Προς το περιεχόμενο

H Microsoft θα ενσωματώσει ένα custom-built Linux kernel στα Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνουσα απολυτα μαζι σου αλλα δεν ειμαι εγω αυτος που πληρωνει για να μην εχει την ελευθερια του. Αν βεβαια σχολιασουμε το αρθρο τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα γιατι πληρωνετε για να εχετε υποστηριξη για κατι που ειναι δωρεαν 😨 Μην το παρεις στραβα. Δεν προσπαθω ουτε να στην πω, ουτε να το παιξω εξυπνος. Απλα καπου σας εχουν πιασει λιγο κοτσους και δεν το εχετε παρει χαμπαρι. Δεν λεω πως το Linux ειναι τελειο. Εχει και αυτο τα θεματακια του οπως καθε λειτουργικο αλλωστε. Αλλα ρε φιλε. Εμενα δεν με ξεβρακωνουν και απο πανω.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Black Demis είπε

τον τελικό χρήστη δεν τον νοιάζει ποιος φταίει αυτό που τους νοιάζει ειναι να το βάλουν και να παίξει.. η έστω να χρειαστεί να κατεβάσουν απο site του κατασκευαστή του laptop/desktop τα κατάλληλα αρχεία

αν δεν παιζει με αυτόν τον απλό τρόπο απλά θα πάνε αλλού είτε πάρουν mac είτε κάποιο windows μηχάνημα έτοιμο... να ασχοληθούν δεν παιζει ούτε όρεξη έχει κανείς ούτε χρόνο

`

Ας πάρει τότε linuxbook... γιατί να πάρει macbook ή chromebook;

Θα σου πω γιατί, γιατί οι συγκεκριμένες εταιρίες πουλάνε και marketing, αν πάει και παίρνει ότι του λένε να πάρει τότε δικό του θέμα και επιλογή και δεν μας φταίνε οι linux διανομές.

Πληροφοριακά πολλοί πουλάνε laptops/desktops με Ubuntu επάνω. Πχ η Dell. Παίρνεις τέτοιο laptop/desktop και απλά παίζει.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μπορούμε να έχουμε dual boot σύστημα ή πρόσβαση του λίνουξ ακόμα και μέσα από τα γνωστά παράθυρα για να καταλαβουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, George.Ember είπε

Eγω τον Laser Printer της Samsung που αγορασα προσφατα παντως τον ειδε χωρις προβληματα :) +Οτι εγω δεν μιλαω σε θεωρητικο επιπεδο μιας και σπιτι εχω ενα NAS παμπαλαιο με ddr2 μνημες, το pc της γυναικας μου, το προηγουμενο pc μου που ετρεχε 10 χρονια Unix / Linux και το ολοκαινουργιο που αγορασα τωρα με ολοφρεσκο hardware, το laptop μου και σε ολα αυτα τρεχουν διαφορες distro, διαφορερικες εκδοσεις kernel και δεν εχω πουθενα θεμα. Προφανως εγω ειμαι ο Χουντινι και δουλευουν ολα με μαγικο τροπο :P Επισεις για κανε μια βολτα απο hplip, cups και foomatic-db και πες μου ποσα μοντελα απο printers βλεπεις γιατι εγω βλεπω καμια 500αρια+ σε φαση 5x series, 6x series κλπ

Καπου πρεπει μερικοι να δεχτειτε πως δεν εξελισονται μονο τα Windows αλλα και το Linux. Αυτο που δοκιμασες πριν 2 χρονια και μπορει να μην σου εκανε για τον χ, ψ λογο, δεν ειναι το ιδιο με σημερα και σιγουρα δεν θα ειναι το ιδιο με 2 χρονια μετα.

Και για να μην νομιζεις πως ειμαι ηλιθιος και κομπλεξικος, εστησα ενα Windows γιατι χρειαζεται η γυναικα μου Word και Outlook για το ECDL. Προφανως και το δοκιμασα και να σου πω τι ειδα με μια γρηγορη ματια. Γρηγορο install. Πρωτη επαφη 500 αχρηστα apps με ενα μενου που ηταν σαν να βλεπω store και τεραστιο bloatware. Οκ. Aυτο διορθωνεται. Παω στις ρυθμισεις και να σου το. Αν δεν πληρωσεις δεν μπορεις να αλλαξεις ουτε wallpaper. Παμε να κατεβασουμε το Office. Αν δεν πληρωσεις, δεν μπορεις ουτε ενα word να γραψεις. Αλλα επειδη το ECDL δεν θα κανει πανω απο μηνα ειπα να κατεβασω το trial το οποιο πρωτον μου ζηταει πιστωτικη ακομα και για τον ενα μηνα δωρεαν και δευτερον μου ζηταει συνδεση στο microsoft account μου οποτε ακομα και format να κανω, να μην μπορω να το ξανακατεβασω για αλλον ενα μηνα δωρεαν.

Συγνώμη αλλά έχω κάποιες ερωτήσεις:

Σε ενοχλούν(κι εμένα) τα προεγκατεστημένα apps των Windows ενώ ας πούμε μια διανομή Linux είναι bloat free? Νομίζω είναι περισσότερα από 101 σε κάποιες διανομές! Όχι;

Σε ενοχλεί το start menu(κι εμένα) ενώ υπάρχει δωρεάν λύση για να το επαναφέρεις στην παλιά του μορφή ενώ τα 15 διαφορετικα DE στο Linux σου φαίνονταν όλα κομπλέ; Όπως διάλεξες εκεί ένα έτσι θα διαλέξεις κι εδώ μορφή του staty menu. 

