δίνει το κάτι παραπάνω που τόσο καιρό ζητούσαν κάποιοι μετά μανίας, μετά κλαιγόμαστε στα forums επειδή δεν μας τα δίνει στα 500 ευρώ, αλλά στα 700+. 

Πριν από 6-7 χρόνια, τα 700 και τα 750 ευρώ τα σκάγατε για κάτι πλαστικούρες Galaxy S2/S3 και Galaxy Note 2/3 και τώρα ξαφνικά σας φαίνονται παράλογα τα ποσά, επειδή το κάνει η Oneplus.

Το τελευταίο σκελος των αναζητήσεων σου,λέγεται πληθωρισμός.... Search about....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsilitheo1 είπε

Το τελευταίο σκελος των αναζητήσεων σου,λέγεται πληθωρισμός.... Search about....

Και εσένα τι σε κόπτει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, baiosss είπε

Και εσένα τι σε κόπτει;

Το οτι εγραψες ενα σεντονι για να μας πεις οτι  το '98 σκαγαμε 100 χιλιάρικα(δραχμες) για το t28 της Ericsson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, tsilitheo1 είπε

Το οτι εγραψες ενα σεντονι για να μας πεις οτι  το '98 σκαγαμε 100 χιλιάρικα(δραχμες) για το t28 της Ericsson

Ψέματα; Τώρα σκας 300.000+ δραχμές.

Επεξ/σία από baiosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, baiosss είπε

Ψέματα; Τώρα σκας 300.000+ δραχμές.

Πληθωρισμός λεγεται... Η αγοραστική αξια των 100 τοτε με τα 300 τωρινα ειναι ιδια... Ισως και να γερνει προς "98

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...