Σε ενοχλεί που αν δεν πληρώσεις δεν μπορείς να αλλάξεις ούτε wallpaper αλλά δεν σ ενοχλεί ότι μέχρι προχθές στο GNOME χωρίς ταρζανιες δεν μπορούσες να έχεις εικονίδια στο desktop?

Σε ενοχλεί που ένα πρόγραμμα επί πληρωμή όπως το Mictosoft Office δεν σε αφήνει να το χρησιμοποιήσεις δωρεάν; Ενώ ας πούμε τα επί πληρωμή προγράμματα που υπάρχουν για Linux λένε "έλα μωρέ σιγά" κ σ' αφήνουν;

Σε ενοχλεί το Microsoft account με το οποίο μπορείς να έχεις δωρεάν έκδοση Office με λιγότερα features από την paid αλλά δεν σ ενοχλεί να έχεις Google account? Ποια η διαφορά;

Σε ενοχλεί που η πιστοποίηση της Microsoft για προϊόντα της Microsoft όπως είναι το ECDL απαιτεί να χρησιμοποιήσεις προϊόντα της Microsoft; Σοβαρά τώρα; 

Δλδ η πιστοποίηση OCA της Oracle δίνεται σε MySQL?

Σε ενοχλεί που το store σου έκανε automatic updates? Δλδ στο Linux τα κάνεις χειροκίνητα;

Επίσης εσύ έχεις ελευθερία στο Linux? Δλδ, η ομάδα του GNOME δεν είναι ένα κλειστό κλαμπ ας πούμε που κάνει ότι του κατέβει. Ενώ δεν απαιτείς γιατί κώδικα για το ΛΣ σου γράφει ο Τζακ,ο Χονκ και ο Αμπντούλ κ όχι η Red Hat, η Google και η IBM. 

Νταξει, κι εγώ τα 10ρια δεν τα πάω αλλά αυτά που λες, τουλάχιστον σε εμένα δεν βγάζουν κανένα νόημα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@gnsX Μια ώρα έκανα να τον ηρεμήσω,  άκου τώρα το κήρυγμα και σήκω από ντιβανια κρεβάτια καναπαδες και κατέβασε το νέο distro που μπαίνει σε PC,Mobile, κινητά, πόρτες,  αυτοκίνητα δορυφόρους.  Αυτό δεν είναι λειτουργικό,  όποιος το δοκιμάζει εθιζεται και δεν μπορεί να το αλλάξει,  είναι ΟΛΥΜΠΙΟ , μέχρι και ο ΔΙΑΣ το έχει (εμπνευσμένο από τη διαφήμιση με τα φίλτρα νερου) 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/5/2019 στις 9:36 ΠΜ, gnsX είπε

Συγνώμη αλλά έχω κάποιες ερωτήσεις:

Σε ενοχλούν(κι εμένα) τα προεγκατεστημένα apps των Windows ενώ ας πούμε μια διανομή Linux είναι bloat free? Νομίζω είναι περισσότερα από 101 σε κάποιες διανομές! Όχι;

Σε ενοχλεί το start menu(κι εμένα) ενώ υπάρχει δωρεάν λύση για να το επαναφέρεις στην παλιά του μορφή ενώ τα 15 διαφορετικα DE στο Linux σου φαίνονταν όλα κομπλέ; Όπως διάλεξες εκεί ένα έτσι θα διαλέξεις κι εδώ μορφή του staty menu. 

Σε ενοχλεί που αν δεν πληρώσεις δεν μπορείς να αλλάξεις ούτε wallpaper αλλά δεν σ ενοχλεί ότι μέχρι προχθές στο GNOME χωρίς ταρζανιες δεν μπορούσες να έχεις εικονίδια στο desktop?

Σε ενοχλεί που ένα πρόγραμμα επί πληρωμή όπως το Mictosoft Office δεν σε αφήνει να το χρησιμοποιήσεις δωρεάν; Ενώ ας πούμε τα επί πληρωμή προγράμματα που υπάρχουν για Linux λένε "έλα μωρέ σιγά" κ σ' αφήνουν;

Σε ενοχλεί το Microsoft account με το οποίο μπορείς να έχεις δωρεάν έκδοση Office με λιγότερα features από την paid αλλά δεν σ ενοχλεί να έχεις Google account? Ποια η διαφορά;

Σε ενοχλεί που η πιστοποίηση της Microsoft για προϊόντα της Microsoft όπως είναι το ECDL απαιτεί να χρησιμοποιήσεις προϊόντα της Microsoft; Σοβαρά τώρα; 

Δλδ η πιστοποίηση OCA της Oracle δίνεται σε MySQL?

Σε ενοχλεί που το store σου έκανε automatic updates? Δλδ στο Linux τα κάνεις χειροκίνητα;

Επίσης εσύ έχεις ελευθερία στο Linux? Δλδ, η ομάδα του GNOME δεν είναι ένα κλειστό κλαμπ ας πούμε που κάνει ότι του κατέβει. Ενώ δεν απαιτείς γιατί κώδικα για το ΛΣ σου γράφει ο Τζακ,ο Χονκ και ο Αμπντούλ κ όχι η Red Hat, η Google και η IBM. 

Νταξει, κι εγώ τα 10ρια δεν τα πάω αλλά αυτά που λες, τουλάχιστον σε εμένα δεν βγάζουν κανένα νόημα

 

 

1. Μερικες διανομες ειναι οντως bloat free.Καποιες προεγκαθιστουν καποιες "χρησιμες" εφαρμογες πολυ μικρες σε μεγεθος.Σιγουρα δεν εγκαθιστουν κατι μαλακιες του στυλ candy crash...

2.To start menu ή τα 15 DEs στο λινουξ ειναι θεμα γουστου και τι βολευει τον καθενα.Δεν χωραει συζητηση σε αυτο το θεμα.Απλα οι λινουξακηδες θα σου πουν εκει εχουμε 15 επιλογες..στα windows...μια.Εχω πει πολλακις οτι προσωπικα ενω καταλαβαινω την ελευθερια που φερνει η υπαρξη πολλων επιλογων , στο λινουξ σε πολλους τομεις οι πολλες επιλογες ειναι και ενα θεμα συγχυσης..δεν ξερουμε προς τα που να παμε..ας φτιαξει ο καθενας την μαλακια του.

3.Τι σχεση εχει το "δεν πληρωνεις , δεν αλλαζεις wallpaper" με το "στο gnome 3 , δεν μπορεις να βαλεις εικονιδια στο desktop"?To ξερεις οτι το gnome 3 δεν το πληρωνεις ε?Αρα δεν απαιτεις..δινεις feedback στον προγραμματιστη..αν γουσταρει βαζει/επαναφερει ενα feature..αν δεν γουσταρει δεν το κανει και πας σε αλλο DE..οι 15 επιλογες που λεγαμε...

4.Τα επι πληρωμη προγραμμα πουθενα δεν ειναι δωρεαν για χρηση.Ουτε στα windows , ουτε στο λινουξ.Απλα στο λινουξ βρισκεις εναλλακτικες.Επισης πουθενα τα επι πληρωμη ο νεοελληνας δεν τα πληρωνει...απλα στο λινουξ καταγινεσαι λιγοτερο με cracks/activators και τετοια..οπως ειπα..βρισκεις δωρεαν εναλλακτικες.

5.Ναι στο λινουξ κανεις ενημερωσεις χειροκινητα.Σε καποιες διανομες υπαρχουν update notifiers ..απλα σε ενημερωνουν οτι υπαρχουν ενημερωσεις.Δεν στις επιβαλλει.Τις κανεις οποτε γουσταρεις και αν γουσταρεις.

6.Ναι τα προτζεκς ειναι κλειστα κλαμπς.Αλλα δεχονται feedback..ακουνε..οπως το παραδειγμα που εφερες με το gnome 3 και τα εικονιδια στο desktop.Ακουσανε το κραξιμο , κανουν κινησεις να τα επαναφερουν.Και η microsoft ακουει το feedback απο τοτε που εφαρμοσε το insider σκηνικο..να τα λεμε και αυτα.

 

Το οτι το λινουξ εχει 2% της πιτας ή καπου εκει γυρω οφειλεται σε πολλους παραγοντες.Ναι δεν προωθειται στα νεα μηχανηματα , αληθεια ειναι.Απο την αλλη ειναι και πολυ πιο "τεχνικο" λειτουργικο.Πρεπει ο χρηστης να χει μια οικειοτητα με τεχνικα θεματα.Επισης εχει πολλα τεχνικα θεματα να λυσει ακομα που ισως να μην τα βλεπει ο τελικος χρηστης , αλλα υπαρχουν.Υποστηριξη νεων τεχνολογιων/hardware...Ελλειψη σοβαρων προγραμματων..ειναι και αυτο ενα θεμα.Παιχνιδια..μην τα ξεχναμε και αυτα.Οι πολλες επιλογες δεν οδηγουν σε μια σωστη κατευθυνση..πολλα προτζεκτς ξεκινανε..αλλα πανε δεξια αλλα αριστερα..αλλα κλεινουν μετα απο καιρο..αλλα συνεχιζουν , αλλα εμφανιζονται που πανε αλλου.
Οπως λεει ο και ο Λινους , πρεπει να μπει εταιρια(ες) πισω απο τις εξελιξεις για να δωσει την κατευθυνση...να μπουν στανταρς στις διανομες.Δεν μπορει να πεταγονται διανομες σαν αγγουρια καθημερινα που δομουνται αναρχα και ασυναρτητα ...
Τελος το λινουξ δεν πρεπει να οριζει τι hardware θα αγορασεις..αυτο ειναι βλακεια φιλοσοφια..οφειλει να καλυπτει ολο το hardware που υπαρχει στους προσωπικους υπολογιστες..αν οχι τελοσπαντων ολο το 99%...να μην κοιταει ο χρηστης "τι hardware γουσταρει το λινουξ να παρω αυτο που πρεπει!!"....

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gnsX είπε

Συγνώμη αλλά έχω κάποιες ερωτήσεις:

Σε ενοχλούν(κι εμένα) τα προεγκατεστημένα apps των Windows ενώ ας πούμε μια διανομή Linux είναι bloat free? Νομίζω είναι περισσότερα από 101 σε κάποιες διανομές! Όχι;

Σε ενοχλεί το start menu(κι εμένα) ενώ υπάρχει δωρεάν λύση για να το επαναφέρεις στην παλιά του μορφή ενώ τα 15 διαφορετικα DE στο Linux σου φαίνονταν όλα κομπλέ; Όπως διάλεξες εκεί ένα έτσι θα διαλέξεις κι εδώ μορφή του staty menu. 

Σε ενοχλεί που αν δεν πληρώσεις δεν μπορείς να αλλάξεις ούτε wallpaper αλλά δεν σ ενοχλεί ότι μέχρι προχθές στο GNOME χωρίς ταρζανιες δεν μπορούσες να έχεις εικονίδια στο desktop?

Σε ενοχλεί που ένα πρόγραμμα επί πληρωμή όπως το Mictosoft Office δεν σε αφήνει να το χρησιμοποιήσεις δωρεάν; Ενώ ας πούμε τα επί πληρωμή προγράμματα που υπάρχουν για Linux λένε "έλα μωρέ σιγά" κ σ' αφήνουν;

Σε ενοχλεί το Microsoft account με το οποίο μπορείς να έχεις δωρεάν έκδοση Office με λιγότερα features από την paid αλλά δεν σ ενοχλεί να έχεις Google account? Ποια η διαφορά;

Σε ενοχλεί που η πιστοποίηση της Microsoft για προϊόντα της Microsoft όπως είναι το ECDL απαιτεί να χρησιμοποιήσεις προϊόντα της Microsoft; Σοβαρά τώρα; 

Δλδ η πιστοποίηση OCA της Oracle δίνεται σε MySQL?

Σε ενοχλεί που το store σου έκανε automatic updates? Δλδ στο Linux τα κάνεις χειροκίνητα;

Επίσης εσύ έχεις ελευθερία στο Linux? Δλδ, η ομάδα του GNOME δεν είναι ένα κλειστό κλαμπ ας πούμε που κάνει ότι του κατέβει. Ενώ δεν απαιτείς γιατί κώδικα για το ΛΣ σου γράφει ο Τζακ,ο Χονκ και ο Αμπντούλ κ όχι η Red Hat, η Google και η IBM. 

Νταξει, κι εγώ τα 10ρια δεν τα πάω αλλά αυτά που λες, τουλάχιστον σε εμένα δεν βγάζουν κανένα νόημα

Μερικες δεν ειναι bloatware free αλλα ως συνηθως αυτες ειναι για αυτον που ψαχνει που μπαινει το usb. Επισεις εχω την ελεθερια να ξηλωσω πραγματα. να αλλαξω package manager, γραφικο περιβαλλον η ακομα και distro!

Προσωπικα δεν μου αρεσουν τα εικονιδια στο desktop. Επισεις εχω την ελευθερια να αλλαξω γραφικο περιβαλλον και wallpaper χωρις να πληρωσω. Επισεις το Gnome δεν μου εγκατασταθηκε με το ετσι θελώ. Εχω gnome γιατι διαλεξα να εχω gnome. Σχεδον σε ολες τις διανομες του απλου χρηστη ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ το γραφικο περιβαλλον που θες ειτε στην διαρκεια της εγκαταστασης, ειτε με το iso που θα κατεβασεις, ειτε το εγκαταστησεις μεσω terminal. Θελω να σου πως αν θελεις εικονιδια στο desktop, βαλλε KDE, mate, cinammon, xfce4.Επιλογες εχεις. Βαζεις Gnome ακριβως επειδη δεν θες να εχεις εικονιδια στο desktop

Δεν με ενοχλει και αντιθετα θεωρω πως απο την στιγμη που θελω να το χρησιμοποιησω και ειναι επι πληρωμη πρεπει να το πληρωσω κανονικα. Οχι crack και μαλακιες. Αλλα το να μου ζητας πιστωτικη για το trial το θεωρω προκλητικο σε καθε περιπτωση!

Ουτε το οτι η Oracle η το ECDL απαιτεί να χρησιμοποιήσεις προϊόντα της Microsoft με ενοχλει γιατι αυτο ειναι μια ειδικη περιπτωση. Ειναι μια πιστοποιηση που καλως η κακως η κοινωνια και το δημοσιο απαιτει. Θα την κανω γιατι το επιβαλλει ο τροπος ζωης σημερα. Οχι γιατι εχω την επιλογη.

Δεν υπαρχει δωρεαν το οffice. Εγω τουλαχιστον δεν το βρηκα καπου.

Προφανως και στο Linux τα κανω χειροκινητα και μαλιστα με μια εντολη! Και αν εχεις να κανεις κανενα μηνα updates o χρονος που παιρνει ειναι οσο να φτιαξεις εναν καφε!

sudo xbps-install -Suy -> Το u σημαινει πως κανε update και αν βρεις διαφορες -> S σημαινει εγκατεστησε τα νεα πακετα -> Θα μου πει ποια πακετα θελουν εγκατασταση και το y ειναι το yes or no! Τo sudo ειναι η εντολη που μου δεινει το δικαιωμα του root και ο xbps ειναι ο package manager που θα τα κανει ολα για μενα! Επισεις ετσι δεν ενημερωνω μονο προγραμματα και γραφικα αλλα και τον πυρηνα!

Θα το παρουμε αλλιως. Η ομαδα του Gnome κανει οτι της κατεβει που δεν ισχυει εντελως αλλα εν μερη καταλαβαινω που το πας. Πρωτον δεν τους πληρωσες. Αν σου αρεσει. Αν δεν σου αρεσει, λεγεται mate desktop. Για αυτους που ηθελαν gnome2 αλλα οχι gnome3. Εχεις την απολυτη ελευθερια να διαλεξεις ενα απα ΑΠΕΙΡΑ desktop στο Linux. Επισεις ποιος σου απαγορευει να επικοινωνησεις με τους developers, να συμβαλλεις, να διαφωνησεις. Ειχες ποτε την ευκαιρια να μιλησεις με τον developer που εφτιαξε το γραφικο των Windows? Οχι να διαφωνησεις κιολας και να πεις την γνωμη σου! Δεν ειναι σωστο αλλα στο Gnome μπορεις να μπεις στο irc και στις mailing list, να πιασεις τον developer και να γινεται μαλλια κουβαρια ετσι επειδη μπορεις!

Παραδειγμα αυτοι ειναι οι προγραμματιστες του Mate Desktop: https://mate-desktop.org/el/team/ Δεν γουσταρεις το μενου καιτο θες με λουλουδακια? Μπες στο github και μιλα τους! Πολλοι δινουν mail, site κλπ! Αυτη την ελευθερια σου λεω! Kαι ναι. Η Google, η Red Hat, η IBM συνεισφερουν δωρεαν στον κωδικα του Linux και σαν οφελος εχουν πως οφελουνται και οι ιδιες απο αυτο. Μοντελο win win.Ολοι βγαινουν κερδισμενοι.

3 ώρες πριν, giotis1982 είπε

@gnsX Μια ώρα έκανα να τον ηρεμήσω,  άκου τώρα το κήρυγμα και σήκω από ντιβανια κρεβάτια καναπαδες και κατέβασε το νέο distro που μπαίνει σε PC,Mobile, κινητά, πόρτες,  αυτοκίνητα δορυφόρους.  Αυτό δεν είναι λειτουργικό,  όποιος το δοκιμάζει εθιζεται και δεν μπορεί να το αλλάξει,  είναι ΟΛΥΜΠΙΟ , μέχρι και ο ΔΙΑΣ το έχει (εμπνευσμένο από τη διαφήμιση με τα φίλτρα νερου) 😛

Hρεμος ειμαι. Κουβεντα κανουμε και παραθετω γνωμη και αποψη. Δεν στην επιβαλλω ουτε θα σου πω εγω τι θα βαλλεις στο pc σου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2019 στις 6:22 ΜΜ, George.Ember είπε

Ανοιξε τα ματια σου και δες. Απο Nasa, Cern, Facebook, Netflix, Playstation, στρατο, κινητα, τηλεορασεις, υπολογιστες, media centers, ολα τρεχουν ειτε linux, ειτε android που τρεχει σε linux kernel.

Οταν παλια εκανες jailbreak το iphone και εβαζες cydia ειχες το apt-get του Debian! Ξερεις επισεις που θα βρεις το Linux? Στην 2din του αυτοκινητου σου, στο ρολοι σου και στο raspberry pi! Εχεις ιδεα που βασιζεται πανω το chrome os? Στο Gentoo! Ξερεις τι τρεχει απο κατω η smart TV σου? Linux! Ξερεις τι τρεχει το firmware του router σου? Linux. Ξερεις τι τρεχει αυτο το χαζο ρομποτακι που μαθαινεις προγραμματισμο και το κουνας πανω κατω? Linux. Ξερεις τι τρεχουν τα Windows στο subsystem? Linux!

Ξερω. Ειναι δυσκολο να το αποδεχτεις αλλα ειμαι εδω να κλαψεις στον ωμο μου :P

Μπορώ να παίξω games στο Linux ? Όχι. 

Άρα μου είναι άχρηστο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, zodiacskipper είπε

Μπορώ να παίξω games στο Linux ? Όχι. 

Άρα μου είναι άχρηστο .

Βεβαια εσυ εισαι ο τυπος ανθρωπου που και ο ιδιος ο  υπολογιστης σου ειναι αχρηστος. Τον χρησιμοποιεις μονο και μονο γιατι εχει πληκτρολογιο και ποντικι αλλιως και με μια κονσολα θα εκανες την δουλεια σου.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, George.Ember είπε

Eγω τον Laser Printer της Samsung που αγορασα προσφατα παντως τον ειδε χωρις προβληματα :) +Οτι εγω δεν μιλαω σε θεωρητικο επιπεδο μιας και σπιτι εχω ενα NAS παμπαλαιο με ddr2 μνημες, το pc της γυναικας μου, το προηγουμενο pc μου που ετρεχε 10 χρονια Unix / Linux και το ολοκαινουργιο που αγορασα τωρα με ολοφρεσκο hardware, το laptop μου και σε ολα αυτα τρεχουν διαφορες distro, διαφορερικες εκδοσεις kernel και δεν εχω πουθενα θεμα. Προφανως εγω ειμαι ο Χουντινι και δουλευουν ολα με μαγικο τροπο :P Επισεις για κανε μια βολτα απο hplip, cups και foomatic-db και πες μου ποσα μοντελα απο printers βλεπεις γιατι εγω βλεπω καμια 500αρια+ σε φαση 5x series, 6x series κλπ

Καπου πρεπει μερικοι να δεχτειτε πως δεν εξελισονται μονο τα Windows αλλα και το Linux. Αυτο που δοκιμασες πριν 2 χρονια και μπορει να μην σου εκανε για τον χ, ψ λογο, δεν ειναι το ιδιο με σημερα και σιγουρα δεν θα ειναι το ιδιο με 2 χρονια μετα.

Και για να μην νομιζεις πως ειμαι ηλιθιος και κομπλεξικος, εστησα ενα Windows γιατι χρειαζεται η γυναικα μου Word και Outlook για το ECDL. Προφανως και το δοκιμασα και να σου πω τι ειδα με μια γρηγορη ματια. Γρηγορο install. Πρωτη επαφη 500 αχρηστα apps με ενα μενου που ηταν σαν να βλεπω store και τεραστιο bloatware. Οκ. Aυτο διορθωνεται. Παω στις ρυθμισεις και να σου το. Αν δεν πληρωσεις δεν μπορεις να αλλαξεις ουτε wallpaper. Παμε να κατεβασουμε το Office. Αν δεν πληρωσεις, δεν μπορεις ουτε ενα word να γραψεις. Αλλα επειδη το ECDL δεν θα κανει πανω απο μηνα ειπα να κατεβασω το trial το οποιο πρωτον μου ζηταει πιστωτικη ακομα και για τον ενα μηνα δωρεαν και δευτερον μου ζηταει συνδεση στο microsoft account μου οποτε ακομα και format να κανω, να μην μπορω να το ξανακατεβασω για αλλον ενα μηνα δωρεαν.

Έχεις κανει μαλλον λαθος quote μιας και στα περισσότερα που απαντας τα ειχα γραψει εγώ, για surface κλπ. Μη κανεις τον ξερολα σε ολα, φιλικά εντελώς στο λέω, δεν προσπαθώ καθολου να σε θιξω ουτε ειμαι εναντίον του λινουχ. Υπάρχουν λυσεις στα παντα. 

Αλλα το βασικό που αναφέρεις, "Μη εχετε απαιτήσεις απο τη στιγμή που δεν πληρώνετε αφου το λινουχ είναι τσάμπα". Εδω ακριβώς ειναι το πρόβλημα με τα χαμηλά ποσοστό (στο desktop) του λινουχ. Έχουμε απαιτήσεις. Το 99% προτιμά να πληρώσει (ενα ελάχιστο ποσο, τα Windows 10 ειναι εως και τσαμπα επίσης για home χρηση) για να απαιτεί να δουλευει το hardware του. 

Παραπανω σου ανέλυσα οτι σε Samsung book με πολυ καλο hardware (core i5 και οχι arm, 8 giga, oled οθονη κλπ) δεν παίρνει λινουχ με το να δουλεύουν ολα.. Πληρώνεις λες τα Windows στην τιμη. 

Καποτε ισχυε. Πλεον η Microsoft ενσωματωμένα σε ταμπλετοpc πρακτικά τα δινει τσαμπα. 

Ειμαι βέβαιος αν έβγαινε με λινουχ η τιμή θα ηταν ιδια.. 

Επίσης συμπεριλάμβανει στην τιμή office full κλπ. Το κόστος που γράφεις ειναι παντα σχετικο. Το συγκεκριμένο οταν βγηκε εκανε 1800ε αλλα το πηρα 640 μιας εβδομάδας.. Υπάρχουν λύσεις ξαναλέω. Δε σημαίνει οτι αν χρησιμοποιείς windows τα σκας συνέχεια ενω στο λινουχ είναι τσαμπα.. Η πραγματική διαφορά είναι ότι αν εισαι power user, στο λινουχ δουλευεις κατα κανόνα εφαρμογές β εθνικης νομιμα ενω στα Windows, α εθνικης εφαρμογές σπασμένες.. Παλι τσαμπα. 

Ισως γι αυτο δεν ανεβαίνουν τα ποσοστα του λινουχ. Τα υπόλοιπα που γράφεις απλα δεν ισχύουν. Και wallpaper σε αφήνουν να αλλαξεις τσαμπα τα win, και 500 αλλα πράγματα. Και αν ειδικά είσαι power user με εφαρμογές τύπου autoitscript 3, πρακτικά κανεις τα παντα ότι και στο λινουχ. Στο λεω εκ πειρας και μετά απο 100αδες ωρες προγράμματισμου για να αλλαξω 500 πράγματα στα Windows, που και λινουχ να βαλω, απλα δεν εχω τις γνώσεις να τα κανω εκει. 

Μη κάνουμε σαν τους vegan να βρίζουμε όποιον τρωει κρεας. Ο power user θα κανει κατα 99% τα ιδια και στα 2 λειτουργικά. Απλα στο λινουχ δε θα δουλεύει σωστα το hardware στα μισα hardware τουλάχιστον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, George.Ember είπε

Συγνωμη που θα στο χαλασω αλλα αυτο που εχεις στο κεφαλι σου, δεν υπαρχει πουθενα στην πληροφορικη. Εδω αγοραζεις ενα προγραμμα και τρεχει στα 10αρια αλλα δεν τρεχει στα 7. Η τρεχει στα 7 και δεν τρεχει στα 10. Αγορασες το καινουργιο Surface tamleτοlaptop με ARM επεξεργαστη και ξαφνικα τα μισα προγραμματα που τρεχεις, δεν τρεχουν σε arm. Aγοραζες κινητο Lumia και αρνιοταν να κανει update το viber και το messenger, εμενε πισω σε εκδοσεις και στο τελος κατεληγες με ενα κινητο χωρις store.

Και ολα αυτα τα εχεις πληρωσει. Ετσι? Σου ζητουσε νεφρο για το surface και πληρωσε και την αδεια των windows και και και. Και οταν σκασει το update στα Windows 10 και γαμιεται το συμπαν με τον ταδε driver που σταματησε να παιζει μετα το update η σου πεταει διαφημισεις μεσα στον file manager , ολοι χρυσωνετε το χαπι. Και δεν απαιτειτε απο εκει που τα σταζετε και ξαφνικα θυμηθηκατε να αρχισετε να απαιτειτε πως το ενα δεν σας κανει και το αλλο δεν σας ρανει απο καποιους που σας τα δινουν ολα τσαμπα.

Και για να βαλλουμε τα πραγματα σε μια σειρα. Στο Linux σας απαγορευεται να απαιτειτε. Απαιτει αυτους που πληρωνει. Οταν δεν πληρωνεις και το χρησιμοποιεις δωρεαν και ελευθερα με πληρη διαφανεια στον κωδικα κανεις τουμπεκι, δεν μιλας και αν καπου κολλησεις γιατι δεν σου βλεπει τον ηχο η το wifi πχ, πολυ ευγενικα ρωτας και αν εχει ο αλλος την καλοσυνη και θελει να σε βοηθησει σε βοηθαει. Επισεις το Linux ειναι εκει, κανει την δουλεια που εχει να κανει, την κανει σωστα και δεν σας το επεβαλε κανεις με το ζορι. Οταν θα το βαλλεις, το βαζεις με δικη σου ευθυνη και πληρη γνωση. Αλλα γκρινιες και απαιτησεις δεν εχει απο την στιγμη που κοσμος χανει την ζωη του να γραφει δωρεαν κωδικα για την δικη σου παρτη. Αν δεν λειτουργει και κατι τελεια με την πρωτη μαθε να περιμενεις και λιγο να το φτιαξουν. Στα Windows πως περιμενεις το επομενο update και δεν βγαζεις αχνα? Η νοοτροπια σας σας φταιει. Οχι το Linux.

Επισεις αυτο το ασχρηστο Linux να σας θυμησω πως εκτως απο τους servers τρεχει και σε ολους τους εσωτερικους υπολογιστες της Google. Debian συγκεκριμενα. Προφανως η Google δεν ξερει. Μαλλον εδω στο insomnia πρεπει να τους κανουμε μαθηματα

https://itsfoss.com/goobuntu-glinux-google/

Επισεις δικες τους Linux διανομες δινουν και

η Intel με το Clear Linux, η & Fujitsu με το Oracle Linux,  Η Red Hat με τα Red Hat / Centos / Fedora Linux, η Cannonical με το Ubuntu, η Novell με το Suse / OpenSuse, η Google με το ChromeOS, η IBM με το LinuxOne και σχεδον καθε εταιρια συμπεριλαμβανομενων και Twitter, MCdonalds, Dell και Samsung το χρησιμοποιουν

Για αυτό MacBook μπορεί να τα σκας αλλα τα έχεις όλα καθος πρέπει να λειτουργούν με άπειρα app να αγοράσεις από το store

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά λέτε κάποιοι για το hardware ότι δεν δουλεύει στο linux, δεν δουλεύουν εκτυπωτές, δεν δουλεύει το ένα, το άλλο, έχετε δοκιμάσει όντως και δεν δουλεύουν? Πότε? Για το λάπτοπ που αναφέρει ο φίλος παραπάνω ξέρω εκ πείρας από το δικό μ X1 yoga ότι δεν δουλεύει η οθόνη αφής όπως στα windows, όπως και το πενάκι όχι τόσο σωστά, όμως όλα τα υπόλοιπα δουλεύουν άψογα! Οπότε και στο λάπτοπ του δεν ξέρω τι θέματα μπορεί να έχει. Και από εκτυπωτές που αναφέρατε, δεν αντιμετώπησα ποτέ κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα στο linux δούλευαν πάντα άμεσα χωρίς όλο το έξτρα software που βάζουν τα windows με το έτσι θέλω μέσω του win update, και χωρίς κολλήματα στις εκτυπώσεις (να πας να ακυρώσεις εκτύπωση και να φέρνουν τα 10 το τέλος του κόσμου). Γενικά σε hardware δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα ποτέ, δεν είναι τόοοοοοσο επιλεκτικό στο hardware όσο λέτε κάποιοι, απλά χρειάζεται κάποιος χρόνος για να γραφούν drivers για νέες συσκευές.. 

Και όχι, δεν είναι τα 10 αψεγάδιαστα στο θέμα των drivers.. πριν λίγο καιρό ένας φίλος πήρε ένα λάπτοπ για φορμάτ.. βάζει τα 10 από 8 που είχε μέσα, κ μετά από λίγη ώρα ξεκίνησε να ανοιγοκλείνει μόνη της η λειτουργία πτήσης.. μετά από πολύ ψάξιμο βρήκαμε ότι το win update έβαζε κάποιο driver που την έκανε τν πατάτα.. κλείνουμε τν υπηρεσία του driver, δοκιμάσαμε να απενεργοποιήσουμε τν εκκίνηση του προγραμματος του με κάθε τρόπο, αλλά τίποτα.. απεγκατάσταση driver κάναμε αλλά το update εκεί, να τν ξαναβάζει.. να σημειώσω ότι ακριβώς μετά το φορμάτ δούλευε το wifi κανονικά, άρα ο ενσωματωμένος driver έκανε τη δουλειά, αλλά δν άρεσε στο win update.. μετά από ώρες δοκιμών η μόνη λύση που απέδωσε ήταν απεγκατασταση του προγράμματος και κλείσιμο του win update εντελώς.. και η γυναίκα είχε αγοράσει κ κλειδί για τα 10.. Άρα που είναι το πληρώνεις άρα όλα δουλεύουν τέλεια στα win που λέγατε κάποιοι??

Όσο για το μερίδιο αγοράς, μν ξεχνάμε πως κ η κουτσή Μαρία έχει λαπτοπ κ η μόνη χρήση που κάνει είναι να ανοιγει το chrome και όλη η χρήση του είναι εξολοκλήρου μέσα στο chrome.. δλδ σε αυτούς αν μπορούσε να εγκατασταθεί ο chrome χωρίς λειτουργικό σύστημα για να ανοίγει κ πιο γρήγορα θα ήταν ευτυχισμένοι.. και ξέρω πολύ κόσμο που η μόνη χρήση που κάνει είναι αυτή.. 

Όσο για παιχνίδια/λοιπό software στο linux έχουν γίνει άλματα τα τελευταία χρόνια, και στα παιχνίδια μέσω του steam αλλά και από άλλο λογισμικό (viber, spotify, lightworks τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό και τα χρησιμοποιώ)..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/5/2019 στις 12:57 ΜΜ, cp5120 είπε

"μελλοντολόγος"? Όπως λέμε Μέντουμ δηλαδή?

Και για να σοβαρέψουμε, ο Toffler ΔΕΝ είπε αυτό που γράφεις: An often misattributed quote, however, is that of psychologist Herbert Gerjuoy:
Δηλαδή το είπε ο ψυχολόγος Herbert Gerjuoy
"Tomorrow's illiterate will not be the man who can't read; he will be the man who has not learned how to learn."
Δηλαδή, "αγράμματος δεν θα είναι αυτός που δεν μπορεί να διαβάσει, θα είναι αυτός που δεν έμαθε πως να μαθαίνει"

Ο Toffler είπε αυτό: Society needs people who take care of the elderly and who know how to be compassionate and honest, Society needs people who work in hospitals. Society needs all kinds of skills that are not just cognitive; they're emotional, they're affectional. You can't run the society on data and computers alone.

Καλά με Memes προσπαθείς να επιχειρηματολογήσεις???

Έλα να παίξουμε ένα παιχνιδάκι ....λέγεται ...βρες τις διαφορές!!!

Χαχαχαχχαχα είσαι απίστευτος.... (Μερικές φορές καλύτερα να μασας παρά να μιλάς...)

https://en.wikipedia.org/wiki/Alvin_Toffler

Screenshot_2019-05-09 A quote by Herbert Gerjuoy.png

Screenshot_2019-05-09 Alvin Toffler Quotes (Author of Future Shock).png

Screenshot_2019-05-09 Alvin Toffler - Wikipedia.png

Επεξ/σία από garlic_anti
Προσθήκη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/05/2019 at 11:37, blincy said:

 

 Πράγματα που στα Windows είναι πλέον αυτονόητα στο Linux θα τα βρει σκούρα.

Πραγματα που εδω και χρόνια ειναι αυτονοητα στο λινουξ,στα παραθυρα ουτε με κυάλια.

Διαλέγεις και παίρνεις,αλλά δυστυχώς δε διαλέγεις πάντα.

On 08/05/2019 at 13:39, giotis1982 said:

Κάνει monetize σε προϊόντα που άλλοι περιμένουν να βγάλουν λεφτά εδώ και 20 χρόνια.  Από εκεί φαίνεται τι μυαλά κουβαλάει ο open source κόσμος 

Φήμες θέλουν τους ceo των κανονικαλ,ρεντ χατ κτλ να διαβαζουν το σχολιο στη σπηλιά τους, απο το δικό τους λινουξ ντιστρο,και να κουνανε συγκαταβατικα το κεφαλι..

On 09/05/2019 at 00:44, George.Ember said:

 Αν βεβαια σχολιασουμε το αρθρο τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα γιατι πληρωνετε για να εχετε υποστηριξη για κατι που ειναι δωρεαν 😨

Μου χαρισαν εναν υπολογιστη.Να στον φερω να περασεις καμμια διανομη,και οποτε σε χρειαστω ,να σε παιρνω να κανεις και καμμια συντηρηση/αναβαθμιση;Με βολευει συνήθως 3 με 4 το πρωί.

Στο τσαμπα έτσι,δωρεάν τον πήρα..

19 hours ago, oldnew said:

στο λινουχ δε θα δουλεύει σωστα το hardware στα μισα hardware τουλάχιστον. 

 

Ωραια,να παρουμε 100 μηχανηματα,να περασουμε mint και δεκαρια,και να δουμε ποσα τρεχουν σωστα με το που θα τελειωσει η εγκατασταση.

Επειδή δε σου τρεξε το πενάκι,δε σημαίνει πως δεν εχει υποστηριξη το λινουξ στα μισα hw.Θα σε διαβασει και κανενας κακομοιρος τεχνικός που βαζει xp ακομα,γιατι δεν υπάρχει το ταδε προγραμμα σε 7,και θα τον πιάσουν υπαρξιακά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...